بیوگرافی سقراط فیلسوف بزرگ یونان باستان

۴ دیدگاه

سقراط فیلسوف یونان باستان بود که به عنوان منبع اصلی تفکر غربی شناخته می شد. او به دلیل روش سقراطی پرسشگری به اعدام محکوم شد.

سقراط کیست؟

سقراط دانشمند، معلم و فیلسوف متولد یونان باستان بود. روش سقراطی وی پایه و اساس سیستم های منطق و فلسفه غربی را بنا نهاد. هنگامی که جو سیاسی یونان بر علیه او شد، سقراط در سال ۳۹۹ پیش از میلاد با مسمومیت به اعدام محکوم شد. او این قضاوت را به جای فرار به تبعید پذیرفت. با ما در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا با فراز و نشیب های این فیلسوف بیشتر آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی نیکولا تسلا نابغه خلاق یا دانشمند دیوانه

دوران کودکی سقراط

سقراط، متولد حدود سال ۴۷۰ ق.م. در آتن، یونان بود. زندگی سقراط فقط از طریق چند منبع شرح داده می شود: گفتگوهای افلاطون و گزنفون و نمایشنامه های ارسطو.

از آنجا که این نوشته ها اهداف دیگری غیر از گزارش زندگی او داشته اند، به احتمال زیاد هیچکدام تصویری کاملاً دقیق ارائه نمی دهند. با این حال، در مجموع، آن ها تصویری منحصر به فرد و زنده از فلسفه و شخصیت سقراط ارائه می دهند.

سقراط پسر سوفرونیسکوس، سنگ تراش و مجسمه ساز آتنی و فاینارته، ماما بود. از آنجا که وی از خانواده ای اصیل نبود، احتمالاً تحصیلات مقدماتی یونان را فرا گرفته و در سن جوانی پیشه وری پدر را آموخته است. اعتقاد بر این است که سقراط سال ها قبل از اینکه زندگی خود را وقف فلسفه کند، مجسمه سازی کار می کرد.

سقراط با زن جوانی به نام زانتیپی ازدواج کرد، که برای او سه پسر به دنیا آورد: لمپروکلس، سوفرونیسک و منکسنوس. در مورد وی اطلاعات کمی وجود دارد به جز توصیف گزنفون از زانتیپی به عنوان “زن بد اخلاق”. او می نویسد که او از حرفه دوم سقراط راضی نبوده و از این که او به عنوان یک فیلسوف از خانواده حمایت نمی کند شکایت کرد. به گفته خودش، سقراط ارتباط چندانی با تربیت پسران خود نداشت و علاقه بسیار بیشتری به رشد فكری سایر پسران جوان آتن نشان می داد.

دوران کودکی سقراط

زندگی سقراط در آتن

طبق قانون آتن، همه مردان به عنوان سرباز شهروند از سن ۱۸ تا ۶۰ سالگی برای انجام وظیفه خدمت می کنند. به گفته افلاطون، سقراط در پیاده نظام زرهی – معروف به هاپلیت – با سپر، نیزه بلند و ماسک صورت خدمت می کرد. او در سه جنگ نظامی در طول جنگ پلوپونز، در Delium ،  Amphipolis و Potidaea ، جایی که جان Alcibiades ، ژنرال محبوب آتن را نجات داد، شرکت کرد.سقراط به خاطر قدرت در جنگ و نترس بودن شهرت داشت، صفتی که در طول زندگی با او ماند.

همایش افلاطون بهترین جزئیات از ظاهر فیزیکی سقراط را ارائه می دهد. او ایده آل مردانگی آتن نبود. کوتاه و تنومند، با بینی فرو رفته و چشمانی برآمده، به نظر می رسید که سقراط همیشه به یک نقطه خیره شده است.

با این حال، افلاطون خاطرنشان كرد كه سقراط از نظر شاگردانش جذابیت دیگری دارد، نه بر اساس یك ایده آل جسمی، بلكه براساس بحث های درخشان و اندیشه نافذ او. سقراط همیشه بر اهمیت ذهن نسبت به بی اهمیت بودن بدن انسان تأکید می ورزید. این اعتبار از فلسفه افلاطون در تقسیم واقعیت به دو قلمرو جداگانه، جهان حواس و جهان ایده الهام گرفته و اعلام کرد که مورد دوم تنها مهم است.

     این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب ثروت مندترین مردان جهان

فلسفه سقراط

سقراط معتقد بود که فلسفه باید برای رفاه بیشتر جامعه به نتایج عملی دست یابد. وی تلاش کرد تا به جای آموزه الهیاتی، یک نظام اخلاقی را بر اساس خرد بشری ایجاد کند. وی خاطرنشان كرد كه انتخاب انسان ناشی از میل به خوشبختی است. خرد نهایی از شناخت خود حاصل می شود. هرچه فرد بیشتر بداند، توانایی استدلال و انتخابی که خوشبختی واقعی را به همراه دارد.

سقراط معتقد بود که این امر به سیاست تبدیل می شود با بهترین شکل دولت نه استبداد و نه دموکراسی. در عوض ، وقتی دولت تحت کنترل افرادی که بیشترین توانایی، دانش، فضیلت و البته درک کاملی از خود دارند، دولت بهترین کار را می کرد.

روش سقراطی

از نظر سقراط، آتن کلاس درس بود و که در آن به دنبال دستیابی به حقایق سیاسی و اخلاقی، سوالات نخبه و عادی می باشد. سقراط درباره آنچه می دانست سخنرانی نکرد. در واقع، او ادعا می کرد که نادان است زیرا هیچ ایده ای ندارد، اما خردمند است زیرا نادانی خود را تشخیص داده بود.

او سوالی از هموطنان آتنی خود به روش دیالکتیک – روش سقراطی – پرسید که مخاطب را وادار می کند تا در مورد مسئله ای نتیجه گیری منطقی کند. گاهی اوقات پاسخ بسیار واضح به نظر می رسید و باعث می شد از نظر مخالفان سقراط احمقانه به نظر برسند. به همین دلیل، بعضی ها روش سقراطی او را تحسین و برخی دیگر او را تحقیر می کردند.

در طول زندگی سقراط، آتن پس از شکست تحقیرآمیز توسط اسپارتا در جنگ پلوپونس، از هژمونی در جهان کلاسیک به یک مرحله شگرف در حال گذار بود. آتنی ها وارد دوره ای از بی ثباتی و تردید در مورد هویت و جایگاه خود در جهان شدند. در نتیجه، آن ها به جلال و شکوه گذشته، تصورات ثروت و تثبیت زیبایی فیزیکی چسبیدند. سقراط با تأكید اصرار آمیز خود بر اهمیت بیشتر ذهن، به این ارزش ها حمله كرد.

در حالی که بسیاری از آتنی ها چالش های سقراط در برابر خرد متعارف یونان و شیوه طنز آمیز او را تحمل می كردند، تعداد مساوی عصبانی شدند و احساس كردند كه او شیوه زندگی و آینده نامشخص آن ها را تهدید می كند.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

دادگاه سقراط

سقراط در سال ۳۹۹ پ.م به فساد جوانان آتن و بی تقوایی یا بدعت متهم شد. او تصمیم گرفت در دادگاه از خود دفاع کند. او به جای اینکه خود را بی گناه معرفی کند، اعلام کرد که نقش مهمی را بازی کرده است، خدماتی که با پرسش و به چالش کشیدن مداوم وضع موجود و مدافعان آن، خدمات مهمی به جامعه خود ارائه می دهد.

هیئت منصفه تحت تأثیر دفاع سقراط قرار نگرفت و وی را با  ۲۸۰ رأی مثبت  ۲۲۱ رأی منفی محکوم کرد. احتمالاً لحن سرکش دفاعی وی در صدور حکم موثر بوده و وی در هنگام رایزنی درباره مجازات خود، اوضاع را بدتر کرده است.

قوانین آتن به یک شهروند محکوم شده اجازه می دهد مجازاتی جایگزین مجازاتی را که دادسرا درخواست کرده، پیشنهاد کند. سقراط به جای پیشنهاد تبعید، پیشنهاد کرد که از طرف شهر به خاطر سهم خود در روشنگری آن ها مورد افتخار قرار گیرد و برای او خدماتی ارائه شود. هیئت منصفه راضی نشد و او را با نوشیدن سمی به اعدام محکوم کرد.

دادگاه سقراط

مرگ سقراط

قبل از اعدام سقراط، دوستان پیشنهاد رشوه برای نجات او را به نگهبانان دادند، تا بتواند به تبعید فرار کند.

افلاطون اعدام سقراط را در گفتگوی خود با فدو توصیف کرد: سقراط نوشیدنی سمی را بدون تردید نوشید. بی حسی به آرامی در بدن او فرو رفت تا جایی که به قلب او رسید. سقراط اندکی قبل از آخرین نفس خود، مرگ خود را آزادسازی روح از بدن توصیف کرد.

سقراط کسی بود که به خود و گفته های خود باور عمقی و قلبی داشت و هیچگاه از باور و اعتقادی که داشت دست نکشید. اگر به خواندن بیوگرافی فیلسوف جهان علاقه دارید و می خواهید به صورت جامع به آن ها دسترسی داشته باشید همین حالا کتاب بیوگرافی افراد موفق در سایت گرداب جذب را سفارش دهید و از خواندن آن لذت ببرید.

5 2 رای ها
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
لیلا مونسی

رشته من تو دانشگاه علوم و فنون بود خیلی جا ها از سقراط و بقراط و افلاتون صحبت شده خیلی برام جالب بود که زندگی نامشونو مطالعه کنم حالا شما اینجوری با گذاشت زندگی نامه اونا منو خوشحال کردید ممنونم

عادل

من خودم وقتی کتاب دنیای سوفی رو مطالعه میکردم خیلی در مورد سقراط کنجکاو شدم و بخاطر این اومدم سایت گرداب جذب و زندگی نامه شو خوندم

Itya

کتاب دنیای سوفی در چه موردی هستش و نویسندش کیه؟

Poya

خیلی دید جالبی داشتن نسبت به زندگی و انگار در عالم دیگه ای زندگی کردن و به سر میبردن جملاتشدن بسیار د تاثیر گذار هستش

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست