بیوگرافی کاترین جانسون کامپیوتر انسانی ناسا

2 دیدگاه

کاترین جانسون ، یکی از ” کامپیوترهای انسانی ” ناسا، محاسبات پیچیده‌ای را انجام داد که انسان را قادر می‌سازد با موفقیت به پرواز در فضا دست پیدا کند. داستان او در فیلم “چهره های پنهان” 2016 به تصویر کشیده شده است. اگر می خواهید با این فیزیکدان و ریاضیدان بیشتر آشنا شوید با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید.

کاترین جانسون که بود؟

کاترین جانسون از فرصت‌های محدود تحصیلی برای آفریقایی آمریکایی‌ها حداکثر استفاده را کرد و در 18 سالگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. وی در 1952 کار خود را در زمینه هوانوردی به عنوان حسابگر آغاز کرد و پس از تشکیل ناسا، محاسباتی که فضانوردان را در اوایل دهه 1960 به مدار می‌فرستد، و همچنین سفر به ماه در سال 1969، انجام داد. جانسون در سال 2015 مدال آزادی ریاست جمهوری را دریافت کرد و سال بعد، شاهد روایت داستان خود از طریق یک کتاب و یک فیلم سینمایی بود. وی در 24 فوریه سال 2020 در سن 101 سالگی درگذشت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ماری کوری اولین بانوی برنده جایزه نوبل

دوران کودکی و تحصیلات کاترین جانسون

جانسون کاترین کلمن، در 26 آگوست 1918، در وایت سولفور اسپرینگز، ویرجینیا غربی متولد شد. او که کودکی درخشانی داشت و جوایزی را در زمینه اعداد دریافت کرده بود، سال‌های اول را جهشی می‌خواند و کلاس هشتم را در 10 سالگی به پایان رساند. اگرچه در شهر محل زندگی آن‌ها از جایی به بعد مدرسه‌ای برای  آمریکایی‌های آفریقایی تبار نداشت، اما پدر کاترین، جاشوا، خانواده را با به جایی 120 مایل آن طرف‌تر فرستاد. ویرجینیای غربی، جایی که آن‌ها در حالی که کاترین به دبیرستان می‌رفت، زندگی می‌کردند.

جانسون در کالج ایالتی ویرجینیا غربی (دانشگاه ایالتی ویرجینیای غربی) در انستیتوی ویرجینیا غربی ثبت نام کرد، جایی که با یک فضای کاملاً عملی در دانشکده روبرو شد. یکی از استادان این مرکز، دکتر ویلیام دبلیو شیفلین کلایتور، سومین آمریکایی آفریقایی تباری بود که دکترای خود را در ریاضیات کسب کرده و مصمم بود جانسون را برای تبدیل شدن به یک ریاضیدان آماده کند. کاترین جانسون در سن 18 سالگی در رشته ریاضیات و زبان فرانسه فارغ التحصیل شد.

دوران کودکی و تحصیلات کاترین جانسون

محاسبه‌گری کاترین جانسون

با شروع اواخر دهه 1930، جانسون در مدارس ویرجینیا و ویرجینیای غربی به تدریس ریاضی و فرانسه پرداخت. در سال 1952، جانسون فهمید که کمیته ملی مشاوره هوانوردی (NACA)، زنان آمریکایی آفریقایی تبار را برای خدمت به عنوان “رایانه‌های انسانی” استخدام می‌کند. یعنی افرادی که محاسبات پیشرفته فنی را انجام داده و بررسی می‌کنند.

جانسون متقاضی شد و سال بعد برای موقعیتی در مرکز تحقیقات لانگلی در همپتون، ویرجینیا پذیرفته شد. کاترین جانسون نه تنها در محاسبات خود مهارت نشان داد، بلکه کنجکاوی و ابراز وجودی را نشان داد که مافوق خود را غافلگیر کرد.  تنها پس از دو هفته، جانسون از بخش محاسبات آمریکایی آفریقایی تبار، به بخش تحقیقات پرواز لانگلی منتقل شد، جایی که او در جلسات سخنرانی می‌کرد و مسئولیت‌های دیگری را به دست آورد. او با وجود مشکلات خانوادگی، مثل مرگ شوهرش در سال 1956 که در اثر تومور مغزی درگذشت، به موفقیت دست یافت.

کار در ناسا کاترین جانسون

در سال 1958، پس از تغییر فرم NACA به اداره ملی هوانوردی و فضا (ناسا)، جانسون در میان افرادی بود که به تعیین نحوه سفر انسان به فضا و بازگشت او، مسئول شدند. سال بعد، کاترین جانسون دوباره با افسر نیروی دریایی و ارتش، جیمز آ. جانسون، ازدواج کرد. برای جانسون، محاسبه پرواز فضایی به اصول هندسه رسید. محاسبات مربوط به محل پایین آمدن کپسولی که به فضا می‌رفت، بر عهده کاترین جانسون بود. در نتیجه، وظیفه ترسیم مسیر سفر آلن شپارد به فضا در سال 1961، که اولین بار در تاریخ آمریکا اتفاق افتاد، بر دوش او قرار گرفت.

چالش بعدی، اعزام مردی به مدار زمین بود. این کار شامل محاسبات دشوارتر، برای محاسبه جاذبه اجرام آسمانی بود و در آن زمان، ناسا استفاده از رایانه‌ای الکترونیکی را آغاز کرده بود. با این حال، این کار کامل انجام نشد تا اینکه جانسون برای بررسی کار ماشین آلات احضار شد، و این کار باعث شد جان گلن در سال 1962 به مدار موفقیت آمیز برسد.در حالی که کار رایانه‌های الکترونیکی در ناسا اهمیت بیشتری پیدا می‌کرد، جانسون برای دقت بی دریغ خود بسیار ارزشمند باقی ماند.

 او محاسبات را برای سفر تاریخی 1969 آپولو 11 به ماه انجام داد و سال بعد، هنگامی که آپولو 13 در فضا دچار نقص عملکرد شد، کمک‌های او به اقدامات احتمالی، برای اطمینان از بازگشت ایمن آن کمک کرد. جانسون همچنان به عنوان یک دارایی کلیدی برای ناسا خدمت کرد و به توسعه برنامه شاتل فضایی تا زمان بازنشستگی در سال 1986، کمک کرد.

بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

جوایز و میراث کاترین جانسون

جانسون به دلیل کار پیشگامانه خود، با مجموعه‌ای از جوایز مورد تقدیر قرار گرفت. از جمله آن‌ها می‌توان به جایزه تیم فضایی و عملیاتی ناسا (Orbiter) در سال 1967، و تعیین انجمن فنی ملی به عنوان ریاضیدان سال 1997، اشاره کرد. علاوه بر این، او مدارک افتخاری را از SUNY Farmingdale، کالج Capitol مریلند، دانشگاه Old Dominion ویرجینیا ، و دانشگاه ویرجینیای غربی کسب کرد. در نوامبر 2015، باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا، مدال آزادی ریاست جمهوری را به جانسون اهدا کرد. کتاب مارگوت لی شترلی در سال 2016، چهره های پنهان، از داستان زندگی کاترین جانسون الهام گرفته است. این فیلم همچنین به یک فیلم بلند نامزد اسکار، با بازیگر تاراجی پی. هنسون، در نقش بازیگر نقش جانسون تبدیل شد.

یک سال بعد، در سپتامبر 2017، جانسون 99 ساله با تقدیم یک ساختمان تحقیقاتی جدید که به نام او نامگذاری شده است، مرکز تحقیق محاسباتی “Katherine G. Johnson”، توسط ناسا مورد تقدیر قرار گرفت. وقتی از جانسون خواسته شد که به کارمندانی که جای او را در ناسا می‌گیرند و در ساختمان جدیدی که به نام اوست، کار می‌کنند، مشاوره بدهد، جانسون به سادگی گفت: “کاری را که می‌کنی دوست داشته باش و بعد بهترین تلاش خود را خواهی کرد.”

جوایز و میراث کاترین جانسون

زندگی شخصی و مرگ کاترین جانسون

در سال 1939، جانسون با جیمز فرانسیس گوبل ازدواج کرد. این زوج، سه فرزند به نام‌های جویلت، کاترین و کنستانس دارند. کاترین جانسون در 24 فوریه سال 2020، زمانی که 101 سال سن داشت، درگذشت.

برای آشنایی بیشتر با بیوگرافی نوابغ و افراد موفق در جهان می توانید کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خریداری نمایید و از خواندن آن لذت ببرید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
راشد

خانم کاترین جانسون در ناسا هم کارکردن واقعا باور نکردنیه من اینو نمیدونستم ممنون از بیوگرافی های بینظیرتون

بیان

واقعا عالیه من اصلا این خانم رو نمی‌شناختم و چقدر زندگی جهشی داشته بخاطر اینکه باهوش بوده. ممنون ستیت گرداب جذب به خاطر بیوگرافی‌هایی که می‌گذارند.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست