بیوگرافی نیکولا تسلا نابغه خلاق یا دانشمند دیوانه
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی نیکولا تسلا نابغه خلاق یا دانشمند دیوانه

بیوگرافی نیکولا تسلا کسی که مخترع سیم پیچ تسلا، برق متناوب و کشف میدان مغناطیسی چرخان بود. او مهندس و دانشمندی که به دلیل طراحی سیستم الکتریکی با جریان متناوب که امروزه در سرتاسر جهان استفاده می شود و مشهور است.

وی همچنین سیم پیچ تسلا را ایجاد کرد که هنوز هم در فناوری رادیو از آن مورد استفاده قرار می گیرد. تسلا در کرواسی امروزی متولد شد و در سال 1884 به ایالات متحده آمد و قبل از جدایی هردو مدت کوتاهی با توماس ادیسون کار می کرد. او چندین حق ثبت اختراع از جمله آن هایی که از ماشین آلات AC خود به George Westinghouse فروخته است. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با این نابغه قرن آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی چارلز داروین بنیان گذار نظریه تکامل

دوران کودکی و جوانی نیکولا تسلا

تسلا در 10 ژوئیه 1856 در اسمیلجان کرواسی به دنیا آمد. تسلا یکی از پنج فرزند خانواده بود. که خواهران و برادران او به نام های دان، آنجلینا، میلکا و ماریکا بودند. علاقه تسلا به اختراع برق توسط مادرش جوکا ماندیچ که در اوقات فراغت خود وسایل خانگی کوچک را اختراع می کرد و پسرش نیز به این کار ترغیب شد. پدر او میلوتین تسلا کشیش اورتودوکس صربستانی و نویسنده بود. وی به پسرش برای پیوستن به روحانیت اصرار داشت. اما نیکولا به علوم علاقه نشان می داد.

او پس از تحصیل در مقطع دبیرستان کارلشتات ( که بعدا به یوهان رودلف گلاوبر کارلشتات ) تغییر نام داد. تسلا در طول دهه 1870 به موسسه پلی تکنیک در گراتس اتریش و دانشگاه پراگ و سپس به بوداپست رفت ومدتی در آنجا در بورس تلفن مرکزی کار کرد. هنگامی که در بوداپست بود ایده موتور القایی برای اوین بار به ذهنش رسید. اما پس از چندین سال تلاش برای علاقه مند شدن به اختراع خود در 28 سالگی تصمیم گرفت اروپا را به مقصد آمریکا ترک کند.

دوران کودکی و جوانی نیکولا تسلا

نیکولا تسلا در مقابل توماس ادیسون

در سال 1884 تسلا با ثروت کمی که داشت و معرفی نامه ی اختراع خود که در آن زمان توماس ادیسون با کارهای الکتریکی خود، داشت به یکی از بزرگترین استانداردهای کشور تبدیل می شد که او وارد ایالات متحده شد. ادیسون، تسلا را استخدام کرد و این دو نفر خیلی زود در کنار هم خستگی ناپذیر کار می کردند و باعث پیشرفت در اختراعات ادیسون شدند.

چندین ماه بعد این دو به علت روابط متناقض تجاری که از نظر مورخان به شخصیت های فوق العاده متفاوت آن ها نسبت داده شد از هم جدا شدند. در حالی که ادیسون یک شخصیت قدرتمند که روی بازاریابی و قدرت مالی تمرکز داشت اما تسلا از نظر تجاری دور از ذهن و تا حدی آسیب پذیر بود.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

اولین اقدام انفرادی نیکولا تسلا

در سال 1885 تسلا بودجه ای را برای شرکت نور الکتریکی دریافت نمود و سرمایه گذاران وی وظیفه تهیه روشنایی قوس الکتریکی را داشتند. با این حال پس از موفقیت در انجام این کار تسلا مجبور به خارج شدن از فعالیت شد و برای زنده ماندن مجبور بود مدتی را به عنوان کارگر دستی کار کند. اما دو سال بعد به علت دریافت بودجه برای شرکت جدید تسلا الکتریک شانس به او روی آورد.

اختراعات نیکولا تسلا

وی در طول فعالیت حرفه ای خود ایده های را برای تعدادی از اختراعات مهم که بیشتر آن ها به طور رسمی توسط سایر مخترعین ثبت اختراع شده بود، کشف کرد و آن را طراحی و توسعه داد. از جمله دینامو یا همان ژنراتورهای الکتریکی مشابه باتری ها و موتور القایی.

وی همچنین در کشف فناوری رادار، فناوری اشعه ایکس، کنترل از راه دور و میدان مغناطیسی چرخان پایه و اساس اکثر ماشین آلات AC پیشگام بود. تشلا بیشتر به خاطر مشارکت در برق AC و سیم پیچ تسلا مشهور است. او سیستم الکتریکی با جریان متناوب را طراحی کرد که به سرعت به سیستم قدرت برجسته قرن 20 تبدیل می شود و از آن زمان تاکنون استاندار جهانی باقی مانده است. در سال 1887 تسلا بودجه شرکت جدید تسلا الکتریک خود را پیدا کرد و تا پایان سال با موفقیت چندین اختراع دیگر را مبتنی بر اختراعات AC به ثبت رسانید.

سیستم AC تسلا خیلی زود مورد توجه مهندس و بازرگان آمریکایی جورج وستینگ هاوس قرار گرفت که به دنبال راه حلی برای تأمین قدرت کشور از راه دور بود. وی با یقین به اینکه اختراعات تسلا به او کمک می کند تا به این مهم دست یابد. در سال 1888 حق ثبت اختراع خود را به مبلغ 60000 دلار پول نقد و سهام در شرکت وستینگ هاوس خریداری نمود. با افزایش علاقه به سیستم AC تسلا و وستینگ هاوس در رقابت مستقیم با توماس ادیسون که قصد فروش سیستم جریان مستقیم DC خود را به ملت داشت، قرار گرفتند. بعدا از آن یک کمپین مطبوعاتی منفی توسط ادیسون در تلاش برای تضعیف علاقه به برق AC انجام شد. اما متاسفانه در نمایشگاه چهانی کلمبیا در سال 1893 شرکت وستینگ هاوس برای تأمین روشنایی در شیگاکو انتخاب شد و تسلا نمایش سیستم AC خود را در آنجا انجام داد.

اختراعات نیکولا تسلا

نیروگاه برق آبی نیکولا تسلا

در سال 1895 تسلا آنچه در میان اولین نیروگاه های برق آبی AC در ایالات متحده بود در آبشارهای نیاگارا طراحی کرد. سال بعد این نیرو برای تأمین انرژی شهر بوفالو نیویورک مورد استفاده قرار گرفت. شاهکارهایی که در سراسر جهان بسیار مورد توجه بود و به پیشرفت برق AC برای تبدیل شدن به سیستم برق جهان کمک کرد.

سیم پیچ تسلا

در اواخر قرن نوزدهم او کویل تسلا را ثبت اختراع کرد که پایه و اساس فناوری های بی سیم را پایه گذاری نمود و امروزه نیز در فناوری رادیو مورد استفاده قرار می گیرد. قلب مدار الکتریکی سیم پیچ تسلای سلفی است که در بسیار از آنتن های انتقال رادیویی اولیه استفاده می شود. سیم پیچ با یک خازن کار می کند تا جریان و ولتاژ را از یک منبع تغذیه در مدار تشدید کند. خود تسلا از سیم پیچ خود برای مطالعه فلورسانس، اشعه ایکس، رادیو، برق بی سیم و الکترومغناطیس در زمین و جو آن استفاده کرد.

انرژی آزاد نیکولا تسلا

حدود 1900 تسلا که وسواس زیادی در انتقال بی سیم انرژی داشت و شروع به جسورانه ترین پروژه خود: ساخت یک سیستم ارتباط بی سیم جهانی، برای انتقال از طریق یک برج بزرگ برق برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تأمین انرژی رایگان در سراسر جهان نمود.

با تأمین اعتبار از سوی گروهی از سرمایه گذاران که شامل غول مالی JP Morgan بود، در سال 1901 تسلا با جدیت شروع به کار بر روی پروژه انرژی رایگان طراحی و ساخت آزمایشگاه با نیروگاه و یک برج انتقال عظیم در سایتی در لانگ آیلند، نیویورک کرد که به Wardenclyffe معروف شد. با این حال در مورد قابل قبول بودن سیستم تسلا در بین سرمایه گذاران وی تردیدهایی به وجود آمد. به عنوان رقیب او گوگلیمو مارکونی با حمایت مالی اندرو کارنگی و توماس ادیسون با پیشرفت فن آوری های رادیویی خود به پیشرفت های چشمگیر ادامه داد، که برای تسلا چاره ای جز کنار گذاشتن پروژه نبود.

کارمندان Wardenclyffe در سال 1906 از کار اخراج شدند و تا سال 1915 این سایت در محاصره قرار گرفت. دو سال بعد تسلا ورشکستگی را اعلام کرد و برج را برای کمک به پرداخت بدهی هایی که جمع کرده بود، از بین برد و به قراضه فروشی فروخت.

انرژی آزاد نیکولا تسلا

اشعه مرگ نیکولا تسلا

پس از تعطیل شدن پروژه انرژی آزاد خود، تسلا دچار عارضه عصبی شد و سرانجام به عنوان مشاور به کار خود بازگشت. اما هرچه زمان می گذشت، عقاید وی به تدریج عجیب و غیرعملی تر می شدند. او به طور فزاینده ای عجیب و غریب شد و بیشتر وقت خود را به مراقبت از کبوترهای وحشی در پارک های شهر نیویورک اختصاص داد. تسلا حتی با صحبت در مورد ساخت “پرتوی مرگ” قدرتمند، که در جنگ جهانی دوم از اتحاد جماهیر شوروی مورد توجه قرار گرفته بود، توجه FBI را جلب کرد.

چگونه نیکولا تسلا مرد؟

فقیر و گوشه گیر، تسلا در 7 ژانویه 1943 در سن 86 سالگی در شهر نیویورک، جایی که نزدیک به 60 سال در آن زندگی کرده بود، بر اثر ترومبوز کرونر درگذشت. با این حال میراث اثری که تسلا از خود به جای گذاشت تا امروز ادامه دارد. در سال 1994 تابلوی خیابانی با شناسایی “گوشه نیکولا تسلا” در نزدیکی محل آزمایشگاه سابق وی در شهر نیویورک، در تقاطع خیابان 40 و خیابان 6 نصب شد.

برای خواندن بیوگرافی دیگر نوابغ جهان می توانید همین حالا کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب سفارش دهید و از خواندن آن لذت ببرید.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • او یک شعر بود که جهان نتوانست او را بخواند.

  پاسخ
 • متناقص نماست این که هم دیونه بوده هم نابغه چقدر جالبه واقعاا???اکثر دانشمندان نمیدونم چرا همه دیونه ن انیشتینم همینجوری بود که

  پاسخ
 • زندگی پر از رمز و راز و نام کمتر شنیده شده اش واقعا انسان را به تفکر وا می دارد…
  شاید آنقدر که باید شناخته نشده و ایده هایش به دلیل سیاست ها خط خورده باشند.‌‌..

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه