سوزان ب. آنتونی یک نویسنده، سخنران، رئیس انجمن ملی حق رأی زنان آمریکا (National American Woman Suffrage Association) و البته کسی بود که قانون مربوط به عدم حق رأی زنان را لغو کرد. این مقاله از مجموعه بیوگرافی افراد موفق را به هیچ عنوان از دست ندهید.

سوزان ب. آنتونی کیست؟

سوزان ب. آنتونی، نویسنده، معلم و از چهره‌های برجسته جنبش حقوق رأی زنان بود. آنتونی در یک خانواده از فرقه کویکر (Quaker) بزرگ شده و وارد کار معلمی شد. او بعداً با الیزابت كدی استنتون مشاركت كرده و سرانجام، جنبش ملی حق رأی زنان آمریكا را رهبری كرد. در این بیوگرافی از گرداب جذب، بیشتر با زندگینامه این زن موفق آمریکایی آشنا خواهیم شد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا

اوایل زندگی، خانواده و تحصیلات  سوزان آنتونی

سوزان آنتونی، در 15 فوریه 1820 در آدامز، ماساچوست متولد شد. سوزان، دومین فرزند از هشت فرزند صاحب کارگاه پنبه محلی و همسرش بود که تنها پنج فرزند آن‌ها به سن بزرگسالی رسیدند. یکی از بچه‌ها که در سن دو سالگی درگذشت و فرزند دیگری هم داشتند که مرده به دنیا آمد. سوزان آنتونی، در خانواده‌ای از فرقه کویکر بزرگ شد ولی از همان اوایل، مخالفت زیادی با عقاید پدر و مادرش نشان داده و بیشتر عمر خود را صرف کار در اهداف اجتماعی کرد. در سال 1826، خانواده آنتونی به باتنویل، نیویورک نقل مکان کردند. در همین زمان، سوزان برای تحصیل به مدرسه‌ای در نزدیکی فیلادلفیا فرستاده شد.

پس از آن که تجارت پدرش در اواخر دهه 1830 شکست خورد، سوزان آنتونی به خانه بازگشت تا به خانواده اش در تأمین معاش زندگی کمک کند. او به عنوان یک معلم کار پیدا کرد. خانواده آنتونی، بار دیگر محل زندگی خود را عوض کرده و در اواسط دهه 1840، به مزرعه‌ای در منطقه روچستر در نیویورک نقل مکان کردند.

سوزان آنتونی در سال 1849 آکادمی “Canajoharie” را ترک کرد و خیلی زود وقت بیشتری را به مسائل اجتماعی اختصاص داد. او همچنین در جنبش منع مصرف نوشیدنی‌های الکلی، با هدف محدود کردن یا توقف کامل تولید و فروش الکل مشارکت داشت. سوزان آنتونی هنگام مبارزات علیه الکل، تصمیم گرفت تا برای حقوق زنان بجنگد. آنتونی به دلیل زن بودن از فرصت صحبت در یک کنوانسیون در این جنبش علیه مصرف الکل محروم شد، و بعداً فهمید که هیچ کس زنان را در سیاست جدی نمی‌گیرد مگر اینکه حق رأی داشته باشند.

اوایل زندگی، خانواده و تحصیلات  سوزان آنتونی

سوزان ب. آنتونی و الیزابت کدی استنتون

در سال 1851، آنتونی در یک کنفرانس ضد برده داری شرکت کرد و در آن جا با خانم الیزابت استنتون دیدار داشت. این دو در سال 1852 انجمن منع مصرف نوشیدنی‌های الکلی زنان ایالت نیویورک را تأسیس کردند. طولی نکشید که آن‌ها تلاش‌های خود را برای دفاع از حقوق زنان آغاز کردند و کمیته حقوق زنان ایالت نیویورک را نیز تشکیل دادند. سوزان آنتونی همچنین دادخواست‌هایی را برای داشتن حق مالکیت و رأی دادن زنان آغاز کرد. او سفرهای زیادی می‌رفت و به نمایندگی از زنان، مبارزات انتخاباتی انجام داد. در سال 1856، سوزان آنتونی کار خود را به عنوان نماینده انجمن ضد برده‌داری آمریکا آغاز کرد. وی تا پیش از جنگ داخلی، سال‌ها به پیشبرد اهداف اجتماعی خود پرداخت.

پس از پایان جنگ داخلی، سوزان آنتونی تمرکز خود را بیشتر بر روی حقوق زنان گذاشت. سوزان آنتونی و الیزابت استانتون، در سال 1866 انجمن حقوق برابر آمریکا را تأسیس كردند و خواستار اعطا حقوق یکسان به همه، بدون در نظر گرفتن نژاد و جنسیت، شدند. در سال 1868، آنتونی و استانتون همچنین مجله هفتگی “انقلاب (The Revolution)” را ایجاد کرده و شروع به تولید کردند. شعار روزنامه این بود؛ “مردان حقوق خود را داشته باشند، و نه چیزی بیشتر؛ زنان حقوق خود را داشته باشند، و نه چیزی کمتر”.

بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

تلاش سوزان آنتونی برای کسب حق رأی زنان

در سال 1869، سوزان آنتونی و الیزابت استانتون، انجمن ملی حق رأی زنان را تاسیس کردند. آنتونی در تلاش‌های خود در این مسیر خستگی ناپذیر بود و در سراسر کشور سخنرانی می‌کرد، تا دیگران را به حمایت از حق رأی زنان ترغیب کند.

وی حتی در سال 1872، هنگامی که در انتخابات ریاست جمهوری به صورت غیرقانونی رأی داد، این حق را برای بار اول به دست آورد. آنتونی به جرم این کار دستگیر شد و با این اتهامات مبارزه کرد، اگرچه موفق نشد. او برای این رأی غیر قانونی 100 دلار جریمه شد، اما هرگز آن را پرداخت نکرد.

آنتونی حتی در سال‌های آخر زندگی خود هرگز از مبارزه برای حق رأی زنان دست نکشید. وی در سال 1905 با رئیس جمهور تئودور روزولت در واشنگتن دی سی ملاقات کرد تا برای اصلاح حق رای دادن زنان ،لابی کند. با این حال، تنها 14 سال پس از مرگ آنتونی، در سال 1920، بود که نوزدهمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده، که به همه زنان بالغ حق رأی می‌داد، تصویب شد.

این کتاب صوتی را نیز بشنوید:کتاب ثروت مندترین مردان جهان

کتاب‌های سوزان ب. آنتونی

در اوایل دهه 1880، سوزان آنتونی اولین جلد از تاریخ حق رأی زنان را منتشر کرد. پروژه‌ای که وی با همکاری الیزابت استنتون، آیدا هوست هارپر و ماتیلدا جوسلین گیج تدوین کرد. این کتاب در چند جلد دنبال شد.

سوزان آنتونی همچنین با هارپر همکاری کرد تا داستان زندگی خودش را ثبت کند. این همکاری، در نهایت منجر “زندگی و کار سوزان ب. آنتونی: داستان تحول وضعیت زنان (The Life and Work of Susan B. Anthony: A Story of the Evolution of the Status of Women)” در سال 1898 شد.

کتاب‌های سوزان ب. آنتونی

مرگ سوزان ب. آنتونی

سوزان آنتونی، در 13 مارس 1906 و در سن 86 سالگی در خانه اش در روچستر، نیویورک درگذشت. طبق گفته‌های او در نیویورک تایمز، اندکی قبل از مرگش، آنتونی به دوستش آنا شاو گفت؛ “فکر می‌کنم بیش از 60 سال، تلاش سختی برای کمی آزادی داشته‌ام و این که بدون اینکه این مسئله به نظر بیاید، می‌میرم، بسیار بی‌رحمانه است”.

وزارت خزانه داری ایالات متحده با قدردانی از فداکاری و سخت کوشی‌های سوزان ب. آنتونی، پرتره او را در سال 1979 بر روی سکه‌های دلار قرار داد. این برای اولین باری بود که عکس یک زن روی سکه‌ها حک می‌شد. در طول تاریخ، حضور چنین زنانی در عرصه اجتماعی کم نبوده و ما با خواندن کتاب زندگینامه افراد موفق در جهان، به خوبی می‌توانیم از زندگی آن‌ها درس بگیریم.

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست