بیوگرافی دنیس ریچی مخترع زبان برنامه نویسی c
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی دنیس ریچی مخترع زبان برنامه نویسی C

نام فارسیدنیس ریچی
نام انگلیسیDennis Ritchie
تاریخ تولد۹ سپتامبر ۱۹۴۱
تاریخ فوت۱۲ اکتبر ۲۰۱۱
محل زندگیبرکلی هایتس، نیوجرسی
شغلزبان برنامه‌نویسی سی، سیستم عامل یونیکس، بی‌سی‌پی‌ال، آلترن، مولتیکس، زبان برنامه‌نویسی بی

بیوگرافی دنیس ریچی، ستاره‌ای که در سکوت کامل شهرت به فروغ خودش ادامه داد. او که خالق زبان برنامه‌نویسی c است با اختراعش دنیای رایانه را متحول کرد.

دنیس مک الستر ریچی متولد ۹ سپتامبر سال ۱۹۴۱ در برونکسویل نیویورک است. علاوه به زبان برنامه‌نویسی c او سیستم‌عامل یونیکس را نیز اختراع کرد که هر دو اختراع، انقلاب عظیمی در دنیای کامپیوتر به وجود آورد و نام دنیس و همراهانش را تا ابد در میان علاقه‌مندان به این رشته جاودانه کرد.

دنیس ریچی برای اختراع سیستم‌عامل یونیکس با دوست و همکار قدیمی خود یعنی تامپسون وارد عرصه شد و این اختراع و چندین پروژه دیگر را به نام خود ثبت کردن و همکاری و شریک کاری بودن آنها در همه عرصه‌های تحقیقات کمک‌کننده و تسهیل‌کننده مسائل و مشکلات کاری آنها بود و بسیار با هم موفق و پرافتخار در دنیای رایانه و برنامه‌نویسی ظاهر شدند. دنیس ریچی و تامپسون هرکدام جداگانه تحقیقات را انجام داده و در پایان نیز با همفکری یکدیگر روی مسائل نتیجه‌گیری می‌کرد و نتایج را در اختیار آزمایشگاه و گروه کامپیوتری قرار می‌دادند.

آنها در خاطراتشان نوشته‌اند؛ بسیاری از اوقات در فشار و تنگنای کاری بر همدیگر خورده می‌گرفتند و حتی زمینه دعوا و قهر و ترک کار و پروژه را فراهم می‌کردند که دوستی و علاقه به کار باز آنها و گروه را دور هم جمع می‌کرد.

دنیس در خاطرات نوشته است که تحمل کردن من کار آسانی نبود و سخت‌گیری‌های من در میان اصحاب کامپیوتر زبان زد بود و تنها صبور بودن تامپسون بود که موجب پایداری ادامه فعالیت و دوستی چندین‌ساله ما می‌شد.

دنیس ریچی پایه ای ترین و اصیل ترین متد دنیای کامپیوتر

بنا بر گفته دانشجوها و مخترعین رشته کامپیوتر زبان برنامه‌نویسی c یکی از پایه‌ای‌ترین و اصیل‌ترین متد دنیای کامپیوتر و برنامه‌نویسی بود که کمک شایانی به پیش‌گامان این عرصه کرد و دنیای برنامه‌نویسی را متحول ساخت. به‌خاطر کمک‌ها و اختراعات دست نیافتی دنیس ریچی بود که در دنیای ابرکامپیوترها به او لقب dmr دادن و نام او را با افتخار در تاریخ برنامه‌نویسی نگاشتن.

بسیاری از طرف‌داران و علاقه‌مندان دنیس اکنون نیز بارهاوبارها خدمات او را بازگو کرده و بعد از سال‌ها از عملکرد ضعیف و تجلیل نکردن مناسب کار به دستان در زمان حیات و بعد از مرگ از این ستاره خاموش نشدنی دنیای رایانه به هراس آمده و گله می‌کنند.

بارها گفته‌اند که دنیس شایان قدردانی فراوان‌تر از همه مدیران و کار به دستان دنیای کامپیوتر است که موفقیت همه آنها و شرکت‌های آنها مدیون اختراعات زبان برنامه و سیستم‌عامل بود که آغازگر و بنا نهاده آن دنیس و گروه آزمایشگاه بل بود.

دنیس ریچی پایه ای ترین و اصیل ترین متد دنیای کامپیوتر

بیوگرافی دنیس ریچی و تحصیلات وی

بیوگرافی دنیس ریچی را با آغاز روزهای تولدش دنبال می‌کنیم. دنیس ریچی در سال ۱۹۴۱ در برونکسویل نیویورک به دنیا آمد. پدرش الیسترای ریچی یکی از دانشمندان نامدار آزمایشگاه بل بود که افتخاری زیادی را به دست آورده و همیشه مشوق و راهنمای دنیس بود.

ریچی به همراه خانواده بعد از گذراندن کودکی و ابتدایی به سامیت در نیوجرسی مهاجرت کرد. سپس دوران دبیرستان را در آنجا گذراند و خود را برای دوران دانشگاه و تحصیلات تکمیلی آماده کرد. وی دوران دانشگاه و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد گذراند و در دوران تحصیل بسیار دانشجوی فعال و بااستعداد بود.

کتاب صوتی بیوگرافی نوابغ جهان

کتاب صوتی بیوگرافی نوابغ جهان گوینده: میلاد مشعشع تهیه شده در گرداب جذب
39,000 تومان

سفارش محصول

دنیس ریچ نابغه ای در تاریخ برنامه نویسی

نبوغ و استعداد دنیس در دوران تحصیل و همان سال‌های آغازین تحصیلش مشهود و مشخص بود در کلاس درس بسیار فعال‌تر از همگامان و هم‌کلاسیانش ظاهر می‌شد و همیشه کنجکاو و هوشیار و دقیق با مسائل برخورد می‌کرد.

در کتاب خاطراتش معلمان دنیس گفته‌اند دنیس در کمال مؤدب و منظم بودن بسیار فعال و خوش‌ذوق نشان می‌داد و بارها در کلاس درس عرصه را با سؤالات و معادلات پیچیده بر ما و اساتید دیگر سخت می‌کرد و به چالش می‌کشید.

دنیس کارشناسی را در رشته فیزیک و مقاطع بالاتر را در رشته ریاضیات و کاربردها سپری کرد. موضوع پایان‌نامه او ساختارهای برنامه و پیچیدگی محاسباتی بود که زیر نظر استاد بزرگ پاتریک سی فیشر تحقیقات را انجام داد و بعد از گذراندن پایان‌نامه و دفاع از آن هیچگاه دنبال مدرک phd خود نرفت و آن را تحویل نگرفت.

او در کل دوران دانشگاه و تحصیلات در هاروارد موفق و صاحب افتخاراتی ارزنده شد و بارها از طریق المپیادهای دانشجوی و انجمن‌های کامپیوتر موفق به کسب افتخارات بزرگی شد. همه اساتید و مدیران دانشگاه هاروارد بارها در خاطرات او از او با افتخار یاد کرده‌اند.

فعالیت های این مرد بزرگ

 • دنیس در سال ۱۹۶۷ در مرکز تحقیقات علمی و محاسباتی آزمایشگاه بل مشغول به کار شد و با دوستش کن تامپسون شروع فعالیت کاری را از آنجا شروع کردن.
 • دنیس و تامپسون در سال ۱۹۶۰ در آزمایشگاه بل تحقیقات روی سیستم‌عامل multics را شروع کردن و مدت‌ها طول کشید تا توانستن بعد از انجام تحقیقات و آزمایش و تکرارهای مکرر پروژه را به نتیجه برسانند و نام خود را به‌عنوان پدر سیستم‌عامل‌های کامپیوتر معرفی کنند.
 • سیستم‌عامل یونیکس مخفف سرویس اطلاعاتی و محاسباتی چندگانه multiplexed information and computing srvice است که پایه سیستم‌عامل قرار گرفت.
 • دنیس در کل دوران کاری در شرکت‌های دیگری چون mit آزمایشگاه بل و جنرال الکتریک فعالیت فراوانی داشت.
 • بعد از کار روی سیستم‌عامل می‌توان گفت شروع فعالیت زبان برنامه‌نویسی c از آنجا بود که تامپسون زبان اسمبلی برای برنامه‌نویس ایجاد کرده بود که آن را b نامید. بعد از سال‌ها ریچی آن را ادامه داد و c نامید که امروزه نیز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین‌ها کاربرد دارد. 
 • دنیس تمام عمر خود را در آزمایشگاه بل گذراند و در سال ۲۰۰۷ بعد از کسب افتخارات فراوان بازنشسته شد.
 • ریچی جدا از این عناوین و اختراعات در توسعه سیستم‌عامل plan 9 inferno و همچنین زبان برنامه‌نویسی lim 60 مشارکت اساسی داشت و افتخارآفرین بود.

فعالیت های این مرد بزرگ

مزیت‌های زبان برنامه نویسی c

C زبان محبوب و قدیمی دنیای کامپیوتر است که آن را پدر سی پلاس و پدربزرگ سی شارپ می نامند. زبان سی پایه زبان جاوا و سی پلاس به حساب می آید.

 • عدم وابستگی به سخت افزار یا سیستم عامل
 • یک یا چند منظوره است
 • تاثیر گذار ترین زبان برنامه نویسی
 • زبان ساخت یافته و قابل حمل است.زبان کوچک و کلمات کلیدی انگشت شمار دارد
 • سرعت قدرت و انعطاف پذیری بالایی دارد
 • تمام کلمات کلیدی حروف کوچک هستند و زبان به حروف حساس است.

 دنیس ریچی و جوایز ارزنده وی

در ادامه بیوگرافی دنیس ریچی به معرفی جوایز او می‌پردازیم. دنیس ریچی به‌تنهایی و به همراه دوست دانشمندش تامپسون در سال‌های کاری جوایز بسیاری را کسب کردند. از مهم‌ترین آنها می‌توان به جایزه تورینگ در سال ۱۹۸۳ مدال richardwo hamming در سال ۱۹۹۰ که همه آنها را به دلیل توسعه زبان c و سیستم‌عامل یونیکس دریافت کرده و صاحب‌امتیاز شده‌اند.

همچنین در سال ۱۹۹۷ اسم او در موزه تاریخ کامپیوتر نگاشته شد و در افتخاری بزرگ مدال فناوری ایالات متحد آمریکا را از دست رئیس‌جمهور وقت بیل کلینتون دریافت نمود. دنیس در سال ۲۰۰۵ جایزه رسمی iri achievement را از مؤسسه تحقیقات صنعتی آمریکا دریافت نمود. همچنین از طرف کشور ژاپن و تحت عنوان japanprize در بخش اطلاعات و ارتباطات جایزه را صاحب خود کرد.

The-richest-men-in-the-world

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان تهیه شده در گروه گرداب جذب گوینده: میلاد مشعشع همچنین می توانید دانلود کنید: کتاب صوتی ثروتمندترین زنان جهان
39,000 تومان

سفارش محصول

مرگ دنیس ریچی

دنیس هیچ‌گاه در طول عمر خود ازدواج نکرد. او در میان دوستداران خود به مردی فروتن، باادب و خوش‌برخورد مشهور بود. ظاهر دنیس مانند اکثر نوابغ دنیای کامپیوتر ظاهر منحصربه‌فردی بود و همیشه او را با ریش بلند و ظاهر خاص می‌شناختند.

تاریخ‌شناس مشهور کامپیوتر پائول ای. سروتزی درباره او بعد از مرگ دنیس گفت: ریچی هیچ‌گاه در رادار قرار نداشت. او هیچ‌گاه نامی مشهور و پرسروصدا نبود. اما اگر میکروسکوپ داشتید و بادقت به کامپیوتر نگاه می‌کردید نام او در تمام بخش‌های آن موجود است.

این گفته به واقع کاملا درست و حساب شده است. کمک دنیس به دنیای کامپیوتر آنقدر ارزنده است که می توان با قاطعیت گفت که هیچ نقطه از سخت افزار یا نرم افزار کامپیوتر نیست که تاثیر پذیر از کار این دانشمند نباشد و حداقل چند درصد از کار و اختراعات او مبنای ساخت آن نباشد.

با این اوصاف واقعاً کم‌لطفی است اگر نام او بر سرزبان‌ها نباشد و بارهاوبارها از او و افتخاراتش در کتاب‌های دنیای رایانه نگاشته نشود. در تئوری‌های تاریخی دنیای کامپیوتر از نظریات و معادلات و دستاوردهای او برای دانشجویان جدیدالورود این عرصه حرف به میان نیاید. هرچند آن‌چنان که از طرف‌داران او شنیده و خواننده‌ایم در وصف او و گروهش کم‌کاری شده و آن‌چنان که شایسته مرتبه استادی اوست سخن به میان نیامده.

مرگ دنیس ریچی

تاریخ وفات دنیس ریچ

دنیس در ۲۰۱۱ در سن هفتادسالگی در شهرک برکلی هایتس در نیوجرسی فوت کرد. او در اواخر عمر خود دچار بیماری سرطان پروستات و ناراحتی قلب شد. مرگ او یک هفته بعد از استیو جابز مدیرعامل شرکت اپل اتفاق افتاد. این اتفاق و سکوت رسانه‌ای در برابر مرگ دنیس به‌خاطر هم‌زمان بودن مرگ او با جابز بود که روزهای بعد سبب دعوای لفظی طرف‌داران این دو نفر در فیس‌بوک و توییتر گردید.

بسیاری به این دلیل دست به مقایسه این دو نفر داده بودند و نوشته بودند که مقایسه این دو درست نیست. چون ریچی آغازگر انقلاب بزرگی بود که پایه استیو جابر و شرکت اپل روی آن قرار داشت. در واقع هیچگاه مقایسه کسی که خودرو را اختراع کرده با مخترع نوعی ماشین مانند لامبورگینی درست نیست.

نکات آموزنده زندگی دنیس ریچ

مقایسه انسان‌ها کار درستی نیست. هر فرد ویژگی منحصربه‌فرد دارد و در شرایطی متفاوت از دیگران رشد کرده است. امکانات، مشکلات  و خواسته و علایق افراد با هم متفاوت است. ما می‌توانیم یک فرد را نسبت به چند سال بعد یا چند سال قبل خودش مقایسه کنیم.

استیو جابز و دنیس ریچ دو نفر از افراد موفق جهان در زمینه دنیای مجازی بودند. هر دو نفر موفقیت‌های بزرگی را کسب کردند که در نوع خود بی‌نظیر بودند، به جامعه و به گسترش روابط اینترنتی خدمت کردند و شایسته تقدیر و سپاسگزاری هستند. 

در جهان کم نیستند، افراد بزرگی که کارهای ارزنده و بسیار تأثیرگذار انجام داده‌اند و جامعه بشریت مدیون تلاش‌های فوق‌العاده آنهاست. بزرگ‌مردانی که نه برای شهرت و معروفت بلکه فقط به‌خاطر کمک به جامعه تلاش می‌کنند و از نظرها پنهان می‌مانند. این بزرگان در بیشتر موارد خود نمی‌خواهند که مشهور باشند و پنهانی کارهای بزرگ به انجام می‌رسانند و کارهای تأثیرگذاری برای کل جهان انجام می‌دهند. 

دنیس مک آلیستایر ریچی (زاده ۹ سپتامبر ۱۹۴۱ – درگذشته ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱) دانشمند کامپیوتر آمریکایی بود.

زندگینامه های مشابه

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • واقعا کار سختیه که نرم افزار سی ابداع کنی من خودم بخاطر رشته کامپیوترم با سی سی پلاس کار کردم خیلیی خیلی سخته برای رشته کامپیوتر ولی این اغا ابداعش کرده واقعا دمت گرم داداش

  پاسخ
 • واقعا این مرد بزرگ الگویی برای همه ی ما است و اگر چند دقیقه وقت خود را صرف این مقالات و خواندن آن کنیم میتوانیم برای خود فردی بزرگ و مفید باشیم

  پاسخ
 • آقای ریچی شاید سختی های زیادی در زندگی کشیده باشه تا به اینجا رسیده ولی باید توجه داشته باشین که هیچ آینده ی خوبی بدون سختی امکان نداره .

  پاسخ
  • pedram moloudzadeh
   13 مهر 1399 1:56 ب.ظ

   البته جهان با توجه به باور های ما واکنش نشون میده
   سلامت و ثروت مند باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه