بیوگرافی مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش حقوق مدنی

بدون دیدگاه

مارتین لوتر کینگ جونیور، دانشمند و کشیشی بود که جنبش حقوق مدنی را رهبری می‌کرد. پس از ترور وی، به رسم یادگار روزی را به اسم مارتین لوتر کینگ نامگذاری کردند.

مارتین لوتر کینگ جونیور که بود؟

مارتین لوتر کینگ جونیور، فعال حقوق مدنی بود که از اواسط دهه 1950 تأثیر شگرفی بر روابط نژادی در ایالات متحده داشت. علاوه بر مسئولیت‌های فراوان وی، کینگ، سرپرستی کنفرانس رهبری مسیحیان جنوب (SCLC)  را بر عهده داشت. مارتین لوتر کینگ از طریق فعالیت و سخنرانی‌های الهام بخش خود، نقشی محوری در پایان بخشیدن به تفکیک قانونی شهروندان آفریقایی-آمریکایی در ایالات متحده و همچنین ایجاد قانون حقوق مدنی 1964 و قانون حقوق رأی گیری 1965 ایفا کرد.

لوتر کینگ، علاوه بر چندین افتخار دیگری داشت، در سال 1964 جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد. وی همچنان به عنوان یکی از تأثیرگذارترین و موثرترین رهبران آفریقایی-آمریکایی در تاریخ به یادگار مانده است. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با این رهبر بزرگ آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما مفید باشد: بیوگرافی باراک اوباما چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده

دوران کودکی و جوانی مارتین لوتر کینگ

مارتین لوتر کینگ جونیور، با اسم مایکل کینگ جونیور، در 15 ژانویه 1929 متولد شد. او فرزند وسطی مایکل کینگ پدر و آلبرتا ویلیامز کینگ بود. خانواده‌های کینگ و ویلیامز، ریشه در روستاهای جورجیا داشتند. پدربزرگ مارتین جونیور، سال‌ها کشیش روستا بود و سپس در سال 1893 به آتلانتا نقل مکان کرد. پدر مارتین در سال 1926 با آلبرتا ازدواج کرده و پس از مرگ پدر خانمش در سال 1931، به عنوان کشیش کلیسای باپتیست ابنزر انتخاب شد.  مارتین، یک خواهر بزرگ‌تر به نام ویلی کریستین و یک برادر کوچک‌تر به نام آلفرد دانیل ویلیامز کینگ داشت. بچه‌های خانواده کینگ در یک محیط امن و دوست داشتنی بزرگ شدند. پدر خانواده بیشتر نظم و انضباط داشت، در حالی که لطافت همسرش، فضای خانه و سختگیری پدر را متعادل می‌کرد.

کینگ که در آتلانتا، جورجیا بزرگ شد، از پنج سالگی وارد مدرسه دولتی شد.  در ماه می 1941، کینگ 12 ساله بود که مادربزرگش، جنی، بر اثر حمله قلبی درگذشت. این رویداد برای کینگ بسیار آسیب زا بود و حتی به فکر خودکشی افتاد. کینگ در دبیرستان بوکر تی واشنگتن تحصیل کرد. مارتین لوتر کینگ هر دو کلاس نهم و یازدهم را به صورت جهشی پشت سر گذاشت و در سال 1944، هنگامی که تنها 15 سالگی داشت، وارد کالج مورهاوس در آتلانتا شد.  اگرچه خانواده وی به شدت درگیر کلیسا و عبادت بودند، مارتین کینگ دین را به طور کلی زیر سوال برد و از نمایش بیش از حد احساسی عبادت‌های مذهبی احساس ناراحتی می‌کرد.

دوران کودکی و جوانی مارتین لوتر کینگ

تحصیلات و رشد معنوی

در سال 1948، مارتین لوتر کینگ مدرک جامعه شناسی را از کالج مورهاوس دریافت کرد و در مدرسه علمیه آزاد کروزر در چستر، پنسیلوانیا شرکت کرد. او در طول تمام مدت تحصیل خود موفق بود و به عنوان رئیس هیئت دانشجویی انتخاب شد. وی همچنین برای تحصیلات تکمیلی نیز بورسیه تحصیل دریافت کرد. مارتین لوتر کینگ تحت نظر رئیس کالج مورهاوس، بنجامین ای میس، که بر رشد معنوی کینگ تأثیر داشت، قرار گرفت. میس مدافع صریح برابری نژادی بود و کینگ را تشویق می‌کرد که به مسیحیت به عنوان یک نیروی بالقوه برای تغییرات اجتماعی نگاه کند. کینگ پس از گفتن پذیرش در چندین کالج برای تحصیل در مقطع دکترا، در دانشگاه بوستون ثبت نام کرد.

در طول گذراندن دوره دکترا، کینگ با کورتا اسکات، خواننده و موسیقی‌دان مشتاق در مدرسه هنرستان نیوانگلند در بوستون آشنا شد. آن‌ها در ژوئن 1953 ازدواج کرده و صاحب چهار فرزند به نام‌های یولاندا، مارتین لوتر کینگ سوم، دکستر اسکات و برنیس شدند. در سال 1954، کینگ در حالی که هنوز روی رساله خود کار می‌کرد، کشیش کلیسای باپتیست “Dexter Avenue” در مونتگومری، آلاباما شد. مارتین لوتر کینگ، دوره دکترای خود را در سن 25 سالگی به پایان رساند.

بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

سخنرانی “من یک رویا دارم”

با پایان کارزار بیرمنگام، مارتین لوتر کینگ و هوادارانش در حال برنامه ریزی برای یک تظاهرات گسترده در پایتخت کشور متشکل از چندین سازمان بودند که همه خواستار تغییرات مسالمت آمیز بودند. در 28 آگوست 1963، راهپیمایی تاریخی واشنگتن بیش از 200،000 نفر را در سایه بنای یادبود لینکلن جمع کرد. در اینجا بود که کینگ سخنرانی مشهور خود را که با نام “من یک رویا می‌بینم” معروف شد، با تأکید بر اعتقاد خود به اینکه روزی همه مردان (تمام مردم دنیا با هر رنگ پوستی) می‌توانند برادر باشند.

در بخشی از این سخنرانی در 28 آگوست 1963، مارتین لوتر کینگ چنین می‌گوید: “من آرزو دارم که چهار فرزند من روزی در میان ملتی زندگی کنند که قضاوت آن‌ها بر اساس رنگ پوست نیست بلکه بر اساس محتوای شخصیت آن‌ها است.”

!!! همین حالا می توانید برای خرید کتاب صوتی ثروتمندترین مردان جهان از طریق سایت گرداب جذب اقدام نمایید!!!

دریافت جایزه صلح نوبل مارتین لوتر کینگ

این کارها و سخنرانی‌های مارتین لوتر کینگ، منجر به تصویب قانون حقوق مدنی در سال 1964 و وقوع اتفاقات امیدوار کننده‌ای در عرصه برابری شد که این امر همچنین منجر به دریافت جایزه صلح نوبل  در سال 1964 شد. مبارزات کینگ در طول دهه 1960 ادامه داشت.

اغلب به نظر می‌رسید که الگوی پیشرفت این مبارزات، دو قدم به جلو و یک قدم به عقب است. در 7 مارس 1965، در حالی که پلیس با باتوم و گاز اشک آور، با تظاهر کنندگان مقابله می‌کرد، تلاش برای عبور از پل ادموند پتوس، از راه سلما به مونتگومری، پایتخت آلاباما، به یک راهپیمایی حقوق مدنی تبدیل شد. کینگ در راهپیمایی حضور نداشت، اما، تصاویری که از طریق تلویزیون پخش شد، تصاویر وحشتناکی از خونریزی راهپیمایان و زخمی شدن شدید آن‌ها نشان داد. هفده تظاهر کننده در این روز در بیمارستان بستری شدند که به همین دلیل، آن روز، “یکشنبه خونین” نام گرفت.

در تاریخ 9 مارس 1965، 2500 نفر اعم از سیاه و سفید، بار دیگر برای عبور از پل پتوس به راه افتادند و با مقاومت  سربازان دولتی روبرو شدند. جورج والاس، فرماندار آلاباما همچنان به تلاش برای جلوگیری از راهپیمایی دیگر ادامه داد تا اینکه رئیس جمهور لیندون بی جانسون قول حمایت خود را داد و به نیروهای ارتش ایالات متحده و گارد ملی آلاباما دستور داد از معترضان محافظت کنند. در 21 مارس، تقریباً 2000 نفر راهپیمایی خود را به سمت مونتگومری، پایتخت ایالت انجام دادند. در 25 مارس، تعداد راهپیمایان که به 25000 نفر رسیده بود، در مقابل محل سخنرانی مارتین لوتر کینگ جمع شدند. پنج ماه پس از تظاهرات مسالمت آمیز تاریخی، رئیس جمهور جانسون قانون حق رای 1965 را امضا کرد. از اواخر سال 1965 تا 1967، کینگ تلاش‌های مدنی خود را در سایر شهرهای بزرگ آمریکا‌، از جمله شیکاگو و لس آنجلس گسترش داد.

دریافت جایزه صلح نوبل مارتین لوتر کینگ

میراث مارتین لوتر کینگ

زندگی کینگ تأثیر زیادی بر روابط نژادی در ایالات متحده داشت. سال‌ها پس از مرگ وی، مارتین لوتر کینگ مشهورترین رهبر آمریکایی آفریقایی تبار در عصر خود است. افتخارات زندگی و کار وی، شامل مدارس و ساختمان‌های عمومی به نام مارتین لوتر کینگ،  و یادبودی در مرکز استقلال در واشنگتن دی.سی. است. اما داستان زندگی او نیز به نوبه خود بحث برانگیز است. در دهه 1970، پرونده‌های FBI، که تحت قانون آزادی اطلاعات منتشر شد، نشان داد که وی تحت نظر دولت بوده است.در طی سال‌ها، مطالعات گسترده بایگانی منجر به ارزیابی متعادل و جامع‌تری از زندگی مارتین لوتر کینگ شده، و او را به عنوان شخصیتی پیچیده به تصویر می‌کشد.

با خواندن زندگی نامه افراد موفق در جهان می توانید بیشتر با باورهای و راه های رسیدن به موفقیت هایشان آشنا شوید و از آن ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. اگر می خواهید به صورت جامع به بیوگرافی این افراد دسترسی داشته باشید و همین حالا می توانید برای خرید کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان از سایت گرداب جذب اقدام کنید و یک خرید ارزان و مقرون به صرفه را تجربه نمایید.

0 0 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست