بیوگرافی نیلز بور مرد شماره یک فیزیک کوانتوم

بدون دیدگاه

نیلز بور یک فرد انسان دوست و فیزیکدان بود، که موفق به دریافت جایزه نوبل شد. نظریه های انقلابی او درباره ساختارهای اتمی به شکل گیری تحقیقات در سراسر جهان کمک کرد. برای آشنایی با این فیزیکدان در بخش بیوگرافی افراد موفق از سایت گرداب جذب با ما همراه باشید.

نیلز بور کی بود؟

نیلز بور یک فیزیکدان ماهر بود که با یک نظریه انقلابی در مورد ساختارهای اتمی و انتشار تشعشع روبه رو شد. وی برای ایده های خود برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۹۲ شد و سال ها بعد، پس از کار بر روی پروژه ی منهتن در ایالات متحده، خواستار استفاده مسئولانه و صلح آمیز انرژی اتمی در سراسر جهان شد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی توماس ادیسون بزرگتر مخترع آمریکایی در جهان

دوران کودکی و جوانی نیلز بور

نیلز بور در ۷ اکتبر ۱۸۸۵ در کپنهاگ دانمارک، متولد شد. مادر او الن آدلر، که فرزند یک از خانواده های موفق یهودی و پدر او کریستین بور، استاد مشهور فیزیولوژی بود.

بور جوان سرانجام در دانشگاه کپنهاگ تحصیل کرد و در آنجا در سال ۱۹۱۱ فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته فیزیک دریافت کرد. در پاییز همان سال، بور به کمبریج انگلیس سفر کرد و در آنجا توانست آزمایشگاه کاوندیش دانشمند J.J. تامسون را دنبال کند. در سال ۱۹۱۲ بور با مارگره نورلوند ازدواج کرد، این زوج شش فرزند داشتند که چهار نفر از آن ها تا بزرگسالی زنده ماندند و یکی از آن ها، که آگه نام داشت به یک دانشمند مشهور فیزیک تبدیل شد.

تحقیقات بور، وی را بر آن داشت تا در مجموعه ای از مقاله ها نظریه پردازی کند، که اتم ها تابش الکترومغناطیسی را در نتیجه پرش الکترون ها به سطوح مختلف مدار است. که باعث رد شدن نظریه اتمی رادرفورد شد. هرچند که کشف بور سرانجام توسط دانشمندان دیگر اصلاح شد، اما ایده های او اساس تحقیقات اتمی آینده را تشکیل داد. بور پس از تدریس در دانشگاه ویکتوریای منچستر، در سال ۱۹۱۶ با سمت استادی دوباره در دانشگاه کپنهاگ اقامت گزید، که تا پایان عمر سرپرستی آن را به عهده داشت.

دوران کودکی و جوانی نیلز بور

نیلز بور برنده جایزه نوبل

بور برای کار در مورد ساختارهای اتمی جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۲ دریافت کرد و همچنان به ارائه ی نظریه های انقلابی ادامه داد. وی با ورنر هایزنبرگ و سایر دانشمندان بر روی یک اصل جدید مکانیک کوانتومی متصل به مفهوم مکمل بور، که برای اولین بار در سال ۱۹۲۷ در کنفرانسی واقع در کشور ایتالیا ارائه شد، کار می کرد. این اصل توضیح می‌دهد که چرا نور می‌تواند به عنوان یک ذره و یک موج یا هر دو به طور همزمان دیده شود.

بور با استفاده از این عقیده که مفاهیم در حال تکامل فیزیک عمیقا بر دیدگاه‌های انسان تاثیر می‌گذارد، این ایده را از نظر فلسفی نیز به کار می گیرد. فیزیک‌دان دیگری به نام آلبرت انیشتین، تمام اظهارات بور را کاملا نمی‌پذیرفت و صحبت های آن‌ها در جوامع ملی مشهور بود. بور در اواخر دهه ۱۹۳۰ با گروهی از دانشمندان در تحقیقاتی درباره‌ شکافت هسته‌ای پیشتاز بودند، که به آن‌ها در تئوری قطرات مایع کمک کرد. وی علاوه بر ایده های پيشگامانه ی خود به ذکاوت، خونگرم بودن و اخلاق بشردوستانه شهرت داشت.

خرید کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان

فرار بور از اروپا

با قدرت گرفتن آدولف هیتلر، بور توانست فیزیکدانان یهودی در موسسه refuge  خود در کپنهاگ پناه دهد، که به نوبه خود منجر به سفر بسياری به ایالات متحده شد. هنگامی که دانمارک توسط نیروهای نازی اشغال شد، خانواده‌ بور به سوئد فرار کردند و سرانجام بور به همراه پسرش آگه راهی ایالات متحده شدند.

وی سپس با پروژه‌ی منهتن در لوس آلاموس نیومکزیکو، جایی که اولین بمب اتمی در حال ايجاد بود، کار کرد. بور که نگران استفاده از بمب اتمی بود، خواستار کنترل تسلیحاتی بین‌المللی در آینده و ارتباط فعال در مورد سلاح بین ملت‌ها شد، که ایده‌ او با مقاومت وینستون چرچیل و فرانکلین دی روزولت مواجه شد.

این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

نیلز بور در خدمت صلح

پس از پایان جنگ، بور به اروپا بازگشت ولی همچنان خواستار استفاده‌ صلح‌آمیز از انرژی اتمی بود. وی مورخ ۹ ژوئن ۱۹۵۰ در “نامه‌ سرگشاده خود به سازمان ملل” در حالت وجود “جهان باز” را بین کشورهایی که انزوا طلبی را برای تبادل فرهنگی واقعی کنار گذاشته‌اند، تصور می‌کرد. وی به تاسیس CERN که مرکز تحقیقات فیزیک ذرات مستقر در اروپا بود در سال ۱۹۵۴ کمک کرد و کنفرانس‌های اتمی را برای صلح در سال ۱۹۵۵ تشکیل داد. در سال ۱۹۵۷، بور جایزه‌ی اتمی را برای صلح به دلیل نظریه‌های برجسته و تلاش برای استفاده مسئولانه از انرژی اتمی دریافت کرد.

نیلز بور در خدمت صلح

درگذشت بور

بور نویسنده‌ای پر کار بود و بیش از ۱۰۰ نشریه به نام خود داشت. وی پس از سکته‌ مغزی در ۱۸ نوامبر ۱۹۶۲ در کپنهاگ دانمارک درگذشت. پسر بور، آگه با دو نفر دیگر جایزه‌ نوبل فیزیک ۱۹۷۵ را برای تحقیقات خود در مورد حرکت در هسته‌های اتمی به اشتراک گذاشت.

اگر به خواندن زندگینامه دانشمندان و نوابغ جهان علاقه دارید همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خربداری کنید و از خواندن آن لذت ببرید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست