بیوگرافی گرگور مندل پدر علم ژنتیک مدرن
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی گرگور مندل پدر علم ژنتیک مدرن

گرگور مندل یک راهب اتریشی بود که با آزمایش‌هایی که در باغ خود انجام داد، اصول اساس وراثت را کشف کرد. مشاهدات مندل پایه و اساس ژنتیک مدرن و بررسی وراثت قرار گرفت و وی به عنوان پدر ژنتیک شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این پیشگام در زمینه ژنتیک می‌توانید ما را در بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب دنبال کنید.

گرگور مندل که بود؟

گرگور مندل، معروف به “پدر ژنتیک مدرن” در سال 1822 در اتریش متولد شد. او با وجود اینکه یک راهب بود، آزمایشاتی در باغ خود انجام داد که منجر به کشف اصول اساسی وراثت شد. آزمایشات مندل نشان داد که وراثت برخی از صفات در گیاهان نخود از الگوهای خاصی پروی می‌کند، بعدا به پایه و اساس ژنتیک مدرن تبدیل شده و منجر به مطالعه وراثت می‌شود.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی چارلز داروین بنیان گذار نظریه تکامل

دوران کودکی و نوجوانی گرگور مندل

گرگور یوهان مندل در 22 ژوئیه 1822،از آنتون و روزین مندل هاینزند ورف اتریش، متولد شد. اوایل جوانی خود را در آن محیط روستایی گذراند، تا اینکه در سن 11 سالگی، زمانی که یک مدیر مدرسه محلی که از استعداد او برای یادگیری تحت تاثیر قرار گرفته بود، توصیه کرد که برای ادامه تحصیل به مدرسه راهنمایی در Troppou  اعزام شود. این اقدام برای خانواده‌ی مندل را زیر فشار مالی قرار می‌داد و برای مندل تجربه‌ای دشوار بود. اما وی در تحصیلات خود بسیار عالی عمل کرد و در سال 1840، مندل با افتخار از مدرسه فارغ‌التحصیل شد.

مندل پس از فارغ‌التحصیلی، در یک برنامه دو سال در مؤسسه فلسفی دانشگاه اولموتز ثبت نام کرد. در آنجا او مجدداً از نظر آکادمیک، خصوصاً در درس‌های ریاضی و فیزیک خود را متمایز کرد و در اوقات فراغت برای تأمین هزینه‌ زندگی تدریس می‌کرد. علیرغم رنج بردن او دوره‌های عمیق افسردگی بیش از یک بار باعث شد او موقتاً تحصیلاتش را کنار بگذارد، مندل در سال 1843 فارغ‌التحصیل شد. در همان سال، بر خلاف میل پرش که انتظار داشت در مزرعه خانوادگی کار کند. مندل تحصیل برای راهب شدن را آغاز کرد: او در صومعه سنت توماس در ورنو به دستور آگوستین پیوست و نام او را گرگور گذاشت.

دوران کودکی و نوجوانی گرگور مندل

گرگور مندل در صومعه

در آن زمان صومعه یک مرکز فرهنگی برای منطقه بود و مندل بلافاصله در معرض تحقیق و آموزش اعضای خود قرار گرفت و همچنین به کتابخانه وسیع و امکانات تجربی صومعه دسترسی پیدا کرد. در سال 1849، هنگامی که مندل کارش را در برنو او را تا حدی بیمار و خسته کرد، وی برای پر کردن یک موقعیت موقت تدریس در زنایم اعزام شد. با این حال، مندل در سال بعد در امتحان صدور گواهینامه تدریس ناکام ماند و در سال 1851 برای ادامه‌ی تحصیل در علوم، با هزینه‌ صومعه به دانشگاه وین اعزام شد.

در آنجا او ریاضیات و فیزیک را زیر نظر گریستن داپلر گذراند، که به نام مندل اثر داپلر فرکانس موج نام‌گذاری شده است. او زیر نظر فرانتس اونگر، شروع به استفاده از میکروسکوپ ر مطالعات خود کرد و گیاه‌شناسی را مطالعه کرد.در سال 1853، مندل با اتمام تحصیلات خود در دانشگاه وین، به صومعه برنو بازگشت و در یک مدرسه متوسطه مشغول به تدریس شد و بیش از یک دهه در آنجا اقامت داشت در این زمان بود که آزمایش‌هایی را شروع کرد که بیشتر مردم آن را می‌شناسند.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق در جهان

 آزمایش‌ها و نظریه های مندل

حدود سال 1854، مندل شروع به تحقیق در مورد انتقال صفات وراثتی در هیبریدهای گیاهی کرد. در آن زمان مطالعات او، این یک واقعیت بود که صفات وراثتی فرزندان هر گونه فقط از والدین آنها است. همچنین معمولاً پذیرفته شده بود که، در طول نسل‌ها یک ترکیبی به شکل اصلی خود بازمی گردد، که از نتایج آن می‌توان گفت که یک هیبرید نمی‌تواند اشکال جدید ایجاد کند. با این حال نتایج چنین مطالعاتی اغلب با مدت زمان نسبتا کوتاهی که آزمایشات انجام شده کج بود. در حالی که تحقیقات مندل پیش از 8 سال (بین 1856 تا 1863) ادامه داشت و ده‌ها هزار گیاه، منفرد را درگیر کرد.

آزمایش های هیبریدهای گیاهی گرگور مندل

مندل به دلیل داشتن انتخاب‌های متنوع بسیار زیاد و به دلیل اینکه فرزندان می‌توانند به سرعت و به راحتی تولید شوند، استفاده از نخود را برای آزمایش خود انتخاب کرد. او گیاهان نخود فرنگی را بارور کرد که دارای خصوصیات کاملاً متضادی بودند_ بلند با کوتاه، صاف با چین و چروک، آنهایی که حاوی دانه های سبز بودند با آنهایی که حاوی دانه های زرد و غیره بودند _ پس از تجزیه و تحلیل نتایج خود، به دو نتیجه مهم رسید: قانون تفکیک که مشخص کرد صفات غالب و مغلوب وجود دارد که به طور تصادفی از والدین به فرزندان منتقل می‌شوند.  قانون طبقه‌بندی مستقل، که تعیین می‌کرد صفات مستقل از سایر صفات از والدین به فرزندان منتقل می‌شود.

 اگر چه آزمایشات مندل با گیاهان نخود فرنگی انجام شده بود، وی این نظریه را مطرح کرد که همه موجودات زنده دارای چنین صفاتی هستند. در سال 1865، مندل 2 سخنرانی در مورد یافته‌های خود را به انجمن علوم طبیعی برنو ارائه داد. که نتایج مطالعات خود را در سال بعد تحت عنوان آزمایشات روی هیبریدهای گیاهی منتشر کرد.

مندل برای ترویج کار خود کم‌کاری کرد اما چند اشاره به کار او از آن دور زمانی نشان داد که در بسیاری از آنها سوءتفاهم شده است. به طور کلی تصور می‌شد که مندل تنها آنچه را که در آن زمان معمولا شناخته بود نشان داده است که هیبریدها سرانجام به شکل اصلی خود باز می‌گردند. علاوه بر این حتی توسط خود مندل، که تصور می‌کرد فقط برای بعضی از گونه‌ها یا انواع صفات اعمال می‌شود یافته‌هایش به طور کلی قابل اجرا نبوده است. البته سرانجام ثابت شد که سیستم وی کاربرد عمومی دارد و یکی از اصول بنیادی زیست‌شناسی است.

 این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب ثروت مندترین مردان جهان

مرگ گرگور مندل

در سال 1868، مندل به عنوان کشیش مدرسه ای که 14 سال یپش در آن مشغول به تدریس بود انتخاب شد و هم وظایف اداری ناشی از آن و هم بینایی مندل که دچار نقص شده بود او را از ادامه کار علمی گسترده بازداشت. وی در سال 1874 به دلیل مخالفت عمومی با قانون مالیات که مالیات صومعه ها را برای تامین هزینه های کلیسا افزایش می‌داد، از معاصران خود جدا شد.

گرگور مندل در 6 ژانویه 1884، در سن 61 سالگی وی در قطعه دفن صومعه آرام گرفت و مراسم خاکسپاری او با حضور گسترده‌ای برگزار شد. اما کار او هنوز هم تا حد زیادی ناشناخته بود.

مرگ گرگور مندل

میراث گرگور مندل

چند دهه بعد، هنگامی که تحقیقات مندل به کار چندین متخصص ژنتیک، گیاه‌شناس و زیست‌شناس مشهور مبنی بر تحقیق در وراثت خبر داد، از اهمیت آن بیشتر آگاه شد و از مطالعات وی به عنوان قوانین مندل نام بردند. هوگو دووریس، کارل کورنس واریس فون اشرماک-سیزنگ هر کدام به طور مستقل آزمایشات و نتایج مندل را در سال 1900 تکثیر کردند، پس از این واقعیت فهمیدند که هم داده‌ها و هم نظریه عمومی در سال 1866 توسط مندل منتشر شده است، سوالاتی در مورد اعتبار ادعاهای مبنی بر اینکه این 3 گیاه‌ شناس از نتایج قبلی مندل مطلع نبودند، به وجود آمده اما آنها خیلی زود مندل را با اولویت اعتبار دادند.

با این حال حتی در آن زمان کار وی اغلب توسط داروینی ها به حاشیه رانده می‌شد، آنها ادعا می‌کردند که یافته‌های وی برای تئوری تکامل بی ربط است. با ادامه توسعه نظریه ژنتیک، ارتباط کار مندل مورد پسند واقع شو، اما تحقیقات و نظریه های وی برای هر کسی درک درستی از این زمینه اساسی تلقی می‌شود و بنابراین او “پدر ژنتیک مدرن” شناخته می‌شود.

برای آشنایی با بیوگرافی دیگر نوابغ در جهان کافی است همین حالا کتاب بیوگرافی افراد موفق را از سایت گرداب جذب سفارش دهید و آن را خریداری نمایید.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من خودم همیشه وقتی زیست میخوندم و میرسیدم به ژنتیک واقعااا میگفتم ای مندل عزیرم چطوری به ذهنت رسید و واقعاااا جزو سخت ترین سوالات کنکور بود و همه ی نجربی ها خیلی برای مندل دعای خیر میکنن ? ?

  پاسخ
  • واقعا همه ی تجربی ها خیلی خاطرهای خوبی با مندل دارند که هیچوقت تا زنده هستند فراموش نمی‌کنند🙄😅

   پاسخ
 • واقعا این آقای مندل هیچ وقت ازدواج نکرده بخاط اینکه کشیش بوده، سایت گرداب جذب خیلی سایت خوبیه که بیوگرافی اکثرا افراد رو می‌نویسیدانشالله همیشه موفق باشید🤩🤩

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه