بیوگرافی او. هنری (ویلیام سیدنی پورتر) نویسنده آمریکایی داستان های کوتاه را از بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب بخوانید تا بیشتر با زندگی وی آشنا شوید.

ویلیام سیدنی پورتر، معروف به O. Henry، نویسنده داستان های کوتاه بود. وی به سبکی خشک و طنز می‌نوشت و مانند داستان محبوبش “هدیه جادوها” غالباً از روی کنایه از اتفاق‌ها و پایان‌های غافلگیرانه استفاده می‌کرد. پس از آزادی از زندان در سال 1902، پورتر به نیویورک، خانه خود و محل زندگی اش بازگشت و پس از آن بیشتر دل نوشته هایی را برای خود می نوشت. در نهایت او توانست با نگارش عجیب و غریب،  به یک نویسنده محترم آمریکایی تبدیل شود.

بیوگرافی او. هنری و دوران کودکی

ویلیام سیدنی پورتر، در 11 سپتامبر سال 1862، در گرینزبورو، کارولینای شمالی به دنیا آمد. نویسنده داستان کوتاه آمریکایی در به تصویر کشیدن زندگی مردم طبقه پایین و طبقه متوسط نیویورک ​​پیشگام بود. پورتر برای مدت کوتاهی به مدرسه رفت و سپس در داروخانه عمویش کارمند اداری شد.‌

هنری در سن 20 سالگی به تگزاس رفت و ابتدا در یک مزرعه و بعداً به عنوان تحویلدار بانک کار کرد. در سال 1887، او با Athol Estes ازدواج کرد و شروع به نوشتن طرح‌های مستقل کرد. چند سال بعد وی یک هفته نامه طنز، The Rolling Stone، تأسیس کرد. وقتی این نشریه ناکام ماند، پورتر خبرنگار و مقاله نویس Houston Post  شد.

بیوگرافی او. هنری و دوران کودکی

بیوگرافی او. هنری و آغاز نویسندگی

ویلیام پورتر که در سال 1896 به اتهام اختلاس در منابع بانکی (در واقع نتیجه سو استفاده مدیریت فنی) متهم شد، پس از آن به یک کار گزارشگری در نیواورلئان و سپس به هندوراس گریخت. وقتی خبر بیماری جدی همسرش به او رسید، وی به تگزاس بازگشت. پس از مرگ او، پورتر در کلمبوس، اوهایو زندانی شد. وی در طی حبس سه ساله خود داستان‌های ماجراجویی را در تگزاس و آمریکای مرکزی نوشت که به سرعت محبوب شد و اسم آن مجموعه داستان‌ را “کلم ها و پادشاه‌ها” (1904) گذاشت.

پورتر که در سال 1902 از زندان آزاد شد و به شهر نیویورک، خانه خود رفت و بیشتر قسمت‌های داستان خود را بر اساس زندگی خود نوشت. او با نوشتن نامتعارف به نام قلم O. Henry، هفته‌ای یک داستان برای یک روزنامه، علاوه بر داستان‌های دیگر مجلات، تکمیل می‌کرد.

 مجموعه‌های مشهور داستان‌های او شامل چهار میلیون بود. از جمله داستان های مشهور او می توان به Heart of the West و The Trimmed Lamp (هر دو 1907) ؛The Gentle Grafter و صدای شهر (هر دو 1908) ؛ Options (1909)؛ و Whirligigs و Strikly Business (هر دو در سال 1910) اشاره کرد.

در معروف‌ترین داستان خود “هدیه‌جادوها” یک زوج فقیرنشین نیویورکی برای خرید هدیه‌های کریسمس به طور مخفیانه دارایی‌های با ارزش را می‌فروشند. از قضا، زن موهای خود را می‌فروشد تا بتواند یک زنجیر برای ساعت شوهرش بخرد، در حالی که او ساعت خود را می‌فروشد تا او بتواند یک جفت شانه برای موهای او بخرد.

او. هنری که قادر به ادغام یک روایت طولانی به طول کتاب نیست، در طراحی داستان کوتاه مهارت داشت. او به سبک خشک و طنزآمیز می‌نوشت و مانند «هدیه جادوها» غالباً از موارد اتفاقی و پایان‌های غافلگیرانه برای تأکید کنایه‌ها استفاده می‌کرد. حتی پس از مرگ ویلیام سیدنی پورتر در 5 ژوئن سال 1910، جمع آوری داستان‌ها همچنان ادامه داشت، از جمله این داستان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • Sixes and Sevens در سال 1911
  • Rolling Stones در سال 1912
  • Waifs and Strays در سال 1917
  • Henryana در سال 1920
  • Letters to Lithopolis در سال 1922
  • Postscripts در سال 1923
  • Henry Encore در سال 1939

همچنین خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی چارلز دیکنز برجسته ترین رمان نویس انگلیسی عصر ویکتوریا

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست