بیوگرافی چارلز دیکنز رمان نویس، روزنامه نگار، ویراستار، تصویرگر و مفسر اجتماعی بریتانیایی که رمان های کلاسیک محبوب مانند الیور توئیست، سرود کریسمس، نیکلاس نیکلبی، دیوید کاپرفیلد، داستان دو شهر و آرزوهای بزرگ از آثار اوست را از بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب بخوانید تا بیشتر با زندگی این نویسنده بزرگ آشنا شوید.

نام به فارسی چارلز دیکنز
نام به انگلیسی Charles Dickens
متولد 7 فوریه سال 1812
درگذشت 9 ژوئن 1870
همسر کاترین تامسون هوگارت (ا. ۱۸۳۶–۱۸۵۸)
شریک زندگی الن ترنان (۱۸۵۷–۱۸۷۰، مرگ دیکنز)
ملیت  انگلیسی
رمان ها یادداشت‌های پیکویک (۱۸۳۷)
الیور توئیست(۱۸۳۸)
ماجراهای نیکلاس نیکلبی (۱۸۳۹)
مغازه عتیقه‌فروشی (۱۸۴۰)
بارنابی روج (۱۸۴۱)
سرود کریسمس (۱۸۴۳)
زندگی و ماجراجویی‌های مارتین چوزلویت (۱۸۴۴)
دامبی و پسر (۱۸۴۸)
دیوید کاپرفیلد (۱۸۵۳)
خانه متروک (۱۸۵۳)
دوران مشقت (۱۸۵۴)
دوریت کوچک (۱۸۵۷)
داستان دو شهر (۱۸۵۹)
آرزوهای بزرگ (۱۸۶۱)
دوست مشترکمان (۱۸۶۵)
عبور ممنوع (۱۸۶۷)
اسرار ادوین درود (۱۸۷۰)
شغل و حرفه نویسنده، روزنامه‌نگار، و رمان‌نویس

 چارلز دیکنز نویسنده بریتانیایی بود که از او به عنوان یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان قرن نوزدهم  یاد می شود. از جمله موفقیت‌های وی، به دلیل ارائه تصویر کاملاً آشکار از طبقه پایین دوره ویکتوریا است که به ایجاد تحولات اجتماعی کمک کرد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی مارک تواین نویسنده، ماجراجو و منتقد اجتماعی

بیوگرافی چارلز دیکنز و دوران کودکی

چارلز جان هوفام دیکنز در 7 فوریه سال 1812 در پورتسموث، در سواحل جنوبی انگلیس، به دنیا آمد. این نویسنده مشهور انگلیسی دومین فرزند از هشت فرزند خانواده بود. پدرش، جان دیکنز، به عنوان کارمند نیروی دریایی کار می‌کرد که آرزو داشت ثروتمند شود. مادر چارلز، الیزابت بارو، آرزو داشت معلم و مدیر مدرسه شود. علی رغم تلاش والدین چارلز خانواده همچنان فقیر بودند. در سال 1816، آن ها به چاتهام، کنت نقل مکان کردند. جایی که دیکنز جوان و خواهر و برادرش آزادانه در روستا گشت و گذار می کردند و قلعه قدیمی روچستر را کشف می‌کردند.

 در سال 1822 خانواده دیکنز به کمدن تاون، محله فقیرنشین در لندن نقل مکان کردند. در آن زمان وضعیت مالی خانواده بسیار وخیم شده بود. دیکنز به دنبال زندانی شدن پدرش مجبور شد مدرسه را ترک کند و در یک کارخانه سیاه نمایی در کنار رود تیمز کار کند. دکینز در کارخانه فرسوده، گلدان‌های “سیاه” ، ماده‌ای را که برای تمیز کردن شومینه استفاده می‌شود، برچسب گذاری می‌کرد و برای انجام این کار هفته ای شش شیلینگ درآمد داشت. این بهترین کاری بود که می توانست برای کمک به تأمین هزینه‌های خانواده‌اش انجام دهد.

بعد از مدتی با ارث خانوادگی که به پدرش رسید او از آن برای پرداخت بدهی‌های خود استفاده کرد و دیکنز دوباره برای ادامه تحصیل به مدرسه بازگشت. اما در سال 1827  وقتی دیکنز تنها 15 سال داشت دوباره مجبور شد برای تامین هزینه خانواده ترک تحصیل کند و این دوران به نقطه شروع فعالیت نویسندگی او تبدیل شد.

بیوگرافی چارلز دیکنز و دوران کودکی

چارلز دیکنز  روزنامه نگار ویراستار و تصویرگر

در سال 1833، او شروع به ارسال طرح‌هایی برای مجلات و روزنامه‌های مختلف با نام مستعار “Boz” کرد و در سال 1836، بخش هایی از اولین کتاب خود منتشر کرد.

در همان سال  دیکنز شروع به نوشتن و انتشارات یادداشت های پیکویک کرد. مجموعه‌های وی که در ابتدا به عنوان زیرنویس تصاویر طنز با موضوع ورزشی هنرمند رابرت سیمور نوشته می شد. این یادداشت ها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوند، در حقیقت، زیرنویس های دیکنز حتی بیشتر از تصویرگری که قرار بود همراه شود، محبوبیت بیشتری داشتند. وی بعدها به ویرایش مجله هایی از جمله Househouse Words و All Year Round پرداخت.

بیوگرافی چالز دیکنز و زندگی شخصی

دیکنز اندکی پس از انتشار اولین کتابش، با کاترین هوگارت ازدواج کرد. این زوج  10 فرزند داشتند. در طول دهه 1850، دیکنز دختر و  پدرش را از دست داد، وی همچنین در سال 1858 از همسرش جدا شد. دیکنز بعد از مدتی با بازیگر جوانی به نام الن “نلی” ترنان وارد رابطه شد اما زیاد دوام نداشت. در مورد اینکه آیا این دو قبل و یا بعد از جدایی زناشویی دیکنز شروع به دیدن یکدیگر کرده اند منابع متفاوت هستند. همچنین اعتقاد بر این است که وی تمام تلاش خود را برای پاک کردن هرگونه شواهدی از حضور ترنان در زندگی خود انجام داده است.

همچنین این کتاب صوتی را بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی نوابغ جهان

کتاب های چارلز دیکنز

 در این قسمت از بیوگرافی چارلز دیکنز به کتاب ها و نوشته ‌های او می‌پردازیم .در طول زندگی حرفه ای خود، دیکنز در مجموع 15 رمان منتشر کرد. مشهورترین آثار وی عبارتند از:

الیور توئیست (1838 -1837)

الیور توئیست، اولین رمان دیکنز، زندگی یتیمی را که در خیابان زندگی می کند دنبال می کند. که دیکنز برای نوشتن آن از احساسات خود در کودکی الهام گرفته است.

سرود کریسمس (1843)

در 19 دسامبر 1843، دیکنز کتاب سرود کریسمس را منتشر کرد. در این کتاب، شخصیت قهرمان بی پایان، ابنصر اسکروج، خسیس پیر و کلاهبرداری وجود دارد که روح کریسمس را با کمک ارواح پیدا می کند. دیکنز این کتاب را فقط در شش هفته نوشت. این رمان به عنوان نقدی اجتماعی از وضعیت فقرا در انگلیس در نظر گرفته شده بود.

این کتاب از زمان انتشار تاکنون با بیش از 6000 نسخه از پر فروش ترین کتاب ها می باشد و عمق عاطفی و همدلی کتاب خوانندگان انگلیس و ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داده است. گفته می شود یک کارآفرین آمریکایی پس از مطالعه یک روز تعطیل اضافی به کارمندان خود داده است. علی رغم انتقادات ادبی، این کتاب همچنان یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین آثار دیکنز است.

دانلود کتاب افراد مولق در جهان

دامبی و پسر (1846-1848)

از اکتبر 1846 تا آوریل 1848، دیکنز به صورت ماهیانه بخش هایی از کتاب دامبی و پسر را منتشر می کرد. این اثر بعدها به صورت کامل در سال 1848 منتشر شده و بر چگونگی تأثیر تاکتیک های تجاری بر امور مالی خانواده تأکید دارد.

 دیوید کاپرفیلد (1850-1850)

دیوید کاپرفیلد اولین در نوع خود بود: هیچ کس تاکنون رمانی ننوشته است که به سادگی شخصیتی را در زندگی روزمره او دنبال کند. از ماه مه 1849 تا نوامبر 1850، دیکنز این کتاب را به صورت ماهانه منتشر می کرد تا اینکه در نوامبر 1850 در قالب یم رمان آن را منتشر کرد. دیکنز برای نوشتن این رمان از تجربیات شخصی خود، از کودکی تا کار به عنوان روزنامه نگار، استفاده کرد. اگرچه دیوید کاپرفیلد بهترین کار دیکنز نبود، اما از کارهای مورد علاقه وی بود.

خانه متروک (1853)

در پی مرگ پدر و دخترش و جدا شدن از همسرش، رمان های دیکنز شروع به بیان یک جهان بینی تاریک کرد. در کتاب خانه متروک او به ریاکاری جامعه انگلیس می پردازد. از این کتاب به عنوان این پیچیده ترین رمان چارلز دیکنز یاد می شود.

زمانهای سختی که در یک شهر صنعتی و در اوج گسترش اقتصادی اتفاق می افتد. این کتاب که در سال 1854 منتشر شد، به نقایص کارفرمایان و همچنین کسانی که به دنبال تغییر هستند، می پردازد.

همچنین بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

داستان دو شهر (1859)

دیکنز با بیرون آمدن از دوره “رمان تاریک” خود، در سال 1859 “داستان دو شهر” را منتشر کرد. یک رمان تاریخی که در جریان انقلاب فرانسه در پاریس و لندن اتفاق می افتد. داستان بر روی مضامین نیاز به فداکاری، مبارزه بین شرورهای ذاتی ظلم و انقلاب و احتمال زنده شدن و تولد دوباره متمرکز است.

آرزوهای بزرگ (1861)

آرزوهای بزرگ از بزرگترین موفقیت های ادبی دیکنز محسوب می شود. داستان، دومین داستان دیکنز است که در اول شخص روایت می شود، به سفر مادام العمر رشد اخلاقی برای قهرمان داستان رمان، یتیمی به نام پیپ متمرکز است. مضامین رمان با استقبال گسترده از تصاویر و شخصیت های رنگارنگ، شامل ثروت و فقر، عشق و طرد و خیر و شر است.

محبوبیت چارلز دیکنز در سفر به ایالات متحده و ایتالیا

در سال 1842، دیکنز و همسرش کاترین، یک تور 5 ماهه در ایالات متحده آغاز کردند. دیکنز پس از بازگشت یک سفرنامه کنایه آمیز در انتقاد از فرهنگ و ماتریالیسم آمریکایی نوشت.

در همان زمان، او همچنین زندگی و ماجراهای مارتین چولزویت را به تحریر درآورد، داستانی درباره مردی که سعی دارد در مرزهای وحشیانه آمریکا زنده بماند. دیکنز در اولین سفر خود به ایالات متحده در سال 1842 علیه برده داری صحبت کرد و از اصلاحات بیشتر حمایت کرد. سخنرانی های وی که از ویرجینیا آغاز و در میسوری پایان یافت و چنان مورد توجه قرار گرفت که اسکالپ های بلیط در خارج از دفتر وی جمع شدند. زندگینامه نویس J.B. Priestley نوشت است که در طول تور، دیکنز “بیشترین استقبال را داشته است که احتمالاً هر بازدید کننده ای از ایالات متحده داشته است.”

چارلز دیکنز بیان می کند: “آنها مثل اینکه من یک بت باشم دور من جمع می شوند.” اگرچه در ابتدا از این توجه لذت می برد. اما سرانجام از حمله به حریم خصوصی كینه ورزید.

دیكنز پس از انتقاد از مردم آمریكا در اولین تور خود، از سال 1867 تا 1868 دومین تور خود را به ایالات متحده آغاز كرد به این امید كه همه چیز را برای عموم مردم درست كند. وی این بار قول سخنرانی کاریزماتیک را داد که ایالات متحده را در چاپ مجدد یادداشت های آمریکایی در مورد سفرهای عمومی و زندگی و ماجراهای مارتین چولزویت ستایش می کند. 75 بار خوانش وی حدود 95000 دلار درآمد کسب کرد که در زمان ویکتوریا حدود 1.5 میلیون دلار بیشتر از دلار فعلی بود.

دیکنز چنان محبوب شده بود که  مردم اطراف لندن هنگام گشت و گذار در شهر، او را می شناختند. دیکنز همچنین زمان قابل توجهی را در ایتالیا گذراند و نتیجه آن سفرنامه ایتالیا در سال 1846 بود.

محبوبیت چارلز دیکنز در سفر به ایالات متحده و ایتالیا

بیوگرافی چالز دیکنز و اواخر زندگی وی

دیکنز پس از سکته مغزی، در سن 58 سالگی در 9 ژوئن 1870 در خانه اش  کنت، انگلیس درگذشت. البته دیکنز 5 سال پیش  در یک قطار تصادف کرده و هرگز سلامتی کامل را به دست نیاورده بود. علی رغم شرایط بد او مدتی قبل از مرگ همچنان به تورهای خود ادامه می‌داد. دیکنز با حضور هزاران نفر از عزاداران در محل مزار نویسنده محبوب، در ابی وست مینستر به خاک سپرده شد.

توماس کارلایل، نویسنده طنز اسکاتلندی، درگذشت دیکنز را “انقراض ناگهانی یک استعداد منحصر به فرد در جهان” توصیف کرد. در زمان مرگ  آخرین رمان او ، “اسرار ادوین درود” ناتمام ماند.

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست