بیوگرافی ماری آنتوانت آخرین ملکه فرانسه

۳ دیدگاه

بیوگرافی ماری آنتوانت کسی که آخرین ملکه فرانسه بود و به تحریک ناآرامی های مردمی کمک کرد که منجر به انقلاب فرانسه و سرنگونی سلطنت در آگوست ۱۷۹۲ شد.

او به نمادی از افراط در سلطنت تبدیل و اکثرا او را با عبارت ” بگذارید کیک بخورند! ” می شناسند. هرچند هیچ مدرکی برای اثبات این جمله وجود ندارد که از جانب ماری آنتوانت گفته شده باشد. او همسر لویی شانزدهم بود که با حکم دادگاه انقلاب ۹ ماه پس از همسرش زمانی که ۳۷ سال سن داشت، اعدام شد. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با ماری آنتوانت آشنا شوید.

خانواده و دوران کودکی ماری آنتوانت

ماری آنتوانت در ۲ نوامبر ۱۷۵۵ در وین، اتریش به دنیا آمد. ماری آنتوانت پانزدهمین و دومین فرزند مانده به آخر ماریا ترزا امپراطور اتریش و امپراطور مقدس روم، فرانسیس اول بود. او کودکی نسبتا بی دغدغه ای را سپری کرد. تحصیلات ماری نمونه ای از دختران اشرافی قرن هیجدهم بوده و بیشتر در اصول مذهبی و اخلاقی تمرکز داشتند. در حالی که برادران وی بیشتر در زمینه آکادمیک تحصیل می کردند. در سال ۱۷۶۳ با پایان یافتن جنگ هفت ساله، حفظ اتحاد شکننده بین اتریش و فرانسه برای ملکه ماریا ترزا در اولویت قرار گرفت.

در سال ۱۷۶۵ لوئی دوفین دوفرانس معروف به لوئی فردیناند پسر پادشاه فرانسه لوئی پانزدهم درگذشت. پس مرگ او نوه ی یازده ساله او لوئیس آگوست وارث تاج و تخت فرانسه شد. در طی چند ماه ماری آنتوانت و لوئیس پادشاه آینده لوئی شانزدهم، متعهد شدند که با یکدیگر ازدواج کنند.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما مفید باشد: بیوگرافی کاندولیزا رایس مشاور امنیت ملی آمریکا

ماری آنتوانت و لوئی شانزدهم

در سال ۱۷۶۸ پادشاه فرانسه لوئی پانزدهم یک معلم خصوصی را به اتریش اعزام کرد تا به همسر آینده نوه اش تدریس خصوصی را آموزش دهد. این استاد ماری آنتوانت را باهوش تر از آنچه تصور می کرد یافت و افزود که او بسیار تنبل و سبکسر است و آموزش دادن به او سخت! ماری تنها ۱۴ سال سن داشت و بسیار زیبا با چشمانی آبی خاکستری و موهایی بور بود. در ماه مه ۱۷۷۰ وی برای ازدواج عازم فرانسه شد که ۵۷ واگن، ۱۱۷ پیاده، و ۳۷۶ اسب او را اسکورت می کردند. ماری آنتوانت و لوئیس آگوست در ۱۶ مه همان سال ازدواج کردند.

او با زندگی زناشویی اصلا آشنایی و سازگاری نداشت و نامه های مکرر او به خانه نشان از احساس غریبی او داشت. در ادامه بیو گرافی ماری آنتوانت بیشتر راجب شخصیت او صحبت خواهیم کرد. لویی پانزدهم در سال ۱۷۷۴ درگذشت و لوئی آگوست پس از وی به عنوان لویی شانزدهم جانشین سلطنت فرانسه شد و آنتوانت را در سن ۱۹ سالگی ملکه فرانسه کرد. شخصیت آن دو باهم کاملا متفاوت بود. آگوست انسانی درونگرا، خجالتی و بلاتکلیف که عاشق لذت های انفرادی مانند خواندن و فلزکاری بوده اما ماری انسانی سرزنده، برونگرا و جسور بود.

یک پروانه اجتماعی که عاشق قمار کردن، مهمانی و مدهای عجیب و غریب که هنگامی که پادشاه به رختخواب می رفت او تازه مهمانی ها و مربیگری هایش آغاز می شد. در سال ۱۷۸۰ ماری آنتوانت شروع به گذراندن زمان بیشتر در قلعه خصوصی خود در محوطه کاخ ورسای کرد و اکثر مواقع بدون پادشاه بود و در همین زمان اولین شایعات در مورد رابطه وی با دیپلمات سوئدی کنت آکسل فون فرسن منتشر شد. در سال ۱۷۷۸ آنتوانت دخترش ماری ترز شارلوت را به دنیا آورد.

ماری آنتوانت و لوئی شانزدهم

نام مستعار ماری آنتوانت

در سال ۱۷۸۰ بیوگرافی ماری آنتوانت را اگر مرور کنیم به جزوه های زیادی بر خواهیم خورد که او را به نادانی، اسراف و زنا متهم کرده اند. بعضی از آن ها دارای کاریکاتورهای تبحر آمیز بودند و برخی دیگر او را ” Madame Deficit ” لقب می دادند. در آن زمان دولت فرانسه در حال اغتشاشات مالی و برداشت های ضعیف باعث افزایش قیمت غلات در سراسر کشور شد. همین سبک زندگی عجیب و غریب ماری آنتوانت باعث خشم مردم بود.

در سال ۱۷۸۵ به خاطر دزدی گردنبند الماسی که توسط شخصی که خود را ماری آنتوانت جا داده و آن را به صورت قاچاقی به لندن منتقل کرده بود تا قطعات آن را بفروشد که همین باعث اعتبار ملکه برای همیشه خدشه دار شود. هرچند او در این کار نقشی نداشته اما از نظر مردم وی گناهکار است.

” بذار کیک بخورند “

در بیوگرافی ماری آنتوانت او بیشتر با این جمله آشناست ” بگذارید کیک بخورند ” که در داستان ها اینطور آمده که هنگامی که ملکه با شنیدن اینکه مردم در اوایل انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ نان برای خوردن نداشتند او اظهار نظر کرده بود که بگذارید بریوش نوعی نان فانتزی فرانسوی که شبیه کیک است را بخورند. با این وجود هیچ مدرکی وجود ندارد که او همچین صحبتی کرده باشد.

مورخان به طور کلی موافقند که چنین اظهاراتی برای ملکه فرانسه اصلا دلچسب نیست و بسیار بی خاصیت است. ماری آنتوانت علیرغم سبک زندگی فاخر خود، کارهای خیرخواهانه ای انجام می داد و دلسوز طبقه متوسط و کم درآمد بود. این اظهار نظر چندین دهه قبل گفته می شود به ماری ترز شاهزاده خانم اسپانیایی که در سال ۱۶۶۰ به پادشاه لویی چهاردهم ازدواج کرد، نسبت داده شده است.

دانلود کتاب افراد مولق در جهان

انقلاب فرانسه و نقش ماری آنتوانت

در ۱۴ ژوئیه سال ۱۷۸۹ کارگران و دهقانان فرانسوی برای گرفتن اسلحه به زندان باستیل یورش بردند و همین آغاز انقلاب فرانسه بود. در ششم اکتبر همان سال جمعیتی که تخمین زده می شد ده هزار نفر باشند در بیرون کاخ ورسای جمع شده بودند، خواستار آوردن ملکه و پادشاه به پاریس شدند. در کاخ تیولری در پاریس لویی شانزدهم همیشه بلاتکلیف تقریبا نمی توانست درست عمل کند و ماری آنتوانت بلافاصله جانشین او شد و با مشاوران و سفیران دیدار نمود. همچنین نامه های فوری را به سایر حاکمان اروپا فرستاد و از آن ها خواست تا در نجات سلطنت فرانسه کمک کنند.

در یک توطئه که توسط آنتوانت و معشوقش کنت آکسل فون فرسن انجام شد، خانواده سلطنتی در ژوئن ۱۷۹۱ تلاش کردند از فرانسه فرار کنند اما آن ها دستگیر شدند و به فرانسه بازگشتند. در سپتامبر همان سال لویی شانزدهم برای قانون اساسی جدید که در آن مجلس شورای موسسان در قبال حداقل قدرت نمادین خود آن را تهیه کرده بود، موافقت کرد. در بیوگرافی ماری آنتوانت آمده است که در تابستان سال ۱۷۹۲ در حالی که فرانسه در حال جنگ با اتریش و پروس بود، رهبر افراطی ژاکوبین ماکسیمیلین دو روبسپیر خواستار برکناری پادشاه شد. در سپتامبر همان سال پس از یک ماه قتل عام وحشتناک در پاریس کنوانسیون ملی، سلطنت را لغو نمود و جمهوری فرانسه را اعلام خواهد کرد و ملکه و پادشاه را دستگیر می کند.

یک پدیده پزشکی نادر که ناگهان موهای سر به طور کامل سفید می شود در بیوگرافی ماری آنتوانت به آن اشاره شده و می گویند که موهای آخرین ملکه فرانسه در شب قبل از اینکه در گیوتین اعدام شود، سفید شد و این پدیده به نام سندرم ماری آنتوانت به ثبت رسید.

انقلاب فرانسه و نقش ماری آنتوانت

مرگ ماری آنتوانت

در ۱۶ اکتبر ۱۷۹۳ آنتوانت به گیوتین فرستاده شد. چندین ماه قبل از آن نیز در ماه ژانویه همان سال جمهوری جدید رادیکال، لویی شانزدهم را به محاکمه کشاند و وی را به خیانت محکوم کرد. در ۲۱ ژانویه سال ۱۷۹۳ او را به گیوتین بردند و اعدام کردند. در اکتبر یک ماه پس از سلطنت بدنام و خونین که باعث مرگ ده ها هزار نفر فرانسوی شد، ماری آنتوانت به اتهام خیانت و سرقت و همچین اتهام دروغین و ناراحت کننده ای برای سواستفاده جنسی علیه پسر خود محاکمه و پس از دو روز هیئت منصفه کاملا وی را به خاطر اتهامات مختلف مقصر دانست.

شب قبل از اعدام او آخرین نامه خود را به خواهر شوهرش الیزابت که در بیوگرافی ماری آنتوانت آمده نوشته بود: ” من آرام هستم، همانند افرادی که وجدانشان پاک است. ” سپس در لحظات قبل از اعدام، کشیشی که در آنجا حضور داشت به او گفت که شجاعت داشته باش و ماری پاسخ داد که: ” شجاعت؟ لحظه ای که قرار است بیماری من پایان یابد، لحظه ای نیست که شجاعت مرا ناکام بگذارد. “

این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی موفق‌ترین کارآفرینان جهان

میراث ماری آنتوانت

آخرین ملکه فرانسه به عنوان شخصیت پردازی شردر سلطنت مورد تحقیر قرار گرفته است. در همان زمان ماری آنتوانت با بورس تحصیلی و وسواس خاصی که در انتخاب لباس و جواهرات داشت. همچنین گمانه زنی های بی پایان که در مورد زندگی عاشقانه او خارج از ازدواج وجود دارد او را در اوج مد و زیبایی عالی قرار داد. هر دوی این ها شخصیت ماری آنتوانت را نشان می دهد. زندگی و مرگ او را به عنوان نمادی از سقوط سلطنت های اروپا در برابر انقلاب جهانی به نمایش می گذارد.

همانطور که توماس جفرسون در بیوگرافی ماری آنتوانت به آن اشاره کرده که: ” من تا به حال اعتقاد داشتم که اگر ملکه نبود، انقلابی رخ نمی داد. “

فیلم های ماری آنتوانت

دوفیلم بیوگرافی ماری آنتوانت وجود دارد. اولین بار در سال ۱۹۳۸ اکران شد که با بازیگری نورما شیرر در نقش اصلی و رابرت مورلی به عنوان پادشاه و تایرون پاور در نقش معشوقه ملکه بازی کرده اند. فیلم دوم در سال ۲۰۰۶ با کارگردانی سوفیا کاپولا اکران و با بازیگری کریستن دانست در نقش ماری آنتوانت و جیسون شوارتزمن در نقش پادشاه لویی شانزدهم به نمایش در آمد. کاپولا برای کارهایش نامزد جشنواره فیلم کن و جایزه نخل طلا شد و این فیلم در سال ۲۰۰۷ جایزه اسکار بهترین موفقیت در طراحی لباس را از آن خود کرد.

برای خواندن بیوگرافی دیگر افراد سرشناس و موفق در جهان همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خریداری کنید و از خواندن آن لذت ببرید.

5 2 رای ها
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
فریبا قادری

مطالبتون خیلی جالب و مفید هستش ممنون میشم از زندگی نامه فرح دیبا هم تو زندگی نامه هاتون بنویسید

Zhale

درسته درمورد ایشونم مقاله درج کنید و زندگی بچه هاشونم بذارید برای خیلیا جالبه زندگیشون و سر گذشت واقعیشون
ممنون میشم درج کنید

ماه منیر

چقدر جالبه یعنی یه ملکه به شورشی ها کمک کرده تا بتونن علیه ممکلت خودش انقلاب کنند واقعا که جایه تاسفه

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست