بیوگرافی فریدریش ویلهلم نیچه فیلسوف و شاعر بزرگ آلمانی
بیوگرافی و زندگینامه افراد موفق جهان

بیوگرافی فریدریش ویلهلم نیچه فیلسوف و شاعر بزرگ آلمانی

بیوگرافی فریدریش نیچه (Friedrich Wilhelm Nietzsche) فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلوژیست کلاسیک آلمانی را بخش زندگینامه افراد موفق سایت گرداب جذب بخوانید تا بیشتر با راز و رمزهای زندگی وی آشنا شوید.

نام به فارسی فریدریش ویلهلم نیچه
نام به انگلیسی
Friedrich Wilhelm Nietzsche
متولد 15 اکتبر سال 1844
درگذشت 25 آگوست 1900
ملیت  آلمانی
حرفه حیطه زیبایی‌شناسی، روان‌شناسی،

اسطوره‌شناسی، خداناباوری، فلسفه اخلاق،

اگزیستانسیالیسم، متافیزیک، هیچ‌انگاری، هستی‌شناسی،

فلسفه تاریخ، داستان‌نویسی، روان‌شناسی، تراژدی

فریدریش نیچه در 15 اکتبر سال 1844 در شهر کوچک روکن واقع در لایپزیک پروس متولد شد. وی به خاطر نوشته هایش در مورد خیر و شر، پایان دین در جامعه مدرن و مفهوم “ابر انسان” شناخته شده است. در کارنامه درخشان اما نسبتاً کوتاه او، آثار مهم و برجسته فلسفی از جمله غروب بت ها و چنین گفت زرتشت را منتشر کرد. در آخرین سال های  زندگی فریدریش نیچه، از بیماری  جنون رنج می برد و در 25 آگوست 1900 درگذشت. نوشته های وی درباره فردیت و اخلاق در تمدن معاصر بسیاری از متفکران و نویسندگان بزرگ قرن 20 را تحت تأثیر قرار داد.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی ساموئل بکت رمان نویس و نمایشنامه نویس قرن بیستم

بیوگرافی فریدریش نیچه و دوران کودکی

فردریش ویلهلم نیچه در 15 اکتبر 1844 در دهکده ای کوچک در پروس (بخشی از آلمان فعلی) متولد شد. پدرش، کارل لودویگ نیچه، معلم چند تن از اعضای سلطنتی بود. هنگامی که نیچه 4 ساله بود، پدرش درگذشت  و نیچه به همراه خواهر کوچکترش، الیزابت، توسط مادرشان فرانسیسکا بزرگ شدند.

نیچه در یک مدرسه مقدماتی خصوصی در Naumburg تحصیل کرد و سپس در مدرسه معتبر Schulpforta آموزش کلاسیک دید. وی پس از فارغ التحصیلی در سال 1864، به مدت دو ترم در دانشگاه بن ادامه تحصیل داد. سپس او را  به دانشگاه لایپزیگ انتقال دادند، و در آنجا به تحصیل در رشته فلسفه، ترکیبی از ادبیات، زبان شناسی و تاریخ پرداخت. او شدیداً تحت تأثیر آثار فیلسوف آرتور شوپنهاور قرار گرفت. در طول مدت حضور در لایپزیگ ، او دوستی با آهنگساز ریچارد واگنر را آغاز کرد که موسیقی او را بسیار تحسین می کرد.

بیوگرافی فریدریش نیچه و دوران کودکی

تدریس و نویسندگی فریدریش نیچه در سال 1870

در سال 1869 ، نیچه به عنوان استاد فلسفه کلاسیک در دانشگاه بازل در سوئیس انتخاب شد. وی در دوران استادی، اولین کتاب های خود را با عنوان “تولد تراژدی”در سالهای  (1872) و “انسان بسیار انسانی” (1878) منتشر کرد. وی همچنین شروع به فاصله گرفتن از بورس های کلاسیک و همچنین تعالیم شوپنهاور کرد و بیشتر به ارزش های زیربنای تمدن امروزی علاقه مند بود. در آن زمان، دوستی او با واگنر خراب شد. او که از یک اختلال عصبی رنج می برد، در سال 1879 از سمت خود در بازل استعفا داد.

 این کتاب صوتی را نیز بشنوید: کتاب صوتی ثروتمندترین مردان جهان

بیوگرافی فردریش نیچه آثار ادبی و فلسفی دهه 1880

در این قسمت از بیوگرافی فریدریش نیچه به فعالیت های ادبی و فلسفی او می پردازیم، نیچه برای مدت کوتاهی در خانه مادری خود در Naumburg زندگی می کرد، سپس او از سوئیس به فرانسه و ایتالیا نقل مکان کرد. بخاطر همین آن دوره برای او به عنوان یک متفکر و نویسنده نیز یک دوره بسیار پربار بود. یکی از مهمترین آثار وی، به این ترتیب می باشد: چنین گفت زرتشت، در چهار جلد بین سالهای 1883 و 1885 منتشر شد. وی همچنین کتاب های فراسوی از نیک و بد (چاپ 1886)، تبار شناسی اخلاق ( چاپ 1887) و غروب بت ها (چاپ 1889) را نوشت.

نیچه در این آثار در دهه 1880 نکات اصلی فلسفه خود را رونق بخشید که یکی از این موارد می توان به جمله معروف او “خدا مرده است” اشاره کرد، رد مسیحیت به عنوان یک نیروی معنادار در زندگی معاصر.

دانلود کتاب زنان و مردان موفق و ثروتمند در جهان

بیوگرافی فریدریش نیچه و اواخر عمر وی

نیچه در سال 1889 هنگامی که  در تورین ایتالیا زندگی می کرد و سال های  آخر زندگی  او در شرایط ناتوانی ذهنی سپری شد. دلیل جنون  او ناشناخته ماند اگرچه مورخان علت آن را به دلایل مختلفی مانند سیفلیس، یک بیماری ارثی مغزی، تومور و استفاده بیش از حد از داروهای آرام بخش عنوان کرده اند. پس از اقامت  پناهندگی، مادر وی در Naumburg و خواهرش در ویمار آلمان تحت مراقبت قرار گرفتند. وی در 25 آگوست 1900 در ویمار درگذشت.

بیوگرافی فریدریش نیچه و اواخر عمر وی

تاثیر آثار فریدریش نیچه

نیچه نیز تأثیر چشمگیری  بر روی  فلسفه، الهیات  هنر قرن بیستم گذاشت که می توان به ایده های او در مورد فردیت، اخلاق و معنای وجود به تفکر فیلسوفان مارتین هایدگر، ژاک دریدا و میشل فوکو کمک کرد. کارل یونگ و زیگموند فروید، دو چهره بنیانگذار روانپزشکی  و نویسندگانی مانند آلبر کامو، ژان پل سارت ، توماس مان و هرمان هسه از او الهام  گرفتند.

با کمترین سود از جنبه های خاصی از کار نیچه توسط حزب نازی دهه 1930، دهه 40 به عنوان توجیهی برای فعالیت های خود مورد استفاده قرار گرفت. این استفاده گزینشی و گمراه کننده از آثار وی تا حدودی اعتبار وی را برای مخاطبان بعدی تیره کرده است. نظر شما در مورد فیلسوف نامدار فریدریش نیچه چیست؟ آیا با فلاسفه نیچه آشنایی دارید؟ آیا آثار نیچه را تاکنون مطالعه کرده اید؟ می توانید نظرات خود را در مورد نیچه و فلسفه وی در سایت گرداب جذب به اشتراک بگذارید.

زندگینامه های مشابه

بدون دیدگاه

  • من خودم کتاب وقتی نیچه گریست رو خوندم و خیلی برام جالب بود و خیلی کنجکاو بودم که در مورد زندگیش بودنم و حالا که این بیوگرافی رو خوندم خیلی زندگی عجیبی داشته و اینکه بر اثر بیماری جنون فوت کردند.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زندگینامه های مشابه