در این مقاله از سایت گرداب جذب شما را با چند نکته جالب و خواندنی در مورد فعال حقوق کودکان و برنده جایزه صلح نوبل ملاله یوسف زی آشنا خواهیم کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

1- استفاده از نام مستعار گل ماکای، وقتی که تنها 11 سال داشت و شروع به وبلاگ نویسی درباره زندگی در پاکستان زیر سلطه طالبان برای بی بی سی (BBC) کرد.

2- در 9 اکتبر سال 2012، ملاله به همراه دوستانش سوار اتوبوس شد که به خانه برگردد، اما در میان راه گروه طالبان اتوبوس را متوقف کردند و به دنبال ملاله می‌گذشتند تا این که او را پیدا و به سر و گردن ملاله 15 ساله شلیک کردند. چون که جراحت او سخت بود انتظار نمی‌رفت که زنده بماند.

3- تقریبا دو سال از روزی که ملاله مورد اصابت گلوله قرار گرفت، می‌گذشت که به او جایزه صلح نوبل اهدا شد. ملاله یوسف زی 17 ساله توانست جوان‌ترین دریافت کننده این جایز باشد. وی این جایزه برجسته را با کایلاش ساتیارتی، دیگر فعال حقوق کودکان تقسیم کرد.

4- ملاله در کودکی قصد داشت که پزشک شود اما این اتفاقات باعث شد که او اکنون به سیاست علاقه مند شود.

5- به دلیل سو قصد به ملاله یوسف زی، کشور پاکستان از ایجاد اولین لایحه حق تحصیل خبر داد.

6- ملاله یوسف زی تا به امروز، بیش از 40 جایزه و افتخار برای شجاعت و فعالیت خود دریافت کرده است، از جمله دکترای افتخاری از دانشگاه کینگز لندن در سال 2014 و همچنین دریافت جایزه گرمی در سال 2015، برای بهترین آلبوم کودکان (برای کتاب صوتی “من ملاله هستم” که چگونه یک دختر برای آموزش ایستاد و جهان را تغییر داد).

7- وقتی ملاله 18 ساله شد، او مدرسه‌ای کاملا دخترانه برای پناهندگان سوریه افتتاح کرد و از رهبران سراسر جهان خواست که ” کتاب، نه گلوله” تهیه کنند.

8- در سال 2015، یک سیارک به احترام ملاله یوسف زی نامگذاری شده است.

9- در آوریل سال 2019، ملاله به یک پیام آور صلح سازمان ملل متحد تبدیل شد.

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه

فهرست