چارلز داروین یک طبیعت شناس انگلیسی بود که نظریه تکامل بر اساس انتخاب طبیعی ایجاد کرد. دیدگاه‌های او و “داروینیسم اجتماعی” همچنان بحث بر انگیز است. اگر می‌خواهید با نظریات و زندگی چارلز داروین بیشتر آشنا شوید با ما در بیوگرافی افراد موفق از سایت گرداب جذب همراه باشید.

چارلز رابرت داروین چه کسی بود؟

چارلز رابرت داروین یک طبیعت شناس و زیست شناس انگلیسی بود که به دلیل نظریه‌ تکامل و درک خود از روند انتخاب طبیعی شهرت داشت. او در سال 1831، با کشتی HMS Beagls  یک سفر 5 ساله به سراسر جهان را آغاز کرد و در این مدت مطالعات خود را بر روی گیاهان مختلف انجام داد. در سال 1859، داروین کتاب برجسته‌ خود را با عنوان “درباره منشاء گونه‌ها” منتشر کرد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی گولیلمو مارکونی مخترع اولین سیستم ارتباطات رادیویی

دوران کودکی و جوانی چارلز داروین

چارلز داروین در 12 فوریه 1809 در شهر کوچک بازرگانی شروزبری انگلیس متولد شد. وی با وجود اینکه از یک خانواده‌ ثروتمند بود ولی به کاوش در طبیعت علاقه داشت. داروین فرزند پنجم یک خانواده‌ 8 نفری بود. پدر او دکتر R. W  و پدربزرگش، دکتر اراسموس داروین، یک گیاه ‌شناس مشهور بود. مادر داروین، سوزانا هنگامی که تنها 8 سال داشت درگذشت.

دوران کودکی و جوانی چارلز داروین

تحصیلات چارلز رابرت داروین

در اکتبر 1825، در سن 16 سالگی داروین به همراه برادرش اراسموس در دانشگاه ادینبورگ ثبت ‌نام کرد. د وسال بعد، وی دانشجوی دانشکده مسیح در کمبریج شد. پدرش امیدوار بود که او نیز راه او را طی کند و یک پزشک شود، اما دیدن خون باعث شد داروین مبهوت شود. پدرش به او پیشنهاد کرد که رشته تحصیلی خود را کند تا برای خودش کسی شود، اما داروین تمایل بیشتری به مطالعه تاریخ طبیعی داشت.

کشتی HMS Beagls

در حالی که داروین در کالج مسیح بود، استاد گیاه شناسی جان استیونس هنسلو مربی او شد. پس از فارغ التحصیلی او از کالج مسیح با مدرک لیسانس هنر در سال 1831، هنسلو داروین را به عنوان یک طبيعت شناس به کشتی HMS Beagls  برد. این کشتی به فرماندهی کاپیتان رابرت فیتز روای قرار بود 5 سال به یک سفر پیمایشی به دور دنیا بپردازد. این سفر فرصتی برای زندگی یک جوان تازه ‌کار بود که طبیعت را اثبات کند. در 27 دسامبر 1831، HMS Beagls  سفر خود را به همراه داروین در سراسر جهان آغاز کرد. او در طول سفر، نمونه‌ های طبیعی مختلفی از جمله پرندگان، گیاهان و فسیل ‌ها را جمع‌آوری کرد.

چارلز داروین در گالاپاگوس

داروین از طریق تحقیق علمی و آزمایش، فرصتی بی نظیر داشت تا اصول گیاه ‌شناسی، زمین ‌شناسی و جانورشناسی را از نزدیک مشاهده کند. جزایر اقیانوس آرام و مجمع الجزایر گالاپاگوس مانند آمریکای جنوبی مورد توجه خاص وی قرار گرفت. پس از بازگشت به انگلستان در سال 1836، داروین شروع به نوشتن يافته‌های خود در ژورنال تحقیقات، که به عنوان بخشی از روایت بزرگتر کاپیتان فیتز روای منتشر و بعدها در جانورشناسی سفر بیگل ویرایش شد. این سفر تاثیر چشمگیری در دید داروین از تاریخ طبیعی داشت. وی شروع به توسعه نظریه‌ای انقلابی در مورد منشأ موجودات زنده کرد که مغایر با دیدگاه رایج دیگر طبیعت گرایان در آن زمان بود.

دانلود کتاب افراد مولق در جهان

نظریه تکامل چارلز داروین

داروین در نظریه تکامل اعلام کرد که گونه‌ها از طریق فرآیندی به نام “انتخاب طبیعی” زنده می‌مانند، جایی که آن ها زنده می مانند که با موفقیت سازگار یا تکامل می‌ یابند تا نیازهای متغیر زیستگاه طبیعی خود را تکمیل و تکثیر کنند، در حالی که گونه‌هایی که موفق به تکامل و تولید مثل نمی‌شود از بین می‌روند.

داروین با مشاهدات و بررسی های خود در مورد پرندگان، گیاهان و فسیل‌ها شباهت‌هایی را بین گونه‌های مختلف کره‌ زمین، همراه با تغییرات بر اساس مکان‌های خاص مشاهده کرد. وی را بر این باور داشت که گونه‌هایی که امروز می‌شناسیم به تدریج از اجداد مشترک رشد کرده‌اند. نظریه تکامل داروین و روند انتخاب طبیعی که بعدها به عنوان “داروینیسم” شناخته شدند. در آن زمان، طبیعت شناسان دیگر معتقد بودند که همه گونه‌ها یا در آغاز جهان به وجود آمده‌اند با در طی تاریخ طبیعی ايجاد شد‌ه‌اند. در هر صورت، آن‌ها معتقد بودند که گونه‌ها در طول زمان تقریبا یکسان باقی‌مانده اند.

در سال 1858، داروین پس از سال‌ها تحقیق علمی، در نامه‌ای که در جلسه انجمن لین خوانده شد، نظریه انقلابی تکامل خود را علنا معرفی کرد. در 24 نوامبر 1859، وی توضیحات مفصلی از نظریه خود را در مشهورترین اثر خود، درباره منشاء گونه‌ها به وسیله انتخاب طبیعی منتشر کرد. در قرن بعدی، مطالعات DNA  شواهد علمی برای نظریه علمی تکامل داروین ارائه داد. با این حال، بحث و جدال پیرامون درگیری آن با خلقت گرایی _ این دیدگاه مذهبی که همه طبیعت از خدا متولد شده است _ هنوز هم در میان برخی از افراد می‌شود.

داروینیسم اجتماعی

داروینیسم اجتماعی مجموعه ايده‌هایی است که در اواخر دهه 1800 ظهور کرد و تئوری داروین را برای توضیح مسائل اجتماعی و اقتصادی به کار گرفت. داروین به ندرت در مورد ارتباط بین نظریه‌های خود و جامعه بشری در هر گونه اظهار نظر می‌کرد. اما او در حالی که می‌خواست ایده‌های خود را برای عموم توضیح دهد، از مفاهیم کاملا ساده شده‌ای مانند “بقای کامل” جامعه‌ اجتماعی “هربرت اسپنسر” کمک می‌گرفت. با گذشت زمان، همزمان با گسترش انقلاب صنعتی و سرمایه‌داری در سراسر جهان، از داروینیسم اجتماعی به عنوان توجیهی برای امپریالیسم، سوءاستفاده از کارگرها، فقر، نژادپرستی و نابرابری اجتماعی استفاده شده است.

داروینیسم اجتماعی

درگذشت چارلز داروین

به دنبال یک عمر تحقیق، چارلز رابرت داروین 19 آوریل 1882 در خانه‌ خانوادگی خود، Down House ، که در لندن بود چشم از جهان فرو بست. وی در وست مینستر ابی به خاک سپرده شد. بیش از یک قرن بعد، ریچارد بروم که یک پرنده شناس در دانشگاه ییل بود، تلاش کرد تا نظریه کمتر شناخته شده داروین در مورد انتخاب جنسیت را در تکامل احیا کند. در حالی که تلاش‌های داروین برای استفاده در انتخاب‌های همسریابی بر اساس زیبایی به عنوان نیروی محرکه تکامل مورد انتقاد قرار گرفت، بروم با استفاده از تخصص خود در زمینه پرندگان یک استدلال موثر ارائه داد و توانست به لیست ده کتاب برتر سال 2017 نیویورک تایمز دست یابد.

در این مقاله شما را با بیوگرافی یکی دیگر از دانشمندان جهان، چارلز داروین آشنا ساختیم. اگر به خواندن زندگینامه نوابغ جهان علاقه دارید می توانید همین حالا کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خریداری کنید و با این افراد بیشتر آشنا شوید.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • می تونم به جرات بگم سایت گرداب جذب یکی از بهترین سایت ها برای گسترش انرژی مفید و مطالب عالی خداقوت

    پاسخ
  • به جرات میگم واقعا سایت گرداب جذب عالیه من خودم هر روز میام اینجا و یه بیوگرافی میخونم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست