14 سخن زیبا از نلسون ماندلا اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی
موفقیت و انگیزشی

14 سخن زیبا از نلسون ماندلا اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی

نلسون ماندلا که از 20 سالگی متعهد به مبارزه با آپارتاید بود، هنگامی که در اولین انتخابات دموکراتیک این کشور انتخاب شد، به قدرت رسید.

در دهکده کوچک موزو در ترانسکی، آفریقای جنوبی، کودکی در 18 ژوئیه 1918 با نام Rolihlahla به معنای “کشیدن شاخه درخت” در زبان خوسا یا به تعبیر دیگر: “مزاحم” متولد شد. رولیه‌لا‌هلا ، که بزرگ و نلسون ماندلا شد، مطمئناً با این نام زندگی کرد.

اما او نوعی دردسر ساز بود که این دنیا به آن نیاز داشت. دوران کودکی فروتن ماندلا که در کلبه‌ها زندگی می‌کرد و ذرت، سورگوم، کدو تنبل و لوبیا می‌خورد، نسبتاً بی‌دغدغه بود تا اینکه در سن نه سالگی پدرش درگذشت و وی توسط جانگینتابا دالیندیبو، رئیس موقت مردم تمبو به فرزندی پذیرفته شد.

با ورود به سبک زندگی جدید، ماندلا، که نام اصلی او در دوره ای از سیستم مدرسه انگلیس آفریقای جنوبی به نلسون تغییر یافت، به تاریخ آفریقا علاقه‌مند شد و به زودی از تأثیر سفیدپوستان بر مردم آفریقای جنوبی آگاه شد. زمانی که 20 سال سن داشت، رهبر جنبش ضد آپارتاید بود و در سال 1942، به کنگره ملی آفریقا پیوست.

فعالیت های نلسون ماندلا

ماندلا به مدت دو دهه با سیاست‌ها و اقدامات نژادپرستانه دولت آفریقای جنوبی از طریق روش‌های غیرخشونت آمیز و مسالمت آمیز، مانند کمپین دفاع از سال 1952 و کنگره مردم 1955، مبارزه کرد. اما در سال 1961، او تصمیم گرفت که زمان آن فرا رسیده است که از تاکتیک‌های جنگ چریکی برای پایان دادن به آپارتاید استفاده شود و بنیانگذار Umkhonto we Sizwe ، همچنین به عنوان MK، شاخه مسلح ANC را بنیان نهاد. پس از سازماندهی اعتصاب کارگران، وی دستگیر و به پنج سال زندان محکوم شد. دادگاه دیگری در سال 1963 به جرایم سیاسی به حبس ابد منجر شد.

نلسون با گذراندن 27 سال زندان، از نوامبر سال 1962 تا فوریه 1990، با انگیزه بیشتری ظاهر شد ( با داشتن مدرک حقوق که از طریق برنامه مکاتبات دانشگاه لندن به دست آورد). آزادی وی در زمان رئیس جمهور فردریک ویلم دکلرک اتفاق افتاد که با ماندلا همکاری کرد و اولین انتخابات دموکراتیک آفریقای جنوبی را در 27 آوریل 1994، هنگام انتخاب ماندلا ایجاد کرد. قدرت سخنان وی در طول سخنرانی‌هایش، و همچنین از طریق نامه های نوشته شده در زندان، همچنان ادامه دارد، همانطور که او اکنون در 18 ژوئیه در روز تولد خود به یاد می‌آورد که از سال 2009 به عنوان روز ماندلا انتخاب شده و جشن گرفته می شود.

در ادامه از مجموعه مقالات موفقیت و انگیزشی سایت گرداب جذب شما را با نقل قول های جذاب و به یاد ماندنی نلسون ماندلا آشنا خواهیم ساخت. پس با ما همراه باشید.

فعالیت های نلسون ماندلا

سخنان و جملات ناب نلسون ماندلا

درباره دموکراسی: “این تنوع ما نیست که ما را از هم جدا می‌کند. این قومیت، یا دین و فرهنگ ما نیست که ما را از هم جدا می‌کند. از آن‌جایی که ما به آزادی خود رسیده‌ایم، فقط یک تقسیم می‌تواند در بین ما وجود داشته باشد: بین کسانی که دموکراسی را گرامی می‌دارند و کسانی که این کار را نمی‌کنند.”

درباره میراث: “پیگیری کورکورانه محبوبیت ارزان قیمت هیچ ارتباطی با انقلاب ندارد.”

درباره قدرت: “من فهمیدم که شجاعت نبود ترس، بلکه پیروزی بر آن بود. بارها بیشتر از خودم احساس ترس می‌کردم که به یاد می‌آورم، اما آن را پشت ماسک جسارت پنهان کردم. مرد شجاع کسی نیست که احساس ترس نمی‌کند بلکه کسی است که این ترس را فتح می‌کند. “

درباره زبان: «هرگز عادت من این نیست که از کلمات سبک استفاده کنم. اگر بیست و هفت سال زندان کاری برای ما انجام داده است، استفاده از سکوت تنهایی بوده است تا به ما بفهمانید که کلمات گرانبها هستند و گفتار واقعی در تأثیر آن بر نحوه زندگی و مرگ انسان‌ها چقدر واقعی است.”

در مواجهه با چالش‌ها: «مشکلات برخی از مردان را می‌شکند، هیچ تبر به اندازه کافی تیز نیست که بتواند روح گناهکاری را که به تلاش خود ادامه می‌دهد، قطع کند، کسی که به این امید امیدوار باشد که حتی در آخر قیام کند. “

در مورد آموزش: “آموزش و پرورش قدرتمندترین سلاحی است که می‌توانید برای تغییر جهان استفاده کنید.”

درباره والدین: ” در موارد کمی زندگی پدر یا مادر با فرزندان موفق شیرین‌تر می‌شود.”

در مورد عزم و اراده: “هر کسی می‌تواند بیش از شرایط خود قیام کند و به موفقیت برسد اگر به کاری که انجام می‌دهد فداکار و علاقه‌مند باشد.”

درباره آزادی: “حقیقت این است که ما هنوز آزاد نیستیم. ما فقط به آزادی آزاد بودن، حق ستم نرسیدن دست یافته‌ایم. ما گام آخر سفر خود را نبرداشته‌ایم، بلکه اولین قدم در یک جاده طولانی‌تر و حتی دشوارتر برداشته ایم. زیرا آزاد بودن صرفاً زنجیر انداختن نیست بلکه زندگی به روشی است که به آزادی دیگران احترام گذاشته و آن را ارتقا می‌بخشد. آزمایش واقعی ارادت ما به آزادی تازه آغاز شده است. “

درباره زندگی: “آنچه در زندگی اهمیت دارد، صرف این نیست که ما زندگی کرده‌ایم. این چه تفاوتی است که ما در زندگی دیگران ایجاد کرده‌ایم که اهمیت زندگی ما را تعیین می‌کند. “

درباره اخلاق: “کسانی که با اخلاق، صداقت و سازگاری رفتار می‌کنند، نیازی به ترس از نیروهای غیرانسانی و بیرحمی ندارند.”

درباره شوخ طبعی: “شما ایده‌های خود را با کاهش خود در سطح افرادی که با آن‌ها هستید و احساس شوخ طبعی و یک آرامش کامل، حتی در هنگام بحث درباره چیزهای جدی، تیزتر می‌کنید. و من این را دوست دارم. “

در پاسخ گفت: “یک نگرانی اساسی برای دیگران در زندگی فردی و اجتماعی ما باعث می شود جهان به مکان بهتری تبدیل شود که با شور و اشتیاق رویای آن را داشتیم.”

درباره مرگ: «مرگ امری اجتناب ناپذیر است. هنگامی که مردی آنچه را که وظیفه خود در قبال مردم و کشورش می‌داند انجام دهد، می‌تواند در آرامش استراحت کند. من معتقدم که من تلاش کرده‌ام و به همین دلیل است که تا ابد خواهم خوابید.”

همچنین بخوانید:

۱۵ نقل قول گاندی که زندگی شما را متحول می سازد

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه