بیوگرافی آیدا ب. ولز روزنامه نگار و فعال آمریکایی- آفریقایی

۱ دیدگاه

بیوگرافی آیدا ب. ولز کسی که روزنامه نگار و فعال آمریکایی آفریقایی تبار بود که در دهه ۱۸۹۰ یک جنگ صلیبی ضد لینچ را در ایالات متحده رهبری کرد. وی گروه هایی را که برای عدالت انسان های آمریکایی-آفریقایی تبار تلاش می کردند را پیدا می کرد و با آن ها به مبارزه می پرداخت. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با این شخصیت برجسته آشنا شوید.

دوران کودکی، خانواده و تحصیلات آیدا ب. ولز

ولز در ۱۶ ژوئیه سال ۱۸۶۲ در هالی اسپرینگ می سی سی پی به عنوان یک برده به دنیا آمد. او بزرگترین دختر جیمز و لیزی ولز بود. خانواده ولز و همچنین بقیه بردگان ایالات های کنفدراسیون به لطف اعلامیه رها سازی حدود شش ماه پس از تولد آیدا توسط اتحادیه آزاد شدند.

آن ها به غنوان آمریکایی-آفریقایی در می سی سی پی زندگی می کردند و با تعصبات نژادی رو به رو بودند که با اعمال قوانین تبعیض آمیز محدود می شدند. والدین ولز در جریان بازسازی در حزب جمهوری خواه فعال بودند. پدرش جیمز با انجمن فریدمن درگیر کمک کردن بود و به تأسیس دانشگاه شاو مدرسه ای برای بردگان تازه آزاد شده یاری می رساند و در اولین هیئت امنا خدمت کرد. در دانشگاه شاو بود که ولز به تحصیلات اولیه خود پرداخت. با این حال در سن ۱۶ سالگی مجبور شد که تحصیلات خود را به خاطر فاجعه ای که برای خانواده اش پیش آمد، رها کند. هر دو والدین و یکی از خواهران و برادرانش در اثر شیوع تب زرد جانشان را از دست دادند و ولز به مراقبت از خواهر و برادر دیگرش پرداخت.

او همیشه متبحر بود و یک مدیر مدرسه روستای اطراف را متقاعد کرد که ۱۸ سال دارد و به عنوان یک معلم استخدام شد. در سال ۱۸۸۲ ولز به همراه خواهرانش به ممفیس تنسی نقل مکان نمود تا با یکی از عمه هایش زندگی کنند. برادرانش به عنوان کار آموز نجاری کار می کردند. مدتی بعد ولز تحصیلات خود را در دانشگاه فیسک در نشویل ادامه داد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی هریت تابمن زن مبارز علیه برده دار

روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی آیدا ب. ولز

ولز درباره موضوعات نژادی و سیاسی در جنوب نوشت. تعدادی از مقالات وی در روزنامه ها و نشریات سیاه با عنوان “ایولا” انتشار یافت. ولز سرانجام صاحب سخنرانی و چراغ جلو ممفیس و بعداً آزادی بیان شد. در ماه مه ۱۸۸۴ وقتی سوار بر قطار از ممفیس به نشویل می رفت برای سرنوشت ساز بود و به یک نقطه عطف شخصی رسید که منجر به فعالیت وی گردید. پس از خرید بلیط درجه یک قطار وقتی خدمه قطار به او دستور دادند باید با ماشین آفریقایی-آمریکایی حرکت کند و او در مقابل این بی احترامی قاطعانه ایستاد و از این کار امتناع ورزید.

در حالی که ولز را به زور از قطار خارج می کردند او یکی از مردان را گاز گرفت و از راه آهن شکایت کرد و در یک دادگاه دادرسی ۵۰۰ دلار جریمه نوشتند که این تصمیم بعدا توسط دادگاه عالی تنسی لغو شد به خاطر این ناعدالتی ولز دست به قلم شد و شروع به نوشتن نمود. ولز ضمن اینکه به عنوان روزنامه نگار و ناشر کار می کرد، به عنوان معلم نیز در یک مدرسه دولتی جداگانه در ممفیس نیز مسئولیت داشت. او به منتقد جدی نسبت به مدارس جداگانه سیاه پوست ها تبدیل شد. در سال ۱۸۹۱ به خاطر این اعتراضات از کار اخراج شد. او پس از اینکه یکی از دوستانش به همراه دو همکار تجاریش به قتل رسیدند در امر دیگری  دفاع کرد.

روزنامه نگار و فعال حقوق مدنی آیدا ب. ولز

فعال ضد لینچ آیدا ب. ولز

لینچ در ممفیس باعث خشم ولز شده بود و وی را وادار به شروع کارزار ضد لینچ در سال ۱۸۹۲ کرد. سه مرد آفریقایی تبار آمریکایی به نام های تام ماس، کالوین مک داول و ویل استوارت یک فروشگاه مواد غذایی به راه انداختند. تجارت جدید آن ها مشتریان را از یک فروشگاه متعلق به سفیدپوستان در این محله را دور کردند که باعث شد صاحب فروشگاه سفیدپوستان و طرفدارانش در چند مورد با این سه نفر درگیر شوند. یک شب ماس و دیگران در مقابل حمله آن ها از فروشگاه خود محافظت کردند که با تیراندازی به چند سفیدپوست خرابکار پرداختند که منجر شد به دادگاه بروند و فرصتی برای دفاع از خود نداشتند و یک گروه از لینچ آن ها را با خود بردند و به قتل رساندند.

ولز با نوشتن مقالاتی در روزنامه ها خواستار رسیدگی به این عمل لینچ ها شد و زندگی خود را در معرض خطر انداخت به همین خاطر دو ماه به جنوب سفر کرد و در آنجا اطلاعات مربوط به سایر وقایع لینچ را جمع آوری نمود. یکی از همین سرمقاله ها برخی از سفیدپوستان شهر را از کوره خارج کرد و گروهی به دفتر روزنامه وی هجوم برده و تمام تجهیزات وی را از بین بردند. خوشبختانه در آن زمان ولز به شهر نیویورک سفر کرده بود. اما به او هشدار داده بودند که اگر به شهر ممفیس برگردد کشته خواهد شد. ولز که در شمال اقامت داشت، گزارشی عمیق درباره لینچ در آمریکا برای عصر نیویورک روزنامه آمریکایی-آفریقایی تبار توسط تی توماس فورچون برده سابق نوشته شده بود.

یک رکورد قرمز آیدا ب. ولز

در سال ۱۸۹۳ ولز یک Red Record را منتشر کرد که یک بررسی شخصی از لاینچ در آمریکا بود. در همین سال ولز در خارج از کشور سخنرانی نمود تا حمایت از آرمان خود را در میان سفیدپوستان اصلاح طلب تأمین کند. او که از ممنوعیت خرفه داران آمریکایی-آفریقایی تبار در نمایشگاه جهانی کلمبیا سال ۱۸۹۳ ناراحت بود جزوه ای را تحت عنوان ” دلیل اینکه آمریکایی رنگین پوست در نمایشگاه جهانی کلمبیا قرار ندارد ” را نوشت و در دست انتشار قرار داد. بودجه تلاش ولز توسط برده دار معروف لغو و آزادی فردریک داگلاس و وکیل و سردبیر فردیناند بارنت تأمین و پشتیبانی شد. در سال ۱۸۹۸ ولز مبارزات ضد لنچ خود را به کاخ سفید آورد و در واشنگتن دیسی اعتراض کرد و رئیس جمهور ویلیام مک کینلی را به اصلاحات فراخواند.

دانلود کتاب افراد مولق در جهان

همسر و فرزندان آیدا ب. ولز

ولز در سال ۱۸۹۵ با فردیناند بارنت اردواج کرد و پس از آن به آیدا ب. ولز-بارنت معروف شد. این زوج چهر فرزند با هم داشتند. ولز چندین سازمان حقوق مدنی تأسیس نمود در سال ۱۸۹۶ او انجمن ملی زنان رنگی را تشکیل داد. او همچنین یکی از اعضای مؤسس انجمن ملی پیشرفت افراد رنگین پوست محسوب می شد.

 پس از تعرضات وحشیانه در سال ۱۹۰۸ به جامعه آمریکایی-آفریقایی در اسپرینگ فیلد و ایلینوی ولز تلاش کرد تا اقدامی انجام دهد. سال بعد او در یک کنفرانس ویژه برای این سازمان شرکت نمود که بعدا به NAACP معروف شد. ولز بعدا ارتباط خود را این سازمان قطع کرد. و توضیح داد که احساس می کند این سازمان در بدو تولد در زمان ترک فاقد ابتکار عمل است. ولز به عنوان بخشی از همکاری خود با اتحادیه ملی حقوق برابر به نمایندگی از همه زنان از رئیس جمهور وودرو ویلسون خواست تا اقدامات تبعیض آمیز استخدام در مشاغل دولتی را پایان دهد. ولز همچنین اولین مهد کودک آمریکایی-آفریقایی تبار را در جامعه خود ایجاد و برای رأی دادن زنان مبارزه کرد. در سال ۱۹۳۰ پیشنهاد ناموفقی را برای سنای ایالت ایلینوی ارائه داد.

همسر و فرزندان آیدا ب. ولز

مرگ آیدا ب. ولز

ولز به دلیل بیماری کلیه در ۲۵ مارس سال ۱۹۳۱ در سن ۶۸ سالگی در شیکاگو ایلینوی درگذشت. ولز میراث چشمگیر قهرمانی اجتماعی و سیاسی را پشت سر گذاشت. او با نوشتن ها، سخنرانی ها و اعتراض هایش بدون توجه به خطرات احتمالی که در معرض آن قرار داشت علیه تعصب مبارزه کرد. او یک بار گفت: ” احساس کردم بهتر است یک نفر در مبارزه با بی عدالتی بمیرد تا اینکه مثل یک سگ یا موش در یک تله بمیرد. “

اگر قصد دارید بیشتر با زنان موفق در دنیا آشنا شوید و آن ها را بشناسید می توانید همین حالا کتاب بیوگرافی افراد موفق را از سایت گرداب جذب خربداری کنید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
1 نظرات همراهان گرداب جذب
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
الهام مظاهری

من خودم روزنامه نگارم واقعا کار روزنامه نگاری یکی از سخترین کارهایی دنیاست مخصوصا برای خانم ها چون خیلی مورد انتقاد قرار میگیری و باید از خودت دفاع کنی

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست