7 نکته‌ای که احتمالاً درباره والت دیزنی نمی‌دانید
موفقیت و انگیزشی

7 نکته‌ای که احتمالاً درباره والت دیزنی نمی‌دانید

از شکست‌های کسب و کار که منجر به خلق شخصیت کارتونی معروف او شد، تا افسانه‌های ماندگار پیرامون مرگ والت دیزنی، هفت واقعیت شگفت انگیز در مورد این شخصیت دنیای سرگرمی را  در این بخش از مقالات انگیزشی سایت گرداب جذب بررسی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

#1 والت دیزنی از خانواده‌ای خاکی بود

والت دیزنی، چهارمین فرزند از پنج فرزند خانواده بود و در 5 دسامبر 1901، در شیکاگو متولد شد. زمانی دیزنی که چهار ساله بود، با خانواده‌اش به مزرعه‌ای خانوادگی در مارسلین، میسوری نقل مکان کردند. در مارسلین، او ابتدا به دلیل علاقه شدید به نقاشی، از طرف عمه و همچنین یکی از همسایه‌ها که دکتری بازنشسته بود، مورد تشویق قرار گرفت. پدر دیزنی برای  امرار معاش در مارسلین به مشکل برخورده و در سال 1910 مزرعه را فروخت. سال بعد، خانواده به کانزاس سیتی نقل مکان کردند. در آن جا، پدر دیزنی یک امتیاز روزنامه خریداری کرده و برای شش سال آینده، والت دیزنی، قبل و بعد از مدرسه و همچنین در روزهای تعطیل به پیک‌های روزنامه‌بر کمک می‌کرد.

 در سال 1917، پدر دیزنی امتیاز روزنامه را فروخته و خانواده را به شیکاگو برد و سپس در یک شرکت تولید ژله و آبمیوه استخدام شد. والت در 16 سالگی دبیرستان را رها کرده و با وارد شدن ایالات متحده به جنگ جهانی اول، با جعل شناسنامه (سن حداقل 17 سال برای رفتن به جنگ الزامی بود)، به سپاه آمبولانس صلیب سرخ پیوست. او در اواخر سال 1918، اندکی پس از امضای آتش بس که به جنگ پایان داد، به فرانسه اعزام شد. دیزنی قبل از اینکه در سال 1919 از سپاه بیرون بیاید، وقت خود را صرف رانندگی با مسئولان صلیب سرخ و انجام کارهای دیگر کرد.

همچنین بخوانید: بیوگرافی والت دیزنی خالق انیمیشن های به یاد ماندنی

#2 والت دیزنی به جای صدای کاراکتر میکی ماوس حرف می‌زد

دیزنی به دنبال خدمات خود در صلیب سرخ، به امید تبدیل شدن به کاریکاتوریست روزنامه، به کانزاس سیتی نقل مکان کرد. در عوض، وی کاری در زمینه ساخت تبلیغات برای مجلات و سینماها را پیدا کرده و سپس به انیمیشن علاقه مند شد. در سال 1922، او یک استودیوی فیلم به نام “Laugh-O-Gram” افتتاح کرد اما از نظر اقتصادی با مشکل روبرو شد و در سال 1923 استودیو را تعطیل کرد. در همان سال، او به هالیوود نقل مکان کرد و با برادر بزرگتر خود رو، استودیوی برادران دیزنی را تشکیل داد.

 پس از تولید انیمیشن‌های، این استودیو از سال 1927 شروع به ساخت مجموعه‌ای درباره شخصیتی کرد که والت با نام “Oswald the Lucky Rabbit” ساخته بود. با این حال، سال بعد، در یک ضربه بزرگ، والت حق آفرینش شخصیت محبوب خود را از دست داد. در پاسخ، او شخصیت جدیدی را ایجاد کرد که در ابتدا با نام “Mortimer Mouse” لقب گرفته بود، اما بعد به این نتیجه رسیدند که میکی اسم بهتری خواهد بود. میکی موس اولین بازی رسمی خود را در یک فیلم کوتاه با عنوان “Steamboat Willie”  در سال 1928 انجام داد، که یکی از اولین کارتون‌هایی است که از جلوه‌های صوتی هماهنگ استفاده می‌کند.

 میکی ماوس به سرعت تبدیل به یک ستاره شد و به زودی باشگاه‌ها و محصولات زیادی با این نام ساخته شد. زمانی که برای اولین بار، والت صدای این شخصیت را در “The Karnival Kid” در سال 1929 شنید، به شدت ناراحت شد تا حدی که خودش تصمیم به حرف زدن به جای این شخصیت گرفت. این صدا تا سال 1947 و تا فیلم “Mickey and the Beanstalk” ادامه داشت اما پس از آن، والت دیزنی از این کار به دلیل مشغله زیاد، انصراف داد.

والت دیزنی به جای صدای کاراکتر میکی ماوس حرف می‌زد

#3 دیزنی در طول جنگ جهانی دوم، فیلم‌های تبلیغاتی برای دولت ایالات متحده تولید می‌کرد

در طول جنگ، کارمندان دیزنی فیلم‌های آموزشی برای آژانس‌های مختلف فدرال ایجاد کردند. از جمله یک انیمیشن کوتاه به اسم “روح جدید” در سال 1942، به سفارش وزارت خزانه داری که برای تشویق مردم به پرداخت مالیات بر درآمد خود به عنوان راهی برای حمایت از جنگ، ساخته شد. این فیلم با بازی دونالد داک در هزاران سالن سینما به نمایش درآمد و حتی نامزد دریافت جایزه اسکار شد. استودیوی دیزنی همچنین فیلم‌های آموزشی برای ارتش آمریكا ساخت و به طور رایگان بیش از هزار نشان برای واحدهای نظامی ایجاد كرد. این طرح‌ها حول شخصیت‌های تثبیت شده دیزنی و همچنین شخصیت‌های جدید متمرکز بودند.

 گرچه والت در ابتدا تمایل نداشت با تولید کارهای آشکار تبلیغاتی چهره خود را به عنوان یک سرگرم کننده غیر سیاسی خدشه دار کند، اما سرانجام تیم او کارهای کوتاه مثل “Der Fuerher’s Face” در سال 1943 ساختند که به نوعی با نازی‌های شوخی می‌کند. علاوه بر این، پس از خواندن کتاب پرفروش “پیروزی از طریق نیروی هوایی (Victory Through Air Power)” نوشته سرگرد الكساندر دو سورسكی، والت كه شدیداً انسانی وطن پرست بود، تصمیم گرفت آن را به عنوان یك اثر انیمیشن  به همین نام در سال   1943 برای جلب حمایت بیشتر، بسازد. رئیس‌جمهور فرانکلین روزولت و وینستون چرچیل، نخست‌وزیر انگلیس این فیلم را دیدند که بنا بر گزارش‌ها، تاثیراتی هم بر آن‌ها داشته ‌است.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

#4  والت دیزنی یک علاقه مند به قطار بود

این فیلم‌ساز مشهور مدت‌ها شیفته قطار بود. پدر و عموی او مدتی را در راه‌آهن گذرانده بودند و والت در نوجوانی در کانزاس سیتی مدت کوتاهی در فروش روزنامه و تنقلات در قطارها فعالیت می‌‌کرد. در یک سفر قطار در سال 1928 از نیویورک به لس آنجلس بود که والت شروع به طراحی شخصیت جدیدی کرد که در آخر، به نام میکی موس معروف شد ( برخلاف افسانه‌ها، والت موش حیوان خانگی نداشت که میکی را بر اساس آن بنا کند).

در اواخر دهه 40، او برای خود یک لوکوموتیو بخار در مقیاس کوچک ساخت و پس از نقل مکان به یک خانه جدید در لس آنجلس در سال 1950، نیم مایل مسیر را در اطراف ملک خود تبدیل به مسیر راه آهن تبدیل کرد. اشتیاق او به قطارها ، به خوبی در دیزنی لند، که از زمان افتتاحیه در سال 1955 دارای خطوط راه‌آهن بوده، به خوبی مشهود است.

#5 برنامه‌های اولیه برای ساخت دیزنی لند، در مقیاس کوچک اتفاق افتاد

والت دیزنی در ابتدا قصد داشت یک پارک تفریحی کوچک در نزدیکی استودیوی Burbank خود بسازد. با این حال، برنامه‌های او خیلی زود بلند پروازانه تر شد و در سال 1953، او یک شرکت تحقیقاتی را استخدام کرد تا مکان بهینه‌ای در جنوب کالیفرنیا، برای ساخت یک پارک موضوعی در مقیاس بزرگ پیدا کند. این شرکت پس از مطالعه عواملی مانند رشد جمعیت، الگوهای آب و هوایی و گزینه‌های حمل و نقل، سایتی را که می‌توانست به دیزنی لند تبدیل شود، پیدا کرد. یک زمین 160 هکتاری، متشکل از درختان نارنج، در آناهیم، مکانی بود که این تیم در نظر گرفت. ساخت و ساز در ژوئیه 1954 آغاز شد و دیزنی لند یک سال بعد، در 17 ژوئیه افتتاح شد. اولین نمایش از دیزنی لند در یک برنامه زنده تلویزیونی توسط رونالد ریگان به نمایش گذاشته شد و حدود ۷۰ میلیون آمریکایی این برنامه را تماشا کردند.

اما با اتفاقاتی مثل؛ خرید و فروش بلیط‌های تقلبی که منجر به جمع شدن عده زیادی از مردم شده بود، شکستن برخی دستگاه‌ها، ناتمام بودن چند قسمت از پارک و البته نشتی گاز که منجر به تعطیلی اجباری بخش “Fantasyland” شد، روز افتتاحیه چندان خوب پیش نرفت. با این حال، دیزنی لند یک موفقیت فوری کسب کرد و پس از یک ماه، این پارک میزبان بیش از نیم‌میلیون بازدیدکننده بود. در ابتدا، هزینه ورودی برای افراد بزرگسال، یک دلار و برای کودکان 50 سنت (نیم دلار) بوده و بهای استفاده از بازی‌ها، بین 10 تا 25 سنت برای هر فرد بود. والت دیزنی که عمیقاً از ساخت دیزنی لند خوشحال بود و البته  به دلیل درگیر کارهای زیادی که داشت، زمان زیادی را در آن‌جا می‌گذراند و حتی یک آپارتمان برای خود در دیزنی لند ساخت.

برنامه‌های اولیه برای ساخت دیزنی لند، در مقیاس کوچک اتفاق افتاد

#6 والت دیزنی، بیش از هر شخص دیگری برنده اسکار شده است

والت دیزنی رکورددار بیشترین جوایز اسکار فردی (22 جایزه) و نامزدی (59 نامزدی) است. در سال 1932، در پنجمین مراسم اهدای جوایز اسکار، وی جایزه افتتاحیه خود را در بهترین موضوع کوتاه (کارتون) برای “گلها و درختان (Flowers and Trees)”، که از روند جدید سه نوار تکنیکالر استفاده می‌کرد، به دست آورد. او برای “مری پاپینز” 1964 در دسته بهترین عکس نامزد شد، اما به “بانوی زیبای من (My Fair Lady)” باخت. با این وجود “مری پاپینز” در پنج رده دیگر، از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن که به جولی اندروز اهدا شد، اسکار گرفت.

دیزنی همچنین چهار اسکار افتخاری دریافت کرد. از جمله یک اسکار افتخاری در سال 1932 برای ساخت میکی موس، دیگری در سال 1939 برای فیلم “سفید برفی و هفت کوتوله” و سومین اسکار در سال 1942 برای “Fantasia” و سهم آن در طراحی صدا را دریافت کرد.

#7 جسم والت دیزنی منجمد نشده است

در نوامبر 1966، پزشکان دریافتند که والت دیزنی که برای سال‌ها سیگار می‌کشید، مبتلا به سرطان ریه است. یک ماه بعد، در 15 دسامبر، والت دیزنی در سن 65 سالگی در بیمارستانی در بوربانک درگذشت. اندکی پس از مرگ او، داستان هایی در مورد محافظت به شیوه انجماد از جسم این فیلمساز در مطبوعات آغاز شد.  این کار را معمولاً به این امید انجام می‌دهند که با پیشرفت علم پزشکی در چندین سال آینده، بتوان جسد منجمد شده افراد را دوباره احیا کرد. علی رغم شایعات مداوم در مورد دیزنی، جنازه وی در حقیقت سوزانده شده و خاکسترش در مقبره ای در کالیفرنیا، دفن شد.

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه