بیوگرافی فردریک تیلور پدر مدیریت علمی

۱ دیدگاه

بیوگرافی فردریک تیلور یکی از فعالان و پیشگامان در مفاهیم مدرن وعلمی مدیریتی بود. این مهندس آمریکایی قرن ۱۹ یکی از اولین مشاوران متفکر مدیریت تاریخ محسوب می شود.

فردریک تیلور نظریه هایش در عصر ترقی خواهی صنعت و اقتصاد آمریکا کاربردهای بسیاری داشته است. کارشناسان مدیریت کسب و کار یکی از تأثیرگذارترین کتاب های قرن بیستم را کتاب تیلور به نام « اصول مدیریت علمی » می دانند. که در آن به روش های افزایش بازدهی اشاره شده است. او اصول مهندسی را به بهترین نحو در کارخانجات پیاده می کرد. درآمد اصلی او از دستاوردهای مهندسی به دست می آمد. تیلور به این معتقد بود که کارگران باید دقیق و بدون ایجاد و یا مطرح کردن سوال وظیفه خود را به خوبی اجرا کنند. او هر فرد را چرخ دنده ایی از ماشین صنعت به حساب می آورد که بعدها مخالفان زیادی را به همراه داشت. در ادامه در گرداب جذب بیوگرافی فردریک تیلور به زندگی شخصی او بیشتر خواهیم پرداخت.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما مفید باشد: بیوگرافی دن لاک پادشاه فروش کالای لاکچری

دوران کودکی جوانی فردریک تیلور

فردریک تیلور در ۲۰ مارس سال ۱۸۵۶ در جرمن تاون یکی از شهرهای فیلادلفیا به دنیا آمد. در همان دوران کودکی تیلور از خود استعدادهایی را نشان می داد که به قول مورخان در شکل گیری شخصیت و ایده های او نقش اساسی را ایفا  کرد. او علاقه ی زیادی به بهبود و تحول فعالیت ها و کارهایش داشت و هر زمان المانی در بهترین حالت خودش نبود، نسبت به آن ابزار نارضایتی می کرد. پدر او فرانکلین تیلور که دانش آموخته ی حقوق از دانشگاه پرینستون بود، درآمد خوبی در حوزه ی کسب و کار املاک داشت. به همین خاطر دوران کودکی فردریک تیلور با ثروت قابل توجه پدرش با چالش زیادی رو به رو نبود.

دوران کودکی جوانی فردریک تیلور

تحصیلات فردریک تیلور

تحصیلات ابتدایی فردریک تیلور در نزد مادرش امیلی آنت گذشت. او از فعالان حقوق زنان و جنبش های اصلاح گرا در ایالات متحده بود. با سفری که خانواده تیلور به اروپا داشتند باعث شد او تحصیلاتش را در دوران نوجوانی در آلمان و فرانسه بگذراند. بعد از آن به اکستر رفت و در آنجا علاوه بر تحصیل به ورزش بیسبال نیز مشغول شد و به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد. او برای ادامه تحصیل رشته ی حقوق و دانشگاه هاروارد را مد نظر قرار داده بود. البته به دلایل نامعلوم به این خواسته اش نرسید و به عنوان کارآموز تایپ ماشینی و طراح الگو در یک کارخانه تولید پمپ واقع در فیلادلفیا مشغول به کار شد. او چهار سال در این کارخانه مشغول به کار بود. بیوگرافی فردریک تیلور به فعالیت های دیگر او در زمینه ورزشی، تفریحی و هنری نیز پرداخته است.

از دیگر مشخصه های بارز تیلور می توان به ارتباط های اجتماعی قوی او نیز اشاره کرد که در توسعه کسب و کارش نیز بسیار مؤثر بود. در سال ۱۸۷۸ پس از پایان یافتن دوره ی کارآموزیش در یک شرکت دیگر به نام Midvale Steel مشغول به کار شد که در توسعه فعالیت های مهندسی اش تأثیر زیادی داشت. او برای گذراندن دوره های مهندسی مکانیک در مؤسسه ی آموزشگاهی استیونز در هابوکن نیوجرسی به صورت مطالعه آزاد ثبت نام کرد.

کتاب بیوگرافی زنان و مردان موفق در جهان

آغاز فعالیت های صنعتی فردریک تیلور

در این بخش از بیوگرافی فردریک تیلور به فعالیت های صنعتی او می پردازیم. نظریه های بهینه سازی فردریک از سوی مدیران هم رده در همان ابتدا رد شد. در حالیکه او مهندس نوآوری بود که طرح های کاربردی را به مالکان Midvale ارائه می داد. آن ها نیز امکان مطالعه و بررسی بیشتر را به او می دادند و در نهایت مدیران به مهندسی که میزان بهره وری را دو برابر کرده بود اعتماد کردند. دستاوردهای تیلور در سال ۱۸۹۳ در کارخانه میدویل با افزایش بازدهی تولید در میان فعالان صنعتی به شهرت دست پیدا کرد.

دو دستاورد بزرگ فردریک تیلور

دو دستاورد بزرگ فردریک تیلور در کارخانه ی بتلهم باعث شد که بهره وری کارگران حمل آهن خام تا ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند. همچنین فرآیند جا به جایی مواد اولیه با بیل را بهینه سازی کرد. پس از سه سال که تیلور رویکردهای بهینه ی خود را پیاده کرده بود تعداد کارگران از ۵۰۰ نفر به ۱۴۰ نفر رسید و حقوق آن ها ۶۰ درصد افزایش یافت. که هزینه های بالاتر مانند آموزش، استخدام ناظران تولید و دیگر موارد به هزینه های شرکت افزوده شد. اما در نهایت با روشی که تیلور اجرا کرد، صرفه جویی ۵۰ درصدی را برای کارخانه بتلهم به همراه داشت. او هیچ وقت رفتار مناسبی را با کارگران نداشت و در برخی موارد آن ها را افرادی بدون صلاحیت فکر و دانش می دانست که فقط باید به انجام وظایف گفته شده به آن ها بپردازند.

فردریک تیلور پس از ترک بتهلم در عمارتی به نام باکسلی در فیلادلفیا ساکن شد که علاوه بر فعالیت های مشاوره ای در بهبود ساخت وساز و محیط سازی از طریق روش پربازده خود در عمارتش مشغول به انجام دادن آن بود. در سال ۱۹۰۳ این بنیان گذار مفهوم مدیریت علمی، مقاله ای را به انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ارائه داد و نام آن را Shop Management نهاد.

آغاز فعالیت های صنعتی فردریک تیلور

درگذشت و میراث ماندگار فردریک تیلور

بیوگرافی فردریک تیلور به وضعیت روحی نه چندان مناسب او اشاره می کند. تیلور در سال های پایانی عمرش از وضعیت پایداری برخوردار نبود و اطرافیان او از عبارت های افسردگی و اضطراب برای توصیف حالش استفاده می کردند. او در سال ۱۹۱۵ به بیماری ذات الریه مبتلا و در ۲۱ مارس، یک روز پس از تولد ۵۱ سالگیش درگذشت. جسد فردریک تیلور در تپه ای مشرف به رودخانه ی سکوکل دفن شد و روی سنگ قبرش، عبارت « پدر مدیریت علمی » را حک کردند. امروزه بسیاری از طراحان و برنامه ریزان فرایند کاری و اصول کسب و کار، از نظریه ها و آموزه های تیلور بهره می برند.

بسیاری از کارشناسان، مدیریت علمی را عنصری تأثیرگذار در انقلاب صنعتی می دانند. هرچند دیدگاه های فردریک به نفع کارفرماها است. اگر نگاهی عاقلانه به اصول پایه ای مدیریت علمی و شیوه های عملکردی تیلور داشته باشیم، به غیرانسانی بودن و فشار بیش از حد به کارگران را می توان به وضوح مشاهده کرد. از میان مهم ترین ابزارهای تحت تأثیر تیلور به نمودار گانت اشاره می شود که روان شناسی صنعتی و روش مطالعه ی بازدهی براساس مطالعه زمان و حرکت را ارائه داده است. در سال ۱۹۱۲ انجمن فردریک تیلور توسط برخی از همکاران و همفکران او تأسیس گردید، که در توسعه دادن آموزه های بنیان گذار مدیریت علمی، نقش بسیار مهمی را ایفا کرد.

امیدواریم با مطالعه بیوگرافی فردریک تیلور اطلاعات لازم راجب این شخصیت را بدست آورده باشید. برای خواندن بیوگرافی افراد موفق با ما در گرداب جذب همراه باشید.

4 2 رای ها
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
1 نظرات همراهان گرداب جذب
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم

چقدر دردناکه این همه برای جامعه ت مفید باشی براشون خدمت کنی بعد با افسردگی و غم اندوه از دنیا بری 😔😔

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست