بیوگرافی سرهنگ تام پارکر مدیر برنامه الویس پریسلی
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی سرهنگ تام پارکر مدیر برنامه الویس پریسلی

بیوگرافی سرهنگ تام پارکر کسی که کار الویس پریسلی را مدیریت می‌کرد تا این خواننده را به یکی از اولین سوپر استارهای راک تبدیل کند، را از سایت گرداب جذب بخوانید.

نام به فارسی  تام پارکر
نام به انگلیسی  Tom Parker
متولد  ۲۶ ژوئن سال ۱۹۰۹
درگذشت  ژانویه سال ۱۹۹۷
ملیت  هلند

سرهنگ تام پارکر از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۷، فعالیت الویس پریسلی را مدیریت می‌کرد و تقریبا بر همه‌ جنبه‌های زندگی این ستاره نظارت داشت. او فقط از نظر افتخاری “ سرهنگ” بود، تام پارکر شخصیتی باهوش و زیرکی داشت که یاد گرفت چگونه یک کار را، با کار در کارناوال ها بفروشد. او اغلب از پریسلی به عنوان “جذاب من “ یاد می‌کرد. تام پارکر از همان اوایل فهمید که شهرت پرسیلی ممکن است پس از دوران نوجوانی ناپدید شود. پس برای ایجاد یک مقام‌ ماندگارتر، پارکر با دقت ورود پریسلی به ارتش، نظارت بر معاملات فیلم هالیوود را برای او انجام داد و بعدا خودش به لاس وگاس بازگشت.

گرچه این دو نفر سال‌ها به هم نزدیک بودند، پارکر چهره‌ای خیلی مهم در زندگی پریسلی داشت. طبق تحقیقات حقوقی او از درآمد مشتری خود سود قابل توجهی دریافت می‌کرد و در برخی مواقع ۵۰٪ پورسانت می‌گرفت. طرفداران و ناظران همچنین به این دلیل که پارکر، یک مهاجر غیرقانونی از هلند به آمریکا و فاقد گذرنامه بود، گمان می‌کردند که هرگز شهروند ایالات متحده نشده بود. همان‌طور که آلانا نش نویسنده در کتاب خود با اسم “سرهنگ” می‌نویسد: چه به عنوان یک مرد با اعتماد به نفس شیطانی و چه به عنوان یک بازاریاب و استراتژیست درخشان در نظر گرفت. در هر صورت او به اندازه‌ ستاره‌ای که به وجود آورد شخصیتی مهم دارد. و به همین دلیل است که زندگی تام پارکر بحث برانگیز است. پس با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با تام پارکر و زندگی وی آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی جورج سوروس میلیاردر خودساخته یهودی تبار

بیوگرافی تام پارکر و اویل زندگی مرموزانه

سرهنگ تام پارکر در ۲۶ ژوئن سال ۱۹۰۹، در بردا هلند به اسم آندریاس کورنلیس ون کوئیک متولد شد. او در ابتدا ادعا می‌کرد که در هانتینگتون، ویرجینیا غربی به دنیا آمده است، اما ریشه اصلی او وقتی اعضای خانواده در هلند عکس خبری او را با پریسلی دیدند، مشخص شد. پارکر کودکی باهوش، قصه گو و با استعداد، به دنبال شغل‌های عجیب و غریب بود. از همان کودکی در یک سیرک محلی به آموزش اسب‌ها کمک می‌کرد. در نوجوانی او به خانواده‌اش گفت که به عنوان ملوان در خط آمریکا_ هلند کار می‌کند.

پارکر به یکی از دوستانش گفته بود که از طریق کانادا به آمریکا آمده و این گفته او معلوم نیست درست است یا غلط. او در هوبوکن، نیوجرسی با یک خانواده‌ی هلندی ارتباط برقرار کرد اما همان‌طور که از خانواده ‌خودش جدا شد بود، آن‌ها را نیز رها کرد. اینکه چرا او نام خود را به توماس پارکر تغییر داده است هنوز مشخص نیست، اما گمانه زنی‌های خانواده و دوستانش نشان می‌دهد که وی در این راه شخصی را با این نام ملاقات کرده است. در سال ۱۹۲۶، پارکر توسط یک آژانس کاریابی استخدام شد و طی مدت کوتاهی به هلند بازگشت، ولی دوباره در سال ۱۹۲۹، آن‌جا را ترک کرد و به ایالات متحده بازگشت. جایی که با کارناوال‌ها ارتباط برقرار کرد و سپس به ارتش آمریکا پیوست و بعدا کار خود را در زمینه ترویج موسیقی کشور آغاز نمود.

بیوگرافی تام پارکر و اویل زندگی مرموزانه

آیا سرهنگ تام پارکر واقعا یک سرهنگ بود؟

در سال ۱۹۴۸ پارکر توسط جیمی دیویس، فرماندار لوئیزیانا به عنوان سرهنگ در سیتزه در جویی ایالتی لوئیزیانا انتخاب شد. این ایالت هیچ شبه نظامی سازمان یافته‌ای نداشت و این عنوان افتخاری در ازای تلاش وی در کارزار دیویس به او داده شد. اما پارکر دو سال در ارتش ایالات‌متحده در هاوایی Fort Shafter خدمت کرد.

وی در سال ۱۹۳۱، خدمت خود را به پایان رساند و دوباره در ارتش ثبت نام کرد، اما در سال ۱۹۳۲، بدون اجازه ارتش را ترک کرد بوده و باید برای این کار محکوم شود، پارکر محکومیت خود را در سلول انفرادی گذراند و این کار باعث آسیب‌های روانی به او شد، پزشکان پارکر را به مرکز پزشکی ارتش والتر رید در واشنگتن دی سی فرستادند و بعدا در سال ۱۹۳۳، که ۲۴ سال سن داشت از ارتش مرخص شد.

پارکر به طور ناگهانی در سال ۱۹۲۹ هلند را ترک کرد، اگر چه به خانواده‌اش خبر داد که سلامت است، اما بعدها ارتباط خود را با آن‌ها قطع نمود. یک نظریه در مورد این‌که چرا وقتی یک روزنامه‌نگار هلندی نکته‌ای را پیدا کرد که پارکر را با نام واقعی خود به قتل نامشخص در بردا پیوند می‌داد مطرح شد. در سال ۱۹۲۹، همسر یک بقال در سانحه ایی را که ظاهرا قصد سرقت را داشت، به قتل رسید. تحقیقات پلیس در آن زمان جزئیات کوتاهی داشت و شامل شواهدی نبود که پارکر را متهم کند. علاوه بر آن نش گفته است که نباید فرار سرهنگ پاکر و این قتل را به هم ربط داد.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق در جهان

بیوگرافی سرهنگ تام پارکر و کلاهبرداری از الویس

وقتی پریسلی در سال ۱۹۷۷ در گذشت پدرش ورنون پریسلی صاحب املاک وی شد اما از پارکر خواست که همچنان مسئولیت خود را حفظ کند. هنگامی که ورنون خود در سال ۱۹۷۹ درگذشت، یک قاضی که از این شرایط آگاهی داشت وقتی دید که پارکر پس از مرگ پریسلی نیمی از درآمد او را به نام خود کرده است بسیار تعجب کرد. قاضی یک وکیل ممفیس به نام بلانچارد توال را تعیین کرد تا محافظ قانونی مالی لیزا ماری پریسلی باشد که تنها ۱۲ سال سن داشت. به گفته نش، گزارش توال به متخصصان صنعت موسیقی استناد می‌کند که پارکر به “معامله با خود و زیاده‌خواهی” متهم می‌کند.

نش نوشت، شایعات مربوط به این توافق قبلا پخش شده بود و در سال ۱۹۶۸، روزنامه‌نگاری از پارکر پرسید: “آیا این درست است که شما پنجاه درصد از هر آنچه الویس به دست می‌آورد، شما می‌گیرید؟ “ پاسخ پارکر این بود: “ این اصلا درست نیست، پریسلی پنجاه درصد از همه‌ی اموال من را می‌گیرد.” جواب سرهنگ این وضعیت را روشن کرد. او مشتری دیگری نداشت، حرفه پریسلی تنها شغل پارکر در زندگی‌اش بود و به خصوص در سال‌های پریسلی به مصرف مواد مخدر روی آورده بود، بسیار قابل توجه بود.

نش می‌نویسد: “سرهنگ ساعت‌های بیشتری را صرف تجارت الویس کرد تا خود او.” گزارش توال عمق قدرت مالی پارکر را آشکار کرد. در سال ۱۹۸۰، توال تخمین زد که او در سه سال گذشته ۷ تا ۸ میلیون دلار از املاک پریسلی کلاهبرداری کرده است. توال همچنین به مدیریت ضعیف پارکر اشاره کرد که او هرگز پریسلی را با BMI سازمانی که حقوق موسیقی را مدیریت می‌کند، ثبت نکرده است. بنابراین حدود ۳۳ آهنگ که پریسلی برای آن‌ها اعتبار دارد حق امتیاز برای ترانه‌سرایی برای وی ایجاد نکرده است.

بیوگرافی سرهنگ تام پارکر و کلاهبرداری از الویس

خانه سرهنگ تام پارکر

در سال ۱۹۵۳، پارکر خانه‌ای در مدیسون تنسی خریداری کرد، جایی که پریسلی برای ضبط به آن‌جا می‌رفت و درآن‌جا می‌ماند. پس از مرگ پارکر در سال ۱۹۹۷، این خانه به عنوان یک دفتر حقوقی مورد استفاده قرار گرفت. سپس سال ۲۰۱۷، زمانی که قرار بود این خانه را برای ساخت کارواش تخریب کنند برایان آکسلی، مورخ و مجموعه‌دار موسیقی حقوق داخلی آن را خریداری کرد. مواردی از قبیل تخته‌های دیواری و پیشخوان‌ها برداشته شده و قطعه قطعه در جعبه‌های شماره‌گذاری شده قرار داده تا در آینده دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

  این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی تام پارکر و مرگ وی

در ژانویه سال ۱۹۹۷، پارکر دچار سکته مغزی شد و روز بعد زمانی که ۸۷ سال سن داشت در بیمارستانی در لاس و گاس درگذشت. در مورد زندگی شخصی این فرد اطلاعات کامل و دقیقی در دسترس نیست و بخاطر همین زندگی وی را مرموزانه می دانند.

زندگینامه های مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • خیلی از سایت گرداب جذب بخاطر مطالبتون و کتاب‌های صوتی بیوگرافی افراد موفق چه زن و چه مرد تشکر میکنم که ما با زندگی آنها آشنا می‌کند.🙂

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه