بیوگرافی مونا جراحی استعداد برتر حرفه ای جوان سال

۹ دیدگاه

بیوگرافی مونا جراحی اولین زن ایرانی که موفق شد، بالاترین نشان تحقیقاتی دانشمندان در آمریکا را بدست آورد. او نشان «استعداد برتر حرفه ای جوان سال» را در کاخ سفید دریافت کرد.

مونا جراحی نشان خود را از رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما به خاطر تحقیقات و پروژه های خلاقانه او در گسترش دانش پلاسمونیک در ساخت وسایل نانو الکترونیک و نانوفتونیک و همچنین صنعتی کردن فناوری « تراهرتز » گرفت. او تنها ایرانی حاضر در بین ۱۰۲ استعداد برتر سال بود که افتخار گرفتن این نشان را داشت. در سال ۱۹۹۶ جایزه ریاست جمهوری برای استعدادهای برتر حرفه ای مهندسان و پژوهشگران توسط کلینتون و با همکاری شورای علوم و فناوری آمریکا بنیان نهاده شد. برای آشنایی با این زن ایرانی بسیار موفق ادامه بیوگرافی مونا جراحی را در این مقاله از سایت گرداب جذب مطالعه فرمایید.

این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی باربارا کرکران سرمایه گذار سریال شارک تنک

تولد و دوران جوانی  مونا جراحی

مونا جراحی ژانویه ۱۹۷۹ در تهران به دنیا آمد. او ملیتی ایرانی دارد و سال های ابتدایی جوانی خود را در این کشور گذرانده است. مونا در سن ۲۱ سالگی موفق شد مهندسی الکترونیک را از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کند. در سال ۲۰۰۳ نیز فوق لیسانس خود را از دانشگاه استنفورد و مدرک دکترا را در سال ۲۰۰۷ در همان دانشگاه گرفت. در مقطع پسادکترا هم با دانشگاه کالیفرنیا برکلی رفت. او در حال حاضر در دانشگاه کالیفرنیا استاد می باشد.

او به عنوان دانشیار مهندسی برق و مدیریت آزمایشگاه های الکترونیک تراهرتز فعالیت داشته، مونا جراحی کمک قابل توجهی به توسعه دستگاه های الکترونیکی، سیستم های الکترونیکی و اپتو الکترونیک جهت تشخیص ارائه کرده است. او همچنین در زمینه های تصویربرداری، محاسبات سیستم های ارتباطی با تراکم مواد اولیه جدید، پلاسمون های نوآورانه، نانو ساختارهای کوانتومی و مفاهیم نوری نیز فعالیت داشته و دستاوردهای زیادی را در زمینه کاری خود دارد.

مونا جراحی در سال ۲۰۱۳ به دانشگاه UCLA پیوست و به عنوان دانشیار و مدیریت آزمایشگاه ها فعالیت می کرد. او دستاوردهای برجسته زیادی را بدست آورد و موفق به اخذ جایزه های معتبر در حرفه علمی خود شده که می توان به گرفتن المپیاد طلا فیزیک، جایزه ی پرزیدنت ریاست جمهوری برای دانشمندان جوان اشاره کرد. در ادامه بیوگرافی مونا جراحی به جوایز و دیگر افتخارات او در این مقاله خواهیم پرداخت. پس با همراه باشید تا بیشتر این بانوی موفق ایرانی را بشناسیم.

تولد و دوران جوانی  مونا جراحی

جوایز و افتخارات مونا جراحی

در این بخش از بیوگرافی مونا جراحی به جوایز و افتخارات این زن با استعداد ایرانی می پردازیم. مونا جراحی مانند هر فرد موفقی در سرتاسر جهان توانسته به دستاوردهای ارزشمندی دست یابد و به خاطر همین جوایز موفق به کسب افتخاراتی شده است که در ادامه این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • در سال ۲۰۱۵ خانم مونا جراحی به عنوان سخنران برجسته انجمن تئوری و تکنیک های ماکروویو که به IEEE مرسوم است، انتخاب شد.
 • مقام سوم را در بین مقالات دانشجویی کنفرانس بین المللی موج های مادون قرمز را در سال ۲۰۱۵ کسب کرد.
 • کمک هزینه تحصیلی مور را در سال ۲۰۱۶ دریافت کردند.
 • به عنوان یکی از اعضای انجمن نوری آمریکا در حال فعالیت می باشد.
 • در سال ۲۰۱۹ خانم مونا جراحی به عضویت پژوهشکده ی مهندسان برق و الکترونیک در آمد.
 • او فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد و به عنوان استاد دانشگاه کالیفرنیا به فعالیت مشغول است.
 • بالاترین نشان تحقیقاتی دانشمندان و مهندسین جوان را در سال ۲۰۱۴ بدست آورد.
 • جایزه نوآوری های صندوق نظارتی Burroughs در آئین نامه نظارتی را در سال ۲۰۱۹ دریافت می کند.
 • صندوق نوآوری زیست پزشکی UCLA در سال ۲۰۱۸
 • جایزه تحقیقات بنیاد اوکاوا در سال ۲۰۱۷
 • در سال ۲۰۱۷ جایزه برتر واتاناب در تحقیقات پژوهشی از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی UCLA
 • جایزه موفقیت مکانیک محبوب در سال ۲۰۱۶
 • جایزه فارغ التحصیلی دانشگاه صنعتی شریف در سال ۲۰۱۶
 • در سال ۲۰۱۵ جایزه تحقیقاتی بنیاد الکساندر فون هومبولت فردریش ویلهام بسل
 • جایزه برجسته ممتاز Lot Shafai از انجمن آنتی و IEEE انجمن تبلیغی AP-S
 • در سال ۲۰۱۵ جایزه بهترین مقاله دانشجویی مقام سوم کنفرانس بین المللی موج های مادون قرمز، میلیمتر و Terahertz

جوایز و افتخارات مونا جراحی

بخشی از مصاحبه با مونا جراحی

بیوگرافی مونا جراحی را با مصاحبه ای که از ایشان صورت گرفته ادامه می دهیم.

 در مورد تکنولوژی و فناوری تراهرتز توضیح دهید؟

 تراهرتز بخشی از طیف الکترومغناطیس می باشد که بین فرکانس امواج نور و فرکانس امواج رادیویی صورت می گیرد که رفتار بسیاری از این مولکول ها در این فرکانس ویژه بوده که تشخیص مواد شیمیایی از فواصل دور را امکان پذیر می کند. در امواج تراهرتز بسیاری از مواد دارای ظاهری شفاف تر هستند. همچنین به ما این امکان را خواهد داد که داخل اشیاء را آسان تر ببینیم. ذرات بنیادی تراهرتز نسبت به اشعه ایکس انرژی کمتری دارد و همین باعث می شود که برای عکسبرداری پزشکی اثرات مخرب کمتری را شاهد باشیم.

بزرگ ترین چالش پیش روی شما چیست؟

چالش اصلی که در رشته ی ما با آن مواجه هستیم و سرعت بهره وری را پایین آورده کمبود منابع امواج تراهرتز و یابنده هایی که ارزان باشند و وزن آن ها نیز کم باشد که دلیل آن نیز این است که روش های قدیمی و سنتی برای پیدا کردن امواج رادیویی در فرکانس تراهرتز جواب نمی دهد. شاید در آینده وسایل آزمایشگاهی جدید بتوانند این مشکل را حل کنند.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

تحصیلات در کدام یک بهتر بود، خارج از کشور یا ایران؟ که شما تجربه هردو را داشته اید.

من به شخصه از هردو تجربه ام راضی هستم و چیزهای جدیدی یاد گرفته ام. با این حال سیستم آموزشی ایران بیشتر براساس دانش بوده اما سیستم آموزشی آمریکا براساس حس کنجکاوی می باشد. دانشگاه شریف از لحاظ فیزیک و ریاضی و دانش تئوری بسیار قوی است اما از نظر کارهای تحقیقی و تجربه کمبود زیادی دارد. یکی از بزرگترین تفاوت هایی که می توان به آن اشاره کرد این است که سیستم آموزشی ایران، مهندسان و دانشمندان را به گونه ایی آموزش می دهد که در یک مسیر مشخص تمرکز کنند اما در آمریکا مهندسان و دانشجویان در زمینه های مختلف آموزش داده می شوند بنابراین در رشته های متفاوت نیز می توانند تحقیق کنند.

چطور شما به بالاترین نشان تحقیقاتی دانشمندان و مهندسین جوان دست پیدا کردید؟

من از اینکه این جایزه را از پرزیدنت باراک اوباما دریافت کردم بسیار افتخار می کنم. این جایزه برای ارائه تکنیک هایی که باعث افزایش قدرت منبع امواج تراهرتز می شود و تشخیص حساسیت یابنده های آن به من اهدا شد.

امیدواریم که از خواندن بیوگرافی مونا جراحی لذت برده باشید. برای آشنایی با بیوگرافی زنان موفق در جهان با ما در سایت گرداب جذب همراه باشد.

5 3 رای ها
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
9 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
سپیده حسن زاده

مونا جراحی واقعا اسطوره خوبی برای من و همه بانوان سرزمینمه اینکه جایزه از باراک اوباما بگیری چیز کمی نیست و کار هر کسی نیست پشتکار و اراده قوی و زحمت مونا رو به این درجه رسونده مونا جراحی الگویی برای زندگی من خواهد شد 👌🏻👌🏻ممنون از سایت خوب گرداب جذب عالی بود

Nilo

ممنونم از سایت خوبتون که اینجوری دارید فرهنگ سازی میکند که بیشتر افراد موفق سرزمینمو بشناسیم و اونا رو الگوی خودمون قرار بدیم ممنونم

Noshi kadkhoda

درس خوندن و موفق شدن کاری نداره که ایرانی باشی یا غیر ایرانی تو ایران تحصیل کرده باشی یا تو امریکا مهم پشتکاره اراده انسانه که خانم مونا جراحی اینو به همه ما یاد داد واقعااا ممنونم بخاطر زن بودنتون ایرانی بودنتون

میرا حسنی

واقعا درسته دوست عزیز 👌👌👌👌👏👏👏

نیلوفر کریمی

دقیقااا حرف تون خیلی درست و به جا هستش بعضی از مردم فکر میکنن چون ما زنیم نمیتونیم هیچ کاری انجام بدیم ولی خانم جراحی و امثال خانم جراحی تونستن ثابت کنن زن ها در بعضی از مواقع میتونن از مردها بهترم باشند

اسما

خانم جراحی واقعا شخصی زیبا و پرافتخار کشور هستن من قبلا اسمش رو شنیده بودم ولی هرگز زندگینامه شون رو مطالعه نکرده بودم .خیلی ممنون واقعا جالب و مفید بود

خاطره

خیلی مطلب جذاب و مفیدی بود مونا جراحی یکی از ستاره های ایرانی هستن که خوش درخشیدن و مایه افتخار ایرانیا به خصوص زن های ایرانی هستن

ثریا

بسیار لذت بردم همین که اینجور زنای موفق اونم ایرانی رو میبینم امیدم به زندگی هزاران برابر میشه و بیشتر انگیزه میگیرم برای ادامه راهی که انتخاب کردم

مهدی جلالی

این بانوی ایرانی مایه افتخار کشورمون هستن و امیدی برای زنای دیگه که ایشونو الگوی خودشون قرار بدن و خودشونو باور کنن

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست