بیوگرافی ملاله یوسف زی فعال حقوق زنان
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی ملاله یوسف زی فعال حقوق زنان

بیوگرافی ملاله یوسف زی فعال حقوق بشر و حقوق کودکان که در سال 2012 توسط گروه اسلامی طالبان در راه بازگشت از مدرسه، با هدف ترور مورد حمله قرار گرفت که خوشبختانه نافرجام بود.

ملاله در یک مصاحبه از گروه تروریستی طالبان انتقاد کرده و گفته بود که: ” دختران در زمان طالبان می ترسیدند که به صورتشان اسید پاشیده شود یا توسط این گروه دزدیده شوند. ” ملاله یوسف زی همچنین عضو کمپین تحصیل دختران اهل پاکستان می باشد. زمانی که طالبان در پاکستان تسلط داشت دختران برای درس خواندن بدون یونیفورم به مدرسه می رفتند و کتاب های خود را در زیر شال خود پنهان می کردند. ملاله در آن زمان گفته بود که می خواهد زمانی که بزرگ شد، حقوق بخواند و وارد دنیای سیاست بشود. بیوگرافی ملاله یوسف زی را در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات بیوگرافی افراد موفق مطالعه فرمایید تا بیشتر با این فعال حقوق زنان آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی مونا جراحی استعداد برتر حرفه ای جوان سال

دوران کودکی و جوانی ملاله یوسف زی

ملاله یوسف زی در 12 ژوئیه سال 1997 در مینگوره پاکستان به دنیا آمد. پدر او ضیاءالدین یوسف زی می باشد که مدرسه دخترانه دره سوات را پس از حمله طالبان تأسیس کرد و دخترش ملاله نیز در آنجا به تحصیلات خود ادامه داد. اطلاعات زیادی راجب خانواده ی او منتشر نشده است. ملاله زمانی که به مدرسه می رفت از تحصیل دختران نیز دفاع می کرد. در سال 2008 در شهر پشاور پاکستان به سخنرانی پرداخت که در آنجا به این پرسش را مطرح می کند که طالبان چگونه به خودش این اجازه را می دهد که مانع تحصیل دختران شود؟ تا اینکه در تاریخ 9 اکتبر 2012 وقتی از مدرسه به خانه بازمی گشت توسط گروه اسلامی طالبان مورد حمله قرار گرفت. این حمله و تهدید به مرگ هرگز نتوانست او را از فعالیت هایش که دفاع از حقوق کودکان و دختران بود بازدارد.

 در اوایل سال 2009 ملاله در وبلاگ BBC در مورد تحصیل زیر بار تهاجمات طالبان مطالبی را نوشت که در آن زمان از نام دیگری استفاده کرده بود که بعدها اعلام می کند که آن نوشته متعلق به او می باشد. ملاله بارها در شبکه های اجتماعی راجب زنان و حق و حقوق آن ها، مخصوصا در زمینه تحصیلات دفاع کرده بود که باعث شد در سال 2011 به عنوان نامزد دریافت جایزه ی صلح بین المللی کودکان و در عین حال جایزه صلح ملی جوانان پاکستان را از آن خود کرد. در بیوگرافی ملاله یوسف زی به سخنرانی او در سازمان ملل نیز اشاره خواهیم کرد. او در سال 2013 اولین کتاب خود را به نام ” من ملاله هستم ” منتشر کرد و در یک بعد از آن جایزه ی نوبل صلح را به دست آورد.

دوران کودکی و جوانی ملاله یوسف زی

جایزه صلح نوبل ملاله یوسف زی

در این بخش از بیوگرافی ملاله یوسف زی به چگونگی گرفتن جایزه ی نوبل او خواهیم پرداخت. ملاله برای تلاش هایش برای حق تحصیل کودکان در سال 2014 جایزه صلح نوبل را همراه با کایلاش ساتیارتی دریافت کرد. او جوان ترین برنده این جایزه بعد از عبدالسلام که جایزه نوبل فیزیک را کسب کرده بود، دومین پاکستانی برنده ی این جایزه است. او در سال 2013 برای گرفتن این جایزه شرکت می کند اما موفق به دریافت آن نمی شود. نخست وزیر پاکستان نواز شریف برای تبریک به ملاله گفته بود: ” ملاله یوسف زی غرور و افتخار پاکستان و افتخار هم وطنانش می باشد. دستاوردهای او بی نظیر بوده که باید دختران و پسران جهان استقامت و تعهد وی را سرلوحه خود قرار دهند. “

بان کی مون دبیر سابق سازمان ملل نیز ملاله را یک طرفدار شجاع و پیرو صلح توصیف کرده که با طرفداری از تحصیل دختران پاکستان تبدیل به معلمی برای دنیا شده است.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

سخنرانی در سازمان ملل ملاله یوسف زی

ملاله یوسف زی در 12 ژوئیه سال 2013 زمانی که تنها 16 سال سن داشت و پس از مجروح شدنش توسط گروهک اسلامی طالبان در سازمان ملل متحد سخنرانی کرد و از سیاستمداران جهان خواست که نسبت به حق تحصیل دختران پاکستانی سیاست گذاری کنند. در این سخنرانی همچنین به حمله طالبان به او اشاره و گفت آن ها فکر کرده اند با این اقدام من از حق دختران می گذرم اما به هیچ عنوان این طور نیست و تازه در من مقاومت، استقامت و شجاعت متولد شده و خواستار اقدام علیه بی سوادی، فقر و تروریسم هستم.

 او همچنین به ترس افراطیون از قلم و کتاب اشاره و بی سلاح شدن زنان را در بی سوادی تعبیر می کند. ملاله در سن 16 سالگی به تمام جهان نشان داد که نباید هیچ کودکی به خاطر یادگیری و تحصیل کشته شود و هیچ معلمی از آموزش و هیچ کودکی نباید از یادگیری بترسد. این شیوه باید تغییر کند پس بیایید در راه تغییر دادن جهان قدمی بزرگ برداریم. ادامه بیوگرافی ملاله یوسف زی را مطالعه فرمایید تا به سرنوشت او پی ببریم.

سخنرانی در سازمان ملل ملاله یوسف زی

بازگشت به پاکستان ملاله یوسف زی

بیوگرافی ملاله یوسف زی به ما جرأت و جسارت روبه رو شدن با سنت های پوچ و بی ارزش را خواهد داد. ملاله در تاریخ 29 مارس سال 2018 بعد از آن اتفاق ترورش تصمیم گرفت به پاکستان برگردد و به محض رسیدنش با شهید خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان دیدار و با یکدیگر در مورد مسائل حقوق زنان و وطنش صحبت کردند. ملاله به دل تنگیش در این 5 سال برای وطنش می گوید و اینکه هیچوقت نمی خواسته از آنجا دور شود. در طی سفر 4 روزه خود دلش می خواست به دره سوات و مناطقی که تحت سلطه طالبان نبودند، برود و از آن مناطق دیدن کند.

ملاله یوسف زی صندوقی را راه انداخته بود که با جمع آوری کمک های مردمی بتواند به دختران پاکستان یاری رساند. او با همان کمک ها یک مدرسه را تآسیس کرد. او جایزه آزادی اندیشه ساخاروف به دست پارلمان اروپا را در 10 اکتبر سال 2013 نائل به دریافت آن شد. در آپریل 2017 نیز انتونیو گوترس به عنوان دبیر کل سازمان ملل، ملاله یوسف زی را یک پیام رسان صلح به منظور ارتقاء آموزش و پرورش دختران دانست. این یکی از با ارزش ترین افتخاراتی است که سازمان ملل متحد در طی هر دو سال به یک نفر اعطا می کند.

وی در هیجدهمین سالگرد ازدواجش با باز کردن یک مدرسه برای دختران پناهنده سوری در لبنان، اقدام به گسترش سوادآموزی دختران در جهان کرده است. ملاله یوسف زی در وبلاگ خود به این نکته که اگر رهبران جهان تنها پولی را که برای تسهیلات نظامی و ارتش در عرض 8 روز هزینه می شود را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند، برای دوازده سال آموزش رایگان کودکان جهان کافی است.

الگوبرداری از افراد موفق

یکی از آسان ترین راه ها برای شناخت افراد موفق و باورهایشان در هنگام رسیدن به خواسته هایشان، آشنایی با زندگینامه این افراد است. به همین منظور سایت گرداب جذب این امکان را برای شما فراهم آورده است تا به راحتی به بیوگرافی افراد موفق در سرتاسر دسترسی پیدا کنید. شما می توانید برای خرید کتاب صوتی ثروتمندترین مردان جهان همین حالا از سایت گرداب جذب اقدام کنید و از گوش دادن به این کتاب نهایت لذت را ببرید.

زندگینامه های مشابه

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من یکی از مستند های زندگی ملاله رو تو تلویزیون دیدم دیدم که چه جوری با کلی مشکلات بازم حامیه حقوق دختران و پسران کشورش بوده حتی با پول خودش براشون کتاب و دفتره تهیه میکرده و بهشون درس میداده جون خودشو به خطر انداخته تا بتونه خواندن نوشتن به بچه های بیضاعت کشورش کمک کنه واقعا که جایه تحسینه

  پاسخ
  • دقیقاا من هم این مستند و دیدم یه جای از فیلم مادر ملاله میگفت که هر بار که شب میشد میترسیدم که طالبان الان میان و مارو گلوله بارون میکنن

   پاسخ
 • چهرشو اول دیدم خیلی بچه بنظر میرسید ولی واقعا تفکراتش و سطح شعور و فکرش بسیار بالاست و خوشم اومد زندگی نامشم جالب بود

  پاسخ
  • دقیقا منم دیدم فک کردم سنشون خیلی کمه ولی واقعا تفکراتشون عالیه خیلی جالب بود برام زندگی نامش

   پاسخ
  • دقیقا در نگاه اول خیلی سنش کم به نظر میرسه ولی تفکر و نگرش انسان ها ربطی به سن و سال نداره

   پاسخ
 • کاشکی ما هم تو ایران داشتم ملاله هایی که زندگی ما براشون مهم باشه سعی کنند با کمک ها و مهربانی هاشون اینده ما رو تغییر بدن??

  پاسخ
  • تو ایرانم کم نیستند اینجور افراد شما نگا کنید اخبارها رو چندین زندانی فعال حقوق زنان داریم متاسفانه مدافعان ما در بندن اکثرشون?

   پاسخ
   • دقیقا حرف شما درسته این مشکل از ریشه س ملت ما خیلی به زنها توجه نمیکنن وقتی میخوان پیشرفت کنن نمیزارن

    پاسخ
 • ببخشید میشه لینک دانلود مستند رو هم قرار بدین خیلی دوست دارم مستند رو ببینم اگه بذاریدش لطف میکنید

  پاسخ
  • دوست عزیز تو گوگل سرچ کنید میاره براتون لینک دانلود نداره دیگه به راحتی خودتون میتونید دانلودش کنید

   پاسخ
 • اسرا کریمی
  20 مهر 1399 11:00 ق.ظ

  داستان زندگی ملاله یکی از بهترین بیوگرافی های بود که توی سایت گرداب جذب گذاشته بودید البته از دید من خیلی ممنونم از کار زیباتون

  پاسخ
 • ملاله یوسف زی یکی از زنای پر امید و پر تلاشه .و البته خیر خواه اینکه برای هجدهمین سالگرد ازدواجش در لبنان مدرسه ساخته برای دختران.این روحیه ی خیر خواه بانو پاکستانی رو نشون میده

  پاسخ
 • چقدر این دختر قلب مهربون و فداکار داشته و اینکه در جهان چقدر از این نوع دخترها داریم که موفق هستند با تمام سخت هایی که کشیدند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست