بیوگرافی محمدرضا شجریان فخر هنر ایران زمین
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی محمدرضا شجریان فخر هنر ایران زمین

بیوگرافی محمدرضا شجریان، فخر هنر ایران، کسی که خبر بیماری­اش این روزها دل هر طرفدارش را رنجور کرده است را در این مقاله بخوانید تا با موفقیت ها و دستاوردهای او بیشتر آشنا شوید.

کمتر کسی است که مرد پرآوزاه و مشهور ایران و جهان، محمدرضا شجریان را نشناسد. شجریان، موسیقیدان، آهنگساز، خواننده، خوشنویس و از برجسته ترین هنرمندان ایران به شمار می آید. اگر قصد دارید بیشتر با بیوگرافی محمدرضا شجریان، هنرمند پرآوازه جهان بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که به خواندن این مقاله اط سایت گرداب جذب ادامه دهید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی لئوناردو داوینچی، نقاش و مجسمه ‌ساز دوره رنسانس

دوران کودکی و جوانی محمدرضا شجریان

خسرو آواز ایران در 1 مهر 1319 در مشهد و میان خانواده­ای که از هر دو سوی هنر ارثی بود، دیده به جهان گشود. خاندان پدری با صدای دلنشین و خاندان مادری در موسیقی و خوشنویسی شهرت داشتند.  با بدنیا آوردن محمدرضا شجریان که اولین فرزند خانواده شان بود، هدیه بزرگی را به دنیای هنر و موسیقی تقدیم کردند. محمدرضا شجریان از همان کودکی وقتی 5 سال بیشتر نداشت، آواز خواندن را آغاز کرد. مهدی شجریان پدر محمد رضا که صدایی دلنشین داشت و قاری قرآن هم بود، در تعلیم فرزندش کوتاهی نکرد و محمد رضا شجریان در کنار ایشان به یادگیری پرداخت. شجریان در خاطراتش پدرش را علت اصلی موفقیت خود دانسته است.

وی در کودکی در رادیو خراسان مشغول تلاوت قرآن بود و توانست در بین دانش آموزان مشهدی عنوان شاگرد برتر را از آن خود کند. همزمان در مسابقات فوتبال در بین مدارس مشهد در مقطع دبیرستان هم حضور داشت و موفق شد به تیم دانش آموزی استان راه یابد. محمد رضا شجریان درسال 1338 به دانش سرا مشهد رفت. دیپلم دانش سرای عالی را دریافت کرد و به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به تدریس مشغول شد.

در همین زمان بود که با ساز سنتور آشنا شد. اولین زمزمه ها و آواز ایشان با همراهی دایی شان که تنها دو سال از او بزرگتر بود و تار می زد آغاز شد. بعد در مشهد با مرد مسنی به نام آقای جوان که معلم موسیقی دانش سرا بود آشنا شد. اقای جوان تار را خیلی خوب می ­نواخت و شاگرد علی اکبر خوان شهنازی بود. همچنین ویولون هم می ­زد و علاقه خاصی به محمد رضا شجریان داشت.

دوران کودکی و جوانی محمدرضا شجریان

ازدواج و زندگی شخصی محمدرضا شجریان

در این بخش از بیوگرافی محمدرضا شجریان قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص زندگی شخصی وی در اختیار شما قرار دهیم. پس همچنان با ما همراه باشید. در سال 1349 هنگامی که شجریان معلم بود با فرخنده گل افشان که او نیز معلم دبستان بود آشنا شد و در شهر قوچان مراسم عقد را برگزار می کنند و یک سال بعد در 29 مرداد در مشهد جشن عروسی آنها برپا شد.

حاصل ازدواج اول سه دختر و یک پسر به نام­های فرزانه، افسانه، مژگان و همایون است که این ازدواج به طلاق انجامید و پس از آن شجریان با کتایون خوانساری در سن 53 سالگی ازدواج کرد که صاحب پسری به نام رایان هستند که در ونکوور کانادا به دنیا آمد.

محمدرضا برای اولین بار آموزش سنتور را نزد جلال اخباری در مشهد شروع کرد و سپس نزد فرامرز پایور که در تهران ساکن بود، رفت. همین باعث شد که به  تهران مهاجرت کند و در آنجا به دعوت از داوود پیرنیا مدیر برنامه گل ها پس از تست وی شیفته صدای محمد رضا شجریان شد. استاد اولین برنامه خود را در جمعه شب پانزده آذر ماه با عنوان برگ سبز به همراه استاد ورزنده از رادیو پخش شد و تا 300 برنامه ضبط شده ادامه پیدا کرد، اما کمی بعد استاد در سال 1355 استعفا داد. در تمام این مدت همکاری استاد با نام مستعار سیاوش بیدکانی شناخته شده بود و علت آن مخالفت پدرش با موسیقی و آواز خواندن فرزندش محمد رضا بود. چون پدرش به گفته خود استاد بشدت مذهبی بود و اصلا مایل نبود پسرش آوازخواندن کار کند.

کنسرت و افتخارات

در این بخش از بیوگرافی محمد رضا شجریان قصد داریم به موفقیت ها و دستاورد های وی اشاره کنیم. شجریان کنسرت­های بیشماری که اجرا کرده است، اما از مهمترین آن ها می توان به کنسرت راست پنجگاه همراه ناصر فرهنگ فر و محمدرضا لطفی می باشد. همکاری های دیگر محمدرضا شجریان که باعث به یادماندنی شدن موسیقی ایران شد همکاری با گروه عارف و شیدا بود. همه به یاد داریم کنسرت هم نوای شجریان در بم را که سبک جدیدی از آواز مرغ سحر که با هم خوانی پسرش همایون اجرا کردند و در خاطرات ماندگار شد.

 استاد محمد رضا شجریان کنسرت های زیادی را در جهان برای شناساندن موسیقی ایرانی به جهانیان اجرا کرده و همچنان هم ادامه دارد. کارهای بسیار دیگری را همراه پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، محمدرضا لطفی، داریوش پیرنیاکان، محمد موسوی و دیگر استادان ضبط کرده اند. وی همچنین همراه گروه شهناز در کشورهای مثل انگلستان، امریکا، استرالیا و ترکیه نیز تورهای کنسرت برگزار کرده است.

استاد شجریان در سال 1387 جایزه پیکاسو را دریافت کرد. همچنین استاد به دیپلم افتخار و نشان موتزارت از یونسکو نایل شد و از سوی کشور فرانسه نشان شوالیه ملی لیاقت را نیز کسب کرد. جایزه بیتا و جایزه بنیاد آقاخان را در سال 1389 برای غنی کردن میراث موسیقایی بشر و تاثیر گذار بودن این معلم پرآوازه در ایران و خارج از مرزهای ایران به شجریان اهدا شد. در همین سال با موافقت شورای شهر تهران یک خیابان به نام محمدرضا شجریان به جای بلوار فلامک جنوبی و شمالی در منطقه دو تهران نامگذاری شد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

آثار برجسته محمدرضا شجریان

آثار نام آشنا محمدرضا شجریان که برخی از آنها همراه شهرام ناظری و همایون شجریان اجرا شده اند، بسیارند ولی ما اینجا به تعدادی از آنها اشاره می کنیم همانند:

 • گلبانگ شجریان
 • چهره به چهره
 • چاووش
 • بیداد
 • آستان جانان
 • ساز خاموش
 • بی تو بسر نمی شود
 • سرو چمان

آثار برجسته محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان و حاشیه ها

استاد در طول سال های کاری خود با رادیو و تلویزیون در دو دوره ی محمدرضا پهلوی و پس از انقلاب به دلایلی که به آن در همین بیوگرافی محمدرضا شجریان اشاره خواهیم کرد همکاری خود را قطع کرد.

در زمان شاه و اواخر حکومت شاهنشاهی همکاری خود را به دلیل « پخش آهنگ های مبتذل » به گفته خود او با رادیو و تلویزیون قطع کرد. پس از انقلاب ایران که در سال 1357 رخ داد به دلیل حرام دانستن موسیقی در آن سالها ارتباط او نیز با رادیو قطع شد. در انتخابات ریاست جمهوری دوره ی دهم با ارسال نامه ایی به ضرغامی از وی خواست آثار او را در صدا و سیما پخش نکنند.

شجریان الان کجاست؟ در سال 95 استاد با انتشار ویدیویی دردناک از خود که در بستر بیماری بود با سرطان کلیه در حال جنگیدن است و در حال حاضر نیز در بیمارستان به علت وضعیت وخیمش بستری شده و بارها خبر فوت ایشان توسط فرزندش همایون شجریان تکذیب شده است.

در این مقاله به بیوگرافی محمدرضا شجریان، فخر هنر ایران پرداختیم. با خواند این زندیگنامه می توانید با باورهای بزرگ این هنرمند پر نام و آوازه آشنا شوید. شما می توانید برای آشنایی با بیوگرافی دیگر به بخش زندگینامه افراد موفق در سایت گرداب جذب مراجعه کنید و از خواندن آن ها لذت ببرید.

زندگینامه های مشابه

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ممنونم از مطلب عالی تون. از خوندنش لذتب بردم.
  امیدواریم همچنان فعالیتتون ادامه دار باشه.

  پاسخ
 • علیرضا باشماخی
  9 مهر 1399 1:12 ب.ظ

  این استاد بزرگ واقعا در عرصه هنر و موزیک خوش درخشیدن و همایون شجریان یادگار محمد رضا شجریان نیز یکی از هنرمندان بزرگ و والای ایرانیست که صداش محشره و استادبزرگی برای همه ی ماست

  پاسخ
 • ناصر برزگری
  12 مهر 1399 2:00 ب.ظ

  من عاشق صدای استاد شجریان هستم مخصوصا اوایی خوش چهره به چهره واقعا حیفه چنین مردی دار فانی رو وداع بگه ارزوی سلامتی و تندرستی براشون دارم

  پاسخ
 • عصمت ابانی
  12 مهر 1399 2:01 ب.ظ

  صدایی افرادی که باعث خاطر میشن هیچ وقت خاموش نمیشه همیشه وجود خواهد داشت و به ما حس خوبی میدن

  پاسخ
 • ناصر علیزاده
  15 مهر 1399 3:04 ب.ظ

  سلام ببخشید من امروز تو چند تا از سایت ها خوندم که استاد شجریان فوت کرده واقعا حقیقت داره این خبر یا بازم دارن شایعه پراکنی میکنن???

  پاسخ
  • درسته ایشون دار فانی رو بست و در اولین ماه پاییز که اخر پاییز زندگی ایشون بود الوداع گفتن و به دیدار معشوق رفتن یادشون برای همه ی ما ایرانیا زندست

   پاسخ
  • حسن موسوی
   2 آبان 1399 12:39 ق.ظ

   بله متاسفانه ایشون فوت کردند و داغ بزرگی برای همه ما به به جا گذاشتند تاریخ ایران این اسطوره موسیقی رو همیشه به یاد داره همیشه با اون صدای دلنشین و محشرشون خاطره ها رو برای ما زنده میکنن و یادشون گرامی

   پاسخ
 • حسن کاشانی
  4 آبان 1399 10:18 ق.ظ

  چقدر حیف شد این اسطوره به یاد ماندنی از بین ما کوچ کردن و بخاطر همیشگی پیوستند واقعا صداشون حرف نداشت دلنشین ارامبخش و گیرا همایون شجریان هم یادگار ایشون که صداشون دیت کمی از پدر گرامیشون نداره انشالله ایشون پایدار و موفق باشن

  پاسخ
 • اسماعیلی
  21 دی 1399 8:23 ق.ظ

  واقعااا حیف بود که آقای شجریان دیگه در میان ما نباشد و اینکه ما با صدای ایشون بزرگ شدیم و همیشه یاد و صدایش با ما خوهد بود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست