بیوگرافی جون آلمیدا ویروس شناس اسکاتلندی، کسی که در تصویربرداری از ویروس ­ها در جهان پیشگام شد. ماهرت او در تصویر برداری میکروسکوپی الکترونی بسیار بالا بود.

جون دالیزل هارت تحصیلات آکادمیک رسمی نداشت، اما با کسب تجربه و فعالیت در آزمایشگاه­ های بزرگ موفق به گرفتن مدرک دکتری شد. در سال 1966 یکی از موفقیت­ های اصلی وی ابداع در زمینه شناسایی و تشخیص ساختارهای ویروس بود. که این روش ­ها باعث کشف گروهی از ویروس ­ها شد، که بعدا به خانواده­ی ویروس کرونا شهرت پیدا کرد. میکروگراف­ هایی که آلمیدا در تحقیقات خود به آن توسعه می­داد، تا سال­ های متمادی در کتاب­ های آموزش ویروس شناسی تدریس می­ شد. او در در تصویربرداری میکروسکوپ الکترونی مهارت بسیار بالایی داشت.  ادامه این مقاله از مجموعه مقالات بیوگرافی افراد موفق، بیوگرافی جون آلمیدا را مطالعه فرمایید تا بیشتر با این شخصیت برجسته آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی اروین شرودینگر و انقلاب کوانتومی

دوران کودکی و زندگی شخصی جون آلمیدا 

بیوگرافی جون آلمیدا با نام کامل جون دالزیل هارت در 5 اکتبر سال 1930 در اسکاتلند چشم به جهان گشود. مادر او جین دالزیل نام داشت و پدرش که راننده اتوبوس بود، هری لئونارد هارت که وضعیت مالی مناسبی نداشتند. با توجه به اطلاعات زیادی که از دوران کودکی آلمیدا در دسترس نیست فقط می­توانیم به ترک تحصیل او در 16 سالگی اشاره کنیم. علت آن هم ناتوانی در پرداخت هزینه تحصیل بوده که جون را با داشتن استعداد بسیار خوب مجبور به انصراف از مدرسه می­ کند. پس از ترک تحصیل آلمیدا در یک آزمایشگاه بافت شناسی در درمانگاه سلطنتی مشغول به کار می­ شود.

مهارت­ های او در نوجوانی که به صورت تجربی کسب کرده بود باعث توسعه توانایی­ های وی در سال­ های بعد شد و به او کمک کرد تا به یک ویروس شناس توانا تبدیل شود. جون آلمیدا با هنرمندی ونزوئلایی به نام انریکه آلمیدا ازدواج کرد. آلمیدا همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کردند و در آنجا به سرعت توانست شغلی را مربوط به آموزه ­های قبلی خود پیدا کند. وی در موسسه سرطان شناسی انتاریو تورنتو مشغول به کار شد. در آنجا او را به نام جون آلمیدا می­شناختند. مطالعات وی بر روی رنگ آمیزی نگاتیوی برای آزمایش ­های پزشکی بود.

یکی از دستاوردهای مهم جون تصویربرداری از ویروس سرخچه و همچنین در تصویربرداری نگاتیوی از ساختار دقیق ویروس هپاتیت B نیز موفق عمل کرد. یکی از مقاله ­های جون آلمیدا در سال 1963 راجب شناسایی ساختار ویروسی در خون بیماران مبتلا به سرطان منتشر شد. در سال 1964 جون توانست مدرک دکتری علوم را دریافت کند. هرچند او تحصیلات مرسوم آکادمیک را نداشت، اما به خاطر دستاوردهای علمی و آزمایشگاهی و همچنین مقاله ­های معتبر علمی موفق به کسب این مدرک شده بود. ادامه بیوگرافی جون آلمیدا را برای پی بردن به کشفیات او مطالعه نمایید.

سال­ های پایانی زندگی جون آلمیدا

کشف اولین ویروس کرونا و دیگر افتخارات جون آلمیدا

در این بخش ازبیوگرافی جون آلمیدا به چگونگی کشف ویروس کرونا خواهیم پرداخت. اولین ویروس انسانی کرونا در منابع تاریخی که توسط دو دانشمند تایرول و بیون کشف شد. از مایع مخاطی بینی کودکی بیمار استخراج و آن را ایزوله کردند. این بیمار علائمی شبیه به سرماخوردگی داشت. پس از مدتی تشخیص دادند که این ویروس خاصیت واگیردار قوی دارد. در نمونه ­های آزمایشگاهی داوطلب دیگر همان علائم مشاهده شده بود. ویروس جدید نام B814 را به خود گرفت. آن­ ها توانایی کشت را نداشتند. این دو دانشمند در مقاله ­ای در سال 1965 اعلام کردند که ویروس B814 شباهتی به ویروس­ های انسانی سابق ندارد.

دو سال پس از کشف اولیه این ویروس در سال 1967 نمونه ­هایی از این ویروس به دست جون آلمیدا رسید. تا تصویربرداری نگاتیوی خود را روی آن انجام دهد. او با استفاده از میکروسکوپ الکترونی سعی کرد ساختار ویروس جدید را تصویرسازی کند. آلمیدا در همکاری با تایرل توانستند ساختار جدید ویروس را تصویرسازی کنند. در ابتدا جون آلمیدا تصور کرد ساختار آن شبیه به آنفولانزا می ­باشد. اما در نهایت به این نتیجه رسیدند که ساختار آن بسیار شبیه به ویروس ­های برونشیت مرغی و هپاتیت موشی است. بعد از آزمایشات آن­ها نام این ویروس جدید را کرونا (Coronavirus) گذاشتند.

دلیل این نامگذاری هم شباهت آن به تاج پادشاهی بود. پس در سال 1968 در نهایت نام این ویروس برای خانواده­ی ویروس ­های جدید به ثبت رسید. در سال 1984 آلمیدا مقاله ­ای راجب ویروس کرونا نوشت که در آن به شناسایی و تصویربرداری از ویروس که با دشواری­ های متعددی رو­به­رو بود، چرا که بخش ­هایی از سلول نمای سطحی پیچیده ­ای داشت، اشاره کرده است. اما اگر نمونه ­های مناسب برای آزمایش پیدا شود، شناسایی ویروس انچنان مشکل هم نخواهد شد. ویروس شناس اسکاتلندی سال­ های پایانی کاری خود را در موسسه Wellcome به سر برد. در این موسسه پنت­ های زیادی را در زمینه تصویربرداری از ویروس ­ها به ثبت رسانید.

سال­ های پایانی زندگی جون آلمیدا

بیوگرافی جون آلمیدا را با دوران بازنشستگی تا مرگش ادامه می ­دهیم. آلمیدا در دوران بازنشستگی خود نیز همچنان مشغول به فعالیت­ های مربوط به ویروس شناسی بود. چند سال با بازگشت به موسسه ولکام به عنوان مشاور مشغول به کار شد، و در تصویرسازی ویروس HIV کمک بسیاری به محققان کرد. یکی از مقاله­ های مهمی که در سال­های بازنشستگی خود نوشت، درباره تشخیص سریع آزمایشگاهی ویروس ­ها در سال 1979 که برای سازمان بهداشت جهانی WHO تألیف شد. که حاصل ازدواج آن­ ها دختری به نام جویس که در حوزه روان پزشکی فعالیت دارد، است.

 مقاله ­های مرتبط در زمینه فعالیت­ های وی می­توان به تاریخچه­ اسرار آمیز اولین ویروس کرونا، پزشک و میکروب شناس برجسته آلمانی آلمیدا با روش­های نوآورانه با تصویربرداری از ویروس، بیوگرافی رابرت کخ اشاره کرد، که باعث شد نام او در تاریخ جاودانه بماند. جون آلمیدا در دوران تدریس در کالج استاد آلبرت کاپیکیان بود، و به او روش تصویربرداری میکروسکوپی به کمک سیستم ایمنی را آموخت.

دوران کودکی و زندگی شخصی جون آلمیدا

در سال 1982 از همسر اول خود انریکه آلمیدا جدا شد، ولی با همان فامیلی همسرش شناخته می ­شد. آلمیدا با همسر دومش به نام فیلیب ساموئل گاردنر، در منطقه ­ای به نام بکسهیل ان سی در اسکاتلند ساکن شدند. در سال 2007 جون آلمیدا در اثر سکته قلبی چشم از جهان فروبست. امروزه با شیوع بیماری مرگبار در اثر ویروس کرونا بار دیگر اخبار بیوگرافی جون آلمیدا در صدر قرار گرفته است. دانشمندان چینی که اولین بار ویروس کرونا را در سال 2020 شناسایی کردند، به روش ­های تصویربرداری و شناسایی ویروس آلمیدا پناه برده­اند و از ابزارهای شناسایی جدید برای آن استفاده می­ کنند.

زندگینامه های مشابه

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • خیلی کاره سختیه باید ما ممنون این جور افراد باشیم که جونشونو بخاطر ما به خطر میندازن ولی خیلی برام جالب بود که بدونم اسم کرونا از چی اومده و حالا فهمیدم که از تاج پاشادهی و شباهتش به اون امده مرسی از مطلب های مفیدتون

    پاسخ
  • چقدر جالب بود که فهمیدم بالاخره کی ویروس کرونا را کشف کرده و با زندگی این فرد آشنا شدم. ممنون از سایت خوبتون.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست