بیوگرافی هریت تابمن زن مبارز علیه برده دار

۲ دیدگاه

بیوگرافی هریت تابمن کسی که از برده داری فرار کرد و صدها انسان برده را در مسیر راه آهن زیرزمین به آزادی رساند. او در مریلند به بردگی گرفته شد و در سال ۱۸۴۹ برای آزادی به شمال گریخت. با ما در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا با موفقیت های این شخصیت برجسته بیشتر آشنا شوید.

توبمن جان خود را به خطر انداخت تا صدها نفر از اعضای خانواده و دیگر بردگان را از سیستم مزارع به آزادی در این شبکه مخفی پیچیده به خانه های امن برساند. او بیش از جنگ داخلی آمریکا به ارتش اتحادیه کمک کرده و در نقش های دیگر به عنوان جاسوس کار می کرد. پس از پایان جنگ توبمن زندگی خود را وقف کمک به بردگان و افراد مسن فقیر کرد. به احترام زندگی وی و با تقاضای عمومی در سال ۲۰۱۶ وزارت خزانه داری ایالات متحده اعلام داشت که هریت تابمن جایگزین اندروجکسون در مرکز اسکناس جدید  ۲۰ دلاری خواهد شد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی الیزابت کدی استنتون اولین جنبش برابری حقوق زنان

دوران کودکی و خانواده هریت تابمن

تاریخ تولد توبمن ناشناخته است گرچه احتمالا بین سال های ۱۸۲۰ تا ۱۸۲۵ رخ داده، او یکی از ۹ کودکی بود که بین سال های ۱۸۰۸ و ۱۸۳۲ از والدین بردگی در شهرستان دورچستر مریلند متولد شد. مادر او ریت گرین اهل مری پاتیسون برودس و پدرش بن راس مالک آنتونی تامپسون بود. توبمن که در اصل آرامینتا هریت راس نام داشت توسط پدر و مادرش ملقب به ” مینتی ” شد. آرامینتا احتمالا برای احترام به مادرش در زمان ازدواج نام خود را به هریت تغییر داده است.

زندگی اولیه توبمن پر از سختی بود. ادوارد پسر مری برودس، سه خواهر توبمان را به مزارع دوردست فروخت و این خانواده را از هم جدا کرد. هنگامی که یک تاجر از جورجیا در مورد خرید پسر کوچک ریت، موسی به برودس مراجعه کرد ریت در مقابل این شکست خانواده اش مقاومت نمود و الگویی قدرتمند برای دختر خردسال خود شد. خشونت جسمی به بخشی از زندگی توبمن تبدیل شده بود. در اوایل زندگی او این خشونت ها باعث صدمات جسمی دائمی برایش شد. توبمن بعدها یک روز خاص را بازگو کرد که پنج بار قبل از صبحانه او را شلاق زدند و تا آخر عمر زخم ها را به همراه خود داشت.

شدیدترین آسیب در زمان نوجوانی توبمن رخ داد او برای تهیه کالا به فروشگاه خشکبار فروشی فرستاده شد. در آنجا با برده ای رو به رو شد که بدون اجازه مزارع را ترک کرده بود و از توبمن کمک خواست وقتی توبمن قبول نکرد یک وزنه دو پوندی انداخت که به سر او ضربه زد و او تا آخر عمر تشنج و سردردهای شدید را تحمل کرد. مرز بین آزادی و برده داری برای خانواده توبمن مبهم بود. پدر توبمن همانطور که در وصیت نامه مالک قبلی ذکر شده در سن ۴۵ سالگی از بردگی آزاد شد.

دوران کودکی و خانواده هریت تابمن

همسران و فرزندان هریت تابمن

بیوگرافی هریت تابمن به زندگی شخصی او نیز می پردازد. در سال ۱۸۴۴ هریت با یک سیاه پوست آزاد به نام جان تومان ازدواج کرد. در آن زمان نیمی از مردم آفریقایی آمریکایی در ساحل شرقی مریلند آزاد بودند و برای یک خانواده غیر معمول نبود که افراد آزاد با بردگان وصلت کنند. درباره جان و ازدواج او با هریت اطلاعات کمی در دست است. از جمله اینکه آن ها چه مدت با هم زندگی کردند و اگر آن ها هر چندتا فرزندی که داشته باشند برده محسوب می شد پس به همین خاطر جان از سفر کردن با هریت در زیرزمین خودداری و ترجیح داد با همسر جدیدش در مریلند زندگی کند.

توبمن در سال ۱۸۶۹ با یک کهنه سرباز جنگی به نام نلسون دیویس ازدواج کرد و در سال ۱۸۷۴ یک دختر بچه به نام گرتی را به فرزندی پذیرفتند. بین سال های ۱۸۵۰ و ۱۸۶۰ توبان ۱۹ سفر را از جنوب به شمال را رفته که به شبکه راه آهن زیرزمین معروف بود. وی بیش از ۳۰۰ نفر از جمله پدر و مادر چند خواهر و برادر خود را از بردگی تا آزادی راهنمایی کرد و لقب ” موسی ” را برای رهبری گرفت.

توبمن برای اولین بار در سال ۱۸۴۹ وقتی برای فرار از بردگی از زیرزمین راه آهن استفاده کرد که صاحبش در یک دوره بیماری به سر می برد و درگذشت پس از آن تصمیم گرفت از مریلند به فیلادلفیا از بردگی فرار کند اما می ترسید که خانواده اش بیشتر از هم جدا شوند و نگران سرنوشت خود به عنوان یک برده بیمار با ارزش اقتصادی کم بود.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق در جهان

فرار از بردگی هریت تابمن

در ۱۷ سپتامبر سال ۱۸۴۹  هریت به همراه دو برادر خود بن و هری فرار کردند که پس از انتشار اطلاعیه ای در حزب دموکرات کمبریج مبنی بر پیشنهاد ۳۰۰ دلار پاداش برای بازگشت آرامینتا، هری و بن فکر دیگری کردند و به مزرعه بازگشتند اما توبمن قصد نداشت دربند بماند وقتی برادرانش را با خیال راحت در خانه دید، به تنهایی راهی پنسیلوانیا شد. او با استفاده از راه آهن زیرزمینی تقریبا ۹۰ مایل به فیلادلفیا سفر کرد و با احساس آرامش به ایالت پنسیلوانیا رفت و بعدا یادآور شد: « وقتی فهمیدم از آن مرز عبور کرده ام به دستانم نگاه کردم تا ببینم آیا همان شخص هستم یا نه! چنین جلالی بر همه چیز وجود داشت، خورشید مانند طلا از میان مزارع و درختان بیرون می آمد و احساس می کردم در بهشت هستم »

توبمن به جای اینکه در امنیت شمال بماند، مأموریت خود را نجات خانواده و دیگر افرادی که در بردگی از طریق راه آهن زیرزمینی زندگی می کردند، قرار داد. در دسامبر ۱۸۵۰ توبمن باخبر شد که خواهرزاده اش کسیا به همراه دو فرزند خردسالش قرار است به فروش برسند. شوهر کسیا یک مرد سیاه پوست آزاد به نام جان بوولی در یک حراجی در بالتیمور پیشنهاد برنده شدن همسرش را داده بود. توبمن سپس به تمام خانواده کمک کرد تا به فیلادلفیا سفر کنند.

در سال ۱۸۵۰ قانون برده داری تغییر و آن ها اجازه این را داشتند که بردگان فراری را در شمال دستگیر کرده و به بردگی بازگردانند، که منجر به ربوده شدن برده های سابق و سیاه پوستان ساکن در ایالت های آزاد شد. توبمن در پاسخ به این قانون مسیر راه آهن زیرزمینی را به سمت کانادا تغییرداد که برده داری را به طور قاطع ممنوع کرد.

فرار از بردگی هریت تابمن

زندگی بعدی و مرگ هریت تابمن

علی رغم شهرت توبمن او هرگز از نظر اقتصادی در رفاه نبود و دوستان و طرفداران او توانستند بودجه ای برای حمایت از او جمع کنند. توبمان با وجود مشکلات اقتصادی به کار خود ادامه می داد و در سال ۱۹۰۳ او قسمتی از زمین خود را به کلیسای اسقفی متدیست آفریقایی صهیون در اوبرن اهدا و خانه سالمندان هریت تابمن در سال ۱۹۰۸ افتتاح شد.

 هریت تابمن ده سال با بیماری ذات الریه دست و پنجه نرم کرد و سرانجام در ۱۰ مارس ۱۹۱۳ در کنار دوستان و خانواده اش درگذشت. با پیر شدن توبمن جراحات وارده به سر نسبت به اوایل زندگیش دردناکتر شد که برای تسکین دردهایش و ” وزوز ” هایی که به طور مرتب تجربه می کرد در بیمارستان عمومی بوستون ماساچوست تحت عمل جراحی مغز قرار گرفت. سرانجام توبمن در استراحتگاه دیگری که به احترام وی نام گذاری شده بود، پذیرفته شد. وی با افتخارات نظامی در قبرستان فورت هیل در اوبرن او را به خاک سپردند.

افراد موفق گمنام بسیاری در جهان هستند که آن ها را نمی شناسیم اما دستاوردهای مهمی را در دنیا کسب کرده اند. به همین منظور سایت گرداب جذب به جمع آوری بیوگرافی این افراد پرداخته و آن را در کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان در دسترس کاربران قرار داده است. اگر شما نیز به خواندن زندگی افراد موفق علاقه دارید و می خواهید با موفقیت ها و دستاوردهای این افراد بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که همین حالا کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خریداری و از خواندن آن لذت ببرید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
ساحل

ببخشید برام سوال بوده یعنی واقعااا اونا تا اون زمان برده بودند مگه کسی پول میداده و اونارو میخریده تا بتونن ازادانه زندگی کنن😔😔

Mobina

برده داری جز نفرت انگیز ترین کار های دنیاست متنفرم ازینکه فردی برده باشه خدمتکاری که مثل برده باهاش رفتار میشه ایشون کار فوق العاده درستی انجام دادن هیچ کس هیچی بیشتر از یکی دیگ نداره پس برده داری کار زشت و ناپسندیه

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست