بیوگرافی توماس ادیسون بزرگتر مخترع آمریکایی در جهان
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی توماس ادیسون بزرگتر مخترع آمریکایی در جهان

توماس ادیسون، دارای اختراعاتی مانند اولین لامپ رشته‌ای کاربردی و گرامافون است. وی بیش از 1،000 حق اختراع ثبت شده با نام خود دارد. با ما در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با زندگی این مخترع بزرگ آشنا شوید.

توماس ادیسون کیست؟

توماس ادیسون، مخترعی آمریکایی بود که یکی از تاجران و مبتکران برجسته آمریکا محسوب می‌شود. ادیسون از کارهای ضعیف‌تر شروع به کار کرد تا به عنوان مخترع فن آوری اصلی، در پروژ‌هایی از جمله اولین لامپ رشته ای تجاری و کاربردی، کار کند. امروزه به دلیل کمک به ساختن اقتصاد آمریکا در طول انقلاب صنعتی، از توماس ادیسون تقدیر می‌شود.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب: بیوگرافی آلفرد نوبل بنیانگذار جایزه جهانی نوبل

سنین جوانی و تحصیلات توماس ادیسون

توماس ادیسون، در 11 فوریه 1847، در روستای میلان، واقع در اوهایو به دنیا آمد. وی کوچکترین فرزند از هفت فرزند ساموئل و نانسی ادیسون بود. پدر توماس ادیسون یک فعال سیاسی تبعیدی از کانادا بود، در حالی که مادرش یک معلم مدرسه عالی بوده و تأثیر عمده‌ای در زندگی اولیه ادیسون گذاشت. تب مخملک و همچنین عفونت گوش، هر دو گوش ادیسون را از کودکی کم شنوا کرده و در بزرگسالی، تقریباً ناشنوا کرد. بعدها، توماس ادیسون با تغییراتی در این داستان گفت که به دلیل حادثه قطار که گوش‌هایش زخمی شده بود، شنوایی خود را از دست داده است، اما برخی این ماجرا را قبول ندارند.

در سال 1854، خانواده ادیسون به پورت هرون، میشیگان نقل مکان کردند. جایی که وی در کل 12 هفته در مدرسه دولتی تحصیل کرد. او یک کودک بیش فعال، مستعد حواس پرتی  و از طرف معلمش، یک دانش‌آموز پر زحمت معرفی می‌شد. مادرش سریع او را از مدرسه بیرون  آورده و در خانه به او آموزش داد. در سن 11 سالگی، توماس ادیسون اشتیاق فراوانی به علم نشان داده و کتاب‌هایی را در مورد طیف وسیعی از موضوعات خواند. ادیسون در این برنامه درسی کاملاً باز، فرآیندی برای خودآموزی و یادگیری مستقل ایجاد کرد که در طول زندگی به او خدمت فراوانی کرد.

در سن 12 سالگی، توماس ادیسون پدر و مادرش را متقاعد كرد كه به او اجازه دهند تا در خط راه آهن “Grand Trunk” روزنامه بفروشد. پس از آن، شروع به انتشار روزنامه کوچک خود به نام “Grand Trunk Herald” کرد و مقالات به روز ادیسون، مورد توجه مسافران قرار گرفت. ادیسون همچنین از دسترسی خود به راه‌آهن برای انجام آزمایشات شیمیایی در آزمایشگاه كوچكی كه در یك ماشین حمل بار درست کرده بود، استفاده می‌کرد. در همین آزمایشگاه آتش‌سوزی منجر به از دست دادن شنوایی ادیسون، رخ داد.

سنین جوانی و تحصیلات توماس ادیسون

ازدواج و فرزندان ادیسون

در سال 1871، توماس ادیسون با ماری استیلول 16 ساله که در یکی از پروژه‌های تجاری ادیسون کار می‌کرد، ازدواج کرد. آن‌ها در طول ازدواج 13 ساله خود، صاحب سه فرزند به نام‌های ماریون، توماس و ویلیام شدند که خود مخترع شد. در سال 1884، ماری در سن 29 سالگی و در حالی که مشکوک به تومور مغزی بود، درگذشت. دو سال بعد، توماس ادیسون با مینا میلر، که 19 سال از خودش  کوچکتر بود، ازدواج کرد.

بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

اختراعات توماس ادیسون

در سال 1869، در 22 سالگی، ادیسون به شهر نیویورک نقل مکان کرد و زمانی که در یک صرافی کار می‌کرد، اولین اختراع خود را که نوعی دستگاه چاپی تلگراف بود، به ثبت رساند. صرافخانه‌ای که در آن‌جا کار می‌کرد، دستگاه را خریداری کرد.  آن‌ها 40،000 دلار برای خرید این اختراع به او پرداخت کردند. با این موفقیت، او  از کارش به عنوان یک تلگرافر بیرون آمد تا تمام وقت خود را وقف تمرکز روی اختراع کند.

در اوایل دهه 1870، ادیسون به عنوان یک مخترع درجه یک شهرت پیدا کرد. در سال 1870، با پولی که از فروش اختراعش به دست آورده بود، اولین آزمایشگاه کوچک و تأسیسات تولیدی خود را در نیوآرک، نیوجرسی تأسیس کرد و چندین ماشینکار را به کار گرفت.ادیسون به عنوان یک کارآفرین مستقل، مشارکت‌های زیادی را با کمپانی‌های دیگر انجام داده و محصولاتی را برای بالاترین پیشنهاد ارائه کرد.

در دسامبر سال 1877، ادیسون روشی را برای ضبط صدا ایجاد کرد؛ گرامافون. نوآوری وی متکی به سیلندرهای روکش دار با دو سوزن؛ یکی برای ضبط صدا و دیگری برای پخش صدا، بود. گرچه از نظر تجاری این اختراع تا یک دهه دیگر قابل استفاده نبود، اما گرامافون شهرت جهانی را برای توماس ادیسون به ارمغان آورد. به ویژه هنگامی که این دستگاه توسط ارتش ایالات متحده برای انتقال صدا به نیروهای خارج از کشور در طول جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت، شهرت بیشتری نیز یافت.

!!! برای خرید کتاب صوتی ثروتمندترین مردان جهان همین حالا از سایت گرداب جذب اقدام کنید!!!

اختراع لامپ توسط توماس ادیسون

در حالی که توماس ادیسون مخترع اولین لامپ نبود، اما به وسیله تکنولوژی‌هایی کمک کرد تا قابل استفاده شود. ادیسون در دنباله کارهای مخترع انگلیسی، هامفری دیوی، در ساخت اولین لامپ قوس الکتریکی در اوایل ۱۸۰۰ میلادی، آن را به سمت یک لامپ رشته‌ای کاربردی تجاری برد.  پس از خرید حق اختراع وودوارد و ایوانز و ایجاد پیشرفت در طراحی آن‌ها، در سال 1879، ادیسون حق ثبت شده اختراع برای لامپ پیشرفته خود را دریافت کرد. توماس ادیسون تلاش کرد تا این اختراع را به تولید و توزیع در سطح وسیعی برساند. در ژانویه 1880، ادیسون تصمیم گرفت شرکتی را راه‌اندازی کند که بتواند الکتریسیته را به قدرتی برای روشن کردن تمام شهرهای دنیا تبدیل کند. در همان سال، ادیسون شرکت “Edison Illuminating Company”، اولین شرکت سرمایه گذاری  برق را تأسیس کرد که بعداً  با نام “General Electric” معرفی شد.

اختراع لامپ توسط توماس ادیسون

مرگ توماس ادیسون

توماس ادیسون، در 18 اکتبر 1931، در اثر عوارض ناشی از دیابت، در خانه‌اش در گلنمونت، در وست اورنج، نیوجرسی درگذشت. در این زمان، ادیسون 84 سال سن داشت. به پاس خدمات ادیسون در رساندن روشنایی و نور به بسیاری شهرهای دنیا، در زمان مرگش و به احترام درگذشت وی، بسیاری اماکن و شرکت‌‌های بزرگ، چراغ‌های خود را برای مدتی خاموش کردند.

میراث ادیسون

زندگی حرفه‌ای توماس ادیسون، یک داستان موفقیت آمیز از افراد ثروتمند دنیا است که او را به یک قهرمان ملی در آمریکا تبدیل کرد. او که فردی خودخواه، یکه‌تاز و غیر قابل مهار بود، می‌توانست در برابر رقبا و حتی برای کارمندان خود، ظالم و بی‌رحم باشد. اگرچه ادیسون به جنبه‌های تبلیغاتی اهمیت می‌داد، اما معاشرت خوبی نداشت و غالباً از خانواده خود غافل می‌شد.

اما تا زمان مرگش، ادیسون یکی از شناخته شده ترین و مورد احترام ترین آمریکایی‌ها در جهان بود. او در صف اول انقلاب فناوری آمریكا قرار داشت و زمینه را برای دنیای الكتریكی مدرن فراهم كرد.

شما می توانید با خرید کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان از سایت گرداب جذب به صورت جامع به بیوگرافی افراد موفق در جهان دسترسی داشته باشید و از خواندن آن لذت ببرید.

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست