5 راز پنهان و باورنکردنی زندگی جی کی رولینگ خالق کتاب های هری پاتر
موفقیت و انگیزشی

5 راز پنهان و باورنکردنی زندگی جی کی رولینگ خالق کتاب های هری پاتر

جی کی رولینگ نویسنده مجموعه محبوب هری پاتر، که از پرفروش‌ترین مجموعه کتاب‌های تمام دوران است. اما موفقیت او اجتناب ناپذیر نبود. شاید باور نکردنی باشد اما بهتر است بدانید که جی کی از تجربیات زندگی واقعی خود به عنوان الهام بخش دنیای جادوگری استفاده کرده است.

رولینگ هنگام نوشتن اولین کتاب هری یاتر، یک مادر مجرد بیکار بود که در فقر به سر می برد و از کمک های مردمی استفاده می کرد. اما با کمی الهام و باور به خود، توانست در دنیای ادبیات طوفان به پا کند. با ما در بخش موفقیت سایت گرداب جذب همراه باشید تا با 5 راز پنهان اما شگفت انگیز زندگی جی کی رولینگ از ثروتمندترین نویسندگان جهان بیشتر آشنا شوید.

رولینگ موفقیت خود را مدیون یک دختر 8 ساله است

مانند بسیاری از نویسندگان، رولینگ نخستین بار برای چاپ اولین کتاب خود، به نام  هری پاتر و سنگ فلسفه تلاش کرد.( که نام آن بعدا  به هری پاتر و سنگ جادو در ایالات متحده تغییر یافت.) این کتاب توسط بیش از دوازده ناشر رد شد. سرانجام، یک ناشر کوچک انگلیسی، به نام بلومزبری (Bloomsbury)، به رولینگ گفت که آن را قبول می‌کند.

بلومزبری آن را کتاب  قوی و تاثیر گذاری دانست زیرا رئیس انتشارات فصل اول را برای خواندن به دختر 8 ساله خود، آلیس داد. پس از پایان کار، بلافاصله بقیه کتاب را خواستار شد. با این حال، بلومزبری متقاعد نشده بود که کتاب پرفروشی در دست دارد. ویراستار رولینگ، باری کانینگام (Barry Cunningham)، به او هشدار داد که نیاز به کار روزانه دارد زیرا تأمین هزینه زندگی برای نوشتن کتاب های کودکان غیرممکن است.

رولینگ اسم مخفف خود را در پاسخ به جنسیت گرایی ناشرش انتخاب کرد

تیم تحریر بلومزبری علاوه بر این که تصور می‌کند این کتاب فروش خوبی ندارد، به رولینگ توصیه کرد که او نباید با نام واقعی خود، جوآن رولینگ، آن را چاپ کند. زیرا پسران کتابی را که یک زن نوشته است نمی‌خوانند. این فرض جنسیتی مطمئناً اعتبار زیادی به پسران نمی‌داد و این کتاب  را برای خواندن دختران مسلم می‌دانست.

رولینگ مشتاق موفقیت،  با این کار موافقت کرد که اولین کار او را با نام J.K. رولینگ  منتشر کنند.J اول اسم خودش و چون رولینگ نام میانی نداشت بنابراین او از K به عنوان بزرگداشت اسم مادربزرگش، کاتلین استفاده کرد.

رولینگ اسم مخفف خود را در پاسخ به جنسیت گرایی ناشرش انتخاب کرد

نام خانه‌ هاگوارتز در اصل روی کیسه بارف نوشته شده بود

رولینگ دوست دارد اولین پیش نویس‌های خود را ترجیحاً با جوهر سیاه بنویسد. گاهی اوقات  از شخصیت خود الهام می‌گرفت، اما خود را خیلی کم  روی کاغذ می‌آورد‌. بنابراین او روی هر چیزی که پیدا می‌کرد شروع به نوشتن می‌کرد. وی به Amazon UK  گفت که هنگام ساختن نام خانه هاگوارتز از کاغذ جایگزین کاملا بدیعی استفاده می‌کرد: “ نام خانه‌های هاگوارتز در پشت کیسه بیمار هواپیما ایجاد شده است. که البته، خالی بود.”

لحن تاریک و فزاینده سریال از تجارب زندگی رولینگ الهام گرفته است

مجموعه هری پاتر بخاطر پیشرفت زیاد، بسیار پیچیده‌تر می شود و با مسائل جدی مانند مرگ و تعصب دست و پنجه نرم می‌کند. رولینگ در مورد این واقعیت که بسیاری از تاریکی‌ها مربوط به زندگی نامه خود اوست را به صراحت نشان داده است.

او به اپرا وینفری ( Oprah Winfrey) گفت كه اگرچه وقتی این سریال را شروع كرد، متوجه این موضوع نشد، اما یتیم كردن هری، همراه با تجربیات بعدی او در مورد مرگ، روش او برای مقابله با مرگ مادر خودشه بوده كه در سن 20 سالگی بع دلیل بیماری ام اس او را از دست داده است. وی در این باره می گوید: “اگر او نمی‌مرد‌، فکر نمی‌کنم خیلی قدرتمند می شدم و اصلا هری پاتری وجود نداشت. این کتاب‌ها همان چیزی هستند که وجود دارند و دلیل خلق آن درگذشت مادرم بوده است.”

دمنتورها ( Dementors)، از ترسناک ترین موجودات این حق را دادند و از مبارزات او با افسردگی در طول 20 سالگی الهام گرفته است: “توصیف برای شخصی که هرگز آنجا نبوده بسیار دشوار است زیرا این غم نیست. غم و اندوه را می‌دانم. اندوه گریه و احساس است. اما آن عدم وجود احساس سرد است – آن احساس واقعاً فرو رفته. این همان چیزی است که دمنتورها هستند. “

کوییدیچ بر اساس بسکتبال بود

کوییدیچ (Quidditch)، ورزش مورد علاقه در هاگوارتز، در فیلم‌های هری پاتر شبیه لاکر پرواز است. شاید تصور شود که رولینگ انگلیسی هنگام خلق بازی به فکر کریکت است. به هر حال، جاروهای کوییدیچ کمی شبیه خفاش هستند. در واقع، الهام بخش او بازی  بسکتبال کاملا آمریکایی بود.

رولینگ در مصاحبه خود با آمازون توضیح داد: “من یک ورزش برای جادوگران می‌خواستم و همیشه دوست داشتم بازی‌ای را ببینم که همزمان بیش از یک توپ در آن بازی کند. ایده فقط مرا سرگرم می‌کرد. ورزش ماگل که بیشتر به آن شباهت دارد بسکتبال است که احتمالاً ورزشی است که بیشتر از دیدن آن لذت می‌برم. “

 به لطف محبوبیت کتاب‌ها، کوییدیچ، با تیم‌هایی در بسیاری از دانشگاه‌ها و مسابقات جام جهانی خود، به یک ورزش واقعی تبدیل شده است. رولینگ تأیید می کند از آنجا که تلاش زیادی برای تبدیل آن به یک ورزش کاملا تحقق یافته انجام داده است: ” برای من بسیار سرگرم کننده بود که قوانین را تنظیم کردم و هنوز هم دفترچه‌ای را که در آن کار کردم، با نمودارها و تمام نام های توپ‌هایی را که قبل از استقرار در Snitch ، Bludgers و Quaffle امتحان کردم. “

بیشتر بخوانید: ۵ راز مهم که درباره بیل گیتس خالق شرکت مایکروسافت نمی دانید

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه