بیوگرافی لویس بریل از موفق ترین جوانان جهان
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی لویس بریل از موفق ترین جوانان جهان

لویس بریل سیستمی از نقاط برجسته را اختراع کرد که افراد نابینا را قادر به خواندن و نوشتن می‌کند. سیستم وی که در سطح جهانی پذیرفته شده، شامل کدهایی است برای کسانی که اختلال بینایی دارند. در این مقاله از مجموعه مقالات بیوگرافی افراد موفق قصد داریم شما را بیشتر با با لویس بریل آشنا سازیم. پس با ما همراه باشید.

لویس بریل کیست؟

لویس بریل، که در سن سه سالگی بر اثر یک حادثه کور شد، پسر یک افسار ساز اسب است. بریل که در انستیتوی ملی جوانان نابینا در پاریس تحصیل کرده بود، کدی را ایجاد کرد که افراد نابینا را قادر به خواندن و نوشتن کند. اگرچه سیستم وی در طول زندگی خودش از استفاده محدودی برخوردار بود، اما پس از آن، در سطح جهانی پذیرفته شده است. لویس بریل در سال ۱۸۵۲ در گذشت.

خواندن این بیوگرافی همی می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی اوتیس بویکین مخترع ضربان ساز

دوران جوانی و تحصیل لویس بریل

لویس بریل، در ۴ژانویه ۱۸۰۹، در کوپراوی فرانسه متولد شد. او چهارمین فرزند سیمون-رنه و مونیک بریل است. سیمون-رنه بریل، وسایل مربوط به اسب مثل؛ افسار، زین و ملزوماتی از این دست را می‌ساخت. وقتی بریل سه ساله بود، او یکی از چشمان خود را با درفشی که از آن برای سوراخ کردن چرم استفاده می‌شد، زخمی کرد. اما متاسفانه سرانجام هر دو چشم او آلوده به عفونت شدید شده و تا پنج سالگی، لویس بریل کاملاً نابینا شد. اگرچه در آن زمان امکانات کمی برای نابینایان وجود داشت، والدین بریل می‌خواستند پسرشان تحصیل کند. او در روستای محل زندگی‌شان به مدرسه رفت و تنها با گوش دادن، آموزش دید.  

لویس که یک دانش آموز برجسته و بادقت بود، در 10 سالگی برای حضور در انستیتوی ملی جوانان نابینا در پاریس بورسیه شد. این موسسه، اولین مدرسه در نوع خود بود که توسط والنتین هاوی برای تحصیل دانش آموزان نابینا تأسیس شد. در مدرسه، لویس بریل، هم مهارت‌های آکادمیک و هم مهارت‌های شغلی را می‌آموخت. بریل همچنین با چارلز باربیلر ملاقات کرد. این فرد که در ارتش فرانسه خدمت می‌کرد، کدی را اختراع کرده که از ترکیب ۱۲نقطه برجسته، برای نشان دادن اصوات مختلف استفاده می‌کند. باربیر، این سیستم را “سونوگرافی (sonography)” نامید. با این سیستم، کسانی که نمی‌توانستند ببینند، با لمس نقاط، رمزگشایی می‌کردند. هدف چارلز باربیر از ایجاد این سیستم، برقراری ارتباط بی سرو صدای سربازان در شب بوده، اما از آنجایی که به عنوان یک ابزار نظامی موفق نبود، باربیر فکر کرد که این سیستم ممکن است برای افراد نابینا مفید باشد.

دوران جوانی و تحصیل لویس بریل

لویس بریل، مربی و مخترع

بریل یکی از افراد بی‌شمار در مدرسه بود که سیستم باربیر  را امیدوار کننده می‌دانست، اما او همچنین کاستی‌های این سیستم را دانسته و آن‌ها را کشف کرد. این سیستم، کاملاً پیچیده بود و سربازان در یادگیری آن مشکل داشتند، و بیشتر بر اساس اصوات بود تا اینکه حروف را در بر گیرد. بریل سه سال، از سن ۱۲ تا ۱۵سالگی، را صرف ایجاد یک سیستم بسیار ساده‌تر کرد. سیستم او فقط شش نقطه داشت که سه نقطه در دو ستون به ترتیب قرار گرفته بودند. او ترکیبات مختلفی از نقاط را به حروف مختلف و علائم نگارشی اختصاص می‌داد که در مجموع، ۶۴ علامت را شامل می‌شد.

در سال ۱۸۲۹، بریل، روش نگارش کلمات، موسیقی و آهنگ‌های ساده توسط خط بریل را برای استفاده نابینایان منتشر کرد. وی از ۱۹سالگی به عنوان معلم کارآموز در انستیتوی ملی جوانان نابینا کار کرده و سپس از سن ۲۴ سالگی، به معلمی اشتغال ورزید. در سال ۱۸۳۷، این مدرسه اولین کتاب به خط بریل را منتشر کرد. با این حال، استفاده از این سیستم بریل در موسسه، کمی بحث برانگیز شد. مدیر مدرسه، الکساندر فرانسوا-رنه پیگنیه، از استفاده از خط بریل حمایت می‌‌کرد، اما وقتی که  پیر آرمانه دوفو، در سال 1840 مدیر مدرسه شد، استفاده از این سیستم را ممنوع کرد. با این وجود، تا سال ۱۸۵۰، که بیماری سل، لویس بریل را مجبور به کناره گیری از تدریس کرد، سیستم ابداعی او در مسیر پذیرش گسترده بود.

بیوگرافی زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

مرگ لویس بریل

لویس بریل، زمانی که تنها 43 سال سن  داشت، در اثر بیماری سل،  در ژانویه ۱۸۵۲ در پاریس فرانسه درگذشت.

اگر به خواندن بیوگرافی افراد موفق و گمنام جهان علاقه دارید و می خواهید بیشتر با این شخصیت ها آشنا شوید، کافی است که همین حالا کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان را از سایت گرداب جذب خریداری نمایید و از خواندن آن لذت ببرید.

زندگینامه های مشابه

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • واقعا خیلی این افراد نابینا و یا روشن دل موفق هستند و زندگی این فرد خیلی برایم جالب بود.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست