جان مک آفی، یک کارآفرین، برنامه‌نویس کامپیوتر و کسی است که اولین شرکت نرم‌افزاری آنتی‌ویروس تجاری جهان را تأسیس کرده است. او با تأسیس شرکت مک آفی اسوشیتس در سال 1987، فعالیت‌های خود را به‌صورت جدی شروع کرد و تا سال 1999 این شرکت را اداره کرد.

این شرکت موفقیت‌های بسیاری برای مک آفی و سازندگانش به همراه داشته و تا کنون با ارائة طیف وسیعی از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس، فعالیت خود را قدرتمند ادامه داده است. بیوگرافی جان مک آفی را با فرازوفرودهای بی‌پایانش همراهی کنید.

دوران جوانی جان مک آفی

جان مک آفی در 18 دسامبر سال 1945، در گلاکسترشایر انگلستان متولد شد. پدر جان، زمانی که یک سرباز آمریکایی بود توانست با ارتش آمریکا در انگلیس مستقر شود. آشنایی او با مادر جان در آن جا شکل گرفت و با هم ازدواج کردند. هم‌زمان با اوج جنگ جهانی دوم بود که جان به دنیا آمد.

به همین دلیل خانواده‌اش انگلیس را برای حفاظت از او ترک کردند. آن‌ها انگلیس را به مقصد شهر را نوک در ویرجینیای آمریکا ترک کردند و پدر جان، با ترک شغل نظامی خود، به کار نقشه‌برداری جاده در آن جا مشغول شد. 

جان مک آفی و ناگواری‌های زندگی‌اش

جان مک آفی دوران نوجوانی‌اش را با مشقت‌های بسیاری گذرانده است. چرا که پدر جان، به الکل معتاد بود و همین موضوع زندگی را برای جان و مادرش بسیار دشوار کرده بود. همچنین جان در سن 15 سالگی شاهد خودکشی پدرش با شلیک به خودش بوده است. کابوس خودکشی پدر جان، خیلی زود جان را به سمت اعتیاد به مواد مخدر و الکل برد؛ ولی هوش بسیار جان کمک کرد تا او با این اوضاع بتواند در سال 1967 مدرک کارشناسی ریاضی خود را از دانشگاه رانوک دریافت کند.

بعدها نیز در مقطع دکترا تحصیلات خود را در دانشگاه کالج نورث ایست لوئیزیانا ادامه داد. ولی به‌خاطر سوءرفتار، مدرک دکترای او از طرف دانشگاه توقیف شد. بیوگرافی جان مک آفی را با ورود این مرد بزرگ به بازار کسب‌وکار دنبال نمایید.

ورود جان مک آفی به دنیای کسب و کار

از ابتدای سنین جوانی‌اش با تشکیل یک گروه که مجلات مختلف را در بین مردم توزیع می‌کردند؛ کار خود را شروع کرد. که  توانست از این طریق سرمایه کوچکی به دست بیاورد.

او در اواخر دهة 60 بود که برای کدگذاری سیستم‌های پانچ کارت، در شرکتی مشغول به کار شد. در همین شرکت تجربه‌های زیادی در زمینه برنامه‌نویسی و پردازش کامپیوتری کسب کرد. وی با استفاده از این تجربه‌ها توانست در شرکت راه‌آهن «پسیفیک میسوری» شغلی پیدا کند و به آن‌ها کمک کرد تا برای برنامه‌ریزی زمان‌بندی حرکت قطارها از جدیدترین کامپیوترهای ام بی ای استفاده کنند.

ورود جان مک آفی به دنیای کسب و کار

فراز و نشیب های حرفه ای جان

کار شرکت راه‌آهن، جان را بیشتر به سمت مواد مخدر کشید و حتی باعث شد که جان برای بار اول از روان‌گردان‌ها استفاده کند. ازاین‌رو جان، تصمیم به ترک پسیفیک میسوری گرفت. اعتیاد او باعث نمی‌شد که شرکت‌های مشهور از او صرف‌نظر کنند چرا که او جوانی بسیار باهوش و برنامه‌نویسی عالی بود. جان به‌عنوان برنامه‌نویس کامپیوتر از سال 1968 تا 1970 در مؤسسة مطالعات فضایی ناسا در نیویورک فعالیت کرد.

جان مک آفی طراح نرم افزار

پس از آن در یونیواک به‌عنوان طراح نرم‌افزار شروع به کار کرد. کمی بعد به‌عنوان معمار سیستم‌عامل به شرکت زیراکس رفت و یونیواک را ترک کرد. با اینکه زیراکس شرکت معروفی بود؛ ولی بازهم طولی نکشید که جان در سال 1987 این شرکت را به مقصد شرکت «کامپیوتر ساینس» ترک کرد و در آن جا به‌عنوان مشاور نرم‌افزار مشغول به کار شد. دو سال بعد به‌عنوان مشاور برنامه‌نویسی و نرم‌افزار وارد شرکت بوز آلن همیلتون شد و تا سال 1982 در آن جا ماند.

اعتیاد  و اغتشاش در زندگی جان مک آفی

سال 1983 برای کار به شرکت Omex رفت؛ ولی بعد از مدتی به علت ناهنجاری‌های اخلاقی برگرفته از مصرف مواد مخدر از این شرکت اخراج شد. این موضوع باعث شد همسرش از او جدا شود. همین اتفاق بود که جان را تکان محکمی داد و او را به سمت انجمن‌های ترک اعتیاد کشاند تا که به این واسطه جان توانست مواد مخدر را کنار بگذارد.

موفق ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

تهیه شده در گرداب جذب

گوینده میلاد مشعشع

29,000 تومان

سفارش محصول

 

ترک اعتیاد جان و اختراع آنتی‌ویروس 

پس از ترک اعتیاد، جان مک آفی شرکت پیمانکار دفاعی لاکهید مارتین را مقصد کاری خود قرار داد که در پی همین شرکت او به مسیر تازه‌ای هدایت شد.

کامپیوترهای جدیدی در دهة 80 وارد بازار شدند که جان مک آفی در سال 1986، با ویروس «Pakistani Brai» در این سیستم‌ها برخورد کرد. به همین دلیل جان تصمیم گرفت نرم‌افزاری را طراحی کند که بتواند به‌واسطة آن با این ویروس‌ها مبارزه کند.

تاسیس شرکت مک آفی

جان مک آفی، شرکت نرم‌افزاری آنتی‌ویروس مک آفی را در سال 1987 درست زمانی که درحال‌توسعة نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس بود، تأسیس کرد. چرا که معتقد بود تهدید ویروس‌ها تا چند سال آینده جدی‌تر خواهند شد. در همین زمان بود که جان دوباره شروع به مصرف مواد کرد.

دو سال بعد به‌خاطر توسعة کسب‌وکار خود که به‌سرعت در حال پیشرفت بود، شرکت لاکهید را ترک کرد. اولین شرکتی که به‌صورت تخصصی در زمینة آنتی‌ویروس شروع به فعالیت کرده بود؛ شرکت جان مک آفی بود. در آن زمان مردم آشنایی زیادی بااهمیت نرم‌افزارهای امنیتی نداشتند؛ ولی مشتریان پایة مک آفی، شرکت‌های بزرگ بودند که جان توانست به این واسطه در سال درآمد خود را به 5 میلیون دلار برساند.

شیوع ویروس مایکل آنجلو و افزایش درآمد شرکت مک آفی

ویروسی به نام مایکل آنجلو در سال 1922 شیوع پیدا کرد که جان مک آفی هم در پی شیوع این ویروس اعلام کرد که 5 میلیون کامپیوتر به زودی توسط این ویروس آسیب خواهند دید. در این زمان بود که مردم برای بار اول به طور جدی خطر ویروس های کامپیوتری را احساس می کردند. مک آفی تنها آنتی ویروسی بود که توانست هجوم این ویروس را به خوبی مهار و البته درآمد زیادی با کم سابقه ترین فروش نصیب شرکت مک آفی کند.

در سال 1994 که اوج موفقیت شرکت مک آفی بود، جان تصمیم غیرمنتظره‌ای گرفت. جان با ادغام شرکت خود با شرکت کامپیوتری دلاوِر، از مقامش استعفا داد. جان 2 سال بعد در زمان عرضة عمومی سهام مک آفی اسوشیتس، سهم خود را از این شرکت فروخت.

از ترکیب شرکت مک آفی اسوشیتس با شرکت نتورک جنرال در سال 1997، این شرکت نتورک اسوشیتس نام گرفت که با همین نام به مدت 7 سال به کار خود ادامه داد و پس از آن به مک آفی تغییر نام پیدا کرد.

این شرکت در سال 2010 توسط اینتل خریداری شد و از سال 2014 به بعد محصولات نرم‌افزاری امنیتی مک آفی با نام اینتل سیکوریتی تولید و عرضه شدند و جان مک آفی از اینکه این نرم‌افزارها دیگر با نام او عرضه نمی‌شدند، ابراز خشنودی کرد.

افزایش درآمد شرکت مک آفی

موفقیت‌ها و دستاوردهای جان مک آفی

   جان مک آفی پس از ترک شرکت مک آفی اسوشیتس در زمینه‌های مختلفی شروع به فعالیت کرد. او به‌عنوان یک مشاور، کارآفرینان جوان راهنمایی می‌کرد و سخنرانی‌های بسیاری در دانشگاه استنفورد انجام می‌داد و در کنار همة اینها پروژه‌های شخصی خود را پیش می‌برد.

پروژه‌هایی که بعد از ترک مک آفی، جان به آن‌ها پرداخت متأسفانه نتیجة خوبی برای جان به همراه نداشتند و در سال 2009 ثروت شخصی او با اوج گرفتن بحران‌های مالی آمریکا، 4 میلیون دلار کاهش پیدا کرد.

The-richest-men-in-the-world

کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی ثروتمندترین مردان جهان

تهیه شده در گروه گرداب جذب

گوینده: میلاد مشعشع

29,000 تومان

سفارش محصول

مرگ جان مک آفی

در 23 ژوئن سال 2021 دادگاه ملی اسپانیا دستور دستگیری جان را تصویب کرد و به زندان منتقل شد. اما تنها ساعاتی از دستگیری او گذشته بود که خبر خودکشی او در زندانی در نزدیکی بارسلونا منتشر شد.

در مورد مرگ جان مک آفی ابهاماتی وجود دارد و به نقل از وکیل او که تا آخرین ساعات با او در ارتباط بوده او قصد خودکشی نداشته است. به همین دلیل این ابهام وجود دارد که جان به قتل رسیده است.

جملات ارزشمند جان

 • در زندگی همیشه عده‌ای شما را تبهکار می‌دانند و عده‌ای قهرمان. همچنین عده‌ای شما را دوست دارند و عده‌ای از شما بیزارند.
 • گاهی اوقات زیبایی در پیمودن مسیری است که دیگران به آن نگاه هم نمی‌کنند؛ ولی پیشرفت واقعی حاصل می‌شود.
 • بیش از آنکه فکر کنید دلتنگ استیو جابز می‌شوم؛ چرا که او برای من یک دوست و یک آموزگار فوق‌العاده بود.
 • همه انسان‌ها از ترس، حسادت و حرص لبریزند ولی درون آن‌ها عشق و اشتیاق هم وجود دارد.
 • به‌دست‌آوردن پول کار ساده‌ای است. نگه‌داشتنش سخت است.
 • روی دیگر برنامه‌نویسی، بازاریابی است.

جان مک آفی به همان اندازه که یک داستان رسانه ای بدنام است، یک اسطوره امنیت سایبری است. او یکی از محبوب ترین برنامه های آنتی ویروس جهان را در دهه 1980 ایجاد کرد. اما بعدها درگیر دنیای مواد مخدر، الکل و جنایت شد.

زندگینامه های مشابه

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • وایی چقدر پیر شده این اقا ولی انتی ویروس یه انقلاب جدید تو دنیایه کامپیوتر بوده دمت گرم واقعاا

  پاسخ
 • من یادم میاد اون موقعه این اقا گفت که قرار یه ویروس بیاد که بیش از 2000کامپیوتر الوده کنه و ایشون خوب تونستند این ویروس مهاد کنند و به معروفیت برسه

  پاسخ
 • چقدر حیفه یه مرد با این همه کار های خوبی که انجام داده معتاد بشه ??

  پاسخ
 • اقایی مک فی یکی از استوره های جهان کامپیوتر و تکنولوژی که خیلی از ما ها به ایشون مدیونیم واقعا دمت گرم

  پاسخ
 • چقدر جمله های این مک آفی فوق العاده بود‌ و واقعا این افراد چقدر به خودشون باور دارند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست