ویلیام شکسپیر شاعر ملی انگلیس که به عنوان بزرگترین نمایشنامه نویس تمام ادوار شناخته می شود. آثار او در سراسر جهان دوست داشتنی هستند، اما زندگی شخصی شکسپیر در هاله ای از رمز و راز است. برای آشنایی بیشتر با زندگی این شخصیت بزرگ به شما پیشنهاد می کنیم که به خواندن این مقاله از بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب ادامه دهید.

ویلیام شکسپیر کی بود؟

ویلیام شکسپیر شاعر، نمایشنامه نویس و بازیگر انگلیسی دوران رنسانس بود. وی تقریبا از سال 1594 به بعد یکی از اعضای مهم شرکت بازیکنان تئاتر King’s Men بوده، نوشته های او که در سراسر جهان شناخته شده طیف وسیعی از احساسات و درگیری های انسانی را به تصویر می کشد که بیش از چهارصد سال است که به نمایش گذاشته می شود. دو منبع اصلی وجود دارند که شرح حال زندگی مورخان را ارائه می دهد، از جمله کارهای او نمایشنامه ها، شعرها و غزل ها و دیگری اسناد رسمی مانند سوابق کلیسا و دادگاه می باشد که این ها فقط طرح های مختصری از وقایع خاص زندگی او را نشان می دهند و درک کمی از شخصیت او دارد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ژول ورن الهام بخش ترین نویسنده

تولد ویلیام شکسپیر

هیچ سابقه تولدی در بیوگرافی شکسپیر وجود ندارد اما در یک کلیسای قدیمی نشان می دهد که شکسپیر در 25 آوریل سال 1564 در کلیسای هولی ترنیتی در استراتفورد-آن اون تعمید داده شده که اعتقاد بر این است وی در 23 آوریل سال 1564 یا در نزدیکی آن متولد شده و این تاریخی است که دانشمندان به عنوان روز تولد شکسپیر تصدیق می کنند.

محل تولد شکسپیر در آن زمان واقع در 100 مایلی شمال غربی لندن استراتفورد که یک شهر پر جنب و جوش در امتداد رودخانه آون و در یک جاده روستایی دو نیم شده بود.

خانواده و دوران کودکی ویلیام شکسپیر

شکسپیر سومین فرزند جان شکسپیر که پدرش تاجر چرم و مادرش مری آردن بود. شکسپیر دو خواهر بزرگتر به نام های جوآن و جودیت و سه برادر کوچکتر به نام های گیلبرت، ریچارد و آدموند داشت. قبل از تولد شکسپیر پدر او یک بازرگان موفق شد و سمت های رسمی به عنوان مالک و دادسرا دفتری شبیه به شهردار را برعهده گرفته بود. با این حال سوابق نشان می دهد که ثروت جان در اواخر سال 1570 کاهش یافته است.

سوابق بسیار کمی از دوران کودکی شکسپیر وجود دارد و در مورد تحصیلات وی هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. دانشمندان تصور می کنند که وی به احتمال زیاد در مدرسه جدید کینگ در استراتفورد که خواندن و نوشتن کلاسیک را آموزش می داد، تحصیل کرده و او چون فرزند یک مقام دولتی بوده بی شک از تحصیلات رایگان استفاده می کرده اما این عدم اطمینان در مورد تحصیلات وی باعث شده برخی سوالات درباره تألیف اثر وی و حتی در مورد وجود او و یا عدم وجودش را مطرح کنند.

خانواده و دوران کودکی ویلیام شکسپیر

همسر و فرزندان ویلیام شکسپیر

شکسپیر در 25 نوامبر 1582 در ورسستر در استان کانتربری با آن هاتاوی ازدواج کرد. هاتاوی، اهل شاتری دهکده ای کوچک در یک مایلی غرب استراتفورد بود. شکسپیر 18 ساله و هاتاوی 26 ساله بودند. اولین فرزند آن ها دختری که سوزانا نامیدند در 26 می 1583 به دنیا آمد. دو سال بعد از آن در 2 فوریه 1585 دوقلوهای آن ها همنت و جودیت متولد شدند. همنت در 11 سالگی به دلایل نامعلوم درگذشت.

پس از تولد دو قلوها از زندگی شکسپیر هیچ سابقه ای وجود ندارد. دانشمندان این دوره را ” سال های از دست رفته ” می نامند و گمانه زنی هایی گسترده ای در مورد آنچه او در این دوران انجام داده وجود دارد. یک نظریه این است که وی برای بازی شکار غیرقانونی از صابخانه محلی سرتوماس لوسی مخفی شده باشد و یا به عنوان دستیار مدیر مدرسه در لنکاوی کار می کرده، به طور کلی اعتقاد بر این است که که در اواسط تا اواخر دهه 1580 وارد لندن شده و در برخی از تئاترهای زیبای لندن به عنوان نگهبان اسب کار کرده باشد. سناریویی که قرن ها بعد توسط بازیگران و نمایشنامه نویسان بی شمار هالیوود و برادوی به روز شد.

در اوایل دهه 1590 اسناد نشان می دهد که شکسپیر با شرکت بازیگری در لندن ارتباط داشت. این شرکت که مهم ترین گروه در زمان خود محسوب می شد پس از تاجگذاری پادشاه جیمز اول در سال 1603 نام خود را گینکزمن تغییر داد که یک شرکت محبوب بود. اگرچه فرهنگ تئاتر در قرن شانزدهم انگلستان مورد استقبال زیاد افراد عالی رتبه قرار نمی گرفت اما برخی از اشراف از حامیان هنرهای نمایشی و بازیگران بودند.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

ویلیام شکسپیر بازیگر و نمایشنامه نویس

در بیوگرافی شکسپیر شواهدی وجود دارد که تا سال 1592 به عنوان بازیگر و نمایشنامه نویس در لندن امرار معاش کرده و چندین نمایشنامه نوشته است. در اوایل کار خود توانست توجه هنری ریوتسلی و ارل ساوت همپتون را به خود جلب می کند. او اولین و دومین شعرهای خود را به ” ونوس و ادینوس ” اختصاص داد.

تا 1597 شکسپیر 15 اثر از 37 نمایشنامه ای که نوشته بود را منتشر کرد. وی در این زمان دومین خانه بزرگ در استراتفورد را به نام خانه جدید برای خانواده اش خریداری کرده است. از استراتفورد تا لندن چهار روز با اسب سواری فاصله بود که شکسپیر بیشتر وقت خود را به دلیل این فاصله زیاد در شهر می گذراند و به نوشتن و بازیگری مشغول بود که در طول سال یک دوره چهل روزه را به خانه برمی گشت.

تئاتر گلوب

شکسپیر و شرکای تجاری او تئاتر خود را در کرانه جنوبی رودخانه تیمز تا سال 1599 ساختند که آن را تئاتر گلوب نامیدند. در سال 1605 شکسپیر اجاره املاک و مستغلات در نزدیکی استراتفورد را به قیمت 440 پوند خریداری کرد که ارزش آن دو برابر شد و سالانه 60 پوند برای وی درآمد داشت. که همین او را به یک فرد کارآفرین و همچنین هنرمند تبدیل کرد. دانشمندان معتقدند که همین سرمایه گذاری ها به او فرصت داده تا نمایشنامه های خود را بدون وقفه بنویسد.

نمایشنامه های اولیه شکسپیر به سبک متعارف آن دوران با استعاره های مفصل و عبارات بلاغی نگاشته شده اند، که همیشه با طرح داستان یا شخصیت های داستان همسو نبوده اند. با این حال او بسیار ابتکار به خرج می داد و سبک سنتی را با افکار خود سازگار می کرد و جریان آزادتری از کلمات را ایجاد کرده بود. گرچه تعیین دقیق وقایع نگاری نمایشنامه های شکسپیر دشوار است اما در طول دو دهه 1590 تا 1613 وی در مجموع 37 نمایشنامه نوشت که حول چندین مضمون اصلی تاریخ ها، تراژدی ها، کمدی ها و تراژیک ها می چرخد. با استثنای داستان عاشقانه غم انگیز رومئو و ژولیت اولین نمایشنامه های شکسپیر بیشتر تاریخی بودند. هنری ششم، ریچارد دوم و هنری پنجم نتایج مخرب حاکمان ضعیف یا فاسد را دراماتیک می کنند و توسط مورخان درام به روش شکسپیر در توجیه ریشه های سلسله تودور تعبیر شده است.

این کتاب را هم بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

آثار ویلیام شکسپیر

در این بخش از بیوگرافی شکسپیر به آثار او خواهیم پرداخت. وی کمدی های زیادی را در دوران اولیه خود نوشت: یک رویای عجیب نیمه شب تابستان، تاجر رمانتیک ونیز، شوخ طبعی و بازی با کلمات بسیار زیاد درباره همه چیز و جذاب  همانطور که دوست دارید و شب دوازدهم را می توان نام برد. از دیگر نمایشنامه های نوشته شده تا قبل از سال 1600 می توان به تیتوس آندرونیکوس، کمدی خطاها، دو جنتلمن ورونا، رام کردن زیرک، عشق کارگر گمشده، پادشاه جان، همسران شاد، ویندزور و هنری پنجم اشاره کرد. پس از سال 1600 شکسپیر تراژدی های هملت، اتللو، پادشاه لیر و مکبث را نوشت. در این شخصیت ها شکسپیر برداشت های زنده ای از خلق و خوی انسان را ارائه می کنند که بی انتها و جهانی هستند.

احتمالا شناخته شده ترین این نمایشنامه ها هملت است که به بررسی خیانت، قصاص، محارم و شکست اخلاقی می پردازد. این ناکامی های اخلاقی غالبا پیچ و خم توطئه های شکسپیر را برانگیخته و قهرمان و کسانی را که دوست دارد از بین می برد. در دوره آخر وی چندین تراژیک پزشکی نوشت: سمبلین، داستان زمستان و طوفان می باشد. اگرچه لحن آن ها کمدی های سنگین است اما آن ها تراژدی های تاریک پادشاه لیر یا مکبث نیستند زیرا با آشتی و بخشش پایان می یابند. از دیگر نمایش های نوشته شده می توان به همه چیز خوب بود که خوب تموم شد، اندازه گیری برای اندازه گیری، تیمون آتن، کوریولانوس و پریکلس و هنری هشتم اشاره کرد.

چه زمانی شکسپیر درگذشت

سنت معتقد است که شکسپیر در 23 آوریل سال 1616 در سن 53 سالگی درگذشت که برخی از محققان  معتقدند که این افسانه است و او در 25 آوریل در کلیسای ترینیتی به خاک سپرده شد. علت مرگ شکسپیر ناشناخته بوده گرچه بسیار بر این باورند که وی به دنبال یک بیماری کوتاه درگذشت. وی در وصیت نامه خود عمده دارایی خود را به دختر بزرگش سوسنا سپرد. اگرچه حق داشتن یک سوم املاک خود را داشت اما به نظر می رسد چیز کمی به همسرش آن رسیده این گمانه زنی ها را در مورد بی علاقه شدن وی و نزدیک نبودن زن و شوهر به هم بوجود آمده است.

با این حال شواهد بسیار کمی وجود دارد که این دو ازدواج سختی داشته اند. برخی دیگر از محققان خاطر نشان می کنند که اصطلاح ” بهترین بهترین تختخواب ” اغلب به تختی متعلق به ارباب و معشوقه خانوار – تخت زناشویی – گفته می شود و ” اولین تختخواب ” برای میهمانان اختصاص یافته است.

در این مقاله شما را با زندگی پر رمز و راز ویلیام شکسپیر آشنا ساختیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. برای دسترسی به بیوگرافی افراد موفق  در سراسر جهان می توانید همین حالا کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق و ثروتمند را از سایت گرداب جذب خریداری کنید و از خواندن آن لذت ببرید.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • کارهای ویلیام شکسپیر خیلی عالیه مخصوصا کمدی تاجر رمانتیک ونیزی خیلی من عاشق این اثرش هستم واقعا عالیه

  پاسخ
 • من از همون دوران بچگی که بعضی از درسهای مدرسه هامون از ویلیام شکسپیر بود خیلی دوستش داشتم و پر از نکته های آموزنده هستش.

  پاسخ
  • واقعا زندگی این فرد عالی بود و خیلی زندگیش پر از رمز و راز، بعضی از دوره‌های زندگیش هیچ اطلاعاتی نبود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست