بیوگرافی جوزف جان تامسون فیزیکدان انگلیسی و خالق مدل اتمی هندوانه ای یا کیک کشمشی که به علت کشف الکترون و اولین ذره اتمی مشهور است را از بخش بیوگرافی افراد موفق سایت گرداب جذب بخوانید.

نام به فارسی جوزف جان تامسون
نام به انگلیسی J. J. Thomson
متولد 18 دسامبر سال 1856
درگذشت 30 اوت 1940
همسر رز پاژه
فرزندان جورج پاگت تامسون

جوآن تامسون

ملیت  انگلیسی
جوایز جایزه نوبل فیزیک (۱۹۰۶)
مدال کاپلی (۱۹۱۴)
مدال فرانکلین (۱۹۲۲)
نشان فارادی (۱۹۲۵)
شغل و حرفه دانشمند و فیزیکدان

بیوگرافی جوزف جان تامسون و دوران کودکی

 سر جوزف جان تامسون، که به جی جی معروف بود، در 18 دسامبر سال 1856 در چیتم هیل، انگلیس، نزدیک منچستر متولد شد. مادرش از  خانواده ای بود که در صنعت پارچه فروشی فعالیت داشت. پدرش یک کتاب فروشی قدیمی داشت که از پدرش به ارث برده بود. جوزف تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه خصوصی گذراند و در آنجا استعدادهای وی درخشان شد. جوزف وقتی که 14 سالش بود به خاطر استعداد خارق العاده اش وارد دانشگاه اوونز شد هر چند که خانواده تامسون قصد داشتند او به عنوان کارآموز مهندسی در یکی از شرکت های راه آهن مشغول به کار شود. 

پدر جوزف در سال 1873 فوت کرد. پس از آن جی جی تامسون در سال 1876 یک بورس تحصیلی کوچک برای ادامه تحصیل در رشته ریاضیات از کالج ترینتی در کمبریج دریافت کرد.

تامسون پس از فارغ التحصیلی، تحت آموزش لرد ریلی در آزمایشگاه کاوندیش کار می کرد. او به سرعت به عضویت انجمن معتبر سلطنتی درآمد و در سن 28 سالگی به عنوان جانشین ریلی به عنوان استاد فیزیک کاوندیش منصوب شد. او مورد احترام و مورد پسند اساتید بود. بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل پیش او می آمدند.

بیوگرافی جوزف جان تامسون و دوران کودکی

پژوهش های جی جی تامسون

در سال 1894، تامسون مطالعه پرتوهای کاتدی را آغاز کرد، که پرتوهای درخشان نور هستند و می خواهند برق را در یک لوله با خلا بالا تخلیه کنند. این موضوع در آن زمان یک موضوع تحقیقاتی مشهور در بین فیزیکدانان به شمار می آمد زیرا ماهیت پرتوهای کاتد نامشخص بود.

تامسون تجهیزات و روش‌های بهتری را از آنچه قبلاً استفاده شده بود ابداع كرد. او از داخل خلا پرتوها را عبور و توانست زاویه انحراف آنها را اندازه گیری و نسبت بار الکتریکی به جرم ذرات را نیز محاسبه کند. تامسون کشف کرد که این نسبت بدون توجه به نوع گاز مورد استفاده یکسان است، که باعث شد وی به این نتیجه برسد که ذرات سازنده گازها جهانی هستند.

تامسون تشخیص داد که همه مواد از ذرات ریزی تشکیل شده اند که بسیار کوچکتر از اتم ها هستند. وی در ابتدا این ذرات را “پیکره” نامید. اکنون به آنها الکترون گفته می شود. در سال 1906، تامسون به مطالعه یون های دارای بار مثبت یا پرتوهای مثبت پرداخت. این امر منجر به یکی دیگر از کشفیات معروف وی در سال 1912 شد که وی توانست جریان نئون یونیزه شده را از طریق میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی هدایت و از تکنیک های انحراف برای اندازه گیری نسبت بار به جرم استفاده کند. با این کار، او پی برد نئون از دو نوع اتم مختلف تشکیل شده است و وجود ایزوتوپ ها را در یک عنصر پایدار ثابت کرد. این کشف تامسون باعث شد که اولین استفاده از طیف سنجی جرمی باشد.

بیوگرافی جوزف جان تامسون زندگی شخصی و مرگ

 

بیوگرافی جوزف جان تامسون زندگی شخصی و مرگ

تامسون در سال 1890 با رز پاژه که یکی از دانش آموزانش او بود، ازدواج کرد. آنها صاحب یک دختر به نام جوآن و یک پسر به نام جورج پاگت تامسون شدند. جورج پاگت تامسون پسر جوزف در سال 1937 برنده  جایزه نوبل فیزیک شد. جی جی تامسون در طول زندگیش 13 کتاب و بیش از 200 مقاله از او منتشر کرد.

تامسون در سال 1906 توانست جایزه  نوبل  را دریافت کند. علاوه بر آن  وی در سال 1908 توسط پادشاه ادوارد هفتم شوالیه شد. جان تامسون در سال 1918 تحقیقات را رها کرد و استاد کالج ترینیتی شد. او در 30 اوت 1940 در کمبریج درگذشت و در نزدیکی دو دانشمند تأثیرگذار دیگر ایزاک نیوتن و چارلز داروین در ابی وست مینستر به خاک سپرده شد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی دیمیتری مندلیف شیمیدان و پایه گذار جدول تناوبی

زندگینامه های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه

فهرست