بیوگرافی ریچارد فاینمن فیزیکدان نظری آمریکایی قرن بیستم که با نظریات و مطالعات خود در مباحث فیزیک ذرات و کوانتوم موفق شد جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کند  را از گرداب جذب بخوانید تا به صورت کامل با زندگی و موفقیت های این نابغه دنیای فیزیک آشنا شوید.

ریچارد فاینمن به خاطر تأثیراتی که در پیشرفت علم الکترودینامیک کوانتوم به همراه سین­ایترو تومونوجا و جولیان شوینگر در سال 1965 جایزه­ نوبل را دریافت کرد. در علوم ذرات دستاوردی ماندگاری که از این دانشمند به جای مانده، به نام دیاگرام فاینمن شناخته شده است. این دیاگرام روشی تصویری برای شرح رفتار ذرات زیراتمی می­باشد. ریچارد با این دستاوردهای به یکی از مشهورترین فیزیکدانان قرن بیستم تبدیل شد. در سال 1999 نیز در مجله­ی بریتانیایی Physics world فاینمن را در لیست 10 فیزیکدان برتر جهان قرار داده است. برای آشنایی بیشتر با این دانشمند مشهور ادامه بیوگرافی ریچارد فاینمن را در این مقاله از مجموعه مقالات زندگینامه افراد موفق مطالعه نمایید.

خواندن این بیوگرافی هم ممکن است برای شما جذاب باشد: بیوگرافی آلبرت انیشتین نابغه ای بی همتا در علم جذاب فیزیک

دوران کودکی و جوانی ریچارد فاینمن

ریچارد فاینمن در منطقه­ کویینز شهر نیویورک در 11 می سال 1918 متولد شد. مادر او لوسیل نی فیلیپس، خانه­دار و پدرش ملویل آرتور فاینمن که مدیر فروش و اصلیتی بلاروسی داشت. با اینکه خانواده ریچارد مذهب یهودی داشتند اما مذهبی به حساب نمی­ آمدند. ریچارد هم به مذهبی نبودن خود در طول دوران زندگیش اشاره کرده است. او هم مانند اینشتین و ادوارد  تلر توانایی تکلم خود را دیر به دست آورده و تا سه سالگی به سختی توانسته چند کلمه را ادا کند. وقتی ریچارد 9 سال داشت، مادرش دختری به نام جوآن به دنیا آورد. با وجود اختلاف سنی آن­ها، خیلی بهم نزدیک بودند و هردو حس کنجکاوی عجیبی نسبت به جهان داشتند.

در بیوگرافی ریچارد فاینمن باید به این تأثیر زیادی که پدر ریچارد بر او گذاشته و همیشه او را به تحقیق و به چالش کشیدن واقعیت­ های سنتی تشویق کرده نیز اشاره کنیم. مادرش هم در تقویت حس شوخ طبعی او تأثیرگذار بوده است. به خاطر طبع مهندسی که در ریچارد وجود داشت، یک آزمایشگاه تجربی را برای خودش ساخت و در آنجا به تعمیر رادیو و طراحی آژیر دزدگیر برای خانه می ­پرداخت. دوران دبیرستان فاینمن در مدرسه­ی فار راک­اوی سپری شد. او از همان آغاز به کلاس ریاضیات پیشرفته فرستاده شد و در آزمون IQ که توسط مدرسه برگزار می­ شد، نمره­ 125 را کسب کرد. جوآن خواهر ریچارد بعدها نمره­ بالاتری را در این آزمون گرفت و همیشه آن را به رخ برادرش می­ کشید.

تولد و تحصیلات ریچارد فاینمن

تست IQ فاینمن

 در مورد تست IQ فاینمن، فیزیکدان معاصر استیو هسو معتقد است که این آزمایش بررسی مناسبی از توانایی هوشی و ریاضیات او نداشته، چرا که ریچارد در آزمون دشوار ریاضیات پاتنام توانسته بالاترین نمره را کسب کند. نمره پایین او هم به خاطر تمرکز روی مهارت­ های صحبت کردن و تاکید روی دستور زبان بوده است. فاینمن در سال پایانی دبیرستان موفق به کسب جایزه­ قهرمانی ریاضیات در نیویورک شد.

تحصیلات ریچارد فاینمن

بیوگرافی ریچارد فاینمن را با چگونگی وارد شدن او به دنیای علم فیزیک ادامه خواهیم داد. ریچارد ابتدا برای تحصیل دانشگاه کلمبیا را انتخاب کرد. اما قوانین ضدیهودیت باعث رد شدن او شد. مقصد بعدی او MIT بود که پس از ورود به دانشگاه به انجمن فی بتا دلتا پیوست. او که در ریاضیات بسیار قوی ظاهر شده بود آن را بیش از حد انتزاعی دانست و به مهندسی برق علاقه نشان داد. پس از مدتی این رشته را نیز دور از مباحث نظری می­دانست و سرانجام با رجوع بع علم فیزیک به تعادل رسید. در دوران دانشگاه ریچارد فاینمن دو مقاله را در مجله­ Physical Review منتشر کرد.

بیوگرافی افراد موفق

ورود به علم فیزیک

ریچارد فاینمن در سال 1939 مدرک کارشناسی خود را کسب کرد و به عنوان عضو انتخابی انجمن پاتنام منتخب شد. او مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پرینستون با نمرات عالی در فیزیک و همچنین ریاضی را کسب کرد. یکی از شرایطی که برای قبولی او در این دانشگاه وضع کرده بودند، ازدواج نکردن ریچارد بود اما او مخفیانه با نامزدش آرلین گرینبام ارتباط داشت. و به او قول ازدواج پس از گرفتن مدرک دکترا را داده بود. علاقه­ فاینمن حتی با وجود بیماری لاعلاج آرلین که مبتلا به سل بود کم نشد. سپس آن­ها بدون حضور هیچ یک از اعضای خانواده در حضور دو شاهد غریبه در 29 ژوئن سال 1942 ازدواج کردند. که در همین سال با حضور آلبرت اینشتین، جان فون نیومن و ولفگانگ پائولی در اولین جلسه­ سمینار فاینمن که با طرحی ابتدایی از نظریه­ی ویلر-فاینمن مدرک دکترای خود را دریافت کرد.

در سال 1941 که آتش جنگ جهانی دوم در اروپا شعله­ور شد و ایالات متحده خود را درگیر این جنگ نمی­دانست. در تابستان همان سال ریچارد فاینمن در پروژه­ پرتابه بالستیک در توپخانه­ فرانکفورد واقع در پنسیلوانیا فعالیت می­ کرد. پس از ورود آمریکا به جنگ، فاینمن توسط رابرت آر. ویلسون برای کار در پروژه­ غنی ­سازی اورانیوم به منظور استفاده برای بمب اتم استخدام شد. که به پروژه­ منهتن معروف بود.

تحصیلات ریچارد فاینمن

فعالیت ­ها و درگذشت

در این بخش از بیوگرافی ریچارد فاینمن به فعالیت­های این دانشمند بزرگ می­پردازیم. فاینمن در ابتدا به عنوان استادیار در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون فعالیت می­کرد. بعدها به خاطر پروژه­ منهتن بدون اینکه حقوقی دریافت کند این دانشگاه را ترک کرد. در 30 اکتبر سال 1943 بیته او را برای تدریس به دانشگاه کرنل معرفی و با توصیه­ ای نامه­ ای که از طرف رابرت بچر در توصیف دانش فیزیک او شده بود، به این دانشگاه فرستاده شد. سال­ های بعدی زندگی فاینمن با مشکلات روحی که برایش پیش آمد همراه بود. مرگ همسر و پدرش باعث افسردگی در او شد. درگیری رابطه عاطفی ریچارد در پایان دهه­ 1950 و آشنایی او با جونث هاوارث که یک خدمتکار سوئیسی بود، و منجر به ازدواج آن دو باهم در سپتامبر 1960 شد که حاصل این ازدواج پسری به نام کارل و دختری به نام میشل بود.

مطالعات فیزیکی این دانشمند روی مایعات و رفتارهای آن­ها و بررسی ابرشارگی هلیوم مایع یکی دیگر از تحقیقات و فعالیت­های او بود که در آن از معادلات شرودینگر نیز استفاده می ­کرد. مطالعات دیگر فیانمن روی کوارک ­ها و همچنین مباحث الکترودینامیکی کوانتوم و انرژی هسته ­ای ضعیف صورت گرفت. پس از آن به سمت گرانش کوانتومی رفت.

ریچارد فاینمن با دچار شدن به بیماری شکمی به نام لیپوسارکوم در سال 1978 به کمک پزشکان توموری به اندازه یک توپ فوتبال را از بدن او خارج کردند. که باعث شد یکی از کلیه ­ها و طحال او از کار بیافتد. سرانجام در 15 فوریه­  1988 در کنار مادر و خواهرش جوآن چشم از جهان فروبست.

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست