بیوگرافی مای سی. جیمسون اولین فضانورد زن آمریکایی-آفریقایی

8 دیدگاه

مای سی. جیمسون اولین فضانورد زن آمریکایی آفریقایی تبار است. در سال 1992، او پس از پرواز با فضاپیمای “Endeavour”، اولین زن آمریکایی آفریقایی تبار در فضانوردی شد.

مای سی. جیمسون کیست؟

مای سی. جیمسون؛ یک فضانورد و پزشک آمریکایی است که در 4 ژوئن 1987، اولین زن آفریقایی تبار آمریکایی بود که در برنامه آموزش فضانوردان ناسا، پذیرفته شد. در 12 سپتامبر 1992، جمیسون سرانجام با شش فضانورد دیگر سوار بر “Endeavour” در مأموریت “STS47” به فضا رفته و به اولین زن آمریکایی-آفریقایی در فضا تبدیل شد. جمیسون ضمن به رسمیت شناختن موفقیت‌های خود، چندین جایزه و دکترای افتخاری دریافت کرده است.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی آلیس بال شیمی‌دان آمریکایی آفریقایی

دوران جوانی و تحصیلات مای سی. جیمسون

مای جمیسون، در 17 اکتبر ،1956 در دکاتور آلاباما متولد شد. وی کوچک‌ترین فرزند چارلی جمیسون، نجار و تعمیر کننده سقف،  و دوروتی (گرین) جمیسون، معلم دبستان است. خواهر مای جمیسون، آدا جمیسون بولاک، روانپزشک کودک بوده و برادرش، چارلز جمیسون، یک کارگزار املاک و مستغلات است. خانواده جمیسون زمانی که مای سه سال سن داشت، برای استفاده از فرصت‌های بهتر آموزشی، به شیکاگو ایلینوی نقل مکان کردند و او آن شهر را همواره به عنوان وطن خود می‌نامد. در طول سال‌های ابتدایی تحصیل، والدین جمیسون از استعدادها و توانایی‌های او حمایت کرده و او را تشویق می‌کردند. جیمسون نیز زمان قابل توجهی را در کتابخانه مدرسه خود صرف خواندن تمام جنبه‌های علوم، به ویژه نجوم کرد.

در طول مدت تحصیل در دبیرستان مورگان پارک، او متوجه شد که می‌خواهد حرفه‌ای را در مهندسی پزشکی دنبال کند. هنگامی که وی در سال 1973 به عنوان دانش‌آموز ممتاز  فارغ التحصیل شد، با بورس تحصیلی وارد دانشگاه استنفورد شد. درست مانند دوران دبیرستان، در استنفورد نیز مای جمیسون همواره مشغول فعالیت‌های فوق برنامه مثل؛ رقص، تمرینات تئاتر، و همچنین رئیس جمع دانش‌آموزان سیاه‌پوست، بود. در سال 1977، او مدرک لیسانس مهندسی شیمی خود را دریافت کرد. پس از فارغ‌التحصیلی، او وارد کالج پزشکی دانشگاه کورنل شد و در طول سال های تحصیل در آن‌جا، با مطالعه در کوبا و کنیا و کار در اردوگاه پناهندگان کامبوج در تایلند، زمانی یافت تا افق دید خود را گسترش دهد.

دوران جوانی و تحصیلات مای سی. جیمسون

مای سی. جیمسون و کار به عنوان یک پزشک

پس از آنکه جیمسون مدرک خود را در سال 1981 کسب کرد، در مرکز پزشکی لس آنجلس، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، کارآموزی کرد و بعداً به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شد. دو سال و نیم بعد، او پزشک سپاه صلح در سیرالئون و لیبریا بود که در آنجا نیز تدریس می‌کرد و تحقیقات پزشکی انجام می‌داد. جیمسون پس از بازگشت به ایالات متحده در سال 1985، تغییر شغلی داده و تصمیم گرفت رویایی را که برای مدت طولانی پرورش داده بود، دنبال کند.

در ماه اکتبر، مای جیمسون برای پذیرش در برنامه آموزش فضانوردان ناسا درخواست داد اما فاجعه چلنجر در ژانویه 1986، روند انتخاب را به تأخیر انداخت. هنگامی که جیمسون  یک سال بعد دوباره درخواست کرد، از بین حدود 2000 نفر به عنوان یکی از 15 نامزد انتخاب شده، پذیرفته شد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

اولین زن فضانورد آمریکایی آفریقایی تبار

در 4 ژوئن 1987، جیمسون اولین زن آمریکایی آفریقایی تباری شد که در برنامه آموزش فضانوردان ناسا پذیرفته شد. وی پس از بیش از یک سال آموزش، اولین زن فضانورد آمریکایی آفریقایی تبار شد و عنوان متخصص مأموریت علمی را کسب کرد. این شغل، مسئولیت انجام آزمایش‌های علمی مربوط به خدمه بر روی شاتل فضایی را بر عهده او می‌گذاشت. هنگامی که جیمسون سرانجام در 12 سپتامبر 1992 با شش فضانورد دیگر که در مأموریت “STS47” بودند، به فضا پرواز کرد، او اولین زن آمریکایی آفریقایی تبار در فضا بود.

در طول هشت روز حضور در فضا، جیمسون آزمایشاتی را بر روی بی وزنی و بیماری حرکت روی خودش و خدمه دیگر انجام داد. در مجموع، وی قبل از بازگشت به زمین در 20 سپتامبر 1992، بیش از 190 ساعت زمان را در فضا گذراند. جمیسون پس از پرواز تاریخی خود، اظهار داشت كه جامعه باید تشخیص دهد كه در صورت ایجاد بستر و فرصت مناسب، زنان و افراد سایر اقلیت‌ها چه مقدار می‌توانند كمك كننده باشند.

جوایز و افتخارات مای سی. جیمسون

مای جیمسون ضمن به رسمیت شناخته شدن موفقیت‌هایش، موفق به دریافت چندین جایزه و نشان افتخار از جمله؛ چندین دکترای افتخاری، جایزه علوم و فناوری “Essence Science and Technology Award” در سال 1988، جایزه ” Ebony  Black Achievement Award” در سال 1992 و بورسیه مونتگومری از کالج دارتموث در سال 1993، شده است. همچنین او در سال 1990، با نام بانوی “Gamma Sigma Gamma Woman”  شناخته شد. در سال 1992، یک مدرسه دولتی به اسم او یعنی “مدرسه مای سی. جیمسون” نامگذاری شد.

جمیسون، به عنوان عضو جندین سازمان و ارگان برجسته مثل؛ انجمن پزشکی آمریکا، انجمن شیمی آمریکا و انجمن پیشرفت علوم در آمریکا، شناخته می‌شود. همچنین مای جیمسون، از سال 1990 تا 1992، به عنوان رئیس هیئت مدیره بنیاد جهانی سلول‌های داسی شکل انتخاب شد. او همچنین به عنوان یکی از اعضای کمیته مشورتی رقابت جغرافی امریکن اکسپرس و عضو افتخاری هیئت ‌مدیره مرکز پیشگیری از سوء تغذیه کودکان خدمت کرده‌ است.

جوایز و افتخارات مای سی. جیمسون

فعالیت‌های بعد از خروج از ناسا

جیمسون پس از ترک گروه فضانوردان در مارس 1993، بورس تحصیلی افتخاری در دارتموث را پذیرفت. وی همچنین گروه جیمسون را تاسیس کرد، شرکتی که به دنبال تحقیق، توسعه و بازاریابی در فن آوری‌های پیشرفته است.

زنان موفق زیادی در سرتاسر دنیا بوده اند و هستند که بسیاری از آنان را نمی شناسیم  و با دستاوردها و موفقیت هایشان آشنایی نداریم. از این رو سایت گرداب جذب سعی دارد که بیوگرافی این افراد را در اختیار شما قرار دهد تا با الگوبرداری از این افراد انگیزه لازم را در جهت رسیدن به خواسته های خود پیدا کنید.

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خیلی جالب و تاثیر گذار بود اولین فضانورد زنم گذاشتید اونم جالب بود مریی از مطلالبتون

  پاسخ
 • واقعا الگویی خوبی برای ما و زنان افریقایی و همه زنای جهان هستش ایشون خیلی با اراده و خود باور بودن موفق باشن

  پاسخ
 • انوشه انصاری هم اولین فضانورد خانوم ایرانی هستند مال کشورای دیگم معرفی کنید سپاس

  پاسخ
  • خانم استادی
   27 مهر 1399 9:50 ق.ظ

   واقعااا یعنی یه زن ایرانی هم تونسته به فضا بره من که تا حالا نشنیده بودم ممنون از اطلاع رسانیت

   پاسخ
   • خواهش میکنم دوست خوبم من هم تو یه اینستاگرام باهاشون اشنا شدم و فهمیدم که زن ایرانی هم به فضا رفته

    پاسخ
 • من عاشق فضانوردیم ولی چون میگن خانم ها نمیتونند همیشه نارحت بودم اولین باره که میشنونم یه خانم رفته به فضا خوش به حالش

  پاسخ
  • سراب بهمنی
   17 آبان 1399 5:37 ق.ظ

   چرا خانوم ها نمیتوننن؟؟؟اتفاقا الان جوری شده خانوما هر کاریو بیشتر از اقایون میتونن انجتم بدم این‌حرف‌که تو خانومی نمیتونی دیگ معنی نداره

   پاسخ
 • منم خیلی دوست دارم برم فضا و یکی از آرزوهام هست مطمئنم روزی تحقق پیدا میکنه✌✌

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست