۱۶ نقل قول رزا پارکس درباره حقوق شهروندی
موفقیت و انگیزشی

۱۶ نقل قول رزا پارکس درباره حقوق شهروندی

 رزا پارکس در سال ۱۹۵۵ با ندادن صندلی خود به یک فرد سفید پوست یک حرکت بزرگ را در مسیر برابری آغاز کرد.

 در اول دسامبر سال ۱۹۵۵، یک خیاط ۴۲ ساله زمانی که از محل کار خود با اتوبوس به خانه بر‌می‌گشت، راننده اتوبوس، جیمز بلیک از او خواست که به عقب برود و جایی خود را به یک فرد سفید پوست بدهد. از نظر فنی، پارک در 10 ردیف اول که مخصوص افراد سفیدپوست بود نشسته بود. اما با شلوغ شدن اتوبوس، راننده بخش افراد سفیدپوست را گسترش داده و از همه افراد در ردیف پارک ها خواسته بود که عقب بروند. سه آمریکایی آفریقایی تبار دیگر موظف شدند، اما پارک بی حرکت نشست.

این سرپیچی او را به زندان انداخت – اما همچنین او را به عنوان یکی از با نفوذترین فعالان حقوق مدنی در تاریخ آمریکا در مسیر خود قرار داد. اگرچه او در همان شب با قرار وثیقه آزاد شد، اما جامعه آمریكایی آفریقایی تبار برای نشان دادن همبستگی در 5 دسامبر 1955، روز دادگاه پاركس، برای ماندن در اتوبوس به هم پیوند خورد – و آنها به مدت 381 روز به تحریم اتوبوس ادامه دادند، که به تحریم اتوبوس مونتگومری معروف شد. این تأثیر توسط جامعه و سیستم اتوبوسرانی احساس شد.

در تاریخ 13 نوامبر 1956، دیوان عالی کشور اعلام کرد که تفکیک در حمل و نقل عمومی خلاف قانون اساسی است. اما جنگ پارکس‌ها به همین جا ختم نشد. در حالی که او در سال‌های پس از تحریم هم از نظر مالی و هم از لحاظ بهداشتی دچار مشکل شده و به شهر دیترویت نقل مکان کرده بود، اما همچنان برای برابری می‌جنگید. او برای جان کانیرز از نمایندگان کنگره آمریکایی آفریقایی تبار کار می کرد و حتی باعث شد که مارتین لوتر کینگ جونیور که پارکس در زمان تحریم‌ها با او کار کرده بود، برای تأیید کانرز به دیترویت بیاید.

او زندگی خود را در زندگینامه‌ای به نام Rosa Parks: My Story در سال 1992 بازگو کرد و در ادامه با خاطرات دیگری به نام “Quiet Strength ” در سال 1995 دنبال کرد. یک سال پس از آن، او مدال آزادی ریاست جمهوری و سپس مدال طلای کنگره را در سال 1997 دریافت کرد. در حالی که وی در 24 اکتبر 2005 در سن 92 سالگی درگذشت، میراث وی به عنوان یکی از بانفوذترین زنان آفریقایی آمریکایی در زمان ما باقی مانده است. در این مقاله از مقالات انگیزشی سایت گرداب جذب 16 مورد از به یادماندنی ترین سخنان وی آورده شده است.

جملات ناب و نقل قول های رزا پارکس

 1. در اتوبوس: “من هر روز می‌دیدم که اتوبوس چگونه عبور می کند. اما برای من‌، این یک شیوه زندگی بود. ما چاره‌ای جز پذیرش آنچه رسم بود، نداشتیم. این اتوبوس از اولین راه‌هایی است که من فهمیدم جهان سیاه و سفید وجود دارد. “
 2. درباره اینکه چرا او در صندلی خود ماند: “مردم همیشه می‌گویند من به دلیل خستگی صندلی خود را رها نکردم‌، اما این درست نیست. من از نظر جسمی خسته نبودم … نه ، تنها خستگی که داشتم از تسلیم شدن خسته شدم. “
 3. درباره موضع گیری: «برای چیزی بایستید وگرنه به هر چیزی می افتید. بلوط قدرتمند امروز مهره دیروز است که زمین خود را حفظ کرده است. “
 4. در مورد تحریم: “در طول تحریم اتوبوس مونتگومری، ما دور هم جمع شدیم و 381 روز یکپارچه ماندیم. دیگر هرگز چنین چیزی انجام نشده است. تحریم مونتگومری الگویی برای حقوق بشر در سراسر جهان شد. “
 5. در مورد خشونت نژادی: “آزادی ما هر زمان که یکی از جوانان ما توسط دیگری کشته شود، تهدید می‌شود … هر بار که شخصی به دلیل رنگ پوست خود توسط پلیس متوقف و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.”
 6. در مورد بهبودی: “آیا تاکنون صدمه‌ای دیده‌اید و به مرور سعی می‌کند کمی خوب شود، و شما هر بار فقط با دیدن جای زخم آن هر بار آن را یادآوری می کنید.”
 7. در مورد چگونگی زندگی: “بهتر است برابری و عشق را آموزش دهیم یا زندگی کنیم … تا نفرت و تعصب داشته باشیم.”
 8. درباره شجاعت: “ما باید شجاعت داشته باشیم – عزم راسخ – برای ادامه کار آزاد شدن – نه تنها برای خودمان، بلکه برای ملت و جهان، با یکدیگر همکاری کنیم. به خدا و خودمان ایمان داشته باشیم. “
 9. در مورد غلبه بر ترس: “من در طول سال ها یاد گرفته‌ام که وقتی ذهن آدم ساخته می‌شود، این ترس را کاهش می‌دهد. دانستن آن‌چه باید انجام شود ترس را از بین می‌برد. “
 10. با برداشتن یک قدم: “مواقعی وجود داشت که از هم پاشیدگی یا حرکت در جهت مخالف آسان بود، اما به نوعی احساس کردم اگر یک قدم دیگر بردارم، کسی برای پیوستن به من می‌آید.”
 11. در مورد آزادی: “من معتقدم که ما در اینجا روی سیاره زمین هستیم تا زندگی کنیم، بزرگ شویم و آنچه می‌توانیم انجام دهیم تا این جهان به مکانی بهتر برای لذت بردن از آزادی برای همه مردم تبدیل شود.”
 12. درباره نژادپرستی: «نژادپرستی هنوز با ماست. اما این ما هستیم که باید فرزندان خود را برای آنچه که باید ملاقات کنند آماده کنیم و امیدوارم که بر آن‌ها غلبه کنیم.”
 13. درباره زندگی و مرگ: «زندگی باید در کمال زندگی انجام شود تا مرگ فقط یک فصل دیگر باشد. خاطرات زندگی، آثار و اعمال ما در دیگران ادامه خواهد یافت. “
 14. در مثال زدن: “هر شخص باید زندگی خود را به عنوان الگویی برای دیگران زندگی کند.”
 15. در مورد خوش بینی: “من بهترین کاری را که می توانم انجام می‌دهم تا با خوش بینی و امید به زندگی نگاه کنم و منتظر روزی بهتر باشم، اما فکر نمی‌کنم چیزی به نام شادی کامل وجود داشته باشد.”
 16. درباره میراث او: “من دوست دارم از من به عنوان شخصی که می‌خواست آزاد شود یاد کنم … بنابراین افراد دیگر نیز آزاد می شوند.”

بیشتر بخوانید:

۹ نقل قول قدرتمند از تورگود مارشال

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه