اختراع بعدی؛ چراغ ترافیک
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی گرت مورگان مخترع بزرگ آفریقایی-آمریکایی

گرت مورگان با ثبت اختراعاتی مثل؛ محصول صاف کننده مو، دستگاه تنفسی، چرخ خیاطی بهبود یافته و سیگنال ترافیک ارتقا یافته، راه را برای  بسیاری از مخترعان آفریقایی-آمریکایی باز کرد. با ما در سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با زندگی این فرد موفق آشنا شوید.

گرت مورگان کیست؟

گرت مورگان تنها با داشتن تحصیلات ابتدایی، کار خود را به عنوان تعمیرکار چرخ خیاطی آغاز کرد. بعدها، او با ثبت اختراعاتی مثل؛ چرخ خیاطی پیشرفته، محصول صاف کننده مو، و یک دستگاه تنفسی که طرحی اولیه برای الهام ماسک‌های WWI شد، نام خود را در صنعت مطرح کرد. این مخترع، در 27 جولای 1963، در کلیولند اوهایو درگذشت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی اوتیس بویکین مخترع ضربان ساز

دوران کودکی و جوانی گرت مورگان

گرت مورگان در 4 مارس 1877 در پاریس، کنتاکی متولد شد. او هفتمین فرزند خانواده‌ای سیزده نفره بود. مادرش، الیزابت رید، نژاد هندی و آفریقایی داشته و دختر وزیر باپتیست بود. پدر او، سیدنی، شخصی که قبلاً به بردگی گرفته شده و در سال 1863 آزاد شده بود، پسر جان هانت مورگان، سرهنگ بود. این اختلاط نژاد که به عنوان یک میراث به گرت مورگان رسیده، در بزرگسالی و در تجارت او تأثیر بسزایی ایفا می‌کند. زمانی که مورگان در سن نوجوانی بود، به سینسیناتی اوهایو رفت تا کاری پیدا کند. با این که او تنها تحصیلات ابتدایی را به پایان رسانده بود، اما قادر بود تا برای بیش از یک درس خود معلم خصوصی بگیرد. کار در چندین کارخانه چرخ خیاطی، خیلی زود تصور کارهای بزرگی در ذهن گرت مورگان ساخته و زندگی آینده‌اش را رقم می‌زند.

مورگان با یادگیری عملکرد داخلی ماشین آلات و نحوه تعمیر آن‌ها، حق ثبت اختراع یک چرخ خیاطی ارتقا یافته را به دست آورده و تجارت تعمیر خود را افتتاح کرد. تجارت مورگان موفقیت آمیز بوده و همین امر او را قادر ساخت تا با زنی باواریایی به نام “ماری آن هاسك” ازدواج كرده و در كلیولند مستقر شوند. او و همسرش پس از ازدواج صاحب سه فرزند پسر می‌شوند.

دوران کودکی و جوانی گرت مورگان

کمپانی محصول صافی مو گرت مورگان

اختراع چرخ خیاطی گرت مورگان، خیلی زود منجر به جهشی در موفقیت‌های تجاری او شده و راه مالی او را برای ساخت محصولات جدید، البته به روش کاملاً غیرمعمول، هموار می‌کند. در سال 1909، مورگان در کارگاه تازه تأسیس خود با چرخ‌های خیاطی ساخت خودش، کار می‌کرد. او این کارگاه را با همکاری همسرش که سابقه کار در خیاطی داشت، آغاز کرده بود. در این زمان او با پارچه پشمی که به دلیل داغی سوزن سوخته بود، روبه‌رو شد؛ اما این یک مسئله کاملاً عادی است، چرا که این چرخ‌ها با سرعت بسیار بالا کار می‌کردند. مسئله زمانی جالب می‌شود که مورگان به امید حل این مشکل و کاهش اصطکاک این سوزن‌ها به کمک یک ماده شیمیایی، متوجه شد که علاوه بر حل مشکل سوختن، موهای پارچه‌های پشم نسبت به قبل صاف‌تر شده‌اند.

مورگان پس از امتحان کردن این محلول روی موهای سگ همسایه و مشاهده نتیجه مشابه، آن را روی موهای خودش هم امتحان کرد. زمانی که تأثیر این محلول را روی موهای خودش دید، به سرعت به فکر ایجاد شرکتی برای ساخت و فروش آن به عنوان یک محصول صافی و مراقبت مو، افتاده و آن را به آفریقایی-آمریکایی‌های زیادی فروخت. تأسیس این شرکت امنیت مالی زیادی را برای گرت مورگان به ارمغان‌ آورده و سرمایه لازم برای کارهای جدیدتر را برایش فراهم کرد.

اختراع دستگاه تنفسی گرت مورگان

در سال 1914، گرت مورگان دستگاه تنفسی  یا “هود ایمنی” را اختراع کرد که تجربه تنفس ایمن‌تر در حضور آلاینده‌هایی مثل دود و گازهای سمی را فراهم می‌کرد. او به شدت تلاش داشت تا این محصول را در اختیار سازمان‌ها و به خصوص آتش‌نشانان قرار دهد و اغلب از اطمینان به این دستگاه در هنگام آتش سوزی صحبت می‌‌کرد. دستگاه مورگان به نمونه اولیه و الهام بخش ماسک‌های مورد استفاده در جنگ جهانی اول، برای حفاظت سربازان از گازهای سمی استفاده شده در جنگ، تبدیل شد. او اولین جایزه‌اش را برای این اختراع در دومین نمایشگاه بین‌المللی ایمنی و بهداشت در نیویورک، دریافت کرد.

در بین خریداران، خصوصاً در جنوب، جایی که تنش‌های نژادی علی‌رغم پیشرفت‌های آمریکایی‌های آفریقایی تبار به وضوح وجود داشت، مردم نسبت به خرید محصولات گرت مورگان مقاومت زیادی داشتند. مورگان که همواره در تلاش برای مقابله با این مقاومت مردم بود، یک بازیگر سفید پوست را استخدام کرد تا در زمان رونمایی از محصول، خود را به عنوان مخترع آن معرفی کند. مورگان نیز به عنوان دستیار او و در لباس یک بومی آمریکایی ظاهر شده و با پوشیدن محصول، وارد مناطقی شود که برای تنفس ایمن نیستند. این تاکتیک کاملاً موفقیت‌آمیز بوده و فروش دستگاه خصوصاً از طرف آتش‌نشانان و نیروهای امدادی، به سرعت بالا رفت.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

انفجار تونل کلیولند

در سال 1916، در شهر کلیولند در حال حفاری یک تونل جدید در زیر دریاچه اری برای تأمین آب شیرین بودند. کارگران به یک منبع گاز طبیعی برخوردند که منجر به انفجار مهیبی شده و کارگران زیر زمین را در میان گازها و گرد و غبار خفه کننده گرفتار کرد. مورگان با شنیدن خبر انفجار، به همراه برادرش وسایل تنفسی را به تن کرده و خود را به تونل رساندند و در سریع‌ترین زمان ممکن، وارد آن شدند. آن دو موفق شدند تا جان دو نفر را نجات داده و چهار جسد را قبل از تعطیل شدن اقدامات نجات، از زیر آوار بیرون بکشند.

علی‌رغم تلاش‌های قهرمانانه او و برادرش، این حادثه به فروش محصولاتش آسیب رساند. بسیاری از مردم اکنون کاملاً آگاه بودند که مورگان یک آمریکایی آفریقایی تبار است و از خرید محصولات وی خودداری کردند. علاوه بر ضرر، نه گرت مورگان و نه برادرش، به دلیل تلاش‌های قهرمانانه خود در دریاچه اری کاملاً ناشناخته باقی ماندند. مورگان به خاطر تلاش هایش نامزد دریافت مدال کارنگی (Carnegie Medal) شد، اما در نهایت برای دریافت جایزه انتخاب نشد. به علاوه، برخی از گزارشات مربوط به انفجار، از افراد دیگری به عنوان نجات دهنده نام برده‌اند.

اختراع بعدی؛ چراغ ترافیک

علی‌رغم انکار عمومی در نقش گرت مورگان و برادرش در انفجار کلیولند که بسیار دلسرد کننده بود، مورگان به این موضوع زیاد اهمیت نداده و خیلی زود به فکر طراحی و ثبت اختراعات دیگر خود افتاد. او که همواره به دنبال راهکارهای حل مسئله بود، به دنبال اختراعات دیگر خود از کلاه گرفته تا اتصال دهنده‌های تسمه و قطعات خودرو رفت. به عنوان اولین مرد سیاه پوست در کلیولند که یک ماشین داشت، مورگان روی مهارت‌های مکانیکی خود، کار کرده و یک کلاچ اتومبیل اصطکاکی ساخت.

گرت مورگان در سال 1923 و پس از مشاهده یک تصادف سخت در یک تقاطع، به فکر ساخت نوعی سیگنال ترافیکی افتاد که به کمک آن و چراغ‌های هشدار، رانندگان متوجه تصادفات احتمالی شده و توقف کنند.  گرت مورگان به سرعت حق ثبت این اختراع خود و اجرای آن، که نسخه اولیه‌ای از چراغ‌های راهنمایی امروزه است، را در ایالات متحده، انگلیس و کانادا به دست آورد. او سرانجام  امتیاز این شرکت (General Electric) را به مبلغ 40 هزار دلار فروخت.

بیوگرافی گرت مورگان مخترع بزرگ آفریقایی-آمریکایی

فعالیت‌های اجتماعی گرت مورگان

خارج از حرفه اختراعات خود، مورگان در تمام طول زندگی خود مجدانه از جامعه آمریکایی آفریقایی تبار حمایت می‌کرد. وی عضوی از انجمن ملی تازه تاسیسی برای پیشرفت افراد رنگین پوست بود، در انجمن مردان رنگین پوست کلیولند فعال بود، به کالج‌های “Negro” کمک مالی کرد و یک کلوب موزیک کانتری مخصوص سیاه‌پوستان را افتتاح کرد. به علاوه، در سال 1920، وی روزنامه آمریکایی آفریقایی تبار با نام “Cleveland Call” (که بعداً “the Call and Post” نام گرفت) را منتشر می‌کرد.

!!! برای خرید کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان همین حالا از طریق سایت گرداب جذب اقدام کنید!!!

مرگ و میراث بر جای مانده از گرت مورگان

مورگان در سال 1943 مبتلا به گلوكوم شده و در نتیجه بیشتر بینایی خود را از دست داد. این مخترع موفق در کلیولند اوهایو، در تاریخ 27 ژوئیه 1963، اندکی قبل از جشن صدمین سالگرد بیانیه رهایی (Emancipation Proclamation) که همواره در انتظار آن بود، درگذشت. قبل از مرگ، گرت مورگان توسط دولت ایالات متحده به خاطر اختراع سیگنال ترافیک مورد تقدیر قرار گرفته و سرانجام به عنوان قهرمان نجات دریاچه اری، عنوانی که مستحق آن بود، شناخته شد.

مورگان با اختراعات عمیق خود زندگی‌های بی‌شماری از جمله آتش‌نشانان، سربازان و رانندگان وسایل نقلیه را بهبود بخشید و نجات داد. کارهای او طرح بسیاری از پیشرفت‌های مهم را ایجاد کرد که بعداً به وجود آمد؛ و همچنان الهام بخش بوده و به عنوان پایه‌ای برای تحقیقات انجام شده توسط مخترعین و مهندسان امروزی استفاده می‌شود.

الگو قرار دادن افراد موفق تنها یکی از راه های رسیدن به موفقیت می باشد. زیرا شما با شناخت از زندگینامه و موفقیت ها این افراد می توانید انگیزه لازم را در تحقق خواسته های خود پیدا و تمام تلاش خود را به کار گیرید تا به آن ها دست پیدا کنید.

زندگینامه های مشابه

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من ده ساله خیاطم ولی تا الان نمیدونستم که اقای افریقایی به نام گرت مورگان چرخ خیاطی پیشرفته یا همون صنعتی رو اختراع کرده اگه گرت مورگان این چرخ و اختراع نمیکرد الان ااین همه تو صنعت مد ک فشن دنیا پیشرفت نمیکرد

  پاسخ
  • پریسا فرجی
   27 مهر 1399 9:53 ق.ظ

   اره منم دقیقااا نمیدونستم کی چرخ و اختراع کرده ولی الان فهمیدم که این کار توست اقایی مرگان بوده روحش شاد واقعا

   پاسخ
 • یعنی واقعا این اقا بوده که اتو مو رو اختراع کرده ??خیلی ازتون ممنونم اگه این محصول نبود الان بعضیا مثل من که موهایی سرم فر هستش با یه مشکل بزرگ روبه رو میشدند

  پاسخ
 • اقای گرت مورگان یکی از اشخاص برجسته است و خیلی باید به این مرد بزرگ افتخار کتیم

  پاسخ
 • بیوگرافی خیلی خیلی جالبی بود ممنون از سایت خوبتون من همه بیوگرافی هاتونو میخونم و تنها روزی بیست دقیقه وقت میزارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه