بیوگرافی هکتور گارسیا ؛ پزشک و سرباز کهنه‌کار نظامی

2 دیدگاه

دکتر هکتور گارسیا؛ پزشک، سرباز کهنه‌کار نظامی و از جمله افراد مدافع حقوق آمریکایی-مکزیکی‌ها بود.

هکتور گارسیا زمانی که کودکی نوپا بود همراه خانواده‌اش از مکزیک به آمریکا نقل مکان کرد. اگرچه در دوران مدرسه وجود تعصبات نژادپرستانه و سهمیه‌بندی‌های سیستماتیک روبه‌رو بود، اما توانست در رشته پزشکی قبول شده و مدرک خود را اخذ کند. گارسیا در جنگ جهانی دوم در ارتش آمریکا خدمت کرد و پس از جنگ در کورپوس کریستی، تگزاس مستقر شد. در آنجا به برخی تمرینات پزشکی پرداخت اما پس از مشاهده مشکلات سربازان قدیمی و بازنشسته آمریکایی-مکزیکی که در دستیابی به حقوق خود دچار شکل بودند، شروع به فعالیت‌های مدنی خود کرد.

به همین منظور، گارسیا انجمن حمایتی خود یعنی “American G.I.” را در سال 1948 تأسیس کرد  تا از این کهنه سربازان حمایت‌هایی را به عمل آورد. این انجمن که در تمام کشور دایر شده و تا به امروز نیز فعالیت خود را ادامه‌ می‌دهد، در زمینه‌هایی مانند لغو تبعیض‌های نژادی در مدارس آمریکا و همچنین حذف مالیات رای‌گیری در تگزاس، کار می‌کند. به بهانه تمامی این فعالیت‌های آزادی‌خواهانه، گارسیا موفق به دریافت مدال آزادی ریاست جمهوری در سال 1984 شد.  با ما در سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با بیوگرافی هکتور پرز گارسیا آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ویلیام شاکلی فیزیکدان آمریکایی و مخترع ترانزیستور

زندگی و تحصیلات ابتدایی هکتور گارسیا

هکتور پرز گارسیا در 17 ژانویه 1914 در  تامائولیپاس مکزیک متولد شد. پدر و مادر او، خوزه گارسیا و فاستینا پرز گارسیا، هر دو معلم بودند. خشونت‌ها و درگیری‌های انقلاب مکزیک باعث شد تا این خانواده از آنجا خارج شده و در سه سالگی هکتور، به تگزاس نقل مکان کردند. سرانجام در سال 1946، گارسیا رسما به عنوان شهروند آمریکا پذیرفته شد. آن‌ها در مرسدس تگزاس مستقر شده و پسرشان هکتور نیز در همین شهر بزرگ شد و دوران مدرسه و دبیرستان خود را تا زمان فارغ‌التحصیلی در 1932 به بهترین شکل به اتمام رساند. گارسیا بعدها دلیل موفقیت خود در دوران مدرسه را اثبات خود به یکی از معلم هایش که گفته بود “هیچ مکزیکی تا به حال در کلاس من موفق نبوده”، عنوان کرد.

پس از تحصیل در کالج ادینبرگ جونیور، از دانشگاه تگزاس پذیرش گرفته و در سال 1936 فارغ‌التحصیل شد. سال بعد در دانشکده پزشکی ثبت نام کرد و جالب است بدانید که به دلیل تبعیض و سهمیه‌بندی‌های سیستماتیکی که وجود داشت، گارسیا تنها دانشجوی اهل آمریکای لاتین در کلاس بود. تبعیض‌های آن دوران به حدی بود که گارسیا حتی نتوانست کار خود را در تگزاس شروع کند و به همین دلیل او بیمارستان سنت جوزف در اوماها را برای کار انتخاب کرد.

زندگی و تحصیلات ابتدایی هکتور گارسیا

خدمات نظامی هکتور گارسیا

هکتور گارسیا زمانی که تنها پانزده سال داشت، به عضویت بخشی از آموزش‌های نظامی شهروندان  در آمده و در سال 1942 با شروع جنگ جهانی دوم، به عنوان داوطلب به ارتش آمریکا پیوست. او با خدمت در اروپا و آفریقای شمالی، موفق به دریافت ستاره برنزی شد. تجربه جنگ و حضور در ارتش، باعث شد تا گارسیا بیش از پیش به اهمیت حقوق برابر برای همگان بپردازد. در سال 1947 گارسیا به بیان این مسئله پرداخت که برخی از تلفات آمریکایی-مکزیکی‌ها در جنگ جهانی دوم ناشی از کیفیت پایین آموزش‌ها در مدارس تفکیک شده بوده  و امکان داشت بسیاری از این افراد، اگر تجهیزات و آموزش‌های بهتری می‌دیدند، اکنون زنده بودند.

دانلود کتاب بیوگرافی افراد موفق

انجمن American G.I.

 پس از پایان جنگ جهانی دوم، هکتور گارسیا به کورپوس کریستی تگزاس نقل مکان کرده و همزمان با آغاز فعالیت‌های پزشکی، به عضویت انجمن شهروندان آمریکای لاتین در آمد. یکی از مهم‌ترین اهداف این انجمن، مبارزه با تبعیض‌های موجود در بین شهروندان بود. به هر حال، گارسیا تصمیم گرفته برای کمک به سربازان قدیمی آمریکایی-مکزیکی که در دسترسی به خدمات اداره سربازان بازنشسته مثل؛ وام‌های سربازان، وام‌های مسکن، خدمات درمانی و … دچار مشکل بودند، اقداماتی انجام دهد. برای دستیابی به این حقوق و خدمات، سرانجام در سال 1948 انجمن G.I. آمریکا توسط هکتور گارسیا تأسیس شد.

 یکی از اتفاقاتی که باعث شد این انجمن بیشتر شناخته شود، در ژانویه 1949 زمانی بود که یکی از آمریکایی‌های مکزیکی تبار فوت کرده و به دلیل مخالفت سفید پوستان، خانواده او اجازه تدفین پیکرش در جای مورد نظر را نداشتند. پافشاری‌ها و موفقیت این انجمن در انجام مراسم تدفین در آرامگاه آرلینگتون، منجر به محبوبیت و شهرت بیشتر آن‌ها در آمریکا شد. این انجمن با شعار “آزادی ما در تحصیل است و آزادی باید مشغله همه باشد(Education is our Freedom, and Freedom Should be Everybody’s Business)”، فعالیت خود را پیش می‌برد. همچنین کارهای زیادی در زمینه حذف تبعیض‌های موجود در مدارس، حضور آمریکایی‌های مکزیکی تبار در دادگاه‌ها و کارهایی علیه مالیات‌های رای‌گیری انجام دادند. همچنین فعالیت‌هایی در زمینه برابری دستمزد و البته منصفانه بودن آن  نسبت به کاری که انجام می‌دهند، برای این شهروندان  انجام داد که جای تقدیر فراوانی دارد.

فعالیت‌های سیاسی هکتور گارسیا

گارسیا که به ریاست جمهوری جان اف. کندی بسیار امیدوار بود تا در مبارزات برابری حقوق مدنی به او کمک کند، مسئولیت هماهنگی باشگاه‌های “زنده باد کندی (Viva Kennedy)” را در انتخابات 1960 برعهده گرفته بود. در این انتخابات قدرت بالای رای دهندگان لاتینی با آرای بالایی که برای کندی جمع شد، برای همگان مشخص شد. پس از مشکلاتی مثل اولویت قرار ندادن اسپانیولی‌ها توسط کندی، گارسیا از او ناامید شد. این مسئله مانع از دفاع گارسیا از نامزد انتخابات بعدی در 1964 ، یعنی جانسون، نشد و این بار هم مسئولیت هماهنگی باشگاه‌های انتخاباتی را  بر عهده گرفت. جانسون نیز پس از موفقیت در انتخابات، گارسیا را به عنوان نماینده در سازمان ملل برگزیده و همچنین او را مسئول کمیسیون حقوق مدنی ایالات متحده کرد. بعدها نیز گارسیا از طرف جیمی کارتر به عنوان عضو کمیسیون “Circuit Judge Nominating” ایالات متحده منصوب کرد.

فعالیت‌های سیاسی هکتور گارسیا

همسر و فرزندان هکتور گارسیا

خدمات وی در زمان جنگ، این فرصت را به گارسیا داد تا با واندا فوزیلو از ناپل دیدار کند. این دو در سال 1945 ازدواج کرده و صاحب سه دختر و یک پسر شدند. پسر آن‌ها هنگام نوجوانی در یک تصادف درگذشت.

دستاوردها ، مرگ و میراث

علاوه بر حقوق مدنی و فعالیت سیاسی، گارسیا پزشکی بود که بیماران زیادی را معالجه می‌کرد، خواه توانایی پرداخت هزینه را داشته باشند یا نه.  زندگی هکتور گارسیا  الهام بخش شخصیت یک پزشک آمریکایی مکزیکی در داستان غول ادنا فربر (Edna Ferber Giant) بود. گارسیا زمانی که در 26 مارس 1984 مدال آزادی رئیس جمهوری را دریافت کرد، اولین نفری بود که موفق به دریافت چنین مدالی شده است. همچنین در سال 1990، پاپ ژان پل دوم، گارسیا را به نشان مقدس گریگوری بزرگ منصوب کرد. گارسیا در سن 82 سالگی و د رحالی که در آخرین روزهای زندگی از سرطان معده رنج می‌برد، در 26 جولای 1996 درگذشت.

در سال 2010، یک قطعنامه برای تجلیل از فعالیت‌های گارسیا در مبارزه با تبعیضات در حقوق مدنی، تصویب شد. چندین مدرسه، یک کتابخانه و یک اداره پست با نام گارسیا از او بر جای مانده است. در سال 2002، مستندی تلویزیونی درباره زندگی هکتور گارسیا با نام “عدالت برای مردم من: داستان دکتر هکتور پ. گارسیا” منتشر شد. در 2012 نیز بنیاد یادبودی توسط یکی از دخترانش دایر شد.

برای خواندن و مطالعه دیگر افراد موفق در جهان با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق در جهان سایت گرداب جذب همراه باشد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • چقدر خوبه ادم های مثل گارسیا باشن تا به مردم سرزمینمون کمک بکن حامی اونا باشن اونا رو بدون هیچ چشم داشتی معالجه کنن نام این افراد هیچ وقت گم نمیشود روحشون شاد

  پاسخ
  • این افراد جایگاه ویژه دارن این افراد از زندگی از جون و خودشون مایه میزارن تا امثال ما بتونن بهتر زندگی کنن با ارامش زندگی کنیمم

   پاسخ
 • خیلی زندگیتانه جذاب و خوبی داشت و اینکه من اصلا ایشون رو نمیشناختم، سایت گرداب حذب واقعا سایت عالی هست.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست