10 راز پنهان و مخفی فیلم گرگ وال استریت را در این مقاله از سایت گرداب جذب بخوانبد.

این فیلم بر اساس خاطرات جردن بلفورت، به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال 2013، به اسم گرگ وال استریت که ظهور و سقوط دراماتیک بعید کارگزار بورس متولد لانگ آیلند (در انتهای شرق شهر نیویورک قرار گرفته است.) را به تصویر می‌کشد. این فیلم که منتقدان و تماشاگران را از هم جدا کرد، با موفقیت مالی روبرو شد و پنج نامزدی جایزه اسکار را دریافت کرد. در اینجا 10 واقعیتی که باید در مورد این فیلم پر سر و صدا بدانید آورده شده است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بلفورت برای نوشتن کتاب گرگ وال استریت از یک مکان ناشناخته الهام گرفته است

پس از دستگیری به دلیل دستکاری در بازار سهام، بلفورت خود را مقصر می‌دانست و در ازای همکاری با تحقیقات در حال انجام FBI، به 22 ماه زندان محکوم شد.

در سال 2004، بلفورت وارد موسسه اصلاح و تربیت تفت، زندان فدرال کم امنیت در کالیفرنیا شد، جایی که هم رده او بازیگر، کمدین و فعال حقوق ماری جوانا بود، تامی چونگ، 9 ماه به دلیل فروش مواد مخدر در زندان بود. این دو مرد با هم ارتباط برقرار کردند و در مورد زندگی قبل از زندان خود حرف‌هایی را رد و بدل کردند.

چونگ، که در حال نوشتن كتاب خودش بود، بلفورت را ترغیب كرد تا او نیز داستان زندگی‌اش را بنویسد. به گفته چونگ، بلفورت اولین بار تلاش خود را در داستان نویسی انجام داد، اما ناموفق بود. همانطور که او به MacLean’s گفت، “شما باید داستان‌هایی را که شبانه برای من تعریف کرده‌اید بنویسید. زندگی واقعی شما بسیار هیجان انگیزتر از هر نوع داستان خیالی است که می توانید ارائه دهید. ” بلفورت همچنین از رمان هجوآمیز تام ولف در دهه 1980 با عنوان ” The Bonfire of the Vanities” که در کتابخانه زندان پیدا کرد، الهام گرفت. بلفورت و چونگ پس از گذراندن دوران زندان با هم دوست شدند.

بلفورت برای نوشتن کتاب گرگ وال استریت از یک مکان ناشناخته الهام گرفته است

گرگ وال استریت تقریباً یک فیلم بسیار متفاوت

پس از آزادی،  بلفورت شکست خورده  تلاش خود را دوچندان کرد و از Random House مبلغی بیش از 1 میلیون دلار برای نسخه خطی خود پیش پرداخت دریافت کرد. ستاره‌هایی مانند برد پیت و مارک والبرگ به سرعت به هالیوود فراخوانده شدند و به بخش‌هایی از کتاب نگاه کردند. در میان علاقه‌مندان دی کاپریو بود که با کارگردان اسکورسیزی برای پنجمین بار شروع به همکاری کردند. اما پس از پایین قرارداد با برادران وارنر، فیلم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و کارگردان ریدلی اسکات برای مدتی کوتاه به آن پیوست.

در سال 2010، یک شرکت تولید مستقل، Red Granite Pictures، حق فیلم را خریداری کرد و انتخاب بازیگران آغاز شد. برای نقش دانی آزوف، بنیانگذار بلفورت، قبل از اینکه بازیگرانی چون جونا هیل، دی کاپریو و اسکورسیزی را متقاعد کند که باید برای این نقش تست دهند، بازیگران دیگری را هم برای این نقش که در نظر گرفته بودد.

گفته می‌شود قبل از انتخاب مارگوت رابی، تازه وارد استرالیایی، بازیگران زن دیگری مانند  بلیک لایولی، امبر هرد و… برای نقش همسر دوم بلفورت در نظر گرفته شده بودند. گفته می‌شود که آلن آرکین قرار بود  نقش ماکس بلفورت، پدر جردن را  بازی کند. اما در آخر راب راینر آن را بازی کرد و نقش رابی توسط جوانا لاملی، بازیگر افسانه‌ای بازی شد‌. البته قابل ذکر است که در ابتدا به جولی اندروز پیشنهاد این نقش شده بود که به دلیل عواقب ناشی از جراحی مچ پا، آن را رد کرد.

