بیوگرافی ماری کوری اولین بانوی برنده جایزه نوبل

۳ دیدگاه

ماری کوری اولین زنی بود که برنده جایزه نوبل، در رشته فیزیک شد و با برنده شدن در رشته شیمی، به اولین کسی تبدیل شد که دو بار افتخارات نوبل را کسب کرد. تلاش‌های وی با همسرش پیر، منجر به کشف پولونیوم و رادیوم شد و او در تولید اشعه ایکس نیز تلاش‌‌هایی انجام داده است. در ادامه با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با این شخصیت برجسته و موفق آشنا شوید.

ماری کوری کیست؟

ماری کوری اولین زنی بود که برنده جایزه نوبل شده و اولین نفری است که دو بار موفق به دریافت این جایزه شده است. تلاش‌های ماری با همسرش، پیر کوری، منجر به کشف پولونیوم و رادیوم و پس از مرگ پیر نیز، منجر به توسعه بیشتر اشعه ایکس شد. این دانشمند مشهور در سال ۱۹۳۴ بر اثر کم خونی آپلاستیک که احتمالاً ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه بود، درگذشت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی هیلدا گرینجر ریاضیدان گمنام

دوران کودکی و تحصیلات ماری کوری

ماریا اسکلودوفسکا، که بعدها با نام ماری کوری معروف شد، در ۷ نوامبر ۱۸۶۷، در ورشو (لهستان امروزی) متولد شد. کوری پس از خواهر و برادرانش؛ زوسیا، جوزف، برونیا و هلا، کوچکترین فرزند از میان پنج فرزند دیگر خانواده بود. پدر و مادر کوری هر دو معلم بودند. پدرش، ولادیسلاو، مربی ریاضی و فیزیک بود. هنگامی که ماری کوری فقط ۱۰ ساله بود، مادر خود، برونیسلاوا را به علت بیماری سل از دست داد. ماری کوری در کودکی به دنبال راه پدرش رفت.

او ذهنی درخشان و کنجکاو داشت و در مدرسه نیز سرآمد همه دانش آموزان بود اما نمی‌توانست در دانشگاه ورشو که فقط مردان را می‌پذیرفت، تحصیل کند. در عوض ماری کوری تحصیلات خود را در دانشگاهی مخفی در ورشو، مجموعه‌ای از کلاس‌های غیر رسمی زیرزمینی که به صورت مخفی برگزار می‌شد، ادامه داد. ماری كوري و خواهرش برونيا، آرزو داشتند كه براي دريافت مدرك رسمي به خارج از كشور بروند، اما از منابع مالي براي پرداخت هزينه تحصيل بيشتر برخوردار نبودند. کوری که دلسرد نشده بود، با خواهرش معامله‌ای انجام داد؛ در حالی که او در مدرسه بود برای حمایت از برونیا کار می‌کرد و برونیا پس از اتمام درس لطف او را جبران می‌کرد.

 تقریباً پنج سال، کوری به عنوان معلم سر خانه کار کرد. او از اوقات فراغت خود برای مطالعه در مورد فیزیک، شیمی و ریاضی استفاده می‌کرد. در سال ۱۸۹۱، سرانجام کوری راهی پاریس شد و در دانشگاه سوربن ثبت نام کرد. ماری کوری خودش را وقف تحصیل کرد، اما این فداکاری برایش هزینه شخصی داشت. کوری با پول کم با نان کره و چای زنده ماند و سلامتی او به دلیل رژیم غذایی نامناسب به خطر افتاد. ماری کوری در سال ۱۸۹۳ دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته فیزیک به پایان رساند و سال بعد مدرک دیگری در ریاضیات کسب کرد.

دوران کودکی و تحصیلات ماری کوری

ازدواج با پیر کوری

ماری، در ۲۶ ژوئیه ۱۸۹۵، با پیر کوری فیزیکدان فرانسوی، ازدواج کرد. آن‌ها پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سوربن توسط یکی از همکاران ماری به هم معرفی شدند. ماری کوری کمیسیونی را برای انجام مطالعه در مورد انواع مختلف فولاد و خواص مغناطیسی آن‌ها دریافت کرده بود و برای کار خود به آزمایشگاه نیاز داشت. عاشقانه‌ای بین این زوج درخشان شکل گرفت و آن‌ها به یک هیئت دونفره علمی پویا تبدیل شدند که کاملاً به یکدیگر وفادار بودند. در ابتدا، ماری و پیر روی پروژه‌های جداگانه کار کردند. اما بعد از اینکه ماری رادیواکتیویته را کشف کرد، پیر کار خودش را کنار گذاشت تا در تحقیقات ماری کوری به او کمک کند.

ماری کوری در سال ۱۹۰۶ متحمل ضربه سنگینی شد که طی آن پیر به دلیل افتادن جلوی یک ارابه اسب، کشته شد. با وجود غم و اندوه فوق‌العاده خود، وی پست تدریسی خود را در دانشگاه سوربن به عهده گرفت و به عنوان اولین استاد زن این موسسه به آن‌جا وارد شد. در سال ۱۹۱۱، رابطه کوری با شاگرد سابق شوهرش، پل لانگوین، علنی شد. کوری به دلیل فروپاشی ازدواج لانگوین در مطبوعات مورد استهزا قرار گرفت، منفی نگری که تا حدودی از افزایش بیگانه ستیزی در فرانسه ناشی می‌شد.

فرزندان ماری کوری

در سال ۱۸۹۷، ماری و پیر صاحب دختری شدند که او را ایرلن نامیدند. این زوج، در سال ۱۹۰۴، صاحب دختر دوم به نام ایو شدند. ایرلن جولیوت کوری راه مادرش را دنبال کرد و در سال ۱۹۳۵ جایزه نوبل شیمی را از آن خود کرد. جولیوت کوری این افتخار را با همسرش فردریک جولیوت برای کار در زمینه سنتز عناصر رادیواکتیو جدید به اشتراک گذاشت. در سال ۱۹۳۷، ایو کوری اولین زندگینامه را برای مادر معروف خود، مادام کوری، نوشت که چند سال بعد به یک فیلم سینمایی تبدیل شد.

فرزندان ماری کوری

ماری کوری چه چیزی را کشف کرد؟

ماری کوری رادیواکتیویته را کشف کرد و همراه با همسرش پیر، عناصر رادیواکتیو پولونیوم و رادیوم را هنگام کار با نوعی ماده معدنی (pitchblende) کشف کرد. وی همچنین در ساخت اشعه ایکس پس از مرگ پیر موفق شد.

!!! برای خرید کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان همین حالا می توانید از طریق سایت گرداب جذب اقدام کنید!!!

رادیواکتیویته، پولونیوم و رادیو

ماری کوری شیفته کار هِنری بکرل، فیزیکدان فرانسوی بود که کشف کرد؛ اورانیوم پرتوهای ضعیف‌تر از اشعه ایکس را که توسط ویلهلم کنراد رونتگن پیدا شد، دور می‌کند و کوری کار را چند قدم جلوتر برد. کوری آزمایشات خود را بر روی پرتوهای اورانیوم انجام داد و دریافت که آن‌ها بدون توجه به شرایط و شکل اورانیوم، ثابت می‌مانند. وی اظهار کرد که این اشعه‌ها از ساختار اتمی این عنصر ناشی می‌شوند. این ایده انقلابی زمینه فیزیک اتمی را ایجاد کرد. کوری خودش کلمه “رادیواکتیویته” را برای توصیف این پدیده‌ها ابداع کرد. به دنبال کشف رادیواکتیویته توسط کوری، وی تحقیقات خود را با همسرش پیر ادامه داد. این زوج به وسیله کار با ماده معدنی pitchblende (با نام علمی اکسید بی‌آب اورانیوم) در سال ۱۸۹۸، عنصر رادیواکتیو جدیدی را کشف کردند. آ‌ن‌ها همچنین وجود ماده رادیواکتیو دیگری را در این عنصر تشخیص داده و آن را رادیوم صدا کردند.

توسعه اشعه ایکس توسط ماری کوری

وقتی جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ آغاز شد، ماری کوری وقت و منابع خود را برای کمک اختصاص داد. او قهرمان استفاده از دستگاه‌های اشعه ایکس قابل حمل در این زمینه بود و این وسیله پزشکی لقب “Little Curies” را به دست آوردند. پس از جنگ، کوری از شهرت خود برای پیشبرد تحقیقاتش استفاده کرد. وی دو بار در سال ۱۹۲۱ و در سال ۱۹۲۹ برای جمع آوری بودجه برای خرید رادیوم و ایجاد یک موسسه تحقیقاتی رادیوم در ورشو، به ایالات متحده سفر کرد.

توسعه اشعه ایکس توسط ماری کوری

 جوایز نوبل ماری کوری

کوری برنده دو جایزه نوبل، برای فیزیک در ۱۹۰۳ و برای شیمی در ۱۹۱۱ شد. او اولین زنی بود که برنده جایزه نوبل شد و همچنین اولین شخصی بود که دو بار این جایزه معتبر را از آن خود کرد. او تنها کسی است که بخاطر موفقیت در دو علم جداگانه مورد تقدیر قرار گرفته است. کوری در سال ۱۹۰۳ جایزه نوبل فیزیک را به همراه همسرش و هانری بکرل به دلیل فعالیت در زمینه رادیواکتیویته دریافت کرد. پیر و ماری کوری با پیروزی به دلیل تلاش‌های علمی خود شهرت بین المللی پیدا کردند و از پول جایزه خود برای ادامه تحقیقات استفاده کردند.

در سال ۱۹۱۱، کوری به دلیل کشف رادیوم و پولونیوم، دومین بار جایزه نوبل خود را، این بار در رشته شیمی، دریافت کرد. در حالی که او این جایزه را به تنهایی دریافت کرد، ماری کوری این افتخار را با همسر فقیدش در سخنرانی پذیرش، شریک دانست. در این زمان، کوری با دانشمندان مشهور دیگر، از جمله آلبرت انیشتین و ماکس پلانک، همراه شد تا در اولین کنگره “Solvay” در فیزیک شرکت کرده و درباره بسیاری از کشف‌های پیشگامانه در زمینه کاری آن‌ها بحث کند.

بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

مرگ ماری کوری

ماری کوری، در ۴ ژوئیه ۱۹۳۴، در اثر کم خونی آپلاستیک درگذشت. احتمال می‌رود که این عارضه ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر اشعه باشد. گفته می‌شد که او لوله‌های آزمایش رادیوم را در جیب کت آزمایشگاه خود حمل می‌کند. سال‌ها کار ماری کوری با مواد رادیواکتیو، آسیب زیادی به سلامتی او وارد کرد.

زنان و مردان موفقی در سراسر جهان هستند که توانسته اند به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنند. اگر قصد دارید به زندگی نامه این افراد به صورت جامع دست پیدا کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را خریداری کنید و از خواندن آن لذت ببرید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
سوسن مردانی

تو کتاب شیمی سال سوم دبیرستانم خیلی در مورد ماری کوری و اکتشافاتش حرف زدن واقعا که یه زن اعجوبه بوده تو زمان خودش

قمرزاده

ماری کوری یه زن باهوش بوده که با کارهاش خیلی باعث پیشرفت جهان شیمی و اکتشافات شده

لادن

ماری کوری چند بار بیوگرافیشو خوندم با همسرش نقش موثری تو اکتشافات داشتن و در کشف اشعه ایکسم دخیل بودن کلا با هوش بودن

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست