بیوگرافی اورویل رایت مخترع هواپیما

4 دیدگاه

اورویل رایت یک پیشگام هواپیمایی بود که بیشتر به خاطر اختراع هواپیما، به همراه برادرش ویلبور، مشهور است. با ما همراه باشید تا بیشتر با زندگینامه اورویل رایت و موفقیت هایش آشنا شوید.

اورویل رایت که بود؟

اورویل رایت و برادر بزرگتر وی، ویلبر رایت، مخترعان اولین هواپیمای موفق جهان بودند. این دو برادر  در 17 دسامبر 1903، اولین پرواز کنترل شده رایگان با هواپیما را با موفقیت انجام دادند. آن‌ها متعاقباً بازرگانان موفقی شده و قرارداد هواپیماها را در اروپا و ایالات متحده امضا کردند. امروزه برادران رایت، به عنوان “پدر هواپیمایی مدرن” شناخته می‌شوند. اورویل همچنین به دلیل توسعه فناوری برای ارتش ایالات متحده  نیز شناخته شده است. با ما در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشد تا بیشتر اورویل رایت را بشناسید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی گرت مورگان مخترع بزرگ آفریقایی-آمریکایی

اوایل زندگی اورویل رایت

اورویل رایت، در 19 آگوست 1871، در دیتون اوهایو متولد شد. او یکی از پنج فرزند سوزان کاترین کرنر و میلتون رایت است. پدر او یک اسقف در کلیسای برادران متحد در مسیح است. از زمان کودکی، اورویل پسری شلوغ و کنجکاو بود و خانواده‌اش همواره رشد فکری او را تشویق می‌کردند. بعداً اورویل در خاطرات خود درباره خانواده‌اش نوشت: «ما به اندازه کافی خوش شانسیم که در محیطی رشد می‌کردیم که همیشه، بچه‌ها برای دنبال کردن افکار و تحقیق درباره همه چیز، مورد تشویق قرار می گرفتند».

 میلتون اغلب برای کارهای کلیسایی خود سفر می‌کرد و در سال 1878، یک هلی کوپتر اسباب بازی را برای پسرانش به خانه آورد. بر اساس اختراع پیشگام هوانوردی فرانسوی، یعنی آلفونس پنو، این هلی کوپتر از چوب پنبه، بامبو و کاغذ ساخته شده و از یک نوار لاستیکی برای چرخاندن تیغه‌های دوقلوی آن استفاده شده است. اورویل و برادرش شیفته این اسباب بازی بودند و در همان زمان، اشتیاق مادام العمر به هوانوردی در ذهن آن‌ها متولد شد.

اوایل زندگی اورویل رایت

ترک تحصیل در دبیرستان اورویل رایت

خانواده رایت در سال 1881 به ریچموند ایندیانا نقل مکان کردند. در ریچموند، اورویل رایت عشق به ساخت کایت را پیدا کرد و خیلی زود شروع به ساختن آن‌ها در خانه کرد. در سال 1884، خانواده دوباره به اوهایو بازگشتند، جایی که اورویل در دبیرستان مرکزی دیتون ثبت نام کرد. اورویل که هرگز اهل مطالعه دروس مدرسه نبود، بیشتر از مدرسه به سرگرمی‌های خارج از کلاس علاقه مند داشته و به همین دلیل، در اواخر دوره دبیرستان، درس را رها کرده و یک چاپخانه راه‌اندازی کرد. او که یک تابستان را در چاپخانه کار کرده بود، به سرعت سراغ طراحی ماشین چاپ خود برای مغازه رفت. در سال 1889، اورویل شروع به انتشار روزنامه “West Side News “، روزنامه هفتگی دیتون غربی، کرد. ویلبر به عنوان سردبیر مقالات فعالیت داشت.

در همان سال، فاجعه‌ای متوجه خانواده رایت شد. مادر اورویل پس از یک دوره طولانی ابتلا به سل، از دنیا رفت. با رفتن مادرش، خواهر اورویل، کاتارین مسئولیت انجام کارهای خانه را بر عهده گرفت. پیوند بین اورویل، کاتارین و ویلبر پیوندی محکم و جدا نشدنی بود و خواهر و برادرها، در بیشتر زندگی خود، نزدیک یکدیگر باقی ماندند.

اختراع هواپیما توسط برادران رایت

پس از مرگ مادرشان، اورویل و برادرش خود را وقف علاقه مشترک دیگری کردند؛ دوچرخه. طرحی جدید و ایمن باعث ایجاد سر و صدای زیادی در سراسر کشور شده بود. برادران در سال 1892 با فروش و تعمیر دوچرخه یک مغازه دوچرخه سواری افتتاح کرده و از سال 1896 شروع به ساخت طرح خود کردند. اورویل یک هاب چرخ برای موتورهای ساخت خودشان طراحی کرد که به صورت خودکار روغن کاری می‌شد.

ویلبور و اورویل رایت که همیشه در مورد هوانوردی کنجکاو بودند، آخرین اخبار مربوط به هواپیماها و پرواز را نیز دنبال می‌کردند. وقتی اتو لیلینتال، هواپیمابر معروف آلمانی، که این دو تحقیقاتش را دنبال می‌کردند، در یک سانحه هواپیمای گلایدر جان خود را از دست داد، برادران رایت متقاعد شدند که با طراحی بهتر، پرواز انسان امکان پذیر خواهد بود. برادران کار خود را به کیتی هاوک در کارولینای شمالی، جایی که با بادهای شدید برای پرواز بیشتر مساعد بود، منتقل کردند.

اورویل و ویلبور شروع به آزمایش بال کردند. آن‌ها مشاهده کردند که پرندگان برای تعادل و کنترل بدن خود در هنگام پرواز، بال‌های خود را کمی زاویه می‌دهند. با استفاده از تصور “تاب دادن بال” و سکان متحرک، برادران طرحی را ابداع کردند که از همه کسانی که قبل از آن‌ها برای طراحی هواپیما تلاش کرده بودند، دور بود. در 17 دسامبر 1903، برادران رایت موفق به انجام اولین پرواز آزاد و کنترل شده یک هواپیمای قدرتمند شدند. از چهار پروازی که آن‌ها در آن روز انجام دادند، طولانی ترین زمان 59 ثانیه  و در مسافت 852 فوت بود. امروزه برادران رایت به عنوان “پدر هواپیمایی مدرن” شناخته می‌شوند.

اختراع هواپیما توسط برادران رایت

شهرت برادران رایت

اخبار مربوط به کارهای برادران رایت با بدبینی اولیه مواجه شد. پس از تأمین بودجه تعدادی از آزمایش‌های ناموفق پرواز، دولت ایالات متحده تمایلی به پشتیبانی از کار آن‌ها نداشت. هنگامی که ویلبور به اروپا رفت، اورویل نیز همزمان برای نشان دادن ماشین پرواز خود به امید دستیابی به قراردادهای دولت و ارتش، راهی واشنگتن دی سی شد.

در جولای 1909، اورویل پروازهای نمایشی ارتش ایالات متحده را که خواستار ساختن صندلی مسافر در هواپیما بود، به پایان رساند. برادران رایت هواپیما را به قیمت 30 هزار دلار فروختند. موفقیت خارق العاده برادران رایت منجر به عقد قرارداد در اروپا و ایالات متحده شده و آن‌ها خیلی زود صاحبان یک کسب و کار موفق و ثروتمند شدند.ویلبور و اورویل رایت، شروع به ساختن یک خانه بزرگ خانوادگی در دیتون کردند، جایی که بیشتر دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده بودند.

در 25 می 1910، اورویل رایت به همراه برادرش، ویلبور، به عنوان مسافر، به مدت شش دقیقه پرواز کرد و این، اولین و تنها پروازی است که این دو برادر با هم انجام دادند. در همان روز، اورویل پدر 82 ساله خود را نیز برای اولین و تنها پرواز زندگی‌اش بیرون برد. در سال 1912، ویلبور بر اثر تب حصبه درگذشت.  حالا اورویل رایت مجبور است، بدون برادر و شریک تجاری خود،  ریاست شرکت رایت را به عهده بگیرد. برخلاف برادرش، او به بخش تجاری کارها اهمیت زیادی نمی‌داد و به همین دلیل، شرکت را در سال 1915 فروخت.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

مرگ اورویل رایت

اورویل سه دهه آخر زندگی خود را صرف خدمت در هیئت‌ها و کمیته‌های مربوط به هوانوردی، از جمله؛ کمیته ملی مشاوره هوانوردی، متصدی آژانس هوانوردی ملی و سازمان فضانوردی، کرد. او با خواهرش کاتارین که در سال 1926 ازدواج کرد، ارتباطش را قطع کرد. نه اورویل و نه ویلبر هرگز ازدواج نکردند و او از این انتخاب خواهرش بسیار ناراحت شد. در سال 1929، او مجبور شد خود را متقاعد کند تا از کاتارین که در بستر مرگ بود، دیدن کند. سرانجام، در تاریخ 30 ژانویه 1948، اورویل رایت پس از دومین حمله قلبی که داشت، درگذشت. وی در املاک خانوادگی رایت، در دیتون  اوهایو به خاک سپرده شد.

اگر به خواندن زندگینامه افراد موفق در گوشه و کنار جهان علاقه دارید، همین حالا می توانید کتاب زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان را از سایت گرداب جذب سفارش دهید و آن را خریداری نمایید.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • برادارن رایت با توجه به اینکه دبیرستان ادامه ندادن هوش و استعداد بالایی داشتند که تونستن خالق اولین هواپیمای جهان بشن هوش و استعداد کاری به تحصیلات نداره واقعا

  پاسخ
  • واقعا همینطوره همه چی به مغز و طرز فکر کردن ادما بستگی داره ما درس نخونیم کلا بیخیال عملو عقل اینا میشیم ولا بخدا

   پاسخ
 • مطلب خوبی بود مرسی از توضیحات کامل و جامعتون در مورد زندگی نامه این دوبرادر

  پاسخ
 • جالب و مفید بود خیلی ممنون از مطالب زیبا تون خیلی مقاله های جالبی میذارید اکثرشون مورد علاقه من هستند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست