قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی
موفقیت و انگیزشی

قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی از لوئیس ال هی

اگر از وضعیت و زندگی خود ناراضی هستید ، افکار خود را با قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی از لوئیس ال هی دگرگون کنید و در زندگی خود متحول شوید.

افکار ما سازنده و خلق کننده هستند. افکار به سرعت وارد ذهن شده و از آن خارج می شود. پس نظم و ترتیب دادن به افکار کار و کنترل آن  در آغاز فرایند تغییر کار آسانی نیست. از طرفی ، دهان عضو فرافکن افکار و کند کننده سرعت آن است. اگر بتوانیم در سخنان خود کنکاش کنیم و کلمات و نشان گرهای منفی را از گفته های خود حذف نمائیم ، تا حدود زیادی با اصلاح سخنان خود خواهیم توانست افکار خود را منعطف کرده و شکل دلخواه را به آن بدهیم. کتاب صوتی را با  قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی همراهی کنید. 

هر لحضه در ذهن خود تکرار نمائید که در زندگی چه چیزی را می خواهید، حتی اگر به آن رسیده باشید. لوئیس ال هی

قانون ذهن یا قانون علیت

همچنان که در فیزیک قوانینی چون قانون الکتریسیته و جاذبه وجود دارد ، در ذهن ، روان و روح آدمی نیز قوانینی وجود دارد. از قانون های روحی می توان به قانون علیت (علت و معلول یا کنش و واکنش) اشاره کرد. قانون علیت می گوید ؛ نتیجه و اثر هر یک از کارهای ما به خود ما باز می گردد. قانون ذهن به ما می گوید ؛ زمانی که در رابطه با موضوعی فکری می کنیم و یا سخنی می گوئیم ، این سخن و حرف بر اساس قانون ذهن از ذهن ما خارج شده و به صورت تجربه های زندگی به ما باز می گردد. قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی را برای تغییر در الگوهای ذهنی به کار ببریم.

کتاب صوتی پیشنهادی؛ کتاب صوتی افسانه خودباوری ، آلبرت آلیس

قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی

سخنان ما قدرت زیادی دارند. طوری که سخنان ما زیر بنای زندگی ما را تشکیل می دهد. بیشتر اوقات ما فقط ورور می کنیم. در بیشتر موارد ما منفی گو هستیم و کمتر به تاثیر سخن خود می اندیشیم. شاید هم اصلاً نیاندیشیم. در مدرسه به ما دستور زبان می آموختند،نه تاثیر زبان را. دستور زبان مرتب تغییر می کند. یک اصلاح کوچه بازاری در یک دوره،  در دوره ای دیگر سخن رایج و معمول جامعه می شود. دستور زبانی که در مدرسه به ما آموخته اند، کمترین تاثیری در زندگی ما ندارد.

پیشنهاد می کنیم از این صفحه دیدن نمائید قطعا برای شما جذاب خواهد بود، بیوگرافی ماریا خرسند، مدیر و مخترع پروژه بزرگ بلوتوث

در هیچ مدرسه ای آموزش نمی دهند که بین انتخاب صحیح کلمات و زندگی روزمره ما رابطه ای مستقیم وجود دارد. هیچ کس به ما یاد نداد که افکار ما قدرت خلاقیت دارند و در شکل گیری زندگی ما نقش دارند. کسی نگفت که کلمه هایی که بر زبان می آوریم ، تجربه های زندگی ما را تشکیل می دهد. تا این چنین منفی باف نشویم و مدام به شکست ها و سرخوردگی های خود نیاندیشیم. خوشبختانه اصلاح گفتگوی درونی امکان پذیر است و می توانیم با کمی تمرکز و تلاش گفتگوی درونی خود را کنترل و اصلاح کنیم.

قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی
قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی

اصلاح گفتگوی درونی

در کودکی به ما می گفتند که این کار را بکن و آن کار را نکن. طوری به ما فهمانده بودند که اگر آن گونه که بزرگ تر ها می گفتند ، عمل می کردیم ، آدم خوبی بودیم. در غیر این صورت آدم بدی بودم و حق زیستن نداشتیم. در بزرگ سالی نیز در مواقعی که به خواسته های خود در زندگی نمی رسیم و با ناکامی و شکست مواجه می شویم ، بد و بی را می گوئیم وشرایط و دیگران را مقصر و مسبب بدبختی خود می دانیم.

برای بهبود وضعیت زندگی خود بهتر است که در این مواقع گفتگوهای درونی خود را متوقف و کنترل کنیم. مسئولیت پذیر باشیم و مسئولیت زندگی خویش را به گردن بگیریم. دیگران را مقصر ناکامی خود دانستن قدرت را از ما می گیرد و ما را مفلوک و افلیج می کند. اما مسئولیت پذیری به ما قدرت و انرژی برای ادامه کار می دهد. مسئولیت پذیری ، واقعیتی مسلم و انکار ناپذیر است که ما را به همه خواسته ها و اهداف خود می رساند. بخشی از مسئولیت پذیری زندگی پذیرفتن مسئولیت زبان خود و کلمه هایی است که از دهانمان خارج می شود. 

مسئولیت پذیری زبان و افکار جهت اصلاح گفتگوی درونی

برای این که افکار درونی خود را اصلاح کنیم، بهتر است که مسئولیت زبان و گفته های خود را به گردن بگیریم. روی سخنان خود متمرکز شویم و هر جا با نگرشی منفی برخورد کردیم، آن را با نگرش مثبت و خوش بینی جایگزین نمائیم. برای نمونه می توانیم فرهنگ لغت ذهن خود را اصلاح کنیم.

اصلاح فرهنگ لغت ذهن

 هر جا متوجه شدیم که کلمه «باید» را زیاد تکرار می کنیم ، به جای «باید» از اصلاح «بهتر است» استفاده کنیم. به جای تکرار کلمه «مجبورم»  بگوئیم «من ترجیح می دهم» همچنین تکرار زیاد کلمه «ولی»  در بین سخنان تضاد ایجاد می کند ، در گفتن «ولی» دقت کنیم. به جای گفتن «یادت نره» بهتر است بگوئیم «لطفاً یادت باشه». با اصلاح گفتگوی درونی و جایگزین کردن سخنان منفی با شکل مثبت آن و تکرار مداوم آن می توانیم در زمان نسبتاً اندک باورهای منفی که به صورت عادت در ذهن ما شکل بسته است را با صورت مثبت آن ها جایگزین کنیم.

برای اصلاح گفتگوی درونی بهتر است، سخنان خود را واکاوی کنیم و موارد منفی را بیابیم. سپس معادل مثبت آن را پیدا کرده  و آن را جایگزین کنیم. شما هم می توانید برای واکاوی خود پاسخ پرسش های زیر را به دقت و صادقانه بدهید.

پرسش هایی برای اصلاح گفتگوی درونی

آیا هنگامی که صبح مجبورید به سر کار بروید، ناراحت می شوید؟ آیا مدام از وضعیت آب و هوا ناراضی هستید؟ مدام غر می زنید که جایی از بدنم درد می کند؟ موضوع بعدی که به آن فکر می کنید چیست؟ آیا سر بچه ها فریاد می زنید؟ اکثر مردم با جمله های بالا زندگی خود را شروع می کنند ، شما روز خود را چگونه آغاز می کنید؟ جمله های شما از روی نشاط و شادابی است؟ یا از روی ناراحتی و بی میلی؟

روز خود را هر طور شروع کنید، کل روز شما به همان شیوه خواهد گذشت. ناراحت باشید ، تاثیر منفی آن تا آخر روز با شما خواهد بود. اگر سرحال و شاد باشید ، تاثیر روحیه مثبت شما تا آخر روز با شما خواهد بود.

نگرش مثبت و استفاده از قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی

افکار ما و روئیاهای ما تاثیر بزرگی روی زندگی ما دارد. بهتر است روی افکار مثبت و انرژی بخش متمرکز شویم. افکار هر کس منحصر به فرد و ویژه خود اوست. هیچ کس نمی تواند کس دیگری را مجبور به فکر کردن به موضوع دیگری کند. افکار ما زمینه ساز قدرت درونی ما است. با تمرکز بر افکار مثبت و تقویت آن ها روز به روز متوجه پیشرفت خود خواهیم شد. با اصلاح گفتگوی درونی قدرت کلمات را برای بهبود زندگی خود به کار ببریم.

قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی
قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی

تمرین مثبت اندیشی و اصلاح گفتگوی درونی

برای تمرین مثبت اندیشی و تفکر مثبت لازم نیست کار خاصی کنیم، فقط و فقط خود واقعیمان باشیم. از این که کامل نیستیم خود را سرزنش نکنیم. به خاطر ایده آل نبودن خود را گنه کار و مقصر نپنداریم. فقط به این فکر کنیم که چگونه می توانیم خود را از وضعیت نامطلوب خارج نمائیم و به زندگی ایده آل خود دست یابیم.

برای این که شما هم بدانید که الگوی حرف زدن تان چگونه است و خود را بکاوید ، می توانید صحبت های تلفنی خود را در طول روز ضبط کنید و سر فرصت به آن گوش دهید. هر کلمه و اصلاحی بیش از سه بار در گفتگوی شما تکرار شد، آن  کلمات و اصلاح ها ، الگوی فکری شما را نشان می دهد. اگر کلمات تکراری مثبت باشد ، شما خوش بین و مثبت نگر هستید. در صورتی که کلمه های منفی را زیاد تکرار کردید، طرز فکر شما منفی است و نیاز به اصلاح دارد. قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی را برای بهبودی زندگی به کار ببرید.

بیائید با تکرار این جمله به خود «من خودم را دوست دارم و هر کاری که به بهبود وضعیتم کمک کند را انجام می دهم» افکار مثبت را به صورت باور در آوریم.  

باورها چگونه ساخته می شوند

باورهای ما عادت های ما را ایجاد می کنند. هر فکر و ایده ای که مدام تکرار کنیم، در دراز مدت به صورت عادت در ذهن ناخود آگاه ما ثبت می شود. زمانی که یک فکر یا رفتار به صورت عادت درآمد دیگر نیاز نیست آگاهانه آن را به کار ببریم. به صورت ناخوداگاه در رفتار روزانه آن را عملی خواهیم کرد. برای بهبود زندگی بهتر است که باورهای مثبت و پر انرژی در ذهن خود ایجاد و تقویت کنیم.

آیا تا کنون در رابطه با قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی اندیشیده اید؟ آیا تفکرات خود را می شناسید؟ اگر تا کنون در این باره فکر نکرده اید ، بهتر است در افکار خود دقیق شوید و بدانید که چه الگوی فکری دارید؟ آیا امیدوار و خوشبین هستید یا برعکس؟ خوشبختانه افکار منفی و الگوهای نامناسب وجود خارجی ندارند و فقط ساخته و پرداخته ذهن ما هستند. با شناسایی الگوهای فکری و رفتاری همه می توانند ، قدرت کلمات را برای اصلاح گفتگوی درونی خویش به کار ببرند و تفکرات و الگوهای فکری مثب اندیشانه پیدا کنند. 

در رابطه با قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی از لوئیس ال هی نظر و عقیده خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی : موفقیت و انگیزشی

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مقالات مشابه