یکی از معروف ترین صحنه‌ها در فیلمنامه نبود

در اوایل فیلم، دی کاپریو نهار را با یک دلال موفق سهام به نام مارک هنا صرف می کند. در حالی که هنا یک شخصیت واقعی بود و هیچ رفتار غیرمعمولی از او در طول جلسه اتفاق نیفتاد. ضرب و شتم ریتمیک سینه و زمزمه متیو مک کانهی در واقع یک تکنیک بازیگری بود که او قبل از فیلمبرداری برای آماده شدن خود برای یک صحنه استفاده می‌کرد.

همانطور که او به گراهام نورتون گفت، “این کاری است که من انجام خواهم داد … برای آرام کردن خودم، صدایم را پایین بیاورم. مدتی است که آن را انجام می‌دهم، اما این تنها کاری است که من انجام می دهم. ” دی کاپریو در حین تمرین متوجه آن شد و به اسکورسیزی پیشنهاد کرد که از آن فیلمبرداری کنند و بعداً گفت که به تعیین لحن فیلم کمک کرده است.

بیشتر بخوانید: ۵ راز پنهان و باورنکردنی زندگی جی کی رولینگ خالق کتاب های هری پاتر

نام افراد واقعی در این فیلم بکار برده نشده بود

در حالی که نام واقعی هنا به این فیلم راه یافت، دیگران این کار را نکردند. همسر اول بلفورت دنیز نام داشت، نه ترزا. و نام همسر دوم او نادین بود، نه نائومی (اگرچه بلفورت او را دوشس لقب داد و قایق بادبانی خود را به نام او نامید). گریگوری کلمن، نماینده ویژه اف بی آی، که بیش از نیم دهه وقت صرف تحقیق در مورد بلفورت و شرکتش کرد، در این فیلم پاتریک دنم نامیده شد.

نام واقعی دوست بلفورت و بنیانگذار Stratton Oakmont، دنی پوروش بود. بلفورت از نام خود در کتاب خود استفاده کرد، اما پس از آنکه پوروش تهدید به شکایت از تهیه کنندگان فیلم کرد، آن‌ها آن را به دانی آزوف تغییر دادند.

نام افراد واقعی در این فیلم بکار برده نشده بود

برخی از قسمت‌های فیلم با زندگی ‌واقعی تفاوت زیادی دارد

پوراش اعتراف کرد که بسیاری از عجیب‌ترین وقایع فیلم در واقع رخ داده است، از جمله بلفورت قایق بادبانی خود را در ایتالیا غرق می‌کند و نزدیک بود هلی کوپترش را بر روی چمن سقوط کند. همچنین درست است که او ماهی قرمز یک کارگزار را با نتایج ناامیدکننده خورد و این شرکت 10 هزار دلار به یک منشی برای تراشیدن سر وی پرداخت کرد.

پوروش در واقع با طراح کفش استیو مادن دوست بود، که به همراه بلفورت و پوراش به دلیل کلاهبرداری اوراق بهادار سهام شرکت معروف خود، به زندان افتادند. اما او با برخی از لحظات که در خاطرات بلفورت و فیلم به تصویر کشیده شده، مشکل داشت.

به گفته پوراش، هیچ کس از بلفورت به عنوان “گرگ” وال استریت نام نبرد، بلفورت در عوض لقب کتاب را به خود داده است. و همچین پوروش بیان می‌کند که کارمندان ساده و بی تجربه ای را در شرکت استخدام کرده و با آنچه که در فیلم نشان داده شده، کاملا متفاوت است.

بلفورت در فیلم یک کامو دارد

در طول سال‌ها تأخیر در تولید فیلم، بلفورت به عنوان مشاور دی کاپریو عمل کرد. وی تخمین زد که صدها ساعت را با این بازیگر سپری کرده و او را با جزئیات برنامه‌های مالی خود و همچنین نحوه به تصویر کشیدن تأثیرات جسمی و روحی داروهای که به طور منظم مصرف می‌کرد، آگاه می ساخت.

همانطور که دی کاپریو به وال استریت ژورنال گفت، بلفورت “در مورد زندگی خود، به ویژه شرم آورترین قسمت‌ها، را با من در میان گذاشت. من بی وقفه با او مصاحبه کردم و سعی کردم تمام جزئیات ممکن را بیرون بیاورم. ما بسیاری از داستان‌های دیگر را که حتی در کتاب نبودند، وارد فیلم کردیم. “با وجود سال‌ها همکاری با دی کاپریو، بلفورت با اسکورسیزی ملاقات نکرد تا اینکه در اواخر پایان فیلمبرداری، زمانی که بلفورت نقش کوچکی در صحنه آخر فیلم داشت، ملاقات کرد. او کسی است که DiCaprio’s Belfort را در یک سمینار در استرالیا، به عنوان یک سخنران انگیزشی برجسته است معرفی می‌کند.

استفاده از ویتامین B خورد شده به جای مواد مخدر در فیلم

برای صحنه معروف Quaalude، جایی که دی کاپریو ضعیف بود و سعی داشت که  با اتومبیل خود رانندگی کند، این بازیگر بود که به  این فکر افتاد که درب اتومبیل را باز کند. بعد از چند بار تلاش برای گرفتن این صحنه،  گردن دی کاپریو آسیب دید و مجبور شد چند روز بریس گردن ببندد. و در مورد آن همه کوکائین؟ این ویتامین B خرد شده بودند. بازیگران مقدار زیادی از آن را  خرخر می‌كردند به طوری كه هیل دچار برونشیت و مدت کوتاهی در بیمارستان بستری شد.

این فیلم در چندین کشور متوقف شد

به خاطر استفاده زیاد از مواد مخدر، رابطه جنسی و تقریباً رکوردشکنی فحش، شاید تعجب آور نباشد که این فیلم با سانسورهای خارج از کشور برخورد شد. در حقیقت، اسکورسیزی مجبور شد چندین صحنه را در نسخه ایالات متحده سانسور کند تا از دریافت رتبه NC-17 جلوگیری کند.

برش‌های اضافی قبل از اکران در هند و لبنان انجام شد، در حالی که امارات متحده عربی در ابتدا 45 دقیقه از 180 دقیقه فیلم را سانسور کرد. مقامات سنگاپور پخش آن را محدود کردند و این فیلم در مالزی و نپال به طور کامل توقیف شد. با وجود این، پردرآمدترین فیلم اسکورسیزی تاکنون بود که 392 میلیون دلار در سراسر جهان به فروش رسیده بود.

اسکورسیزی و دی کاپریو انتقاداتی را برای بازی در این فیلم دریافت کردند

منتقدان و مخاطبان در واکنش به این فیلم اختلاف نظر داشتند. برخی، از جمله مقامات اجرای قانون که بر روی پرونده بلفورت کار می کردند و کسانی که قربانی کلاهبرداری وی شده بودند. زیرا آن ها عقیده داشتند که جنایت بلفورت بسیار زیاد بوده و فیلم کاملا از واقعیت دور است. خصوصاً از آنجا که این فیلم تنها چند سال پس از بحران مالی 2007-2008 درست شده بود که عمدتا ناشی از اقدامات بی پروای وال استریت بود.

برخی دیگر از فیلم دفاع کردند و گفتند که این فیلم مانند یک داستان اخلاقی است، بلفورت شایستگی خود را نشان می‌دهد و به زندان می‌افتد. دی کاپریو از این فیلم دفاع کرد و خاطرنشان کرد: “من می خواستم فیلمی بدون عذرخواهی درباره این موضوع بسازم که هیچ احساس همدلی کاذبی برای شخصیت ایجاد نمی‌کند، اما در عوض تحلیلی از  یک انسان بود که به بیراهه رفته است.”

اسکورسیزی و دی کاپریو انتقاداتی را برای بازی در این فیلم دریافت کردند

این فیلم در بسیاری از پرونده‌های حقوقی به دام افتاده است

قبل از شروع فیلمبرداری، وزارت دادگستری خواستار صدور قرار موقت علیه ناشر بلفورت و شرکت تولیدی دی کاپریو شد، تنها وقتی که بلفورت حاضر شد 50 درصد درآمد خود را به عنوان بخشی از قرارداد به آن ها بپردازد و 100 میلیون دلار بازپرداخت کند، آنها از کار خود منصرف شدند.

در سال 2018، دادستان‌های فدرال، بلفورت را متهم کردند که از معامله بازپرداخت خود طلب کرده و ادعا می کند که هنوز بیش از 90 میلیون دلار بدهکار است، در حالی که فیلم وی از فروش بالایی برخوردار بود و همچنین که او به عنوان یک سخنران انگیزشی فعالیت می کند.

 Red Granite  و تهیه کنندگان فیلم، درگیر طرحی شدند که میلیاردها میلیارد دلار از صندوق توسعه مالزی را دریافت کردند، از جمله پول مورد استفاده‌ برای تامین مالی فیلم. تهیه کننده این فیلم ریزا ازیز متهم و این پرونده منجر به سقوط دولت نخست وزیر مالزی شد.

در سال 2020، بلفورت با طرح ادعای عدم اطلاع از منبع غیر قانونی بودن بودجه  فیلم، از Red Granite به دلیل کلاهبرداری شکایت کرد و خواستار آزادی قرارداد خود با این شرکت شد که هم حق گرگ وال استریت و هم  کتاب دوم بلفورت را دارد.

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه

فهرست