بیوگرافی آیزاک نیوتن فیزیکدان سرشناس انگلیسی
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی آیزاک نیوتن فیزیکدان سرشناس انگلیسی

بیوگرافی آیزاک (اسحاق) نیوتن؛ فیزیکدان، فیلسوف، ستاره‌ شناس و نویسنده مطرح انگلیسی که بیشتر او را بواسطه‌ شهرت قوانین سه‌گانه ‌اش در فیزیک می ‌شناسیم، در گرداب جذب بخوانید و با این دانشمند بزرگ آشنا شوید.

شما فکر می‌کنید داستان افتادن سیب از درخت روی سر نیوتن و کشف قانون جاذبه بواسطه‌  آن تا چه حد حقیقت داشته باشد؟ آیا واقعاً یک سیب سبب کشف قوانین نیوتن شد؟ یا همه‌ی این‌ها فقط شایعه است؟ در این مقاله از سری مقالات بیوگرافی افراد موفق قصد داریم ضمن آشنایی با بیوگرافی نیوتن، پاسخ این سؤال‌ها را بیابیم.

این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی نیکلاس کوپرنیک آغازگر ستاره شناسی نوین

خلاصه‌ای از زندگی شخصی آیزاک نیوتن

آیزاک نیوتن، متولد ژانویه ۱۶۴۳ در روستای وولز ثروپ لینکلن شر انگلستان و فارغ‌ التحصیل دانشگاه کمبریج است. زندگی نیوتن از همان ابتدا چندان ساده شروع نشد. با توجه به فوت پدرش چند ماه قبل از تولد زود هنگام نيوتن، مادرش هانا مجبور شد او را به تنهایی در مزرعه خانوادگی شان بزرگ کند، اما اینکار اصلاً برای او آسان نبود. تنها شش سال داشت که مادرش مجدداً ازدواج کرد و آیزاک جوان که از همان بچگی گوشه ‌گیر و زیاد با آدم ‌ها صمیمی نمی ‌شد، مجبور بود تنها نزد مادربزرگش بماند چون رابطه‌ خوبی با ناپدری ‌اش نداشت. تا اینکه برای دوره‌ دبیرستان خود به شهر رفت تا نزد عمویش زندگی کند.

تحصیلات آیزاک نیوتن

نیوتن در سال ۱۶۶۱ در دانشگاه کمبریج پذیرفته شد ولی چون از نظر مالی توان پرداخت شهریه‌ی دانشگاه را نداشت به عنوان ((سابسایرز)) به تحصیل ادامه داد. سابسایرزها دانشجویانی هستند که به علت عدم توانایی پرداخت هزینه ‌ها و به جای پرداخت شهریه، نظافت اتاق‌ ها یا کار در سالن غذاخوری دانشگاه را به عهده داشتند.

بدخلقی ‌ها و سردی رفتار نیوتن از همان سال های نوجوانی که شخصیتش کم کم شکل می ‌گرفت، همه را آزار می ‌داد. شخصیت بسیار غیرعادی و لجباز داشت و گفته می‌شود حتی دچار پارانویا بود. گفته می ‌شود در سال های آخر عمر به قدری دچار حواس‌ پرتی شده بود که گاه فراموش می‌ کرد پس از اینکه بیدار شد از رختخواب خارج شود.

 نیوتن کارهای غیرعادی زیادی انجام می‌ داد مثلاً یکبار سوزن بلندی را داخل کاسه‌ چشم خود تا حد امکان فرو برده و تکان می‌داد تا ببیند چه اتفاقی می‌افتد اما خوشبختانه حادثه‌‌ی ناگواری رخ نداد. یا اینکه یک روز کامل را به خورشید خیره شد تا ببیند این کار چه تاثیری روی بینایی‌اش می‌ گذارد که خوشبختانه این بار هم به خیر گذشت و فقط با چند روز ماندن در یک اتاق کاملا تاریک بینایی وی به حالت عادی برگشت.

تحصیلات آیزاک نیوتن

ماجرای آیزاک نیوتن و سیب معروفش

تقریباً همه‌ ما نیوتن را با همان داستان افتادن سیب می‌شناسیم اما بیایید ببینیم واقعیت امر چیست. چگونگی حرکت سیارات بر مداری به دور خورشید بدون آنکه هیچ نیروی شناخته شده‌ای دخیل باشد و اینکه با توجه به نیروی کششی خورشید به سيارات اطراف یا نیرویی که زمین به ماه وارد می‌کند چرا سیارات روی خورشید، و ماه روی زمین سقوط نمی‌کنند، همیشه برای نیوتن جالب توجه و جای سؤال بود. تا اینکه جواب سؤال خود را در بازی سطل آبی که دوستانش در کالج انجام می‌دادند، یافت. بازی‌ای که باید یک نفر سطل آبی را بدون اینکه آب داخل آن بریزد روی هوا بچرخاند. او دریافت که این پدیده نیازمند سرعت جانبی و نیروی مرکزگراست.

در سال ۱۶۶۵ آیزاک نیوتن که لیسانس خود را از کمبریج دریافت کرده بود بعلت شیوع طاعون در انگلستان و تعطیلی دانشگاه‌ها به مزرعه‌ خانوادگی خودش بازگشت. یک روز که از پنجره‌ی اتاقش به منظره‌ی بیرون خیره شده و در عالم افکار خود غرق شده بود، افتادن سیبی از درخت توجه او را جلب کرد اما او قبلاً آنچه را که باید می ‌دانست، یافته بود و افتادن آن سیب تنها برهانی برای درستی نظریاتش بود.

 خود نیوتن میگوید که بیشتر داستانی که مردم نقل می‌کنند اغراق آمیز و تنها برای جلب نظر عوام بوده است. حتی در کتاب ((یادداشت‌هایی از زندگانی سِر آیزاک نیوتن)) به نقل از او آمده:((واقعه‌ مذکور این سؤال را به ذهنم آورد که چرا سیب همیشه مستقیماً به پایین می‌افتد؟ چرا به جای حرکت به سمت مرکز زمین به طرفین یا بالا نمی‌رود؟)).

بیوگرافی افراد موفق و ثروتمند در جهان

اختراعات و دیگر فعالیت‌های آیزاک نیوتن

علاوه بر قوانین سه‌گانه‌ معروف نیوتن که پایه‌ فیزیک کلاسیک است، بیوگرافی اسحاق نیوتن سرشار از کارهای بسیاری است که او را به این چهره‌ سرشناس در دنیای علم تبدیل کرده چنان که امروزه نیز همچنان نام او بر سر زبان‌ هاست. نیوتن را می ‌توان نخستین کسی دانست که قواعد طبیعی حاکم بر گردش های اجرام آسمانی و کیهانی را کشف کرد. به اختصار به برخی از فعالیت‌های او می ‌پردازیم.

 • ساخت و تکمیل تلسکوپ بازتابی (پیش‌ از او جیمز گرگوری طرح اولیه‌اش را ساخته بود) به جای تلسکوپ شکستی که در وضوح تصاویر مشکل داشت.
 • نگارش کتاب ((اصول ریاضی فلسفه‌ طبیعی)) در تشریح قوانین حرکت اجسام، که بسیار مورد توجه هالی، ستاره‌شناس معروف، قرار گرفت و با سرمایه‌ او چاپ شد.
 • کشف قضیه دو‌ جمله ‌ای در جبر که منجر به بنیانگذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال شد.
 • ریاست خزانه ‌داری سلطنتی
 • ناظر و رئیس ضرابخانه‌ سلطنتی
 • ریاست انجمن علمی سلطنتی از سال ۱۷۰۳ تا آخر عمر
 • عضو فرهنگستان علوم فرانسه

نیوتن هم‌چنین در چند دوره‌ی کوتاه نماینده مجلس نیز شد اما گفته شده فعالیت چندان مؤثری در مجلس نداشته است. اما نیوتن علاوه بر علم و سیاست در زمینه‌ دین نیز کارهایی انجام داد. از جمله چندین رساله‌ معروف در تفسیر کتاب مقدس که از او مانده و نیوتن بارها گفته که او از طرف خدا انتخاب شده تا کتاب مقدس را تفسیر کند.

اختراعات و دیگر فعالیت‌های آیزاک نیوتن

اختلاف نظرهای آیزاک نیوتن با سایر دانشمندان

یکبار که نیوتن به تماشای سیرک می ‌رود یک منشور که با آن نورهای رنگی ایجاد می‌ کردند توجه‌اش را جلب کرد. با تهیه‌ یک منشور و انجام کارهایی روی آن به نتایج جالبی می ‌رسد که چندان برای بعضی دانشمندان دیگر خوشایند نیست. او دریافت که با یک منشور می‌توان نور سفید را تجزیه و رنگ‌های رنگین ‌کمان را مشاهده کرد و سپس با یک منشور دیگر دوباره نور سفید را دید.

با این مشاهدات، او نظریه‌ی خود را مبنی بر اینکه برخلاف گفته‌های هوک و کریستیان هوینگس، ماهیت نور ذره است نه موج، ارائه داد. نیوتن می‌گوید : نور جریانی از ذرات است که مستقیم حرکت می ‌کند و با حرکت از محیطی به محیط دیگر دچار پدیده‌ی شکست شده و شکست باعث تجزیه‌ آن می ‌شود. ‌بر اساس همین یافته‌ ها بود که نیوتن توانست به مشکل عدم وضوح تصاویر در تلسکوپ شکستی پی برده و طرح تلسکوپ بازتابی را تکمیل و ارائه کند.

 نیوتن همچنین اساس نظریات کتابی با نام ((اُپتیکس)) نوشت اما به علت مخالفت ‌های هوک چاپ آن را به تأخیر انداخت اما سرانجام زمانی که خودش رئیس انجمن سلطنتی شد کتابش را به چاپ رساند.

در این مقاله با  بیوگرافی نیوتن، فیزیکدان سرشناس انگلیسی آشنا شدید. با خواندن زندگینامه افراد موفق می توانید با باورها و راه های موفقیت آن ها بیشتر آشنا شوید. با خرید کتاب بیوگرافی افراد موفق و ثروتمند جهان از گرداب جذب می توانید با موفقیت ها، دستاوردها، باورهای آن ها بیشتر آشنا شوید و از آن ها در جهت رسیدن به اهداف تان استفاده کنید.

زندگینامه های مشابه

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام واقعا آیزاک نیوتن شخصی قابل احترام و بزرگ بوده و این فیزیک دان بزرگ اخترااعات زیادی کرده که همه جالبو جذاب بوده اند .ممنون از اینمقاله ی زیباتون واقعا جالب بود .

  پاسخ
 • وایی چه زندگی سختی داشته که پدر خودشو ندیده بعدم از شش سالگی مادرش دوباره ازدواج کرده همیشه این افراد موفق زندگی سختی داشتن که به موفقیت رسیدن

  پاسخ
 • جالبه واقعا آقای نیوتن با اینکه آن همه سختی در زندگی داشته ولی هیچوقت ناامید نشده و راه های سخت زندگیش رو ادامه داده تا به چنین مرحله ای رسیده.واقعا باید در زندگی سختی کشید تا به جایی برسی که قابل تقدیر باشی .

  پاسخ
 • واقعاااا ممنونمممم از سایت گرداب جذب بخاطر این بیوگرافی افراد موفق چون خیلی کامل و جامع می نویسید و آدم لذت میبره وقتی میخونه.

  پاسخ
 • واقعا زندگی خیلی جالبه داشته با وجوداینکه مثلا الان که کرونا اومده، در زمان نیوتن طاعون اومده و ایشون در اون موقع جاذبه رو کشف کرده و این نشانه‌ای بود از این که شرایط همیشه برای رسیدن به رویاهام مساعد نیست ما باید به خواسته هامون برسیم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه