بیوگرافی جان دیویس راکفلر سرمایه دار بزرگ تاریخ آمریکا

بدون دیدگاه

بیوگرافی جان دیویس راکفلر رئیس شرکت استاندارد روغن و یکی از ثروتمندترین مردان جهان را از سایت گرداب جذب بخوانید. او کسی بود که از ثروت خود برای تأمین بودجه سازمان های بشر دوستانه نیز استفاده می کرد.

نام به فارسی  جان دیویس راکفلر
نام به انگلیسی John D. Rockefeller
تاریخ تولد  8 ژوئیه 1839
ملیت  آمریکایی
نام همسر  لورا اسپلمن راکفلر
تعداد فرزندان  الیزابت راکفلر
آلیس راکفلر
آلتا راکفلر
ادیت راکفلر
جان دیویدسون راکفلر جونیور
حرفه و شغل  سرمایه دار و کارآفرین

جان دی راکفلر صنعتگر آمریکایی اولین پلایشگاه نفت خود را در حوالی کلیولند ساخت و در سال 1870 شرکت استاندارد روغن را تآسیس نمود. وی تا سال 1882 تقریبا در انحصار تجارت نفت در ایالات متحده بود اما اقدامات تجاری وی منجر به تصویب قوانین ضد انحصاری شد. بعدا راکفلر زندگی خود را وقف کارهای انسان دوستانه کرد و در سال 1937 درگذشت. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با این سرمایه دار بزرگ جهان آشنا شوید.

بیوگرافی جان دیویس راکفلر و دوران کودکی

جان دیویس راکفلر در 8 ژوئیه 1839 در ریچفورد نیویورک به دنیا آمد. در سن 14 سالگی با خانواده اش به کلیولند، اوهایو نقل مکان کرد و از کار سخت نترسید. در نوجوانی به فعالیت های کوچک و بزرگ مشغول شد. اولین کار واقعی خود را در سن 16 سالگی به عنوان دستیار دفتردار در Hewitt & Tuttle انجام داد و حمل و نقل را با بازرگانان تولید نمود. در سن 20 سالگی راکفلر که شلغش رونق یافت، خودش با شریک تجاری اش به تجارت پرداخت و به عنوان یک بازرگان کمیسیون در یونجه، گوشت، غلات و سایر کالاها کار می کرد. در پایان اولین سال فعالیت این شرکت توانست 450 هزار دلار درآمد کسب کند.

راکفلر یک تاجر دقیق و با مطالعه بود و از انجام خطرات غیره ضروری خودداری می کرد. در اوایل دهه 1860 فرصتی را در تجارت نفت به دست آورد. با افزایش تولید روغن در غرب پنسیلوانیا او تصمیم گرفت که با ایجاد یک پالایشگاه نفت در نزدیکی کلیولند فاصله کمی از پیترزبورگ می توانست یک اقدام تجاری خوب باشد. در سال 1863 او اولین پلایشگاه خود را افتتاح و ظرف دو سال به بزرگترین پالایشگاه آن منتطقه تبدیل شد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی کوین ترودو افشاگر رازهای گروه های مخفی

تولید روغن استاندارد توسط شرکت جان دیویس راکفلر

در سال 1870 راکفلر و همکارانش به لطف شرایط اقتصادی صنعتی و مناسب تلاش او برای ساده کردن عملیات شرکت و بالا نگه داشتن حاشیه، شرکت استاندارد نفت را تشکیل دادند که بلافاصله رونق گرفت. با موفقیت خریدها به دست آمد، زیرا این شرکت شروع به خرید رقبای خود نمود. اقدامات استاندارد آنقدر سریع و گسترده بود که طی دو سال اکثر پالایشگاه های منطقه کلیولند را کنترل کرد. سپس استاندارد از اندازه و همه گیر بودن خود در منطقه استفاده کرد تا معادلات مطلوبی با راه آهن برای حمل و نقل نفت خود انجام دهد. در همان زمان استاندارد با خرید خطوط لوله و پایانه ها وارد تجارت شد و سیستم حمل و نقل را برای محصولات خود راه اندازی کرد.

در بیوگرافی جان دیویس راکفلر ردپای استاندارد بیشتر شد و رقبای خود را در مناطق دیگر خریداری کرد و آرزو داشت یکی از بازیکنان صنعت از ساحل به ساحل در ایالات متحده و خارج از کشور شود. در بیش از یک دهه از ورود روغن استاندارد این شرکت تقریبا انحصار تجارت نفت در ایالات  متحده را در اختیار داشته و هر بخش را تحت یک چتر بزرگ شرکت ادغام کرد و راکفلر بر آن نظارت می کرد. هر آنچه راکفلر تا این لحظه انجام داده بود منجر به اولین انحصار آمریکا یا ” اعتماد ” شد و این به عنوان یک چراغ راهنما برای دیگران در مشاغل بزرگ پس از او عمل کند.

تولید روغن استاندارد توسط شرکت جان دیویس راکفلر

بیوگرافی جان دیویس راکفلر و مشکلاتی که با آن روبرو بود

با چنین فشار تهاجمی به این صنعت، مردم و کنگره ایالات متحده از استاندارد و راهپیمایی به ظاهر غیرقابل توقف آن توجه کردند. رفتار انحصار طلبانه مورد توجه قرار نگرفت و استاندارد خیلی زود مظهر یک شرکت بزرگ  و بیش از حد مسلط برای منافع عمومی شد. کنگره در سال 1890 با قانون ضد انحصار شرمان پا به میدان رفت و دو سال بعد دادگاه عالی اوهایو استاندارد اویل را به عنوان انحصار مغایر با قوانین اوهایو دانست. راکفلر که همیشه مشتاق بود یک قدم جلوتر باشد، شرکت را منحل کرد و اجازه داد هر ملکی که تحت عنوان استاندارد است را دیگران اداره کنند. سلسله مراتب کلی عمدتا در جای خود باقی ماند و هیئت مدیره کنترل شبکه شرکت های جدا شده را حفظ کرد.

تنها 9 سال پس از آنکه شرکت در برابر قانون ضدانحصاری خود را تکه تکه کرد، این قطعات دوباره در یک شرکت هلدینگ جمع آوری شد. با این حال در سال 1911 دادگاه عالی ایالات متحده موجودیت جدید را با نقض قانون ضد انحصار شرمن و غیرقانونی اعلام و دوباره مجبور به انحلال شد.

 این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب ثروت مندترین مردان جهان

کارهای خیرخواهانه جان دیویس راکفلر

در این بخش از بیوگرافی جان دیویس راکفلر به جریان زندگی او تا زمان مرگ خواهیم پرداخت. او یک باپتیست متدین بود و زمانی که از فعالیت های روزمره اداره یکی از بزرگترین مشاغل جهان بازنشسته شد ( در سال 1895 در سن  سالگی ). وی خود را با کارهای خیرخواهانه مشغول کرد و به یکی از خیران مورد احترام تاریخ تبدیل شده بود. پول او به تأمین هزینه های ایجاد دانشگاه شیکاگو (1892) کمک کرد، که بیش از 80 میلیون دلار بود. وی همچنین در تأسیس موسسه تحقیقات پزشکی راکفلر در نیویورک و بنیادی که به نام خود او بود کمک کرد. در مجموع او بیش از 530 میلیون دلار به اهداف مختلف اهدا نمود.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق در جهان

زندگی شخصی، همسر و فرزندان جان دیویس راکفلر

راکفلر با همسرش لورا صاحب پنج فرزند شد، که یک دخترش به نام الیس در نوزادی درگذشت. او در 23 مه 1937 در ساحل اورموند، فلوریدا درگذشت. با این حال میراث وی همچنان ادامه داشته، راکفلر یکی از تاجران برجسته آمریکا محسوب می شود و به دلیل کمک به شکل دادن ایالات متحده به شکل امروز اعتبار دارد. تنها پسر او به نام جان در حالی که راکفلر بزرگ هنوز زنده بود در کنار پدرش به عنوان یک انسان خیر خدمت می کرد و میراث پدر خود را برای کمک ادامه داد. در طول جنگ جهانی دوم او به تاسیس سازمان های USO کمک و پس از جنگ، زمینی را برای مقرهای سازمان ملل در شهر نیویورک اهدا کرد. در بازسازی استعمار ویلیامزبورگ ویرجینیا کمک و بودجه ای برای موزه هنرهای مدرن تأمین نمود.

زندگی شخصی، همسر و فرزندان جان دیویس راکفلر

در این بخش از بیوگرافی افراد موفق و ثرومند جهان با زندگی جان دیویس راکفلر آشنا شدیم و شما را با حرفه و نحوه ثروتمند شدن این فرد آشنا ساختیم. به نظر شما باورها چه نقشی در ثروتمند شدن دارند؟ قوی ترین باور ثروتمند سازی که تا کنون شنیده ای چه بوده؟ شما می توانید نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست