بیوگرافی دیمیتری مندلیف شیمیدان و پایه گذار جدول تناوبی

بدون دیدگاه

دیمیتری مندلیف شیمیدان معروف و سرشناس روسی که پایه گذار جدول تناوبی عناصر شیمیایی معروف به (جدول مندلیف) است. او به وسیله این جدول توانست وجود تعداد زیادی عنصرهای کشف نشده در دنیا را پیش بینی نماید. برای مطالعه بیوگرافی دیمیتری مندلیف در بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب همراه باشید.

نام به فارسی دیمیتری مندلیف
نام به انگلیسی Dmitri Mendeleev
متولد 8 فوریه سال 1834
درگذشت 2 فوریه 1907
فرزندان لیوبوف بلوک _ الگا مندلیف _ ولادیمر مندلیف _ ایوان مندلیف _ ماریا مندلیف _ واسیلی مندلیف
ملیت  روسی
جوایز مدال دیوی (۱۸۸۲)
همکار انجمن سلطنتی (۱۸۹۲)
مدال کاپلی (۱۹۰۵)
شغل و حرفه دانشمند و شیمیدان

بیوگرافی دیمیتری مندلیف و دوران کودکی

دیمیتری ایوانیچ مندلیف، در 8 فوریه سال 1834 در روستایی نزدیک توبولسک در کشور روسیه متولد شد. پدر وی معلم فلسفه، علوم سیاسی وهنرهای زیبایی بود. مندلیف در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمد اما کسی از اینکه او دقیقا چندمین فرزند خانواده می باشد اطلاع دقیقی ندارد، اما احتمال بر این است وی فرزند 16 خانواده باشد. پدرش پس از تولد آخرین فرزندش نابینا شد. مادر او، ماریا دیمیتریونا کورنیلوا، پس از نابینا شدن همسرش مجبور شد به خاطر تامین هزینه های زندگی خود و فرزندانش کار کند. او  مدیر یک کارخانه تولید شیشه بود. کارخانه ای که مادر دیمیتری مندلیف در آنجا کار می کرد در سال 1848 در آتش سوخت و آنها پس از این اتفاق ناگوار مجبور شدن به سن پترزبورگ نقل مکان کنند.

مندلیف در سال 1855 از انستیتوی آموزشی سن پترزبورگ فارغ التحصیل شد. وی پس از تدریس در شهرهای سیمفروپل و اودسا روسیه، برای کسب مدرک کارشناسی ارشد به سن پترزبورگ بازگشت. مندلیف با دو سال تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ آلمان تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه داد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی پیر کوری فیزیکدان مشهور فرانسوی

کشف جدول تناوبی توسط دیمیتری مندلیف

مندلیف به عنوان استاد، ابتدا در انستیتوی فنی سن پترزبورگ و سپس تا سال 1890 در دانشگاه سن پترزبورگ مشغول به تدریس شد.او که متوجه شد به یک کتاب درسی با کیفیت برای یادگیری و مطالعه دقیق موضوع شیمی معدنی احتیاج دارد، وی نوشتن کتاب ” اصول شیمی” را آغاز کرد. هنگامی که مندلیف در دهه 1860 در حال تحقیق و نوشتن آن کتاب بود، کشفی را انجام داد که به مشهورترین موفقیت او تبدیل شد.

او متوجه الگوهای تکراری خاصی بین گروه های مختلف عناصر شد و با استفاده از دانش موجود در مورد خصوصیات شیمیایی و فیزیکی عناصر، توانست ارتباط بیشتری بین عناصر برقرار کند. او ده ها عنصر شناخته شده را با توجه به وزن اتمی در یک نمودار مانند شبکه مرتب کرد. به دنبال این سیستم، او حتی توانست کیفیت عناصر ناشناخته را پیش بینی کند. در سال 1869، مندلیف کشف خود را به نام ” قانون تناوبی” به طور رسمی به انجمن شیمی روسیه ارائه داد.

کشف عناصر مندلیف طرفداران بسیار کمی ابتدا در بین جامعه بین المللی علمی داشت. طی دو دهه بعد با كشف سه عنصر جدید كه از خصوصیات پیش بینی های قبلی وی برخوردار بودند، به تدریج مورد پذیرش و توجه قرار گرفت. دیمیتری مندلیف  در سال 1889 در لندن یک سخنرانی، که در مورد تحقیقات جمع آوری شده او به عنوان ” قانون تناوبی عناصر شیمیایی ” ارائه داد. وی  به دلیل کشف جدول تناوبی عناصر مشهور است و امروزه نیز در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

کشف جدول تناوبی توسط دیمیتری مندلیف

سایر دستاوردها و فعالیت های دیمیتری مندلیف

 دیمیتری مندلیف فراتر از کار نظری خود در شیمی، او به دلیل مطالعات علمی به نفع اقتصاد ملی شناخته می شود. وی در تحقیقات در زمینه تولید نفت روسیه، صنعت ذغال سنگ و روش های پیشرفته کشاورزی مشارکت داشت و به عنوان مشاور دولت در زمینه های مختلف از انواع جدید باروت تا تعرفه های ملی فعالیت می کرد.

او در سال 1890 از استادی دانشگاه کناره گیری کرد. اما وی همچنان به فعالیت های علمی  خود ادامه داد. دیمیتری مندلیف مقالات زیادی را در دایره المعارف جدید بروكهاوس ارائه داد و در سال 1893 به عنوان مدیر شورای مرکزی اوزان و مقادیر در روسیه منصوب شد.

دیمیتری مندلیف در زمینه فعالیت های علمی و بخاطر همکاری در زمینه شیمی در سطح بین المللی مشهور شد. او به دلیل کارهای برجسته علمی از دانشگاه های آکسفورد و کمبریج جوایز افتخاری دریافت کرد و همچنین از انجمن سلطنتی لندن نیز مدال گرفت.

همچنین این کتاب صوتی را بشنوید: کتاب صوتی بیوگرافی نوابغ جهان

بیوگرافی دیمیتری مندلیف زندگی شخصی و مرگ

مندلیف دو بار ازدواج کرد. اولین ازدواج او با  Feozva Nikitichna Leshche در سال 1862 بود. و دومین ازدواج او باAnia Ivanova Popova  در سال 1882  و نتیجه این دو ازدواج  شش فرزند می باشد.

مندلیف در 2 فوریه 1907  بر اثر آنفلونزا در سن پترزبورگ درگذشت. در مراسم تشییع جنازه وی دانشجویان مندلیف یک کپی بزرگ از جدول تناوبی عناصر را به عنوان ادای احترام به او با خود حمل کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست