مریم میرزاخانی نابغه ی ایرانی تبار دنیای ریاضیات و هندسه ، اولین ایرانی و تنها زنی است که توانست بالا ترین جایزه ریاضیت را که مدال فیلدز می باشد ، دریافت کند.

مریم میرزا خانی با اندک عمری که در این دنیا داشت توانست ، افتخارات بسیاری را کسب کند و با اکتشافات و اختراعات بیشمارش نام خود را به لیست نام آوران سرشناس جهان بیفزاید. با دنبال کردن زندگینامه مریم میرزاخانی ، حتماً با خودتان خواهید گفت ، ظرفیت یک انسان مگر تا چه حد می تواند باشد که در اندک سال های عمرش در این دنیا ، سرنوشتی را رقم بزند که تا ابد نامش بر سر زبان ها بیفتد و تمام دنیا تا ابد مدیون زحمات او باشند. هر کدام از ما انسان ها قطعاً تا مراحلی از زندگیمان را به سردرگمی می گذرانیم و با الهام گرفتن از انسان های موفق که در اطرافمان می شناسیم ، تکانی به خودمان می دهیم و مسیر مشخصی را برای زندگیمان انتخاب می کنیم.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ثریا دارابی خالق وب سایت پر درآمد Food spotting

دوران کودکی و جوانی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی نابغه ی ایرانی تبار دنیای ریاضیات و هندسه در 22 اردیبهشت سال 1356 در تهران به دنیا آمد. پدر او احمد میرزاخانی ، رئیس هیئت مدیره سازمان آموزشی نیکوکاری و همچنین مهندس الکترونیک بود. مریم در خانواده ای شش نفره زندگی می کرد و در دوران کودکی اش به نویسندگی علاقه ی زیادی داشت و با خواندن رمان های بسیاری ، رویاهایی را در سر خود برای ورود به دنیای نویسندگی پرورانده بود. تا اینکه برادر بزرگ تر او میل و رغبت به ریاضیات در او به وجود آورد.

خانواده ی میرزاخانی ، از آن دسته از خانواده هایی بودند که با تحت فشار قرار دادن فرزندانشان آنها را از خواسته هایشان دور کنند. آرزوی خانواده ی میرزاخانی این بود که فرزندانشان در عرصه های رضایت بخش ، فعالیت داشته باشند تا به موفقیت برسند.

دوران کودکی و جوانی مریم میرزا خانی

تحصیل مریم میرزاخانی در مدرسه فرزانگان تهران

مدرسه ی فرزانگان تهران جایی بود که مریم  پس از اتمام دوران دبستان ، دوران راهنمایی و دبیرستانش را در آنجا گذراند. این درست زمانی بود که اوضاع کشور پس از جنگ آرام شده بود و محیط های آموزشی اوضاع بهتری پیدا کرده بودند.

رویا بهشتی از اولین دوستان میرم میرزاخانی در ورود به دبیرستان بود. آن ها هر روز خود را در کتابخانه هایی که در نزدیکی مدرسه بود، با خرید کتاب های ناشناخته سرگرم می کردند. سال 1373 بود که مریم  توانست پیاپی مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری ، مدال طلای المپیاد جهانی هنگ کنگ و مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی کانادا را دریافت کند. او اولین دختری بود که توانسته بود با گرفتن نمره ی کامل المپیاد ، مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را دریافت کند.

در سال 1376 و با برگزاری بیست و دومین دوره ی مسابقات ریاضی دانشجویی اهواز ، اتوبوسی حامل دانشجویان نخبه ریاضی ، که مریم میرزا خانی نیز در جمع آن ها بود ، در راه برگشت به تهران در دره ای سقوط می کند. این حادثه ، جان درخشان ترین استعداد های ریاضی را گرفت و مریم میرزا خانی تنها بازمانده ی این حادثه بود.

تحصیلات دانشگاهی مریم میرزاخانی

این مغز متفکر و با هوش پس از تمام شدن دبیرستان، هیچ شکی در انتخاب رشته ریاضی نداشت. از این رو به سرعت با رشته ی ریاضی وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران شد. او توانست مدرک کارشناسی ارشد ریاضی را تا سال 1378 از این دانشگاه دریافت کند. اما مقصد بعدی مریم میرزاخانی جایی جز دانشگاه هاروارد آمریکا نبود.

او توانست در سال 1383 زیر نظر پروفسور کرتیس مک مولن ، دکترای ریاضی خود را از دانشگاه هاروارد اخذ کند و بلافصله در دانشگاه پرینستون به عنوان پروفسور ریاضی و در موسسه ریاضیات کلی به عنوان محقق مشغول به کار شود. وی در نهایت با ارتقاء از درجه استادیاری به استاد تمام در سال 1387 ، تدریس را در دانشگاه استنفورد شروع کرد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

فعالیت های مریم میرزاخانی

این مغز متفکر ایرانی توانست در سال 1378 ، راه حلی را که ریاضی دانان برای حل مشکل محاسبه سطوح هذلولی ، در پی آن بودند ، پیدا کند و با این کار تمامی چشم ها را به خود خیره کند. او معتقد بود که هندسه ی هذلولی قانونی است که جهان از آن پیروی می کند و برای رسم دقیق اشکال نامرتب و محاسبه ی آن ها می توان حلقه هایی روی سطوح آن ها رسم کرد.

زندگی شخصی مریم میرزاخانی

مصاحبه ی های زیادی از مریم میرزاخانی به دلیل علاقه نداشتن به زیر ذره بین قرار گرفتن رسانه ها ، در دست نمی باشد.

او با استاد و دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد ، یان ون دارک در سال 1384 ازدواج کرد. یان ون دارک پژوهشگر علوم کامپیوتر مرکز تحقیقاتی آی بی ام نیز می باشد. حاصل این ازدواج دختری به نام آناهیتا است.

زندگی شخصی مریم میرزاخانی

درگذشت مریم میرزاخانی

 این مغز متفکر ریاضی بر اثر سرطان سینه ای که از چهار سال پیش درگیر آن بود و به مغز و استخوانش نیز رسده بود ، در 24 تیر 1396، در سن 40 سالگی نه تنها دنیای ریاضیات را، بلکه جهان فانی را برای همیشه وداع گفت.

خبر درگذشت مریم میرزاخانی بلافاصله پس از درگذشتش در 24 تیر 1396 توسط رسانه های بین المللی پوشش داده شد. انتشار این خبر تاثر برانگیز ، شبکه های اجتماعی را نیز در برگرفت تا اینکه باعث شد ، در توییتر رتبه ی دهم را هشتگ نام مریم میرزاخانی در یک روز به خود اختصاص دهد.

افتخارات مریم میرزاخانی

در بیوگرافی مریم میرزاخانی ذکر افتخارات این نام آور ایرانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 • دریافت مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال 1994 از شهر هنگ کنگ
 • دریافت مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال 1995 از کشور کانادا
 • انتخاب به عنوان همکار به مدت 4 سال با پژوهشکده ی دانش های بنیادی ایران
 • دریافت جایزه افتخاری سال 2003 از دانشگاه هاروارد
 • دریافت جایزه برترین فارغ التحصیلان سال 2003 دانشگاه هاروارد
 • دریافت جایزه پژوهشگر برتر در سال 2004 از بنیاد ریاضیات کلی
 • نخستین زن ایرانی که در سال 2016 به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا و فرهنگستان هنر و علوم درآمد.

دریافت جایزه فیلدز توسط مریم میرزاخانی

مدال فیلدز بالا ترین مدال علمی رشته ریاضیات است و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می شود. این مدال به دانشمندان زیر چهل سال ، هر چهار سال یکبار ، اهدا می شود. مریم میرزا خانی توانست در سال 2014 آن را از آن خود کند.

دریافت جایزه فیلدز توسط مریم میرزاخانی

نامگذاری های افتخاری مریم میرزاخانی

در داخل و خارج کشور به پاس خدمت های بیشمار مریم میرزاخانی به تمام دنیا و براساس افتخارات بسیاری که کسب کرده است ، مکان ها و روز های مهمی را به نام ایشان به ثبت رسیده است.

 • میکرو ماهواره ی پرتاب شده ی اسپانیایی توسط شرکتی فعال در زمینه تصویربرداری و تحلیل دیده بانی زمین ، به افتخار مریم میرزاخانی به نام ایشان نام گذاری شد.
 • مرکز بررسی ریز سیاره ها ، سیارکی را با نام 321357 میرزاخانی ، به افتخار ایشان نامگذاری کرد.
 • روز تولد مریم میرزا خانی به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات ، توسط اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان نامگذاری شد.
 • کتابخانه دانشکده ریاضیات دانشگاه شریف به افتخار این نابغه ی ایرانی تبار ، به نام ایشان نامگذاری شده است.
 • در بیست مرداد 1395 توسط هیئت امنای خانه ی ریاضیات ، به افتخار پروفسور مریم میرزا خانی ، خانه ی ریاضیات به نام ایشان نامگذاری شد.
 • ساختمان کتابخانه و آمفی تئاتر دبیرستانی که مریم میرزاخانی در آن درس خوانده بود ، به نام ایشان نامگذاری شد.

الگوبرداری از مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی علامه دهر بود. او با تلاش و علاقه زیاد و ایمان به توانائی هایش افتخار آفرین شد. مرگ این دانشمند بزرگوار به ما می گوید که عمر کوتاه و است و می گذرد. آنچه از مردمان بر جای می ماند جز نامی نیک نیست. پس بهتر آن است که ما نیز کسالت و کاهلی را کنار بگذاریم و استعدادهای خویش را باور کنم و برای تحقق آرزوهایمان گام های محکم و استوار برداریم. تا پس از ترک این دیار و فنا شدن ، نام نیک مان بر زبان ها جاری باشد.

زندگینامه های مشابه

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی وفوق العاده بود و ای کاش هنوز در میان ما بودند وافسوس که دیگر نیستند.

  پاسخ
  • درسته کاش بیشتر زندگی میکردند ایشدن مایه افتخار ایران و همه ایرانیا هستن مغز فوق الهاده هوشمندی داشتن انشالله دخترشم همینجوری موفق باشه

   پاسخ
 • در سال ۱۳۷۶ و با برگزاری بیست و دومین دوره ی مسابقات ریاضی دانشجویی اهواز ، اتوبوسی حامل دانشجویان نخبه ریاضی ، که مریم میرزا خانی نیز در جمع آن ها بود ، در راه برگشت به تهران در دره ای سقوط می کند. این حادثه ، جان درخشان ترین استعداد های ریاضی را گرفت و مریم میرزا خانی تنها بازمانده ی این حادثه بود.
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

  پاسخ
 • ممنون از سایت خوب گرداب جذب برای معرفی اینجور افراد موفق ایرانی خیلی لذت میبرم درمورد این افراد اگهی پیدا میکنم دستتون درد نکنه

  پاسخ
 • سمیرا علیدوست
  1 آبان 1399 10:23 ق.ظ

  خیلی خیلی جالب بود حیف که عمرشون خیلی کوتاه بوده عمر کوتاه ولی مفیدی داشتن ایشون مغز ریاضیات و یکی از نخبه های جهان بودن

  پاسخ
 • چقد نخبه داشتیم که خارج از ایرانن و ما نمیشناسیمشون ..مرسی از سایت گرداب جذب واقعا عالیه که این افرادو معرفی میکنید برای ماهم انگیزه و الگو میشن??

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست