بیوگرافی دنیس ریچی ، ستاره ای که در سکوت کامل شهرت به فروغ خودش ادامه داد. او که خالق زبان برنامه نویسی c است با اختراعش دنیای رایانه را متحول کرد.

دنیس مک الستر ریچی متولد ۹ سپتامبر سال ۱۹۴۱ در برونکسویل نیویورک است. علاوه به زبان برنامه نویسی c او سیستم عامل یونیکس را نیز اختراع کرد که هر دو اختراع ، انقلاب عظیمی در دنیای کامپیوتر به وجود آورد و نام دنیس و همراهانش را تا ابد در میان علاقه مندان به این رشته جاودانه کرد.

دنیس ریچی برای اختراع سیستم عامل یونیکس با دوست و همکار قدیمی خود یعنی تامپسون وارد عرصه شد و این اختراع و چندین پروژه دیگر را به نام خود ثبت کردن و همکاری و شریک کاری بودن آنها در همه عرصه های تحقیقات کمک کننده و تسهیل کننده مسائل و مشکلات کاری آنها بود و بسیار با هم موفق و پرافتخار در دنیای رایانه و برنامه نویسی ظاهر شدند. دنیس ریچی و تامپسون هر کدام جداگانه تحقیقات را انجام داده و در پایان نیز با هم فکری یکدیگر روی مسائل نتیجه گیری می کرد و نتایج را در اختیار آزمایشگاه و گروه کامپیوتری قرار میدادند.

آنها در خاطراتشان نوشته اند ؛ بسیاری از اوقات در فشار و تنگنای کاری برهمدیگر خورده میگرفتند و حتی زمینه دعوا و قهر و ترک کار و پروژه را فراهم میکردند که دوستی و علاقه به کار باز آنها و گروه را دور هم جمع می کرد. دنیس در خاطرات نوشته است که تحمل کردن من کار آسانی نبود و سخت گیری های من در میان اصحاب کامپیوتر زبان زد بود و تنها صبور بودن تامپسون بود که موجب پایداری ادامه فعالیت و دوستی چندین ساله ما می شد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی آیزاک نیوتن فیزیکدان سرشناس انگلیسی

دنیس ریچی پایه ای ترین و اصیل ترین متد دنیای کامپیوتر

بنابر گفته دانشجوها و مخترعین رشته کامپیوتر زبان برنامه نویسی c یکی از پایه ای ترین و اصیل ترین متد دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی بود که کمک شایانی به پیشگامان این عرصه کرد و دنیای برنامه نویسی را متحول ساخت. به خاطر کمک ها و اختراعات دست نیافتی دنیس ریچی بود که در دنیای ابرکامپیوترها به او لقب dmr دادن و نام او را با افتخار در تاریخ برنامه نویسی نگاشتن.

بسیاری از طرفداران و علاقه مندان دنیس اکنون نیز بارها و بارها خدمات او را بازگو کرده و بعد از سال ها از عملکرد ضعیف و تجلیل نکردن مناسب کار به دستان در زمان حیات و بعد از مرگ از این ستاره خاموش نشدنی دنیای رایانه به هراس آمده و گله می کنند. بارها گفته اند که دنیس شایان قدردانی فراوان تر از همه مدیران و کار به دستان دنیای کامپیوتر است که موفقیت همه آنها و شرکت های آنها مدیون اختراعات زبان برنامه و سیستم عامل بود که آغازگر و بنا نهاده آن دنیس و گروه آزمایشگاه بل بود.

دنیس ریچی پایه ای ترین و اصیل ترین متد دنیای کامپیوتر

بیوگرافی دنیس ریچی و تحصیلات وی

بیوگرافی دنیس ریچی را با آغاز روزهای تولدش دنبال می کنیم. دنیس ریچی در سال ۱۹۴۱ در برونکسویل نیویورک به دنیا آمد و پدرش الیسترای ریچی یکی از دانشمندان نامدار آزمایشگاه بل بود که افتخاری زیادی را بدست آورده و همیشه مشوق و راهنمای دنیس بود.

دنیس ریچی به همراه خانواده بعد از گذراندن کودکی و ابتدایی به سامیت در نیوجرس مهاجرت کردک و دوران دبیرستان را در آنجا گذراند و خود را برای دوران دانشگاه و تحصیلات تکمیلی آماده کرد. دگیس دوران دانشگاه و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد گذراند و در دوران تحصیل بسیار دانشجوی فعال و با استعداد بود.

دنیس ریچ نابغه ای در تاریخ برنامه نویسی

نبوغ و استعداد دنیس در دوران تحصیل و همان سال های آغازین تحصیلش مشهود و مشخص بود در کلاس درس بسیار فعالتر از همگامان و همکلاسیانش ظاهر می شد و همیشه کنجکاو و هوشیار و دقیق با مسائل برخورد می کرد. در کتاب خاطراتش معلمان دنیس گفته اند دنیس در کمال مودب و منظم بودن بسیار فعال و خوش ذوق نشان میداد و بارها در کلاس درس عرصه را با سوالات و معادلات پیچیده بر ما و اساتید دیگر سخت میکرد و به چالش می کشید.

دنیس کارشناسی را در رشته فیزیک و مقاطع بالاتر را در رشته ریاضیات و کاربردها سپری کرد. موضوع پایان نامه او ساختارهای برنامه و پیچیدگی محاسباتی بود که زیر نظر استاد بزرگ پاتریک سی فیشر تحقیقات را انجام داد و بعد از گذراندن پایان نامه و دفاع از آن هیچگاه دنبال مدرک phd خود نرفت و آن را تحویل نگرفت. او در کل دوران دانشگاه و تحصیلات در هاروارد موفق و صاحب افتخاراتی ارزنده شد و بارها از طریق المپیاد های دانشجوی و انجمن های کامپیوتر موفق به کسب افتخارات بزرگی شد و همه اساتید و مدیران دانشگاه هاروارد بارها در خاطرات او از او با افتخار یاد کرده اند.

فعالیت های این مرد بزرگ

 • دنیس در سال ۱۹۶۷ در مرکز تحقیقات علمی و محاسباتی آزمایشگاه بل مشغول به کار شد و با دوستش کن تامپسون شروع فعالیت کاری را از آنجا شروع کردند.
 • دنیس و تامپسون در سال ۱۹۶۰ در آزمایشگاه بل تحقیقات روی سیستم عامل multics را شروع کردن و مدت ها طول کشید تا توانستن بعد از انجام تحقیقات و آزمایش و تکرار های مکرر پروژه را به نتیجه برسانند و نام خود را به عنوان پدر سیتم عامل های کامپیوتر معرفی کنند.
 • سیستم عامل یونیکس مخفف سرویس اطلاعاتی و محاسباتی چندگانه multiplexed information and computing srvice است که پایه سیتم عامل قرار گرفت.
 • دنیس در کل دوران کاری در شرکت های دیگری چون mit آزمایشگاه بل و جنرال الکتریک فعالیت فراوانی داشت.
 • بعد از کار روی سیستم عامل می توان گفت شروع فعالیت زبان برنامه نویسی c از آنجا بود که تامپسون زبان اسمبلی برای برنامه نویس ایجاد کرده بود که آن را b نامید و بعد از سال ها ریچی آن را ادامه داد و c نامید که امروزه نیز به عنوان یکی از اصلیترین ها کاربرد دارد.
 • دنیس تمام عمر خود را در آزمایشگاه بل گذراند و در سال ۲۰۰۷ بعد از کسب افتتخارات فراوان بازنشسته شد.
 • ریچی جدا از این عناوین و اختراعات در توسعه سیستم عامل plan 9 inferno و همچنین زبان برنامه نویسی lim 60 مشارکت اساسی داشت و افتخار آفرین بود.

فعالیت های این مرد بزرگ

مزیت های زبان برنامه نویسی c

C زبان محبوب و قدیمی دنیای کامپیوتر است که آن را پدر سی پلاس و پدربزرگ سی شارپ می نامند. زبان سی پایه زبان جاوا و سی پلاس به حساب می آید.

 • عدم وابستگی به سخت افزار یا سیستم عامل
 • یک یا چند منظوره است
 • تاثیر گذار ترین زبان برنامه نویسی
 • زبان ساخت یافته و قابل حمل است.زبان کوچک و کلمات کلیدی انگشت شمار دارد
 • سرعت قدرت و انعطاف پذیری بالایی دارد
 • تمام کلمات کلیدی حروف کوچک هستند و زبان به حروف حساس است.

 دنیس ریچی و جوایز ارزنده وی

در ادامه بیوگرافی دنیس ریچی به معرفی جوایز او می پردازیم. دنیس ریچی به تنهایی و به همراه دوست دانشمندش تامپسون در سال های کاری جوایز بسیاری را درو کردند که از مهمترین آنها می توان به جایزه تورینگ در سال ۱۹۸۳ مدال richardwo hamming در سال ۱۹۹۰ که همه آنها را بدلیل توسعه زبان c و سیستم عامل یونیکس دریافت کرده و صاحب امتیاز شده اند.

همچنین در سال ۱۹۹۷ اسم او در موزه تاریخ کامپیوتر نگاشته شد و در افتخاری بزرگ مدال فناوری ایالات متحد آمریکا را از دست رئیس جمهور وقت بیل کلینتون دریافت نمود. دنیس در سال ۲۰۰۵ جایزه رسمی iri achievement را از موسسه تحقیقات صنعتی آمریکا دریافت نمود و در آخرین مورد از طرف کشور ژاپن و تحت عنوان japanprize در بخش اطلاعات و ارتباطات جایزه را صاحب خود کرد.

کتاب بیوگرافی افراد موفق

مرگ دنیس ریچی

دنیس هیچ گاه در طول عمر خود ازدواج نکرد.او در میان دوستداران خود به مردی فروتن ، با ادب و خوش برخورد مشهور بود. ظاهر دنیس مانند اکثر نوابغ دنیای کامپیوتر ظاهر منحصر بفردی بود و همیشه او را با ریش بلند و ظاهر خاص می شناختند.

تاریخ شناس مشهور کامپیوتر پائول ای. سروتزی درباره او بعد از مرگ دنیس گفت: ریچی هیچ گاه در رادار قرار نداشت.او هیچ گاه نامی مشهور و پر سر و صدا نبود.اما اگر میکروسکوپ داشتید و با دقت به کامپیوتر نگاه میکردید نام او در تمام بخش های آن موجود است.

این گفته به واقع کاملا درست و حساب شده است. کمک دنیس به دنیای کامپیوتر آنقدر ارزنده است که می توان با قاطعیت گفت که هیچ نقطه از سخت افزار یا نرم افزار کامپیوتر نیست که تاثیر پذیر از کار این دانشمند نباشد و حداقل چند درصد از کار و اختراعات او مبنای ساخت آن نباشد.

با این اوصاف واقعا کم لطفی است اگر نام او بر سر زبان ها نباشد و بارها و بارها از او و افتخاراتش در کتاب های دنیای رایانه نگاشته نشود و در تئوری های تاریخی دنیای کامپیوتر از نظریات و معادلات و دست آورد های او برای دانشجویان جدید الورد این عرصه حرف به میان نیاید هر چند آنچنان که از طرفداران او شنیده و خواننده ایم در وصف او و گروهش کم کاری شده و آنچنان که شایسه مرتبه استادی اوست سخن به میان نیامده است.

مرگ دنیس ریچی

تاریخ وفات دنیس ریچ

دنیس در ۲۰۱۱ در سن هفتاد سالگی در شهرک برکلی هایتس در نیوجرس فوت کرد. او در اواخر عمر خود دچار بیماری سرطان پروستات و نارحتی قلب شد. مرگ او یک هفته بعد از استیو جابز مدیر عامل شرکت اپل اتفاق افتاد و این اتفاق و سکوت رسانه ای دربرابر مرگ دنیس به خاطر همزمان بود مرگ او با جابز روزها بعد سبب دعوای لفظی طرفداران این دو نفر در فیس بوک و توییتر گردید که بسیاری به این دلیل دست به مقایسه این دو نفر داده بودند و نوشته بودند

مقایسه این دو درست نیست چون ریچی آغازگر انقلاب بزرگی بود که پایه استیو جابر و شرکت اپل روی آن قرار داشت و در واقع هیچگاه مقایسه کسی که خودرو را اختراع کرده با مخترع نوعی ماشین مانند لامبورگینی درست نیست.

نکات آموزنده زندگی دنیس ریچ

مقایسه انسان ها کار درستی نیست. هر فرد ویژگی منحصر به فرد دارد و در شرایطی متفاوت از دیگران رشد کرده است. امکانات ، مشکلات  و خواسته و علایق افراد با هم متفاوت است. ما می توانیم یک فرد را نسبت به چند سال بعد یا چند سال قبل خودش مقایسه کنیم.

استیو جابز و دنیس ریچ دو نفر از افراد موفق جهان در زمینه دنیای مجازی بودند. هر دو نفر موفقیت های بزرگی را کسب کردند که در نوع خود بی نظیر بود. هر دو به جامعه و به گسترش روابط اینترنتی خدمت کردند. هر دو نفر شایسته تقدیر و سپاسگزاری هستند.

در جهان کم نیستند ، افراد بزرگی که کارهای ارزنده و بسیار تاثیر گذار انجام داده اند و جامعه بشریت مدیون تلاش های فوق العاده آنهاست. بزرگ مردانی که نه برای شهرت و معروفت بلکه فقط به خاطر کمک به جامعه تلاش می کنند و از نظرها پنهان می مانند. این بزرگان در بیشتر موارد خود نمی خواهند که مشهور باشند و پنهانی کارهای بزرگ به انجام می رسانند و کارهای تاثیر گذاری برای کل جهان انجام می دهند.

زندگینامه های مشابه

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • واقعا کار سختیه که نرم افزار سی ابداع کنی من خودم بخاطر رشته کامپیوترم با سی سی پلاس کار کردم خیلیی خیلی سخته برای رشته کامپیوتر ولی این اغا ابداعش کرده واقعا دمت گرم داداش

  پاسخ
 • واقعا این مرد بزرگ الگویی برای همه ی ما است و اگر چند دقیقه وقت خود را صرف این مقالات و خواندن آن کنیم میتوانیم برای خود فردی بزرگ و مفید باشیم

  پاسخ
 • آقای ریچی شاید سختی های زیادی در زندگی کشیده باشه تا به اینجا رسیده ولی باید توجه داشته باشین که هیچ آینده ی خوبی بدون سختی امکان نداره .

  پاسخ
  • pedram moloudzadeh
   13 مهر 1399 1:56 ب.ظ

   البته جهان با توجه به باور های ما واکنش نشون میده
   سلامت و ثروت مند باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست