بیوگرافی سیروس پوناوالا سلطان واکسن هند

۳ دیدگاه

بیوگرافی سیروس پوناوالا ایرانی زرتشتی که به کشور ایران در این ایام کرونا قول ۲۰ میلیون واکسن این بیماری را داده او یکی از ثروتمندترین مردان هند به حساب می آید.

سیروس پوناوالا مؤسس و رییس هیئت مدیره ایرانی الاصل زرتشتی تبار انستیتو سروم پارسیان و شرکت بیوتکنولوژی هند است. ثروت وی در جدیدترین آمار ۳۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده اند. او در زمینه تولید واکسن مخصوص کودکان فعالیت دارد که به بیش از ۱۶۵ کشور واکسن صادر می کند. خانواده او به ماشین باز بودن و خوش گذران به سبک فیلم های هندی معروف هستند. برای آشنایی بیشتر با یکی از ثروتمندترین مردان جهان، بیوگرافی سیروس پوناوالا را در این مقاله از مجموعه مقالا زندگینامه افراد موفق مطالعه فرمایید.

خواندن این بیوگرافی هم می تواند برای شما جذاب باشد: بیوگرافی هکتور گارسیا ؛ پزشک و سرباز کهنه‌کار نظامی

 تولد و داستان زندگی سیروس پوناوالا

سیروس پوناوالا متولد سال ۱۹۴۱ میلادی برابر ۱۳۲۰ شمسی دارای تابعیت هندی اما ایرانی الاصل و فارغ التحصیل رشته بازرگانی و زرتشتی تبار می باشد. ملقب به سلطان واکسن در هند و یکی از ثروتمندان و تأثیرگذاران اقتصاد و صنعت این کشور است. دکتر پوناوالا در خانواده ای با سابقه که علاقه ایی چند دهه ای به اسب را داشته اند، بزرگ شده که همین موضوع او را به سمت تجارت در این حوزه پیش برد اما خیلی زود فهمید که اسب دوانی آینده ایی ندارد. بعد از آن به تجارت اتومبیل پرداخت که همراه دوست مدرسه ایی خود یک نمونه ۱۲۰ دلاری از اتومبیل های ورزشی را ساخت ولی تولید آن به صورت تجاری به پول بیشتر از حد توان آن ها نیاز داشت، به همین خاطر این ایده را هم پوناوالا کنار گذاشت.

 او پس از این تجربیات فهمید که ساختن محصولی برای اکثریت مردم به جای نخبگان هند اقدامی هوشمندانه تر خواهد بود. مکالمه اتفاقی را پس از این تجربه با دامپزشکی در یک مزرعه داشت و همین سیروس پوناوالا را به سمت واکسن سوق داد. در آن زمان اسب هایی که بازنشسته شده بودن را به مؤسسه هافکین متعلق به دولت در بمبئی اهدا می شد که از آن واکسن می ساختند. دکتر پوناوالا به این فکر کرد که می تواند با استفاده از استخراج سرم از اسب و تولید واکسن های ارزان تر که چالش تقاضای واکسن کشور را تأمین کند. وی بالاخره در سال ۱۹۶۶ مؤسسه سروم هند را تأسیس کرد که اولین سرم درمانی ضد کزاز را در عرض دو سال به راه انداخت و تولید آن را برعهده گرفت.

 براساس بیوگرافی سیروس پوناوالا او تا سال ۱۹۷۴ چندین واکسن دیگر برای مقاومت کودکان در برابر دیفتری، سیاه سرفه و کزاز را در کارنامه خود به ثبت رسانید.

دانلود کتاب بیوگرافی افراد موفق

کسب وکار سیروس پوناوالا

در این بخش از بیوگرافی سیروس پوناوالا به کسب و کار و فعالیت های این فرد موفق خواهیم پرداخت. در قسمت های قبلی که اشاره کردیم وی مؤسس انستیتو سروم  و شرکت بیوتکنولوژی هند است که در زمینه تولید واکسن مخصوصا  برای کودکان فعالیت دارد. یکی دیگر از واکسن های ساخت مؤسسه ی این ایرانی زرتشتی، واکسن ضد مارگزیدگی و سرخک می باشد که آن را به بزرگ ترین تولیدکننده ی واکسن تبدیل کرده که پس از خودکفا شدن بازارهای هند به فکر بازارهای دنیا افتادند. با گام به گام جلو رفتن این مؤسسه توانست تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را بگیرد و در حال حاضر به عنوان یک مؤسسه پیشرو در زمینه بیوتکنولوژی هند شناخته می شود. از نظر تعداد دوز نیز به عنوان بزرگ ترین تولید کننده واکسن شناخته شده و همین تولید انبوه او به ” پادشاه واکسن دنیا ” تبدیل کرده است.

سیروس پوناوالا چهارمین فرد ثروتمند هند و صدمین فرد ثروتمند جهان با دارایی خالص ۱۳ میلیارد دلار نیز می شناسند. حالا او و مؤسسه اش می خواهند گام بزرگی را در تولید واکسن کرونا در جهان بردارند و این شهرت تاریخی را از آن خود کنند. که به موفقیت هایی هم رسیده اند چرا که در سال جاری میلادی بلومبرگ در گزارشی مفصل به این خانواده و مؤسسه ی آن ها پرداخت و آن را بزرگ ترین امید تولید انبوه واکسن کرونا برای جهان دانست. که آمریکا ۱۰۰ میلیون دوز آن را پیش خرید کرده است. دلیل همکاری آن ها با ایران نیز به اصالت این خانواده برمی گردد، اگرچه نیاکانشان قرن ها در هندوستان زندگی کرده اند اما همچنان خود را ایرانی می دانند. این خانواده در اوج شروع ویروس کرونا در کشور کمک های خود را به شهر یزد، شهری که بیشترین درصد زرتشتیان را دارد روانه کردند.

 تولد و داستان زندگی سیروس پوناوالا

زندگی شخصی و افتخارات سیروس پوناوالا

سیروس پوناوالا سال ها پیش با خانم ویلو پوناوالا ازدواج کرد و در سال ۲۰۱۰ همسرش از دنیا رفت. حاصل ازدواج آن ها پسری به نام آدار ۳۹ ساله می باشد، که در حال حاضر اداره شرکت سروم هند یکی از شرکت های بزرگ داروسازی در هند و دنیا را برعهده گرفته است. قیمت پایین و کیفیت قابل قبول از مزیت های این شرکت بوده که در رقابت با دیگر شرکت های غربی و شرقی از آن برخوردار و همین باعث شده تا بازار خوبی در دنیا داشته باشد. حتی برخی از شرکت های مطرح داروسازی برای تولید انبوه داروی خود این شرکت هندی را انتخاب می کنند. بیوگرافی سیروس پوناوالا به جوایز و افتخارات وی نیز خواهد پرداخت پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

در سال ۲۰۰۵ سیروس پوناوالا جایزه پادما شری را توسط رئیس جمهور هند دریافت کرد. در سال ۲۰۱۴ نیز به خاطر تلاش زیاد و موفقیت هایش در دنیای کسب وکار جایزه ی کار آفرین نمونه را از آن خود کرد. علاوه بر این ها جناب سیروس پوناوالا موفق به دریافت مدرک دکترای افتخاری در سال ۲۰۱۸ توسط دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست شد. این شخصیت برجسته هندی ایرانی الاصل در امور خیریه و کمک های بشردوستانه نیز فعالیت های بسیاری داشته که می توان به کمک ۱۰۰ هزار دوز واکسن سرخک برای واکسناسیون رایگان به مردم اوکراین در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.

 همچنین او به آقای سعید نمکی وزیر بهداشت ایران قول تخصیص ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا با قیمت پایین را به کشورمان داده است تا در دسترس مردم قرار بگیرد. امیدواریم با خواندن بیوگرافی سیروس پوناوالا انگیزه ای برای رسیدن به هدف هایمان پیدا کنیم و باعث افتخار برای همگان شویم.

برای خرید کتاب صوتی ثروتمندترین مردان در جهان همین حالا از طریق سایت گرداب جذب اقدام کنید.

5 1 رای
امتیاز
دنبال کردن
Notify of
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
نشمیل

خوب میشد ادما مثل پوناوالا تو ایران و کشور های توسعه نیافته مثل افغانستان و پاکستان زیاد بودند تا جامعه رو از مریضی ها و بیماری ها پاک میکردند به رشد جامعه کمک میکردند

مصباح

دوست خوبم هستند کسایی که کار هایی خیلی بزرگ تر هم انجام میدن ولی دوست ندارن اسمشون سر زبون ها بیفته هستند کسایی که هم که تا یه کار خیری میکنن ازش هزار تا عکس و فیلم میگرن و پخش میکنن

Shahram

واقعا مطلب جالب و مفیدی بود دستتون درد نکنه که با این همه کار و مشغلت بازم دارید محتوا خوب و باکیفیت تولید میکند اونم تو راه پیشرفت و توسعه

آیا این مقاله را دوست داشتید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب بیشتر

فهرست