بیوگرافی الیزابت کدی استنتون اولین جنبش برابری حقوق زنان

1 دیدگاه

الیزابت کدی استنتون رهبر اولیه جنبش برابری حقوق زنان بود و اعلامیه “the Declaration of Sentiments” را به عنوان فراخوانی برای برابری زن معرفی کرد.

الیزابت كدی استنتون کیست؟

الیزابت کدی استنتون، یکی از چهره‌های لغو برده‌داری و از رهبران اولیه جنبش زنان بود. اعلامیه احساسات وی، نویسنده‌ای بسیار ماهر با بیان شیوا و فصیح، فراخوانی انقلابی برای حقوق زنان در طیف‌های مختلف بود. استانتون 20 سال رئیس انجمن ملی حق رأی زنان بود و از نزدیک با سوزان بی آنتونی همکاری کرد. با ما در بخش بیوگرافی افراد موفق همراه باشید تا بیشتر با دستاوردهای این زن موفق آشنا شوید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی کلارا بارتون بنیانگذار صلیب سرخ آمریکا

اوایل زندگی  الیزابت کدی استنتون

الیزابت كدی استنتون، در 12 نوامبر 1815 در جان استاون، نیویورك متولد شد. پدر الیزابت، وکیل بود و هیچ گاه بین فرزند دختر و پسر خود تفاوتی قائل نمی‌شد و از همین رو، الیزابت استنتون همان اوایل تمایل خود را برای کار در زمینه‌های روشنفکری و سایر حوزه‌های مربوط به انسان‌ها نشان داد. وی در سال 1832 از مدرسه علوم دینی “Emma Willard’s Troy Female Seminary” فارغ التحصیل شد و سپس با رفتن به خانه پسر عموی اصلاح‌گر خود، گریت اسمیت، به جنبش‌های الغا برده داری، اعتدال و حقوق زنان گرایش پیدا کرد.

در سال 1840، الیزابت كدی استنتون با هانری استنتون اصلاح طلب ازدواج كرد و پیروی از سوگند ازدواج را نادیده گرفت. آن‌ها بلافاصله به كنوانسیون ضد برده داری جهان در لندن پیوسته و در آن‌جا او با زنان دیگر در اعتراض به محرومیت حضور در مجلس، همکاری کرد. هنگام بازگشت به ایالات متحده، الیزابت استانتون و هنری هنگام تحصیل و وکالت هفت فرزند داشتند، و سرانجام در سنکا فالز، نیویورک اقامت گزیدند.

اوایل زندگی  الیزابت کدی استنتون

فعالیت الیزابت استنتون در جنبش حقوق زنان

الیزابت کدی استنتون، با حضور لوکرتيا موت و چند زن ديگر، كنوانسيون معروف سنكا فالز (Seneca Falls Convention) را در ژوئيه 1848 برگزار كرد. در اين جلسه، حاضران اعلامیه استانتون را تهيه و مطالعه كرده و رهبری جنبش حق رای زنان را به او سپردند. وی به نوشتن و سخنرانی درباره حقوق زنان و سایر اصلاحات آن روزها ادامه داد. پس از ملاقات با سوزان بی آنتونی در اوایل دهه 1850، الیزابت کدی استانتون یکی از رهبران ارتقا حقوق کلی زنان (مانند طلاق) و به ویژه حق رأی بود.

در طول جنگ داخلی، الیزابت کدی استانتون تلاش خود را بر روی لغو برده داری متمرکز کرد، اما پس از آن، در تبلیغ حق رأی زنان صریح تر شد. در سال 1868، او با آنتونی در “Revolution”، یک هفته نامه مبارزه محور، کار می‌کرد. سپس این دو نفر در سال 1869 انجمن ملی حق رأی زنان (NWSA) را تشکیل دادند. الیزابت استانتون اولین رئیس NWSA بود، منصبی که تا سال 1890 در آن حضور داشت. در آن زمان، این سازمان با یک گروه دیگر برای کسب حق رأی ادغام شد و انجمن ملی حق رأی زنان آمریکا را تشکیل داد. الیزابت کدی استانتون، به مدت دو سال به عنوان رئیس سازمان جدید فعالیت کرد.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق در جهان

کارهای بعدی و مرگ الیزابت کدی استانتون

استانتون به عنوان بخشی از کار خود به نمایندگی از حقوق زنان، برای ایراد سخنرانی‌ به مسافرت‌ می‌رفت. وی خواستار اصلاح قانون اساسی ایالات متحده برای دادن حق رأی به زنان شد. استانتون همچنین با آنتونی در سه جلد اول تاریخ حق رأی زنان (1881–1886) همکاری کرد. ماتیلدا جوزلین گِیج نیز با این دو نفر در قسمت‌هایی از پروژه همکاری کرد. الیزابت استانتون علاوه بر جنبش حق رأی، به نقش دین در مبارزه برای دستیابی زنان به حقوق برابر اشاره داشت. او مدتها استدلال می‌کرد که کتاب مقدس و دین سازمان یافته، در نفی حقوق کامل زنان نقش دارند. او با دخترش، هریت استنتون بلاتچ، نقدی به نام کتاب مقدس زنان را در دو جلد منتشر کرد. جلد اول در سال 1895 و جلد دوم در سال 1898 منتشر شد.

کارهای بعدی و مرگ الیزابت کدی استانتون

استانتون در 26 اکتبر سال 1902 درگذشت. بیش از بسیاری دیگر از زنان این جنبش، الیزابت کدی استنتون قادر و مایل بود در مورد طیف گسترده‌ای از مسائل، از اولویت قوه مقننه بر دادگاه‌ها و قانون اساسی، تا حق دوچرخه سواری زنان، صحبت کند. شایسته است که از او به عنوان یکی از افراد برجسته در تاریخ آمریکا یاد شود.

برای خواندن دیگر بیوگرافی زنان موفق در سراسر جهان، همین حالا می توانید کتاب بیوگرافی افراد موفق در جهان را از سایت گرداب جذب سفارش دهید و با موفقیت های این زنان بیشتر آشنا شوید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • خانم الیزابت یه زن فوق العاده هستند جامعه بشری مخصوصا جامعه زنان باید به ایشون خیلی افتخار کنند که همچین کار شگفت انگیز و شجاعانه انجام دادن

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست