بیوگرافی پی تی بارنوم بازرگان و سیاستمدار آمریکایی
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی پی تی بارنوم بازرگان و سیاستمدار آمریکایی

بیوگرافی پی تی بارنوم بنیانگذار شرکت برادران Ringling و Barnum & Bailey Circus را از بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب مطالعه کنید تا به صورت کامل با زندگی وی و دستاوردهایش آشنا شوید.

نام به فارسی پی تی بارنوم
نام به انگلیسی
P. T. Barnum
متولد 5 جولای سال 1810
درگذشت 7 آوریل سال 1891
همسر  چریتی هالت
ملیت   آمریکایی
حرفه بنیانگذاری سیرک بارنوم و بیلی   

بارنوم متولد 5 جولای سال 1810، در بتل کانکتیکات است. پی. تی بارنوم پس از نقل مکان به شهر نیویورک به یک مروج (ترویج دهنده) موفق تبدیل شد. او از سال 1841 تا 1868 موزه آمریکایی بارنوم را اداره می‌کرد که در آن موارد عجیب و غریب مانند: “پری دریایی فیجی” ، “ژنرال تام تامب ” نمایش داده می‌شدند.

در سال 1871، او یک شرکت مسافرتی را تاسیس کرد که در نهایت به شرکت برادران Ringling و Barnum & Bailey Circus تبدیل شد. او پس از یک زندگی درخشان  در 7 آوریل سال 1891 در  Bridgeport،  کانتیکت درگذشت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی سرگئی برین کارآفرین و موسس شرکت گوگل

بیوگرافی پی تی بارنوم و دوران کودکی

فینیاس تیلور بارنوم در 5 جولای  سال 1810 در بتل کانکتیکات، به دنیا آمد. او یک فروشنده عادی بود، و در 12 سالگی برای سربازان میان وعده و نوشیدنی‌های آلبالویی تهیه می‌کرد. بارنوم در جوانی به شهر نیویورک نقل مکان کرد و توانایی خود را در مشاغل مختلف از جمله انتشار روزنامه و خدمتکار یک آسایشگاه شبانه‌روزی امتحان کرد. در سال 1835، استعداد بارنوم زمانی ظاهر و معلوم شد که او در یک نمایش عمومی، نقش یک برده مسن به نام جویس هت را بازی کرد و 1000 دلار دریافت کرد.

بیوگرافی پی تی بارنوم و دوران کودکی

بیوگرافی بارنوم و موزه آمریکایی او

بارنوم در سال 1841 موزه آمریکایی اسكادر را در منهتن جنوبی خریداری و آن را به عنوان موزه آمریكایی بارنوم افتتاح کرد. او “پری دریایی فیجی” و سایر موارد عجیب و غریب تاریخی را در موزه خود که شامل مجموعه‌ای شامل 850،000 اثر بود به نمایش گذاشت.

در سال 1842، بارنوم با چارلز شروود استراتون که 4 ساله و قد 25 اینچ و وزن 15 پوندی داشت ملاقت کرد. بارنوم  به او خواندن و رقص آموزش داد و او را با عنوان “ژنرال تام تامب” در معرض دید عموم قرار داد. این نمایش او محبوبیت گسترده‌ای در تور اروپا کسب کرد، که شامل تماشاگرانی از جمله ملکه ویکتوریا پادشاه انگلیس بود .

  این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی ثروت مندترین مردان جهان

 را بطه P.T. بارنوم با جنی لیند

اگرچه او به دلیل موفقیت در کارهای عجیب و غریب مشهور شده بود، اما یکی از  اقدامات مهم بارنوم تبلیغ برای جنی لیند خواننده اپرای سوئدی در اوایل دهه 1850 بود.

بارنوم پس از شنیدن آهنگ‌های فروخته شده لیند در اروپا،  او به لیند پیشنهاد کرد که 1000 دلار در هر اجرا برای 150 نمایش در ایالات متحده و کانادا دریافت کند. گفته می شود که او امیدوار است که بتواند چهره واقعی خود را به عنوان صاحب یک موزه نشان دهد. این کار خطرناک بود، زیرا بارنوم هرگز آواز لیند را نشنیده بود. بارنوم کار روابط عمومی را که شامل پوشش روزنامه ها و راه اندازی مسابقات بود انجام داد. البته این سرمایه‌گذاری او نتیجه داد و  بیش از 500000 دلار سود به بارنوم رسید.

طی سال‌ها مردم لیند و بارنوم را به داشتن رابطه ای عاشقانه مورد ظن و گمان قرار داده بودند. در سال 2017،  رابطه آنها رمانتیک اعلام شد. آنها در بزرگترین نمایش که فیلمی با حضور هیو جکمن در نقش بارنوم و ربکا فرگوسن در نقش لیند روی پرده نمایش ظاهر شدند. گزارش ها حاکی از آن است که روابط لیند و بارنوم یک رابطه تجاری بوده است و در سال 1852، لیند با اتو گلدشمیتت، پیانیست و نوازنده ازدواج کرد و تا زمان مرگ در سال 1887 در کنار هم زندگی کردند و بارنوم همچنان بر روی کار و حرفه خود تمرکز داشت.

همسر و دختران .PT. بارنوم

بارنوم در سال 1829، هنگامی که  21  ساله بود با دوست دوران کودکی خود، چریتی هالت 19 ساله ازدواج کرد. آنها 44 سال باهم زندگی کردند و چهار دختر داشتند. که دختر کوچک آن‌ها در دوران کودکی درگذشت.

همسر و دختران .PT. بارنوم

آتش سوزی در موزه بارنوم

در جولای سال 1865،  موزه آمریکایی بارنوم در آتش سوزی گسترده سوخت.  چیزی نگذشت که بارنوم موزه دیگری را در مکانی نزدیک افتتاح کرد، اما این موزه نیز در مارس سال 1868 توسط آتش سوزی سوخته شد.

همچنین این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

بزرگترین نمایش روی زمین

بارنوم از کار موزه بازنشسته شد و با مالكان سیرك‌ دن كاستلو و ویلیام سی كوپت همكاری كرد. آنها با هم در سال 1871 موزه سیار بارنوم، مناژی ، کاروان و هایپودروم را راه اندازی کردند. آن‌ها نام این موزه سیار را “بزرگترین نمایش روی زمین” گذاشتند. بارنوم  تا سال 1875 مالکیت کامل این موزه سیار را به دست آورد و این کار از بهترین سرمایه‌ گذاری‌های او به شمار می‌رود.

در سال 1881، بارنوم با مدیران سیرک دیگر جیمز آ. بیلی و جیمز ال هاچینسون همکاری کرد. یکسال بعد آنها “جامبو” ، یك فیل عظیم 11 1/2 فوت و 6 1/2 تنی از انجمن جانورشناسی لندن معرفی کردند. مانند بسیاری از نمایشگاه‌های قبلی بارنوم، جامبو تا زمان مرگ در سال 1885 مورد توجه مخاطبان زیادی قرار گرفته شد.

در سال 1887،  بارنوم پیر توافق کرد تا از کنترل روزانه سیرک که به عنوان بزرگترین نمایش Barnum & Bailey در دنیا شناخته می‌شد، کناره گیری کند.

به دنبال مرگ بارنوم، در سال 1907 نمایش Barnum & Bailey او توسط برادران رینگلینگ که رقیب او بودند خریداری شد. در سال ۱۹۱۹، این دو برادر پروژه‌ی جدیدی در زمینه نمایش بارنوم و بیلی شروع کردند. در ماه مه 2017، این اجرا را برای آخرین بار به نمایش گذاشتند.

دانلود کتاب افراد مولق در جهان

بارنوم پی تی، سیاستمدار و نیکوکار در Bridgeport، کانکتیکات

بارنوم علاوه بر شغل تجاری نمایش خود، تلاش کرد که زادگاهش  Bridgeport، کانکتیکات بود به یک کلانشهر پر رونق تبدیل کند.

او بعد از تلاش برای طعمه قرار دادن  شرکت جرمی کلاک و منتقل کردن آن به شهر بریجپورت در دهه 1850 ورشکسته شد، اما با تعاملات فوق العاده سخنرانی در جمع و تورهای اضافی با ژنرال تام تامب  وضعیت مالی خود را اصلاح کرد.

بارنوم برای چندین دوره در مجلس قانون‌گذاری کانکتیکات شرکت کرد و در سال 1875 به عنوان شهردار بریجپورت انتخاب شد. او پس از مدت کوتاهی به تأسیس بیمارستان Bridgeport کمک کرد و به عنوان اولین رئیس آن انتخاب شد.

بیوگرافی پی تی بارنوم و مرگ

بارنوم پس از سکته مغزی در خانه خود، در 7 آوریل سال 1891 درگذشت.

بخشی از موفقیت های مداوم او، سیرک بود که بارنوم را به عنوان یک مروج ( ترویج دهنده) درخشان و مردی که ماهیت سرگرمی تجاری را در قرن نوزدهم معرفی می‌کرد، گرامی داشته شد.

در سال 2000 ، یک نسخه آنلاین از موزه قدیمی آمریکایی بارنوم، به عنوان موزه گمشده معرفی و بازگشایی شد. موزه بارنوم در شهر بریجپورت، جایی که نمایشگاه‌هایی از زندگی او و کمک‌های بشردوستانه و حس کنجکاوی‌هایی که برای عموم به نمایش گذاشته بود به یادگار مانده است.

زندگینامه های مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • خیلی تشکر میکنم از سایت گرواب جذب که هر روز مطلب تو سایت قرار میدن و همیشه پر از نکات خوب برای زندگی کردن هست‌.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست