بیوگرافی اروین شرودینگر و انقلاب کوانتومی
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی اروین شرودینگر و انقلاب کوانتومی

بیوگرافی اروین شرودینگر فیزیکدانی که جایزه نوبل را از آن خود کرد. او یکی از بنیان­ گذاران فیزیک کوانتوم و تعدادی از مشهورترین فرمول­ های این علم را تألیف کرده است.

اروین شرودینگر با آزمایش گربه که یکی از ماندگارترین تحقیقات او به عنوان پارادوکسی در مکانیک کوانتوم شناخته شده و همچنین با کشف معادله­ موج مفاهیم مکانیک موج را تهیه کرد. مفاهیمی از فیزیک ماتریسی را مورد مطالعه قرار داد و در آخر به تعریف فیزیکی کامل از معادله­ موج رسید. شرودینگر علاوه بر فیزیک کوانتوم و مکانیک موجی در زمینه­ های دیگر نیز تألیفاتی داشته که از جمله آن­ ها می­توان به ترمودینامیک، استاتیک، فیزیک دی الکتریک­ ها، الکترودینامیک، تئوری رنگ، نظریه­ های نسبیت و کیهان شناسی اشاره کرد. برای شناخت بیشتر این دانشمند بزرگ ادامه بیوگرافی اروین شرودینگر را در این مقاله از گرداب جذب مطالعه فرمایید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ریچارد فاینمن نابغه علم مکانیک کوانتومی

دوران کودکی و تحصیلات اروین شرودینگر

اروین شرودینگر در اردبرگ شهر وین اتریش در 12 آگوست 1887 بدنیا آمد. مادر او جورجینا امیلیا شرودینگر که دختر الکساندر باور، پروفسور شیمی و استاد دانشگاه وین بود. پدرش رودولف شرودینگر گیاه شناس بود و در یادگیری علوم استعداد زیادی داشت. که پس از پایان تحصیلات در رشته­ شیمی، یه مطالعه­ نقاشی­ های ایتالیایی پرداخت. دلیل اینکه او در دوران کودکی زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفت، مادربزرگ مادری او که اهل بریتانیا بود. زبان فرانسوی را نیز در اوقات فراغتش فراگرفت و همیشه دانش ­آموز ممتازی در مدرسه بوده و به ادبیات کلاسیک علاقه­ زیادی نشان می­داد.

یکی از افرادی که در سنین کودکی روی اروین شرودینگر تأثیر بسیاری گذاشته بود، آرتور شوپنهاور فیلسوف آلمانی است. که اروین با مطالعه کتاب­ های او به تئوری رنگ­ ها و فلسفه علاقه مند شد. در سال 1906 با وارد شدن به دانشگاه وین و تمرکز اولیه روی فیزیک، بخشی از مطالعات خود را نیز به زیست ­شناسی اختصاص داد. در سال 1910 موفق شد مدرک دکترای خود را از دانشگاه وین کسب کند. اولین مطالعاتی که شرودینگر به آن پرداخت، در زمینه­ مهندسی برق زیر نظر استاد خود فرانتز اکسنر بود. شرودینگر مقاله ­ای را تحت عنوان Dieelectrism در سال 1912 منتشر کرد. او با قدرت مطالعات خود را بر روی تشعشعات رادیواکتیو در کنار دیگر فعالیت­ هایش ادامه می­داد.

در سال 1914 اروین شرودینگر موفق به دریافت درجه­ ممتاز علمی Habilitation شد و پس از آن به نیروی نظامی اتریش ملحق و از سال 1914 تا 1918 درگیر فعالیت­ های نظامی بود. آخرین آزمایشات شرودینگر روی نورهای منسجم انجام شد. که پس از آن فقط به مطالعه­ نظری پرداخت. در سال 1920 درجه­ استادیاری را از دانشگاه اشتوتگارت دریافت کرد. سال بعد از آن اولین تحقیقات خود را که پیرامون نظریات کوانتومی بود آغاز کرد.

دوران کودکی و تحصیلات اروین شرودینگر

دریافت جایزه­ی نوبل و آزمایش گربه اروین شرودینگر

در این بخش از بیوگرافی اروین شرودینگر به مقالات و چگونگی دریافت جایزه­ او خواهیم پرداخت. اولین مقالات اروین در زمینه­ نظریه­ طیفی، هنگام آشنایی او با ولفگانگ پائولی و سامرفلد صورت گرفت. پس از مدت کوتاهی این مقاله منتشر شد. با بررسی­ هایی که روی مطالعات دیگر دانشمندان انجام داد، او به مشخصات مدارهای الکترون­ ها پرداخت. که با کشف نظم و ساختار هندسی حاکم بر آن­ ها قدم بزرگی را در تدوین اصول مکانیک امواج برداشت. در سال 1926 مقاله­ او در زمینه مکانیک امواج منتشر و در ابعاد جهانی با استقبال زیاد مجامع علمی رو به رو شد.

آن را یکی از مهم­ترین اکتشافات قرن می­دانستند و انقلابی را مباحث مکانیک کوانتوم و تمامی جوامع علمی شیمی و فیزیک به پا کرد. جایزه­ی نوبل فیزیک را اروین شرودینگر در سال 1933 همراه پائول دیراک به خاطر همین مطالعات کسب کردند. در سال 1934 با قدرت گرفتن حزب نازی­ و عقاید خشن آن ­ها شرودینگر مجبور به ترک آلمان شد. بعد از آن در دانشکده­ مگ­دالن دانشگاه آکسفورد مشغول به تدریس بود. که به علت خوب پیش نرفتن شرایط زندگی و موقعیت کاری به دانشگاه گراتز در اتریش رفت.

آزمایش فکری معروف به گربه­ شرودینگر هدف اصلی آن زیر سوال بردن مبانی سوپرپوزیشن فیزیک کوانتوم است. اگر بخواهیم تعریفی ساده از این آزمایش داشته باشیم نشان می­دهد که پیش­بینی نتایج نظریه­ های کوانتوم تنها با اندازه­ گیری­های کامل قابل دستیابی هستند. نکته­ جالب در بیوگرافی اروین شرودینگر این است که اگر چه گربه­ شرودینگر برای پیدا کردن ایرادات و نقص­ های فیزیک کوانتوم طراحی شده بود، اما امروزه این مثال به عنوان نمادی از فیزیک کوانتوم درآمده است.

بیوگرافی افراد موفق

سال­ های پایانی و مرگ اروین شرودینگر

اروین شرودینگر در ششم آوریل سال 1920 با آنی برتل ازدواج کرد. بیماری سل یکی از مشکلاتی بود که شرودینگر همیشه با آن دست و پنجه نرم می­ کرد. که پس از ازدواج نیز او را چندین بار به بیمارستان کشانده و مجبور به بستری شدن کرده بود. شرودینگر نسبت به ازدواج خود متعهد نبود و روابط خارج از ازدواج را نیز تجربه می­کرد. او از معدود دانشمندان عصر خود بود که تنوع فکری زیادی داشت. او همچنان به فلسفه، زبان­ های غربی و ادبیات عشق می­ورزید. یکی از نوه ­های شرودینگر که حاصل یکی از ازدواج ­های متعدد او است به نام پروفسور تری رالف می­ باشد که قدم در جای پای پدربزرگ خود گذاشته و به عنوان استاد فیزیک کوانتوم در دانشکده­ سلطنتی لندن مشغول به کار است.

 یک از ماندگارترین یادداشت­ های علمی شرودینگر ” ?What is Life ” (یعنی زندگی چیست؟)، بررسی آنتروپی منفی و مفاهیم مولکول­ های پیچیده با کد ژنتیکی برای موجودات زنده می­ باشد. یکی از علایق همیشگی او فلسفه هندی بود. او تا زمان بازنشستگی در سال 1955 در دوبلین زندگی می­کرد.

سال­ های پایانی و مرگ اروین شرودینگر

درگذشت اروین شرودینگر

اروین شرودینگر علاوه بر دریافت جایزه­ نوبل افتخارات متعددی را که شامل: مدال مکس­ پلانک، مدال علم و هنر اتریش، عضویت در آکادمی سلطنتی علوم در لندن و اولین جایزه­ی اروین شرودینگر اتریش را دریافت کرده است. سرانجام در سال 1961 در چهارم ژانویه در اثر بیماری سل که 73 سال سن داشت در وین چشم از جهان فروبست. جسد او در منطقه­ الپباخ اتریش در گورستان کاتولیک­ ها به خاک سپرده شد. یکی از نقل قول­ های او این بود که تنها چیزی که پایانی ندارد، زمان حال است.

 امیدواریم با خواندن بیوگرافی اروین شرودینگر زمان خود را از دست ندهیم و به دنبال کسب دانش وعلم بیشتر باشیم. برای خواندن بیوگرافی دیگر افراد موفق در جهان می توانید به بخش زندگینامه افراد موفق در سایت گرداب جذب مراجعه نمایید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • آقای شودینگر ازمایش جالبی انجام داده واقعا .اون ازمایش گربه جای افتخاره برای این مرد و ما هم باید از این مردان بزرگ درس بگیریم

    پاسخ
  • من وقتی تو دبیرستان به نظریه های اتمی میرسیدیم همیشه اون قسمت که نظریه شرودینگر می‌خوندم خیلی برام جذاب بود و همیشه دوست داشتم روزی زندگی نامشون رو مطالعه کنم و در سایت گرداب جذب دیدیم گذاشتید، ممنون.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه