اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری است. مفیدترین و سودمندترین درس زندگی خود را از اشتباها می گیریم. چرا نگران اشتباه کردن هستیم؟

انسان بودن مستلزم اشتباه کردن است. از اشتباه های زندگی نترسیم و از آن ها غول های بزرگ نسازیم. اشتباه های خود را گردن بگیریم و از درس نهفته در آن برای موفقیت استفاده کنیم. بدون تقلید یا مخالفت بی دلیل از دیگران ، خود بودن و استقلال فکر را تجربه کنیم. مسئولیت زندگی خود با موفقیتها و اشتباهات موجود در آن به عهده بگیریم. چرا که اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری است. پس اشتباه های خود را به عنوان دوستی هشدار دهنده پذیرا باشیم.

برای زندگی کردن از تقلید و مخالفت بی اندیشه پرهیز کنیم

افراد دو دسته اند. دسته اول عملگرا ، مطیع و فرمانبردار هستند و دسته دیگر عکس العمل گرا می باشند. این گروه نافرمانی می کنند. اما عصیان گر نیستند. منتهی عادت دارند ، مخالفت کنند. افراد گروه دوم  به خوب و بد بودن نتیجه کاری ندارند ، بی تامل و بی اندیشه مخالف خود را اعلام می کنند.

افراد این دو گروه هیچ کدام به درون خود خیره نمی شوند و هیچ کار موثر و مفیدی انجام نمی دهند. آنها در جهان توده ها را تشکیل داده اند. برای زندگی کردن مقلد بودن و مخالفت کردن اهمیت ندارد. بلکه خود بودن لازم است. در مسیر خود بودن ممکن است اشتباه کنیم. اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری است. پس از اشتباه های احتمالی در هراس نباشیم.

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری

 

یک فرد موثر و تاثیر گذار ، کسی است که با استفاده از قدرت تفکر و اندیشه خویش ، تصمیم می گیرد و عمل می نماید. این شخص ، گاه موافق جامعه است و گاه بر خلاف آن عمل می کند. اما موافق با جمع یا مخالفت با آن برایش اهمیت ندارد. چیزی که مهم است تصمیم درست و عمل اثرگذار بر اساس ادراکات خویش است.

برای این که بتوانیم ، قدرت تصمیم گیری را بر اساس ادراکات خویش ، ارتقاء دهیم ، نیاز داریم مسیری را بپیماییم. طی کردن مسیر بدون این که خطا و اشتباه کنیم ، ممکن نیست. در مسیر پیشرفت ، بارها و بارها از مسیر اصلی منحرف می شویم. به بیراهه می رویم. راه را دروتر و بحرانی تر می کنیم. اما از اشتباه های خود درس می گیریم.

هر اشتباه در مسیر ما را پخته تر و کامل تر می کند. اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری است. با درسی که از اشتباه های خود می گیریم ، راه درست زندگی کردن را می آموزیم.

می توانید از این صفحه نیز دیدن کنید؛ بیو گرافی بار بارا دی انجلیس

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری 2

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری

از اشتباه کردن نترسیم

حرکت کردن بر اساس ادراک های درونی ، به ما فرصت ، خود بودن می دهد. ما مطمئناً کامل نیستیم و ممکن است با اشتباه مواجه شویم. مسئولیت اشتباه های خود را به عهده بگیریم و برای بهبود زندگی خویش تلاش کنیم. قطعیت ها و نظرهای محکم دیگران را کنار بگذاریم و برای رشد شخصیت خویش ، مسیر خود را به کمک دریافت های درونی خود ادامه دهیم.

 هر انسان فردی ویژه و منحصر به فرد است. راهی که دیگران نتوانسته اند ، بپیمایند را ما می توانیم. چرا که ما انسانیم و ویژگی های ویژه خویش را داریم. هیچ دو نفر همچون هم وجود ندارد. پس خود را با دیگران مقایسه نکنیم و مسیر خود را در زندگی بپیماییم و از توانمندی های درونی خویش کمک بگیریم.

کتاب صوتی پیشنهادی ما ویژه عاشقان سعدی شیرازی؛ کتاب صوتی زندگی نامه مصلح الدین سعدی شیرازی

 

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری 2

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری 2

از اشتباه های خود درس بگیریم

به علت انسان بودن اشتباه کردن اجتناب ناپذیر است. به خود فرصت دهیم با استفاده از توانایی ها و استعدادهای درونی بدون مخالفت و تقلید از دیگران مسیر خویش را بپیماییم. اشتباه های خویش را مرتکب شویم و درس ویژه خود را بیاموزیم.

شک ، تردید و دودلی  و اصل عدم قطعیت را بپذیریم

ما موجودی آزاد هستیم و به علت آزاد بودن ، تردید و شک همیشه ملازم ما خواهد بود. شک را به عنوان دوستی هشدار دهنده در زندگی خویش بپذیریم و از وجودش در هراس نباشیم. هیچ چیز در جهان قطعی و حتمی نیست. اصل عدم قطعیت را در زندگی خویش بپذیریم و از آن استفاده کنیم.

 از آن جا که شرایط متنوع ، تصمیم های ما را تحت تاثیر قرار می دهد ، باید همیشه در لحظه تصمیم بگیریم. دقت و سرعت در تصمیم گیری اهمیت زیادی دارد.

مسئولیت پذیری با موظف بودن اشتباه نگیریم

وقتی صحبت از مسئولیت پذیری می کنیم. منظور وظیفه ای قطعی و رسمی نیست. منظور از مسئولیت پذیری این است که توانایی پاسخ به موقع و صحیح را در برابر موقعیت های مختلف داشته باشیم. انسان برای شناخت از زندگی خویش نیاز دارد که هوشیار و متوجه باشید. هوشیاری توانایی است که ما امروزه به علت ماشینی شدن و شرطی شدن از دست داده ایم.  

امروزه ما انسانیت خویش را گم کرده ایم. زندگی را نمی توان برای کسی دیگر برنامه ریزی کرد. هر کس با جریان یافتن در مسیر زندگی خودش زندگی می کند. دیگران نمی توانند ؛ برای ما برنامه بچینند که چگونه مسیر خویش را طی کنیم.

پیچ و خم های زندگی را عاشقانه طی کنیم

مسلماً مسیر زندگی صاف نیست. پیچ و خم های فراوان در مسیر همراه با نغمه های دلنشین و آزار دهنده وجود دارد. در مسیر زندگی خطرها کمین کرده اند. ما نیاز به هوشیار بودن و چشمانی باز داریم تا خطرهای را پشت سر بگذاریم.

زندگی فرمولی از پیش تعین شده نیست و هیچ کس نمی تواند ، چگونه زیستن را به ما بیاموزد. زندگی رودخانه ای سیال و روان است که خودش مسیرش را بلد است. اگر با هر فرمول و پیشنهادی جلوش را سد کنیم ، از گوشه ای دیگر و سوراخی دیگر مسیر خود را پیدا خواهد کرد و به مسیر اصلی خود ادامه میدهد.

به هوشباشیم یک اشتباه را دوبار تکرار نکنیم

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری است. از اشتباه های زندگی نترسیم اما به هوش باشیم که یک اشتباه را دوبار تکرار نکنیم. هر روز و هر لحظه آزادیم اشتباه کنیم و از اشتباه خود درس بگیریم اما مجاز نیستیم یک اشتباه را دوبار مرتکب شویم.

اشتباه کردن یگانه ترین و مطمئن ترین راه یادگیری است. آیا شما از اشتباه کردن ترسیده اید؟ آیا از اشتباهات خود درس گرفته اید؟ در رابطه با این موضوع تجربه و نظر خود را با کتاب صوتی به اشتراک بگذارید.

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه

فهرست