بیوگرافی جی.کی رولینگ خالق کتاب پرفروش هری پاتر
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی جی.کی رولینگ خالق کتاب پرفروش هری پاتر

بیوگرافی جی.کی رولینگ خالق مجموعه فانتزی “هری پاتر” یکی از محبوب ترین امتیازات کتاب و فیلم در طول تاریخ است. جی.کی. رولینگ نویسنده و فیلمنامه نویس بریتانیایی است. او با مجموعه کتاب های کودکانه هری پاتر هفت کتاب خود شناخته شده که این مجموعه بیش از 500 میلیون نسخه فروش داشته و در یک فیلم پرفروش فیلم اقتباس شده است. با ما در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید تا بیشتر با این زندگی این نویسنده آشنا شوید.

نام به فارسی  جی.کی رولینگ
نام به انگلیسی  J. K. Rowling
متولد  31 ژوئیه 1965
تحصیلات  فارغ التحصیل دانشگاه اکستر
ملیت  بریتانیایی
کتاب ها  مجموعه هری پاتر
مجموعه کورمورن استرایک
خلأ موقت
قصه‌های بیدل نقال
کوییدیچ در گذر زمان
راهنمای ناکامل و نا معتبر هاگوارتز
جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها⁩

بیوگرافی جی.کی رولینگ و دوران کودکی

رولینگ در تاریخ 31 ژوئیه 1965 در ییت انگلیس به دنیا آمد. او نام قلم خود را به نام J.K.  نام مادربزرگش، كاتلین را برای نام اولیه وارد كرد (رولینگ نام میانی ندارد). رولینگ، فارغ التحصیل دانشگاه اکستر در سال 1990 برای تدریس زبان انگلیسی به پرتغال نقل مکان کرد. وی در آنجا با روزنامه نگار پرتغالی خورخه آرانتس آشنا شد و با او ازدواج کرد. دختر این زوج جسیکا در سال 1993 متولد شد. پس از پایان ازدواجش، رولینگ به همراه دخترش به ادینبورگ رفت و در نزدیکی خواهر کوچکترش دی زندگی می کرد.

رولینگ در حالی که برای تأمین هزینه های دخترش جسیکا و خودش در زمینه رفاه زندگی تلاش می کرد، روی اولین کتاب خود در مجموعه هری پاتر کار کرد. گفته می شود ایده این کتاب در حالی که وی در سال 1990 با قطار از منچستر به لندن در سفر بود، به ذهن او خطور کرده است.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی هانس کریستیان آندرسن خالق داستان های جذاب کودکانه

کتاب های جی.کی رولینگ

در این بخش از بیوگرافی جی.کی رولینگ به مجموعه هری پاتر او که در چه زمان هایی به چاپ رسیده و روند بوجود آمدن آن ها خواهیم پرداخت.

کتاب های جی.کی رولینگ

“هری پاتر و سنگ جادو”

همانطور که در بیوگرافی جی.کی رولینگ آمده او سرانجام پس از چندین بار رد شدن، اولین كتاب خود را به نام “هری پاتر و سنگ فلسفه” با قیمت تقریبی 4000 دلار فروخت. این کلمه در ژوئن 1997 وارد قفسه های کتابخانه شد. کلمه “فیلسوف” در عنوان اصلی کتاب برای انتشار در آمریکا به “جادوگر” تغییر یافت. این کتاب آغاز یک مجموعه هفت کتابی بود که شرح زندگی جادوگر جوان هری پاتر و هم گروه او را در مدرسه جادوگری هاگوارتز و جادوگری عنوان کرد.

“هری پاتر و تالار اسرار”

کتاب دوم مجموعه هری پاتر، هری پاتر و اتاق اسرار در ژوئیه 1998 منتشر شد.

“هری پاتر و زندانی آزکابان”

سومین کتاب از مجموعه رولینگ، هری پاتر و زندانی آزكابان، در ژوئیه 1999 در قفسه های فروشگاه قرار گرفت. در تابستان سال گذشته سه كتاب اول هری پاتر در مدت سه سال حدود 480 میلیون دلار درآمد داشته است كه بیش از 35 میلیون نسخه و با 35 زبان مختلف به چاپ رسیده است.

      این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب ثروت مندترین مردان جهان

“هری پاتر و جام آتش”

واکنش خارق العاده به کتاب های رولینگ در ژوئیه سال 2000 به اوج خود رسید، زمانی که جلد چهارم این مجموعه هری پاتر و جام آتش، سریع ترین کتاب در عرض 24 ساعت شد. این کتاب با چاپ 5.3 میلیون نسخه و پیش فروش بیش از 1.8 میلیون نسخه به منتشر شده است.

“هری پاتر و محفل ققنوس”

بعد از تاریخ اکران به تعویق افتاده، قسمت پنجم هری پاتر و محفل ققنوس، در ژوئن 2003 به کتابفروشی ها راه یافت.

“هری پاتر و شاهزاده دورگه”

قسمت ششم، که در ژوئیه 2005 منتشر شد در 24 ساعت اول 6.9 میلیون نسخه در ایالات متحده فروخته شد. هری پاتر و شاهزاده دورگه بزرگترین افتتاح در تاریخ انتشار بود.

“هری پاتر و یادگاران مرگ”

قبل از انتشار در ژوئیه 2007  قسمت هفتم و آخرین قسمت از مجموعه های هری پاتر، هری پاتر و یادگاران مرگ بزرگترین کتاب پیش فروش در کتابفروشی های بارنز و نوبل و مرز و در Amazon.com بود. رولینگ قصد ندارد دیگر کتاب های این مجموعه را بنویسد، اگرچه این احتمال را کاملاً رد نکرده است.

” قصه های بیدل و نقال “

این مجموعه پنج افسانه ای ذکر شده در مجموعه کتاب های هری پاتر، داستان های بیدل و نقال در 4 دسامبر 2008 در یک مهمانی چای برای 200 دانش آموز در کتابخانه ملی اسکاتلند در ادینبورگ منتشر شد. بیوگرافی جی.کی رولینگ تمام حق امتیازات این کتاب را به گروه سطح بالای کودکان (که به Lumos تغییر نام داده است) اهدا کرد، خیریه ای که وی برای حمایت از کودکان نهادینه شده در اروپای شرقی بنیان نهاد.

” خلأ موقت “

اولین کتابی که در بیوگرافی جی.کی رولینگ به آن اشاره شده و با هدف بزرگسالان، خلأ موقت در سپتامبر 2012 منتشر شد. این رمان یک کمدی تاریک درباره انتخابات محلی در شهر کوچک پگفورد انگلیس با انتقادات مختلفی روبرو شد.

یک منتقد کتاب در نیویورک تایمز این رمان را “ناامیدکننده” و “کسل کننده” خواند. با این حال، در یک بررسی درThe Telegraph این کتاب از هر پنج ستاره سه ستاره را از آن خود کرد، و اظهار داشت که “جین آستین خودش روشی را تحسین می کند که [رولینگ] نشان می دهد خبر مرگ باری مانند ویروس در اطراف پاگفورد پخش می شود.”

” آوای فاخته “، ” کرم ابریشم “، ” ردپای شیطان “، ” سفید کشنده “

در آوریل 2013  رولینگ با رمانی که با نام قلم رابرت گالبرایت منتشر کرد وارد ژانر جدید، داستان جنایی شد. در چند ماه اول پس از انتشار بازی Cuckoo Calling رمان فروش متوسطی داشت و نظرات مثبتی را به دست آورد. با شناسایی هویت نویسنده آن فروش این اثر در ماه جولای سر به فلک کشید.

طبق اخبار بلومبرگ، رولینگ گفت: “من امیدوار بودم که این راز را کمی بیشتر حفظ کنم، زیرا رابرت گالبرایت بودن چنین تجربه آزادی بخشی بوده است. انتشار بدون اعتیاد به مواد مخدر و انتظار بسیار لذت بخش بود و دریافت بازخورد تحت نام متفاوت ” رولینگ سه کتاب دیگر به نام رابرت گالبرایت: كرم ابریشم در ژوئن 2014 و ردپای شیطان منتشر كرد كه در اكتبر 2015 و پس از آن سفید کشنده در سپتامبر 2018 منتشر شد.

Very Good Lives”” (سخنرانی شروع رولینگ هاروارد)

در آوریل 2015  سخنرانی آغازگر رولینگ در سال 2008 هاروارد در قالب کتاب با عنوان “زندگی های بسیار خوب: مزایای ناکامی و اهمیت تخیل” منتشر شد. راهنمای خودسازی، حکایت ها و توصیه های شخصی در مورد چگونگی پذیرفتن شکست و استفاده از تخیلات خود برای موفقیت ارائه می دهد. درآمد حاصل از این کتاب به نفع Lumos سازمان غیرانتفاعی کودکان رولینگ است.

هری پاتر: داستان جادوگری

در سال 2017 که در بیوگرافی جی.کی رولینگ آمده او در وب سایت خود اعلام کرد که دو کتاب جدید را برای نمایش در کتابخانه بریتانیا منتشر می کند که بیستمین سالگرد انتشار اولین رمان خود، هری پاتر و سنگ فلسفه را جشن می گیرد. کتاب های هری پاتر: تاریخچه جادو (به عنوان نسخه بزرگسالان) و هری پاتر: سفری در طول تاریخ سحر (نسخه کودک پسند) در تاریخ 20 اکتبر منتشر شد و دارای نسخه های خطی، تصاویر اصلی از شخصیت های هری پاتر و جادو است.

در ماه مه سال 2019 گزارش شد که رولینگ چهار داستان دیگر از هری پاتر را منتشر خواهد کرد. با این حال نویسنده، سردرگمی را در وب سایت خود برطرف کرد و توضیح داد که “خواندن های الکترونیکی به اندازه لقمه” حاوی هیچ ماده جدیدی نیست. کتاب های یک سفر از طریق کتابهای صوتی همراه با کتاب تاریخ صوتی که توسط ناتالی دورمر روایت شده اقتباس شده است.

فیلم های “هری پاتر”

نسخه سینمایی اولین کتاب رولینگ، هری پاتر و سنگ جادو در نوامبر 2001 منتشر و توسط کریس کلمبوس کارگردانی شد و دانیل ردکلیف، اِما واتسون و روپرت گرینت در آن بازی کردند. آخر هفته افتتاحیه خود در ایالات متحده، این فیلم با ركورد 8200 صفحه به نمایش درآمد و ركورد قبلی گیشه را شكست داد و درآمد تقریبی 93.5 میلیون دلار را به دست آورد (20 میلیون دلار بیشتر از ركورددار قبلی، دنیای گمشده: پارک ژوراسیک 1999) این سال به عنوان پردرآمدترین فیلم سال 2001 به پایان رسید.

فیلم های دوم و سوم این مجموعه، هری پاتر و اتاق اسرار (2002) به کارگردانی کلمبوس و هری پاتر و زندانی آزکابان (2004) به کارگردانی آلفونسو کوارون هر یک از گیشه های مشابه رکوردشکنی برخوردار بودند. موفقیت هری پاتر و جام آتش به کارگردانی مایک نیول در سال 2005 اکران شد. فیلم پنجم “هری پاتر و محفل ققنوس” به کارگردانی دیوید یتس در سال 2007 اکران شد. فیلم شامل فیلمنامه ای از مایکل گلدنبرگ، فیلمنامه نویس بود که جایگزین استیو کلووس، نویسنده فیلمنامه چهار فیلم اول شد. نسخه سینمایی قسمت ششم، “هری پاتر و شاهزاده دورگه” به کارگردانی ییتس، در ژوئیه 2009 اکران شد.

آخرین فیلم هفتمین کتاب این مجموعه در دو قسمت منتشر شد: “هری پاتر و یادگاران مرگ” قسمت 1 (2010) و قسمت 2 (2011) هر دو به کارگردانی ییتس ساخته شده اند. در ادامه بیوگرافی جی.کی رولینگ به دیگر آثار او خواهیم پرداخت.

مجموعه فیلم های “Fantastic Beasts”

در سال 2013 رولینگ یک سری فیلم جدید را با برادران وارنر اعلام کرد. طبق گزارش Entertainment Weekly رولینگ توضیح داد که این فیلم ها براساس کتاب درسی او در سال 2001 در هاگوارتز ساخته شده است: من به مدت 17 سال خیلی خوشحال بودم “اما” نه پیش درآمد و نه دنباله ای برای مجموعه “هری پاتر” وجود نداشت، بلکه فقط گسترش جادوگری در دنیا بود. “

اولین فیلمنامه نویسی او که ساخته شده توسط رولینگ و با بازی ادی ردماین، Fantastic Beasts and Where to Find Them در نوامبر 2016 اکران شد. در ادامه ردپای خلاقیت های قبلی رولینگ که به سینما راه یافت، Fantastic Beasts با تصاویر جادوگری مخاطبان را خیره کرد و بیش از 800 میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است. دنباله فیلم پیش از تاریخ برنامه ریزی شده اکران در نوامبر 2018 برای تصمیم گیری برای بازیگری جانی دپ، جنجال ایجاد کرد. در زمانی که بازیگران و مدیران با نفوذ هالیوود به دلیل بی احتیاطی های گذشته مورد انتقاد قرار می گرفتند، ادعاهای سواستفاده خانگی که منجر به طلاق دپ از امبر هرد شد، طرفداران را نگران کرد.

با این حال در اواخر سال 2017 هر دو رولینگ و برادران وارنر بیانیه هایی در حمایت از دپ صادر کردند. رولینگ گفت: “من و سازندگان فیلم نه تنها با انتخاب بازیگران اصلی خود راحت هستیم بلکه از اینکه جانی در نقش یک شخصیت اصلی در فیلم ها بازی می کند واقعاً خوشحالیم.”

      این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی ثروتمندترین زنان جهان

سایت اینترنتی جی.کی رولینگ

در بیوگرافی جی.کی رولینگ که در سال 2014 او داستان کوتاهی در مورد بزرگسالان هری پاتر و دیدار مجدد مدرسه هاگوارتز در وب سایت خود Pottermore منتشر کرد. از زمان راه اندازی سایت او داستان ها و اطلاعات بیشتری در مورد هر چیزی که به هری پاتر مربوط است را اضافه کرد.

سایت اینترنتی جی.کی رولینگ

 

نمایشنامه “هری پاتر و کودک نفرین شده”

در ژوئن 2016 هری پاتر و کودک نفرین شده، نمایشی دو بخشی که توسط جك تورن نوشته شده است و براساس یك ایده اصیل توسط تورن، رولینگ و كارگردان جان تیفانی ساخته شده بود، در صحنه لندن برای تماشاگران به فروش درآمد. اگرچه او در ابتدا گفته بود که هری پاتر و یادگاران مرگ آخرین کتاب این مجموعه خواهد بود، اما در این نمایش هری پاتر بزرگسال حضور دارد و به طور رسمی به عنوان هشتمین قسمت از این مجموعه معرفی می شود.

بازیگران این نمایش با فیلم های اصلی متفاوت هستند. ماه بعد مانند کتاب های قبلی او طرفداران نیمه شب در صف کتابفروشی ها در انتظار انتشار متن فیلم Jack Thorne برای هری پاتر و کودک نفرین شده بودند.

بیوگرافی جی.کی رولینگ،همسر و فرزندان

در این بخش از بیوگرافی جی.کی رولینگ به طور مختصر به زندگی شخصی او می پردازیم. در 26 دسامبر 2001 رولینگ با دکتر نیل موری متخصص بیهوشی در خانه او در اسکاتلند ازدواج کرد. آنها دو فرزند دارند، دیوید (متولد 2003) و مکنزی (متولد 2005) رولینگ از ازدواج قبلی خود یک فرزند به نام جسیکا (متولد 1993) دارد.

زندگینامه های مشابه

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • من علاقه زیادی به به خواندن کتاب ندارم ولی عاشق نگا کردن به فیلم هستم و سری فیلم های هری پاتر یکی از بهترین فیلم های قرن بوده مخصوصا ارباب حلقه

  پاسخ
 • فرزانه کریمی
  1 دی 1399 3:05 ب.ظ

  داستان هری پاتر خیلی عالیه واقعا دمش گرم بخاطر همچین کتاب هایی خارج العاده ای

  پاسخ
 • مهرداد
  1 دی 1399 3:07 ب.ظ

  واقعا یکی از برترین نویسنده های دروان خودش هستش خانم جی کی مخصوصا کتاب استرایک خیلی عالیه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه